dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Porotherm czy Ytong oraz czy strop Teriva?

    Witam. Zaczynam niebawem 145m2 z poddaszem i w projekcie mam Porotherm 25 cm i 20 cm styropian. Strop Teriva. Obecnie na etapie dostosowywania projektu fachowiec sugeruje mi o popularności w Niemczech i w Polsce bloczków Ytong. Poczytałem i wiem, że na pewno fachowcom lepiej się układają i obrabiają Ytongi, ale co z akustyką, izolacją, itp? Poza tym co sądzicie o stropie Teriva? Drożej ale czy na pewno lepiej?

    Poza tym w projekcie mamy 4 kominy! Rezygnujemy z Kominka, więc 1 mniej, ale fachowiec sugeruje, żeby był tylko 1 komin w kotłowni (gaz!), a pozostałą wentylację naturalną realizować za pomocą odpowiednich dachówek wentylacyjnych. Czy takie rozwiązanie zdaje egzamin i da radę wentylować łazienki i cały dom?
    Ostatnio edytowane przez Adaxis ; 10-01-2016 o 20:09

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Bloczki Ytong są ok. Tylko akustykę i akumulacyjność mają gorsze niż sjlka ale poza tym same plusy.
    Ten strop Teriva to od czego lepiej i drożej? Bo nie podałeś do czego się odnieść.
    Co to za fachowiec sugeruje wentylację dachówkami wentylacyjnymi? Chyba dachu, bo pomieszczeń mieszkalnych się nie da. Nie dostaniesz odbioru budynku do zamieszkania.

  3. #3

    Domyślnie

    noc -dzięki. Dużo słyszałem dobrego o Ytong -jedynie do sprawdzenia w praktyce akustyka...
    Teriva - w stosunku do lanego stropu, ew. do prefabrykowanego.
    Wentylacja - chodziło mi o kominki dachówkowe ja TUTAJ ale jak czytam to niby to drogie rozwiązanie wcale nie jest funkcjonalne -do czego w takim razie są te drogie kominki dachówkowe? Wygląda na to, że przynajmniej 1 klasyczny komin wentylacyjny musi być...

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bracianka
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    708

    Domyślnie

    Zrób wentylację mechaniczną. Tyle

  5. #5

    Domyślnie

    1 - zrób z ytonga
    2 - najlepszy lany monolit
    3 - kominki niby drogie - nawet za 500zł od sztuki w przypadku ceramiki - ale komin też sporo kosztuje. Jak nie potrzebujesz komina do kominka/gazu/węgla to taniej wyjddzie wentylacja kominkami, jak robisz komin to dostawiać do niego podwójny pustak wentylacyjny bedzie taniej

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał turalyon Zobacz post
    1 - zrób z ytonga
    2 - najlepszy lany monolit
    3 - kominki niby drogie - nawet za 500zł od sztuki w przypadku ceramiki - ale komin też sporo kosztuje. Jak nie potrzebujesz komina do kominka/gazu/węgla to taniej wyjddzie wentylacja kominkami, jak robisz komin to dostawiać do niego podwójny pustak wentylacyjny bedzie taniej
    Te kominki nie nadają się do wentylacji pomieszczeń, to nie ma prawa działać.

    Czemu z Ytonga nie z solbetu? Ten sam materiał a tańszy.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał turalyon Zobacz post
    1 - zrób z ytonga
    2 - najlepszy lany monolit
    3 - kominki niby drogie - nawet za 500zł od sztuki w przypadku ceramiki - ale komin też sporo kosztuje. Jak nie potrzebujesz komina do kominka/gazu/węgla to taniej wyjddzie wentylacja kominkami, jak robisz komin to dostawiać do niego podwójny pustak wentylacyjny bedzie taniej
    a co sadzicie o tym komplecie gdyby zachować tak jak w projekcie Porotherm + Teriva:
    1. Porotherm 25cm +20 cm steropianu
    2. Strop Teriva 24cm o max. długosci belki 4.6 m
    3. jak nie do grawitacyjnej to może te kominki nadają się do wentylacji mechanicznej 3-stopniową z klapą zwrotną?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Co się tak przyczepiłeś do tych kominków? Tym możesz wentylować dach, czy odpowietrzać kanalizę a nie dom. Rób WM, nie będziesz miał kłopotów z wilgocią, pleśnią czy grzybem, najlepiej+ reku. A jeśli nie chcesz, to buduj normalne kanały WG, bo od kominiarza nie dostaniesz pozwolenia na zamieszkanie.
    Porotherm to jeden z gorszych materiałów na budowę ścian, buduj z silki lub betonu komórkowego, czy to z Ytonga czy z Solbetu, obojętnie. Styropian 20cm, to dobra grubość.
    Strop Teriva jest niezłym rozwiązaniem, można budować.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał r_kasztanik Zobacz post
    Haha, a bo Solbet to taki dobry materiał? Mam z tym czymś tragiczne doświadczenia z poprzedniego mieszkania. Nie dało się nawiercić dziury, bo materiał się ciągle kruszył, do tego ściany się strasznie nagrzewały/wyziębiały. Pominę już kwestię tragicznej akustyki (szczególnie jak się mieszka na poddaszu i na dachu leży blacha... Najgorszemu wrogowi bym nie polecił tego materiału. Własny dom wymurowałem z Porothermu właśnie i kompletnie nie rozumiem Twojego stwierdzenia, że to jeden z gorszych materiałów na ścianę. Jakieś konkrety? Argumenty? Dla mnie to jeden z najlepszych, chociaż przyznaję, że idealny nie jest (jak zresztą każdy inny...)
    Nie rozumiem co ma akustyka gazobetonu w ścianie do blachy na dachu w jaki cudowny sposób ściana może wytłumić dach - możesz to rozwinąć?

    Również uważam porotherm za najgorszy materiał na rynku.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bracianka
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    708

    Domyślnie

    Beton komórkowy - materiał jak materiał. Co do akustyki na poddaszu - to co ma akurat za znaczenie beton? Blacha jasne, ale beton? I jakie ocieplenie masz, że ściany się wychładzają/nagrzewają?

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Sam zamierzam budować z gazobetonu ale ciągle przewija się na tym forum stwierdzenie, że porotherm to zły materiał. Z czystej ciekawości chciałbym wiedzieć dlaczego?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bo kruchy i drogi

  13. #13

    Domyślnie

    Ja zdecydowałem się na beton komórkowy na kleju. Uważam że łatwiej i szybciej się z tego stawia mury. Odnośnie akustyki słyszałem ,że jest gorsza niż z porothermu ale stawiać będę dom otoczony lasami więc hałasu się nie obawiam.
    Co do dachowego wywietrznika to mam tak rozwiązane przez architekta zakończenie wylotów wentylacji z kuchni.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    bo kruchy i drogi
    Elfir jak zwykle palnął głupotę,m2 ceramiki kosztuje tyle samo co m2 gazobetonu,a z mojego domu byla taczka odpadu (160m2 ścian..) porothermu,akustyka ok,aku tez ok,nośność ok to dlaczego jest najgorszy???
    Nie dla zbiorników bezodpływowych w nowych domach!

  15. #15

    Domyślnie

    Bloczek z kramzytobetonu, strop lany monolit, wentylacja mechaniczna.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar radetzky
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-750
    Posty
    55

    Domyślnie

    Cytat Napisał jedrek188 Zobacz post
    Elfir jak zwykle palnął głupotę,m2 ceramiki kosztuje tyle samo co m2 gazobetonu,a z mojego domu byla taczka odpadu (160m2 ścian..) porothermu,akustyka ok,aku tez ok,nośność ok to dlaczego jest najgorszy???
    Akurat w tej kwestii każdy będzie obstawał przy swoim Tak to już jest, że każdy chwali akurat ten materiał z którego się buduje (zbudował). Co tylko dowodzi, że z każdego materiału da się zbudować solidny i ciepły dom. Porotherm na pewno nie jest najgorszy, a już na pewno nie jest najdroższy. Ma swoją specyfikę, która wychodzi np. przy cięciu i wierceniu, ale to nie tak, że przy próbie zrobienia otworu technicznego poleci nam pół ściany Jak się ma dobry sprzęt i wiedzę, to tego typu sytuacje w ogóle nie mają miejsca na budowie. U mnie też gruzu prawie nie było, poza tym i tak został on wykorzystany przy innych pracach. Także ja również żadnego większego problemu z ceramiką nie stwierdzam

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ZbyszekT

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    238

    Domyślnie

    Ja mam ścainy z gazobetonu (Solbet). Bo najtaniej. Praktycznie zero odpadu. Tniesz piłą ręczną na wymiar.
    Teraz ma też tą zaletę, że niektóre ścianki działowe sam dostawiałem. Bez problemu - mieszadło, klej, piła, poziomica... Z ceramiki bym się nie podjął.

    Mam 2 stropy:
    jeden z Terivy - bo taniej niż lany. Ale moim zdaniem gorszy, bo dużo grubszy wyszedł, podwyższa budynek.
    drugi drewniany (mają być wystające balki na suficie) - bardzo drogi, trudny w obróbce, drogie wykończenie, konserwacja itd, belki pracują, lekko się krzywią...

  18. #18

    Domyślnie

    porotherm nie jest materialem z ktorego warto budować dom bo w szczellinach wieje wiatr, trudno cokolwiek zamontować (kołki). Budowałbym z jakiegoś pełnego materiału (na klej). Strop najlepszy z monolitu

  19. #19
    Banned
    maciek_knap

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-002
    Posty
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    porotherm nie jest materialem z ktorego warto budować dom bo w szczellinach wieje wiatr
    Nie chcę Cię martwić, ale w tym kraju co drugi dom stoi z pustaków ceramicznych Poza tym o jakich Ty szczelinach mówisz? Przy prawidłowym ułożeniu pustaków nie ma mowy o szczelinach i przewiewności materiału - spoiny poziome są wypełnione zaprawą, a pionowe zrobione w systemie pióro-wpust, który jest tak szczelny, że da się z niego murować ściany jednowarstwowe. Poza tym sam sposób budowy ścian jest dokładnie identyczny jak np. z pełnych bloczków betonowych, które też mają system PW i które tam samo łączy się na zaprawę albo na klej cienkowarstwowy. W Porothermie nic nie wieje - tak samo jak w innych materiałach! Oczywiście pod warunkiem, że są zachowane standardy wykonawcze, a nie chałupnictwo...

  20. #20

    Domyślnie

    Mnie zastanawia jedna rzecz-na tym forum byly głosy ze BK ma mala akumulacyjność,nawet to ze potrafi się wychłodzić w mroźną noc o kilka stopni bez ogrzewania....
    Nie dla zbiorników bezodpływowych w nowych domach!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony