dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie ...a może by tak zgazować drewno

    Witam
    Z przyjemnością informuję, że po kilku tygodniach prób, przeróbek i udoskonaleń udało nam się stworzyć palenisko dolnego spalania zgazowywujące drewno. Dla wtajemniczonych nie jest to żadna nowość, bo na rynku dostępne są już tego typu produkty, jednak wszystkie ograniczone są stosunkowo niewielką szybą. W naszym przypadku szyba ma szerokość 65 cm i 45 wysokości, a więc nie należy do najmniejszych.
    Poniżej prezentuję kilka zdjęć, po więcej szczegółów zapraszam na nasz blog, gdzie zamieszczone są również krótkie filmiki.
    http://www.kominki-godzic.pl/blog/palenisko-szamotowe-zgazowywujace-drewno/

    Konstrukcja jest rozwojowa, mam pomysły na dalsze udoskonalenia, a już teraz rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji wkładu z płaszczem wodnym.
    Szczegółów na razie nie zdradzę, ale myśle, że udało nam się zaprojektować wkład o niebanalnych parametrach mocą zbliżony do kotłów centralnego ogrzewania. Trzymajcie kciuki.
    O szczegółach będę informował na bieżąco
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	palenisko szamotowe 2.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	82,9 KB
ID:	341992Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zgazowanie drewna 5.jpg
Wyświetleń:	109
Rozmiar:	56,5 KB
ID:	341993Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2897.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	88,0 KB
ID:	341994
    Ostatnio edytowane przez margod ; 03-01-2016 o 23:50

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Kiedy seryjna produkcja
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  3. #3

    Domyślnie

    Seryjnej produkcji nie przewiduję. Tylko na własne potrzeby i kilku zaprzyjaźnionych firm, które ewentualnie wezmą udział w procesie certyfikacji urządzenia.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Jak nie będzie seryjnej produkcji to co tu "certyfikować" ... ?
    Sami jesteście w stanie przemierzysz wszystko i po sprawie.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Ufff!!!

    Przyznam, że odetchnąłem z ulgą, bo myślałem, że to tylko ja mam "kuku na muniu"....

    Gratuluję pasji, dobrej zabawy i ....bez względu na efekty.

    P.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Jak nie będzie seryjnej produkcji to co tu "certyfikować" ... ?
    Sami jesteście w stanie przemierzysz wszystko i po sprawie.
    Pozdrawiam.
    Bardzo słuszna uwaga! To duże firmy producenckie narzucają nam pseudo obowiązek certyfikacji, po to by wyeliminować konkurencję, jaka stanowi cała plejada zdunów. Uprawia się marketing, wydaje gazetki, mające na celu wywołać psychozę strachu u klienteli. W efekcie Kowalski kupuje nawet pseudo kominek typu "market", zagrażający życiu i zdrowiu, ale z papierem pt "certyfikat".

    Byś nie odczuł, że piję do wspólnych znajomych powiem, że przodują w tym niemieccy monopoliści...

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Witam!

    Gratulacje.
    Coś się dzieje.

    Mam pytanie(a).
    Ten laminarny płomień z dyszy cały czas jest taki żółty?
    Eksperymentowaliście z drewnem o różnej wilgotności?
    Do dyszy jest doprowadzane powietrze?
    Mierzyliście CO na wyjściu z wymiennika?
    Nie mieliście "strzałów w gaźnik" po dobrym rozgrzaniu?

    Ta cała certyfikacja też mnie drzaźni, ale czy da się to w ogóle ominąć?
    Mniejszy rzeczywiście ma małe szanse z wejściem na rynek, bo kto będzie płacił za koszty rozłożone na małą ilości sztuk.

    Pozdrawiam

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Żeby dopalić zgazowane drewno, można też palenisko skonstruować z górną komorą dopalającą - tak jak to ma miejsce w piecach komorowo-opadowych.
    Takie palenisko piecowo-kominkowe jest wtedy dyżo prostsze i łatwiejsze w konstrukcji, a jego sprawność równie wysoka.
    Poniżej przykałady takich palenisk - nie zamierzam wcale ich certyfikować (obojętne co to oznacza), co najwyżej podepnę parę rzeczy na stanowisku badawczym żeby posprawdzać co nieco i ewentualnie okreslić ilość nadmiaru powietrza potrzebną do jak najsprawniejszego funkcjonowania.
    Szyba w większym ma wymiary 65x51 cm.
    Zdjęć wnętrza i przekrojów oczywiście na razie nie pokazuję publicznie - ale zdradzę że w najgrubsza ściana to w komorze dopalającej 9 cm wermikulitu z dodatkową pustką powietrzną a paleniska skłądane są bez użycia grama zapraw i klejów, które w takich warunkach byłby "niepewnym ogniwem" ...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Paleniska - aksjonometria.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	67,4 KB
ID:	342025Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	08062015.jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	92,7 KB
ID:	342026
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Witam!

    Gratulacje.
    Coś się dzieje.

    Mam pytanie(a).
    Ten laminarny płomień z dyszy cały czas jest taki żółty?
    Eksperymentowaliście z drewnem o różnej wilgotności?
    Do dyszy jest doprowadzane powietrze?
    Mierzyliście CO na wyjściu z wymiennika?
    Nie mieliście "strzałów w gaźnik" po dobrym rozgrzaniu?

    Ta cała certyfikacja też mnie drzaźni, ale czy da się to w ogóle ominąć?
    Mniejszy rzeczywiście ma małe szanse z wejściem na rynek, bo kto będzie płacił za koszty rozłożone na małą ilości sztuk.

    Pozdrawiam
    Jak masz papiery nie ma konfliktu prawnego.... Może być Mistrz Zduński, ale niekoniecznie...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Witam!

    Gratulacje.
    Coś się dzieje.

    Mam pytanie(a).
    Ten laminarny płomień z dyszy cały czas jest taki żółty?
    Eksperymentowaliście z drewnem o różnej wilgotności?
    Do dyszy jest doprowadzane powietrze?
    Mierzyliście CO na wyjściu z wymiennika?
    Nie mieliście "strzałów w gaźnik" po dobrym rozgrzaniu?

    Ta cała certyfikacja też mnie drzaźni, ale czy da się to w ogóle ominąć?
    Mniejszy rzeczywiście ma małe szanse z wejściem na rynek, bo kto będzie płacił za koszty rozłożone na małą ilości sztuk.

    Pozdrawiam
    Cześć Wojtku
    Płomień jaśnieje wraz ze wzrostem temperatury dyszy i samego paleniska, w początkowej fazie jest raczej czerwony. Generalnie im więcej żaru tym spalanie jest lepsze.
    Z wilgotnym drewnem nie eksperymentowałem.
    Jeżeli chodzi od doprowadzenie powietrza do dyszy, to w tym miejscu napotkałem najwięcej trudności. Powiem tak, czasem podaję, a czasem nie - wciąż eksperymentuję i ulepszam konstrukcję. Musze jeszcze popracować nad napowietrzeniem, bo gdy załaduję zbyt dużo drewna, to po kolorze dymu z komina widzę, że nie dopala się idealnie. Nie analizowałem spalin, bo jeszcze nie posiadam analizatora, ale już za takim się rozglądam.
    Na tę chwilę uważnie spoglądam na komin.
    Żadnych "strzałów" nie stwierdziłem, a już na pewno po mocnym rozgrzaniu.
    Jak będziesz w okolicy to wpadnij na kawę, omówimy i porównamy nasze konstrukcje

    Pisząc o certyfikatach miałem na myśli opowiednie dokumenty umożliwiające wprowadzenie do obrotu wyrobu budowlanego, np. certyfikat na "znak bezpieczeństwa ekologicznego", na którym najbardziej będzie mi zależeć. Póki co, nie ogarniam tematu jakie, i czy w ogóle będą potrzebne te dokumenty. Pewnie wszystko zależy, czy będzie to wyrób gotowy, czy też zestaw materiałów do "własnoręcznego" montażu przez doświadczonego fachowca.

    Pozdrawiam

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cześć.

    Dzięki za odpowiedź. Z zaproszenia chętnie skorzystam.
    Szkoda, że nie udało wam się napalić w moim - zasada ta sama, ale konstrukcja inna.
    Z tym powietrzem do dyszy jest sprawa do eksperymentowania. Najlepiej, żeby można nim było sterować, bo czasem może przeszkadzać. Przed rozgrzaniem tam po prostu może ono robić za dziurę w kominie (fałszywe powietrze) i niepotrzebnie opóźniać start.
    Po kolorze płomienia poznałem właśnie, że w dyszy powietrza nie ma. Płomień normalnie jest tam bladoniebieski, ale najważniejsze jest to, co wpada do komina. Jak jest dobrze, to może być nawet zielony w różowe gwiazdki.
    Określona ilość wody w drewnie też jest ważna - na za suchym też to nie za bardzo dobrze działa (rośnie CO w spalinach).
    Rzeczywiście obserwacja wylotu komina jest bardzo miarodajna - no bo jak widać dym, to szkoda niszczyć miernika. Za pomiary można się brać, jak nic nie kopci.
    Dobrze, że udaje się utrzymać górną komorę w czystości - to w kominku podstawa.

    Pozdrawiam

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    A możecie napisać ile czasu potrzeba od startu takich konstrukcji do rozpoczęcia bezdymnego spalania?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Witam!

    To konstrukcja Margoda, ale ja mogę powiedzieć, że przy odrobinie wprawy i dobrym drewnie bez śniegu to od razu pali bezdymnie. A po treningu i przy stosowaniu się do instrukcji startuje to po kilku do kilkunastu minut.
    Musi być dobra podpałka - w sensie drobnego suchego drewna. Potrzebny jest tam na dnie możliwie szybko węgiel drzewny. Dobry start zapewnia węgiel do grilla, jak komuś został z lata.
    Palenie od góry, dobre gdzie indziej, tu odpada.

    Pozdrawiam

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Generalnie, zwykle zostaje trochę węgla "drzewiannego" z poprzedniego palenia...Wystarczy go nie wyrzucać, tylko odpowiednio ułożyć przed rozpaleniem.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    ... tylko otrząchnąć z popiołu.

    Paradoksalnie - przydaje się włożenie na koniec trochę mokrzejszego kawałka drewna - zostanie zwęglony ogarek.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Właśnie ze względu na "czary" jakie trzeba odprawić przy rozpalaniu i niemożność palenia "od góry" uważam że konstrukcje dopalające gaz drzewny w górnej cżęści paleniska są prostszym i lepszym rozwiązaniem. Nawet jak ich sprawność będzie o te 2-3 % mniejsza ... Spalina będzie równie czysta i spełniająca wszelkie normy.
    Ja bym widział zastosowanie konstrukcji wojtkowych i margodowych w specyficznych konstrukcjach palenisk, np. w piecykach. Ze względu na ich małe gabaryty i konieczność rozbudowywania bryły pieca do dołu własnie ... przykłady takich konstrukcji są dostępne u nas na rynku dobrych kilka lat.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Albo w konstrukcjach bez szyby...Co ułatwi i konstrukcję i obsługę...

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Witam!

    To konstrukcja Margoda, ale ja mogę powiedzieć, że przy odrobinie wprawy i dobrym drewnie bez śniegu to od razu pali bezdymnie. A po treningu i przy stosowaniu się do instrukcji startuje to po kilku do kilkunastu minut.
    Musi być dobra podpałka - w sensie drobnego suchego drewna. Potrzebny jest tam na dnie możliwie szybko węgiel drzewny. Dobry start zapewnia węgiel do grilla, jak komuś został z lata.
    Palenie od góry, dobre gdzie indziej, tu odpada.

    Pozdrawiam
    Potwierdzam, faktycznie najlepsze efekty uzyskuje się z dwóch lub więcej załadunków drewna. Pierwszy mniejszy najlepiej z drobnych polan, aby uzyskać możliwie szybko warstwę żaru, następny dowolną ilością drewna 5, 10, lub więcej kg. Wszystko zależy jak długo mamy ochotę utrzymywać płomień.
    "Czarów" żadnych nie trzeba odprawiać, zwykła obsługa jakiej wymaga przeciętny kominek, po uzyskaniu odpowiedniej temperatury - jeden ruch "wajchą". W zasadzie można by to zautomatyzować, przy użyciu odpowiedniego sterownika. Pewnie tak to się skończy. Pomimo rozpalania "od dołu" praktycznie bezdymne spalanie pojawia się już po 10 minutach.
    Pewną wadą może być brak możliwości palenia tzw zero-jedynkowego, czyli rozpalamy raz i zapominamy na kilkanaście godzin o obsłudze. Jednak z doświadczenia wiem, że większość klientów posiadających tego typu piece rzadko kiedy stosuje się do tej zasady. Zazwyczaj załadunki drewna dzielą na 2 lub 3 porcję, aby jak najdłużej utrzymać ogień.

    ps.
    Kolejne zmiany zaowocowały wzrostem sprawności i wydajności. Poniżej króciutki filmik - pomiar temperatury na wejściu do kanałów dymowo-grzewczych. Na warstwie żaru ok 3 kg drewna Ok 830 st.C... i nie była to chwilowa wartość. Jutro będę testował nową okładzinę ceramiczną wewnątrz paleniska, którą opracowano na moje zlecenie "w pewnej firmie".
    Pod pewnymi względami ma być lepsza od szamotu. Generalnie chyba jednak pójdę w kierunku "betonu", który jest bardziej "elastyczny" i daje więcej możliwości modyfikowania gęstości i przewodności cieplnej. W zależności od miejsca zastosowania potrzebuję różnych właściwości użytego materiału.


  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Generalnie, zwykle zostaje trochę węgla "drzewiannego" z poprzedniego palenia...Wystarczy go nie wyrzucać, tylko odpowiednio ułożyć przed rozpaleniem.
    Generalnie węgla drzewnego brak. Teraz nie wiem, czy to wada, czy zaleta
    Z dzisiejszego palenia pozostał tylko popiół.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2016-01-08 o 23.26.05.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	106,1 KB
ID:	342678

    ...no może kilka węgielków znalazło by się

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał margod Zobacz post
    Generalnie węgla drzewnego brak. Teraz nie wiem, czy to wada, czy zaleta
    Z dzisiejszego palenia pozostał tylko popiół.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2016-01-08 o 23.26.05.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	106,1 KB
ID:	342678

    ...no może kilka węgielków znalazło by się
    Właśnie wada czy zaleta w moim ceramicznym węgiel drzewny pozostaje tylko w tedy dy dość wcześnie przymknę powietrze?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony