dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Instalacja rekuperacji do małego domu - 80 m2, dwie osoby, mały pies

    Dobry wieczór,

    jestem na kupnie połówki bliźniaka, powierzchnia użytkowa 80m2, w domu będą mieszkać dwie osoby i mały pies, a za jakiś czas pewnie i dziecko się pojawi.
    Doszedłem do wniosku, że cały system WM jestem w stanie sam skonstruować, potrzebuję jednak kilka wskazówek.
    Dom składa się z parteru, piętra i poddasza (tam planuję umieścić rekuperator). Poddasze zostanie ocieplone wełną.
    Pomieszczenia:
    kuchnia
    łazienka
    osobne wc (tutaj będzie jeszcze pralka wstawiona i być może będziemy tutaj suszyć ubrania)
    salon
    pokój 1
    pokój 2 (sypialnia dla dwóch osób)

    Założyłem, że na osobę potrzeba 30m3/h powietrza - można (chyba) założyć, że piesek jest już wliczony skoro norma mówi 20-30.
    Wyszło mi, że trzeba wyciągnąć 150m3/h (kucnia, łazienka, wc) i fajnie się to bilansuje z nawiewami (salon 60, pokój 30, sypialnia 60)

    WM Chciałbym zbudować w oparciu o system Pe-Flex-mam wrażenie, że to takie klocki Lego dla dorosłych.
    Chciałbym żeby mi nie szumiało i żeby sprawnie wentylowało.
    Chcę również założyć wstępny filtr powietrza przed rekuperatorem, oraz filtr klasy min f7 za rekuperatorem
    Żeby uniknąć problemów z regulacją postanowiłem, że wszystkie przewody wentylacyjne będą podobnej długości (zmierzę najdłuższy odcinek i resztę będę układał w zwojach), wyszło mi, że najdłuższy będzie miał 8 m.

    I teraz pojawiają się pytania do Was:
    1. podpowiedzcie proszę jak ogarnąć temat strat ciśnienia, bo nie mam pojęcia jak do tego podejść i czy w ogóle mam się tym przejmować
    2. czy ma sens podłączenie rekuperatora o trochę wyższej wydajności/mocy niż wynikało by to z obliczeń/praktyki? Mój zamysł jest taki, że przy reku o stopień mocniejszy będzie pracował np na 10%, a więc powinien być cichszy i mniej prądu pobierać w stosunku do takiego idealnie dobranego
    3. Czy Pe-Flexy to w ogóle dobry pomysł?
    4. Co zrobić jeśli dojdzie trzeci człowiek na stałe (tzn dziecko )?

    Zastanawiam się też nad samą jednostką. Wg opinii na forum Thessla green i Wanas są warte zakupu, może coś jeszcze możecie mi polecić?

    W ogóle mam dużo wątpliwości, więc za wszelką krytykę i naprostowanie mnie będę wdzięczny!


    Pan TB niech się nie udziela, dziękuję.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Pe-flex jak najbardziej OK.
    Przy trzecim domowniku robisz z wentylacją to samo, co przy gościu. Czyli nic. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w czujnik wilgotności i CO2 - będziesz mógł obadać jak skutecznie działa wentylacja i ja podregulować. Bo tak naprawdę nie chodzi o zapewnienie m3/h, tylko o utrzymanie dwutlenku węgla i wilgotności w ryzach.
    Co do strat ciśnienia - mi się akurat sprawdziły pomysły TB (który od dawna się tu nie udziela - ale założony przez niego wątek o samodzielnym wykonywaniu wentylacji ciągle żyje) z zakrętami. Nie robiłem równych odcinków, bo wtedy te niepotrzebnie długie byłyby powywijane i stawiałyby większe opory, niż te proste.

    Co do przewymiarowania to do zastanowienia.
    Z jednej strony większy (dłuższy) wymiennik stawia mniejsze opory i faktycznie wentylatory mogą chodzić na niższych obrotach ciągnąc mniej prądu a i sam wymiennik ma wtedy większą sprawność (popatrz na wykresy). Ale przy wymiennikach bez odzysku wilgoci zimą zbyt mały przepływ powoduje, że woda zalega w wymienniku i sprawność spada. A puszczenie na wyższych obrotach to zwiększenie przesuszania i tak suchego jak pieprz domu. To akurat rozwiązuje rekuperator z odzyskiem wilgoci. Ale jest dużo droższy.
    Więc jakikolwiek sens z przewymiarowania widziałbym w reku z odzyskiem wilgoci - ale większy kosztuje o tyle drożej, że jednak nie ma to sensu .

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pe-flex jak najbardziej OK.
    Przy trzecim domowniku robisz z wentylacją to samo, co przy gościu. Czyli nic. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w czujnik wilgotności i CO2 - będziesz mógł obadać jak skutecznie działa wentylacja i ja podregulować. Bo tak naprawdę nie chodzi o zapewnienie m3/h, tylko o utrzymanie dwutlenku węgla i wilgotności w ryzach.
    Co do strat ciśnienia - mi się akurat sprawdziły pomysły TB (który od dawna się tu nie udziela - ale założony przez niego wątek o samodzielnym wykonywaniu wentylacji ciągle żyje) z zakrętami. Nie robiłem równych odcinków, bo wtedy te niepotrzebnie długie byłyby powywijane i stawiałyby większe opory, niż te proste.

    Co do przewymiarowania to do zastanowienia.
    Z jednej strony większy (dłuższy) wymiennik stawia mniejsze opory i faktycznie wentylatory mogą chodzić na niższych obrotach ciągnąc mniej prądu a i sam wymiennik ma wtedy większą sprawność (popatrz na wykresy). Ale przy wymiennikach bez odzysku wilgoci zimą zbyt mały przepływ powoduje, że woda zalega w wymienniku i sprawność spada. A puszczenie na wyższych obrotach to zwiększenie przesuszania i tak suchego jak pieprz domu. To akurat rozwiązuje rekuperator z odzyskiem wilgoci. Ale jest dużo droższy.
    Więc jakikolwiek sens z przewymiarowania widziałbym w reku z odzyskiem wilgoci - ale większy kosztuje o tyle drożej, że jednak nie ma to sensu .
    W jakich pomieszczeniach należy zamontować czujnik wilgotności oraz CO2?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    W jakich pomieszczeniach należy zamontować czujnik wilgotności oraz CO2?
    W każdym. Albo przenośny i po trochę w każdym pomieszczeniu dostroić i dobrać obroty rekuperatora.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W każdym. Albo przenośny i po trochę w każdym pomieszczeniu dostroić i dobrać obroty rekuperatora.
    Noszę się z zamiarem zakupu centrali Vaillant recoVair odzyskiem wilgoci.W poradniku projektowania owej centrali pisze że można podłączyć do niej do 2 czujników CO2
    Rozumiem że muszę poprowadzić kabelki od centrali do pomieszczeń w której będą te czujniki?=muszę wybrać te pomieszczenia salon?sypialnia dla dwóch osób?
    Przenośny? czy to miałby znaczyć że istnieją takie czujniki które komunikują się z centralą bezprzewodowo?
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 06-07-2019 o 15:22

  6. #6

    Domyślnie

    Czy znacie prosty sposób na policzenie spadków ciśnienia?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Noszę się z zamiarem zakupu centrali Vaillant recoVair odzyskiem wilgoci.W poradniku projektowania owej centrali pisze że można podłączyć do niej do 2 czujników CO2
    Rozumiem że muszę poprowadzić kabelki od centrali do pomieszczeń w której będą te czujniki?=muszę wybrać te pomieszczenia salon?sypialnia dla dwóch osób?
    Przenośny? czy to miałby znaczyć że istnieją takie czujniki które komunikują się z centralą bezprzewodowo?
    Dzujniki podłączane do rekuperatora tylko włączają wietrzenie po przekroczeniu progu. Mi chodziło o zestrojenie wentylacji. Do tego potrzebujesz zbierać dokładnych danych w czasie normalnego korzystania z domu. Jak np. w pokoju dziecka poziom CO2 nie przekracza 600ppm, a w master bedroom regularnie przekraczan 800, to można próbować pokręcić anemostatami albo zamotować czy zmienić ilość otworów w tłumiku-przepustnicy i starać się wyrównać. A jak wszędzie przekracza Twoje preferencje - to zwiększyć obroty wentylatorównw tym czasie.
    W różnicowanie średnic bym się nie bawił - tylko w ewidentnych przypadkach zamiast standardowo dwóch pe-flexów dawał trzy (np. do kuchni) albo jeden (np. do spiżarki). Ale u siebie mam wszędzie po dwa.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-07-2019 o 05:55

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pe-flex jak najbardziej OK.
    Przy trzecim domowniku robisz z wentylacją to samo, co przy gościu. Czyli nic. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w czujnik wilgotności i CO2 - będziesz mógł obadać jak skutecznie działa wentylacja i ja podregulować. Bo tak naprawdę nie chodzi o zapewnienie m3/h, tylko o utrzymanie dwutlenku węgla i wilgotności w ryzach.
    Co do strat ciśnienia - mi się akurat sprawdziły pomysły TB (który od dawna się tu nie udziela - ale założony przez niego wątek o samodzielnym wykonywaniu wentylacji ciągle żyje) z zakrętami. Nie robiłem równych odcinków, bo wtedy te niepotrzebnie długie byłyby powywijane i stawiałyby większe opory, niż te proste.

    Co do przewymiarowania to do zastanowienia.
    Z jednej strony większy (dłuższy) wymiennik stawia mniejsze opory i faktycznie wentylatory mogą chodzić na niższych obrotach ciągnąc mniej prądu a i sam wymiennik ma wtedy większą sprawność (popatrz na wykresy). Ale przy wymiennikach bez odzysku wilgoci zimą zbyt mały przepływ powoduje, że woda zalega w wymienniku i sprawność spada. A puszczenie na wyższych obrotach to zwiększenie przesuszania i tak suchego jak pieprz domu. To akurat rozwiązuje rekuperator z odzyskiem wilgoci. Ale jest dużo droższy.
    Więc jakikolwiek sens z przewymiarowania widziałbym w reku z odzyskiem wilgoci - ale większy kosztuje o tyle drożej, że jednak nie ma to sensu .
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Tak, chcę reku z odzyskiem wilgoci.

    Pomyślę o tym wszystkim

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    A może zamiast zakrętów aby zrównoważyć instalację lepiej w skrzynce tej głównej rozdzielni zmniejszyć średnicę wlotu dla tego krótkiego kanału? Lub podwoić dla tego najdluzszego i z zakretami?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    A może zamiast zakrętów aby zrównoważyć instalację lepiej w skrzynce tej głównej rozdzielni zmniejszyć średnicę wlotu dla tego krótkiego kanału? Lub podwoić dla tego najdluzszego i z zakretami?
    Pomyślę też o tym, dzięki!

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał wolnyk Zobacz post
    Dobry wieczór,

    jestem na kupnie połówki bliźniaka, powierzchnia użytkowa 80m2, w domu będą mieszkać dwie osoby i mały pies, a za jakiś czas pewnie i dziecko się pojawi.
    Doszedłem do wniosku, że cały system WM jestem w stanie sam skonstruować, potrzebuję jednak kilka wskazówek.
    Dom składa się z parteru, piętra i poddasza (tam planuję umieścić rekuperator). Poddasze zostanie ocieplone wełną.
    Pomieszczenia:
    kuchnia
    łazienka
    osobne wc (tutaj będzie jeszcze pralka wstawiona i być może będziemy tutaj suszyć ubrania)
    salon
    pokój 1
    pokój 2 (sypialnia dla dwóch osób)

    Założyłem, że na osobę potrzeba 30m3/h powietrza - można (chyba) założyć, że piesek jest już wliczony skoro norma mówi 20-30.
    Wyszło mi, że trzeba wyciągnąć 150m3/h (kucnia, łazienka, wc) i fajnie się to bilansuje z nawiewami (salon 60, pokój 30, sypialnia 60)

    WM Chciałbym zbudować w oparciu o system Pe-Flex-mam wrażenie, że to takie klocki Lego dla dorosłych.
    Chciałbym żeby mi nie szumiało i żeby sprawnie wentylowało.
    Chcę również założyć wstępny filtr powietrza przed rekuperatorem, oraz filtr klasy min f7 za rekuperatorem
    Żeby uniknąć problemów z regulacją postanowiłem, że wszystkie przewody wentylacyjne będą podobnej długości (zmierzę najdłuższy odcinek i resztę będę układał w zwojach), wyszło mi, że najdłuższy będzie miał 8 m.

    I teraz pojawiają się pytania do Was:
    1. podpowiedzcie proszę jak ogarnąć temat strat ciśnienia, bo nie mam pojęcia jak do tego podejść i czy w ogóle mam się tym przejmować
    2. czy ma sens podłączenie rekuperatora o trochę wyższej wydajności/mocy niż wynikało by to z obliczeń/praktyki? Mój zamysł jest taki, że przy reku o stopień mocniejszy będzie pracował np na 10%, a więc powinien być cichszy i mniej prądu pobierać w stosunku do takiego idealnie dobranego
    3. Czy Pe-Flexy to w ogóle dobry pomysł?
    4. Co zrobić jeśli dojdzie trzeci człowiek na stałe (tzn dziecko )?

    Zastanawiam się też nad samą jednostką. Wg opinii na forum Thessla green i Wanas są warte zakupu, może coś jeszcze możecie mi polecić?

    W ogóle mam dużo wątpliwości, więc za wszelką krytykę i naprostowanie mnie będę wdzięczny!


    Pan TB niech się nie udziela, dziękuję.
    Witam,

    W sprawie sprawdzenia rozmieszczenia anemostatów, projektu wentylacji mechanicznej oraz doboru rekuperatora, zachęcam Pana do konsultacji z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów marki Junkers-Bosch. Pozwoli to na uniknięcie błędów projektowych oraz zagwarantuje prawidłową pracę całego systemu. Nasz rekuperator Bosch Vent 5000 C cechuje się wysoką efektywnością odzysku ciepła wynoszącą nawet do 90%. Pozwala to na oszczędności kosztów ogrzewania oraz przez cały czas dostarcza świeże powietrze do budynku. Dzięki wbudowanemu obejściu (By-pass) mamy możliwość nawiewania chłodniejszego powietrza wieczorami w sezonie letnim w celu ochłodzenia pomieszczenia. Rekuperator może być sterowany za pomocą bezprzewodowego pilota RCV. Regulację rekuperatora i modyfikacje własnego programu pracy sytemu wentylacyjnego można wykonać przy pomocy komputera, na którym zainstalowany jest program „Configuration Tool”. Urządzenie dostępne jest w trzech rozmiarach odpowiadających nominalnemu przepływowi: 140 m³/h, 230 m³/h oraz 350 m³/h. Więcej informacji o centrali wentylacyjnej Bosch Vent 5000 C można znaleźć na stronie internetowej: https://www.junkers.pl/produkty/reku...nt-5000-c.html. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 900 810.
    W razie pytań, pozostaję do dyspozycji
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Junkers-Bosch

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony