dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mmaarcin
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    jaworzno
    Posty
    233

    Domyślnie pozostawienie wody w instalacji podłogowej na zimę

    Wiem, że na zimę należy opróźnić wodę z instalacji. Ja mam natomiast już ocieplony dom 15cm styropianu na płycie fundamentowej, 20 grafitu na ścianach, i 35-40 cm pianki na poddaszu. Dom jeszcze nie grzeje.
    Czy istnieje ryzyko, że woda może jednak w środku domu zamarznąć?
    Do nieocieplonych garaży doprowadzona woda nie zamarza (przy zamkniętej bramie )

  2. #2

    Domyślnie

    Dopóki nie jest ocieplona podłoga na gruncie a są ocieplone ściany i dach raczej nie ma z tym problemu - chyba, że podłogówka przebiega nad jakimiś mostkami termicznymi, np nad belką nadprożową garażu jak jest w moim przypadku.

    Gdy ocieplona podłoga jak u ciebie, grunt już nie ogrzewa domu i ryzyko wzrasta.

    Z tego powodu wychodzę z założenia, że albo dobrze opróżnić instalację OP z wody czego w swoim przypadku nie jestem pewny, albo utrzymywać temp najmniej kilka st na plusie.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Dom to jednak ogromna masa akumulacyjna. Fakt, że nie ma mroźnych zim w ostatnich latach, ale w poprzednim roku, w budynku nie ocieplonym, bez ocieplonego poddasza, temperatura nigdy nie spadła poniżej zera. Wynosiła około 1-2 stopni na plusie. Woda w butelkach w domu nigdy nie zamarzła. Na zewnątrz było do -7 C. Podejrzewam jednak że przy długotrwałych i większych mrozach temp. wewnątrz spadła by poniżej zera i należałoby wodę wypompować z instalacji...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Woda zamarza temperaturze 0 *C .Wystarczy ,że zamarznie w okolicy drzwi na taras .Najgorsze ,że usunięcie wody nie jest proste .Rura nigdy nie leży płasko.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Wydmuchuje się wodę sprężonym powietrzem. Ja wydmuchałem wodę z rur z instalacji CWU własnymi "płucami". Oczywiście, że w zagłębieniach rurek zostanie reszta wody, jednak będzie bez znaczenia, woda zamarzając będzie miała miejsce ...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mmaarcin
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    jaworzno
    Posty
    233

    Domyślnie

    Dzięki. Były takie dni kiedy temperatura na zewnątrz (w nocy) spadała do -4 stopni a w domu oczywiste na plusie. Teraz jednak trochę się martwię, bo temp. Na zewnątrz ma spaść do -10 stopni. Będę dogrzewal co jakiś czas pomieszczenia kozą , więc domek nie przemarznie. Jeżeli ktoś przezimowal bez spuszczania wody to proszę o podzielenie się doświadczeniem

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Zrób jak zrobił "piotrek0m" i będziesz spał spokojnie. Jest to jedno popołudnie roboty. W każdej chwili może przyjść niespodziewany mróz, a Ty będziesz akurat na wyjeździe, "niedysponowany" czy coś w tym rodzaju. Zastanów się czy chciałbyś pruć podłogi i wymieniać rurki Op w kilku pomieszczeniach? W przypadku takiego zaizolowania podłogi, ryzyko jest naprawdę niemałe. W garażu, gdzie podłoga nie ma izolacji, jest znacznie bezpieczniej pod tym względem.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Wydmuchuje się wodę sprężonym powietrzem. Ja wydmuchałem wodę z rur z instalacji CWU własnymi "płucami". Oczywiście, że w zagłębieniach rurek zostanie reszta wody, jednak będzie bez znaczenia, woda zamarzając będzie miała miejsce ...
    Woda rozszerza się we wszystkich kierunkach , a nie tam gdzie ty chcesz

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Można ulać wody i dodać glikolu, tak z 20 procent. Można zrobić wcześniej test mieszaniny i wstawić do zamrażarki, powinna zrobić się z tego swojego rodzaju kasza, która nie rozsadzi rurek.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #10

    Domyślnie

    Sugeruję wypompować wodę z instalacji za pomocą sprężarki. Wymaga to trochę pracy w dopasowaniu połączeń i kontroli wylewającej się wody. Uważaj, żeby Ci się sprężarka nie przegrzała. Weź pod uwagę, że tej wody tam będzie dużo - kilkaset litrów i będziesz miał ogromną kałużę. Jeśli więc zdołasz do rozdzielni przyłączyć wężyk, aby tę wodę odprowadzić poza budynek,to byłoby najlepsze rozwiązanie. Niestety nie można wody wypompować kompletnie, gdyż tak jak piszą poprzednicy będą obniżenia w instalacji i będziesz cały czas obserwował mniejsze lub większe "chlapanie". Dlatego w drugiej kolejności proponuję wlać glikol. I to niestety też jest kłopotliwe, gdyż glikol wprowadzany w ten sposób przy takich temperaturach wcale nie chce się łatwo mieszać z wodą, która już w instalacji jest. Ale chyba nie ma innej możliwości jak pompowanie i obserwowanie resztkowej wody.
    Powodzenia! Daj znać co zrobiłeś, a po dokończeniu instalacji - czy pojawiły się jakieś problemy. To ważne dla kolejnych budujących.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Najsłabszym ogniwem w tym wszystkim jest wodomierz i rurki w ścianach, przez ściany zewn- wszystko wcześniej wydmuchiwaliśmy sprężonym powietrzem oraz zamykaliśmy zawory w ulicy; teraz mamy założoną c.o. i przybieramy się do ogrzewania za kilka dni.
    Nastawiona jest na sterowniku temp 12oC, ale temp w domu na razie utrzymuje się 8oC i kocioł jest wyłączony.
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    Dopóki nie jest ocieplona podłoga na gruncie a są ocieplone ściany i dach raczej nie ma z tym problemu - chyba, że podłogówka przebiega nad jakimiś mostkami termicznymi, np nad belką nadprożową garażu jak jest w moim przypadku.

    Gdy ocieplona podłoga jak u ciebie, grunt już nie ogrzewa domu i ryzyko wzrasta.

    Z tego powodu wychodzę z założenia, że albo dobrze opróżnić instalację OP z wody czego w swoim przypadku nie jestem pewny, albo utrzymywać temp najmniej kilka st na plusie.
    Jak ty wyobrażasz sobie położenie podłogówki bez ocieplenia na gruncie ????

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mmaarcin
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    jaworzno
    Posty
    233

    Domyślnie

    Najważniejszy jest spokojny sen.
    Właśnie walczę z kompresorem i puszczam wodę z pierwszego obiegu ( jeszcze łącznie 17 + cwu)
    Małe pytanie , ile litrów wody jest w 80 metrach pexa 16?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    rura pex 16 ok 0.1 l/mb

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mmaarcin
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    jaworzno
    Posty
    233

    Domyślnie

    Dzięki

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Jak ty wyobrażasz sobie położenie podłogówki bez ocieplenia na gruncie ????
    Może jej np na parterze nie być, może też być podłoga na gruncie w piwnicy a na parterze już na stropie. Stwierdzenie ogólne, dotyczy też innych instalacji zalanych wodą nie tylko podłogówki.

    Nieizolowany grunt ogrzewa dom, izolowany już nie za bardzo.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mmaarcin
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    jaworzno
    Posty
    233

    Domyślnie

    Ok. Podłogowa instalacja pozbawiona wody.
    Trochę to trwało i nie odbyło się bez kilku niespodzianek jak np. urwany metalowy trzpień od grzybka głowicy wewnątrz belki. Jak on odpadł i jakim cudem udało mi się go wyciągnąć ...???
    W każdym razie dzięki za pomoc.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    Może jej np na parterze nie być, może też być podłoga na gruncie w piwnicy a na parterze już na stropie. Stwierdzenie ogólne, dotyczy też innych instalacji zalanych wodą nie tylko podłogówki.

    Nieizolowany grunt ogrzewa dom, izolowany już nie za bardzo.
    Czy autor pytał ogólnie o domu podpiwniczone itd ? Czy o swój parterowy dom gdzie na parterze jest podłogówka.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmaarcin Zobacz post
    Wiem, że na zimę należy opróźnić wodę z instalacji. Ja mam natomiast już ocieplony dom 15cm styropianu na płycie fundamentowej, 20 grafitu na ścianach, i 35-40 cm pianki na poddaszu. Dom jeszcze nie grzeje.
    Czy istnieje ryzyko, że woda może jednak w środku domu zamarznąć?
    Do nieocieplonych garaży doprowadzona woda nie zamarza (przy zamkniętej bramie )
    Witam,

    Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć jak długo będą występować temperatury ujemne. Również nie można przewidzieć do jak niskich wartości spadnie temperatura, na zewnątrz. W związku z tym odpowiedź na powyższe pytanie praktycznie nie jest możliwa. Jednym z rozwiązań może być obserwacja temperatur wewnątrz budynku. Jeżeli będą zbliżały się do wartości +1, + 3 stopni Celsjusza należy włączyć nagrzewnice elektryczne lub gazowe aby zabezpieczyć układ. Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,

    ________________________________
    Konsultant marki Junkers

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fr3d3k

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    174

    Domyślnie

    hej.
    Troche ze wstydem z własnego doświadczenia i głupoty mogę napisać, że zostawiłem wypełnioną wodą całą instalacje CO oraz wody użytkowej na kilka dni gdzie w nocy temperatura na zewnątrz spadała do -17 stopni. W domu więc było -5 a może i nawet -10 ( w nocy nie sprawdzałem).
    Co się stało? Zamarzła mi woda w tych rurach od wody, a ta w podłogówce nie- a przynajmniej nie całkowicie gdyż codziennie dało się trochę wody z pionu spuścić. Po roztopach okazało się, że szczeliła jedna rura wody która była zalana w stropie- musiałem ją odciąć i złączyć z inną, biegnącą obok. Dodatkowo puściły ze dwa zawory kulowe tzn troszkę z nich kapało. Oraz to samo z jedną plastikową zaślepką.
    Także po tym jak "zupa została już wylana" to kupiłem kompresor i wypompowałem całą wodę z obu instalacji i od tego dnia nieszczelności w instalacjach sprawdzam powietrzem a nie wodą
    remont zamczyskahttp://forum.muratordom.pl/showthrea...58#post6947858
    Pow.:290m2(parter,piętro,poddasze).Ogrzewanie 100%niskotemperaturowe.podłoga-15cm styro, dach-30cm wełny, ściany-5cm wełny wew + 12-20 cm styro grafit zew. PC HCT15kW,DZ6x150mb spiralnie na pow.ok550m2

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony