dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 143
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie 3 oferty:Nibe, AlphainnoTec,Stiebel-Eltron

    Witam,
    Jestem na etapie wyboru ogrzewania do domu .
    Instalacja ogrzewania to cała podłogówka- taki jest plan. Planowałem by zainstalować PC, ale ceny jakie dostałem dają dużo do myślenia i mimo że mam na koncie sporo przeczytanych porad to sam nie jestem w stanie dokonać wyboru (brak doświadczenia). Bardzo proszę o pomoc doświadczonych forumowiczów, wszelkie sugestie podpowiedzi zapewne pomogą mi w wyborze.
    Dostałem dwie oferty od autoryzowanych montażystów z moich okolic (tutaj brałem pod uwagę "szybki serwis").
    Do ogrzania jest 195m2 +43m2 garaż.
    1 oferta zawiera:
    Etap1.
    a)Wykonanie dolnego źródła 240mb,sondy-16800pln
    b)Materiały w tym 2300mb Roth AluLaserPlus-15000pln (przy okazji co sądzicie o Roth).w tym podejście na 2 grzejniki
    c)Montaż rozdzielaczy,ogrzewania-6000pln
    Etap2.
    a)pompa Alphainnotec WZ S 102H3M-27900pln lub Nibe F1245 10kW-28000pln
    b)materiały oraz uruchomienie-4000
    Całkowity koszt to :~70000pln netto. Na pompę Alpha 5 lat gwarancji serwisy gratis,Nibe 2 lata serwisy gratis
    tutaj dodatkowo mogę liczyć na całą obsługę odnośnie dotacji - 8000pln.
    2.oferta inna firma
    a)Pompa ta sama
    -zasobnik buforowy 100
    -wszystkie kształtki itd.
    -Wymiennik gruntowy pionowy w postaci odwiertów pionowych 4x70mb. (otwór w pionie 540mb,rury w odwiertach pionowych)-nie wiem co to oznacza,ale mogę dopytać
    -studzienka rozdzielaczowa (w 1 ofercie jej nie ma).czynnik roztworu o temp.-15st-61000pln
    b)instalacja pod 2 grzejniki - 680pln
    c)ogrzewanie podłogowe co 10cm Tece, garaż co 25cm-ok2100mb (200mb różnicy?), montaż-26300pln
    Razem:88000pln netto wBOS 12500 czyli razem 75000 netto
    3 oferta z tej samej firmy tylko że na pompę Stiebel eltron ze zbiornikiem do ciepłej wody 300litrów-~92000pln netto-dotacja
    Ta firma daje gwarancję na ogrzewanie 10lat oraz ubezpieczenie.

    Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki
    Marcin

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Na forum znajdziesz ludzi którzy za odwierty płacili w okolicach 60zł za metr. Podobna cena jest za ułożenie podłogówki z materiałem. Pompa ciepła 15-25 tys. w zależności od producenta. Do tego zbiornik CWU (2-3 tysięce). Zatem szukaj dalej bo tanio Ci tego nie wycenili
    Ostatnio edytowane przez link2jack ; 13-01-2016 o 09:44

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    OZC masz? zacznij od tego

    a ceny niezłe - dostawałem sam podobne oferty kilka lat temu - maksymalne były nawet wyższe, coś koło 120 tys. najwyższa
    a wybrałem niższą, dużo niższą

    to co ci zaproponowali - kosmos. Jak masz tyle kasy na zbyciu - bierz
    jak nie, to najpierw OZC, a potem pisz do wszystkich znanych ci firm montażowych... ja miałem ostatecznie oferty z 14-16 firm
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    OZC masz? zacznij od tego

    a ceny niezłe - dostawałem sam podobne oferty kilka lat temu - maksymalne były nawet wyższe, coś koło 120 tys. najwyższa
    a wybrałem niższą, dużo niższą

    to co ci zaproponowali - kosmos. Jak masz tyle kasy na zbyciu - bierz
    jak nie, to najpierw OZC, a potem pisz do wszystkich znanych ci firm montażowych... ja miałem ostatecznie oferty z 14-16 firm
    OZC nie mam- ale firmy dostały ode mnie informacje jaki to dom oraz rzuty-na tej podstawie wyceniali moc PC.
    Ja rozumiem że każdy musi być zadowolony-wykonawca też musi utrzymać siebie i firmę, ale mi zależy na dobrej, sprawdzonej instalacji oraz oczywiście nie chciał bym przez moją niewiedzę być kolokwialnie mówiąc "oszukany"

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał msabaj Zobacz post
    OZC nie mam- ale firmy dostały ode mnie informacje jaki to dom oraz rzuty-na tej podstawie wyceniali moc PC.
    To jest właśnie pole do największego fantazjowania. Też tak miałem OZC to podstawa, potem zapytania ofertowe, a tak BTW to licząc bardzo grubo, bez żadnych negocjacji, itp to taki system, czyli OP + PCi z powietrzną pompą ciepła możesz mieć za 55tys. brutto, czyli ponad 20tys taniej niż Twoja najtańsza oferta - ja bym rozważył
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    Podaję co znalazłem na stronie
    Charakterystyka Energetyczna

    Dla domu standardowego z wentylacją grawitacyjną:
    Ep - 117,8 kWh/(m2)
    Ek - 105,2 kWh/(m2 rok)
    EUco - 84,01 kWh/(m2 rok)

    Dla budynku z wentylacją mechaniczną i rekuperacją:
    Ep - 96,64 kWh/(m2)
    EUco - 43,36 kWh/(m2 rok)

    Dodam iż jedna firma podała zapotrzebowanie 40W/m2 - nie wiem czy to o to chodzi
    Pisałem do firmy architektonicznej i mają pakiet PC edytowany specjalnie do tego domu-koszt 200pln, czy jest sens go zakupić?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał msabaj Zobacz post
    Podaję co znalazłem na stronie
    Charakterystyka Energetyczna

    Dla domu standardowego z wentylacją grawitacyjną:
    Ep - 117,8 kWh/(m2)
    Ek - 105,2 kWh/(m2 rok)
    EUco - 84,01 kWh/(m2 rok)

    Dla budynku z wentylacją mechaniczną i rekuperacją:
    Ep - 96,64 kWh/(m2)
    EUco - 43,36 kWh/(m2 rok)

    Dodam iż jedna firma podała zapotrzebowanie 40W/m2 - nie wiem czy to o to chodzi
    Pisałem do firmy architektonicznej i mają pakiet PC edytowany specjalnie do tego domu-koszt 200pln, czy jest sens go zakupić?
    Nie ma sensu Zleć profesjonalne OZC (300-400zł) i wtedy będziesz wiedział jakiej mocy urządzenia potrzebujesz, ile prądu będziesz zużywał i ile za to zapłacisz, z dokładnością +/- 10%
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Nie ma sensu Zleć profesjonalne OZC (300-400zł) i wtedy będziesz wiedział jakiej mocy urządzenia potrzebujesz, ile prądu będziesz zużywał i ile za to zapłacisz, z dokładnością +/- 10%
    może być to na odległość? Znasz kogoś konkretnego?jak tak do prosze o info na priv.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    co myślicie o samych tych PC oraz rurach do podłogówki? Które według Waszych doświadczeń są najlepsze?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Tak sobie policzyłem

    60000 -70000 zł za PC Nawet dla cop 4
    Albo 30000 zł za PC PW z cop 3
    Trwałość 15 lat czyli 2000 zł rocznie dodatkowo na ogrzewanie jeśli mamy własne pieniądze . A jeżeli mamy kredyt to dość drastycznie zmienia sytuację .

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Tak sobie policzyłem

    60000 -70000 zł za PC Nawet dla cop 4
    Albo 30000 zł za PC PW z cop 3
    Trwałość 15 lat czyli 2000 zł rocznie dodatkowo na ogrzewanie jeśli mamy własne pieniądze . A jeżeli mamy kredyt to dość drastycznie zmienia sytuację .
    Na meetingu i pexie z casto po 80gr /m to się może zmieści w 30000 zł
    Alpha i Stiebel mają COP 5 jakby co a pw np np. teraz u mnie ma 3,2, ale tydzień temu miała 2,4 a Alpha ciągle 5.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Tak sobie policzyłem

    60000 -70000 zł za PC Nawet dla cop 4
    Albo 30000 zł za PC PW z cop 3
    Trwałość 15 lat czyli 2000 zł rocznie dodatkowo na ogrzewanie jeśli mamy własne pieniądze . A jeżeli mamy kredyt to dość drastycznie zmienia sytuację .
    PC Stiebel Eltron wg. oferty którą otrzymałem cop miała 5.02
    PC wybieram ze względu na wygodę w użytkowaniu, biorę pod uwagę że wydatek na instalację będzie większy niż na eko-groszek czy pellet. (ekogroszek już mam i nie chcę tego rozwiązania). Czytając wcześniejsze fora wychodziło że takie ogrzewanie z PC gruntową można zrobić i za 50kpln. Tak jak wspomniałem we wcześniejszym poście - każdy musi być zadowolony. Zakładałem że na dobrą instalację mogę wydać 60kpln, a teraz po otrzymaniu tych ofert 75kpln to najtańsza oferta- nie znaczy że najgorsza. Na którymś forum wyczytałem że studzienka zbiorcza to zbędny wydatek, kolejne to czy bufor jest konieczny?
    Jeżeli na szybko licząc wykonam:
    -240mb*60pln to daje nam 14400kpln ( nie wiem czy tyle będzie potrzebne, bo co jeśli będzie mniej?)
    -2300mb rur podłogówki.styropian,robocizna -16300pln
    -pompa ciepła (jakaś z wyższej półki)-30000
    -uruchomienie i inne (nie wiem jeszcze)-6000
    to wszystko daje nam 66700, jak by odeszła jeszcze dotacja 8kpln to total koszt wyszedł by 58700-czy macie jakiś pogląd na te wyliczenia?

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał msabaj Zobacz post
    PC Stiebel Eltron wg. oferty którą otrzymałem cop miała 5.02
    PC wybieram ze względu na wygodę w użytkowaniu, biorę pod uwagę że wydatek na instalację będzie większy niż na eko-groszek czy pellet. (ekogroszek już mam i nie chcę tego rozwiązania). Czytając wcześniejsze fora wychodziło że takie ogrzewanie z PC gruntową można zrobić i za 50kpln. Tak jak wspomniałem we wcześniejszym poście - każdy musi być zadowolony. Zakładałem że na dobrą instalację mogę wydać 60kpln, a teraz po otrzymaniu tych ofert 75kpln to najtańsza oferta- nie znaczy że najgorsza. Na którymś forum wyczytałem że studzienka zbiorcza to zbędny wydatek, kolejne to czy bufor jest konieczny?
    Jeżeli na szybko licząc wykonam:
    -240mb*60pln to daje nam 14400kpln ( nie wiem czy tyle będzie potrzebne, bo co jeśli będzie mniej?)
    -2300mb rur podłogówki.styropian,robocizna -16300pln
    -pompa ciepła (jakaś z wyższej półki)-30000
    -uruchomienie i inne (nie wiem jeszcze)-6000
    to wszystko daje nam 66700, jak by odeszła jeszcze dotacja 8kpln to total koszt wyszedł by 58700-czy macie jakiś pogląd na te wyliczenia?
    Masz rację .
    Są różne aspekty doboru urządzeń. Ja też mam stiebla , fajna solidna konstrukcja .
    Mój brat ma nawet Stiebla powietrze woda .
    Ale obecnie polecam PC PW szczególnie do budynków o obciążeniu cieplnym do 10 kW .
    Jak bym nie liczył to takie rozwiązanie jest najbardziej ekonomicznie uzasadnione. Oczywiście ekonomia to nie wszystko .
    Jednostka zewnętrzna emituje hałas , czasem to dyskwalifikuję PC.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    odnośnie tego COP: w projekcie jest napisane:
    "wskaźniki zapotrzebowania wynoszą:a) w odniesieniu do powierzchni ogrzewanej q=56,0W/m2 b)w odniesieniu do kubatury ogrzewanej q=20,7W/m2 c)współczynnik SZE powierzchniowy 60,7kWh/m2 rok (przy założeniu wentylacji grawitacyjnej)- czy to już nam coś mówi?

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Masz rację .
    Są różne aspekty doboru urządzeń. Ja też mam stiebla , fajna solidna konstrukcja .
    Mój brat ma nawet Stiebla powietrze woda .
    Ale obecnie polecam PC PW szczególnie do budynków o obciążeniu cieplnym do 10 kW .
    Jak bym nie liczył to takie rozwiązanie jest najbardziej ekonomicznie uzasadnione. Oczywiście ekonomia to nie wszystko .
    Jednostka zewnętrzna emituje hałas , czasem to dyskwalifikuję PC.
    Dlatego właśnie ze względu na ten hałas nie chcę tej powietrznej. Działkę mam naprawdę dużą tak więc z odstępami od odwiertów nie będzie problemów. Jaki masz zbiornik na ciepłą wodę-tak się zastanawiam czy 180l to nie za mało?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    W tym owczym pędzie i zastanawianiu się nad "lepszą rurą", "lepszą pompą" itd. jest jakieś szaleństwo.
    W teorii "lepsze pompy z górnej półki" często mają lepsze parametry (nie zawsze) ale to wcale nie daje gwarancji niższych rachunków za ogrzewanie ani większej trwałości czy niezawodności. Nie ma tutaj żadnej korelacji.
    Za to z pewnością koszty części i napraw będą wyższe.

    Tak się składa że dzisiejszego dnia poproszono mnie o ocenę pewnej instalacji która kosztowała ponad 100 tysięcy złotych na "markowych" pompach z górnej półki (cenowej). W ciągu trzech lat było kilka przeróbek i wciąż nie dogrzewa domu. Poza tym owa markowa pompa kilka razy się zdążyła "posypać"...

    Dodam, że instalator nie pojawia się już na wezwania i nie odbiera telefonu. I nie jest to pierwszy ani ostatni taki przypadek.
    Co ciekawsze, jest to lider sprzedaży w regionie, promowany na stronie producenta, więc dziewczyny i chłopaki z okolic Bydgoszczy, bądźcie czujni...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  17. #17

    Domyślnie

    dom masz duży, że trzeba ponad 2 km rury do podłogówki?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał msabaj Zobacz post
    Dlatego właśnie ze względu na ten hałas nie chcę tej powietrznej. Działkę mam naprawdę dużą tak więc z odstępami od odwiertów nie będzie problemów. Jaki masz zbiornik na ciepłą wodę-tak się zastanawiam czy 180l to nie za mało?
    Ten hałas to mit zapytaj obecnych tu użytkowników.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał msabaj Zobacz post
    Dlatego właśnie ze względu na ten hałas nie chcę tej powietrznej. Działkę mam naprawdę dużą tak więc z odstępami od odwiertów nie będzie problemów. Jaki masz zbiornik na ciepłą wodę-tak się zastanawiam czy 180l to nie za mało?
    Ja mam wbudowany chyba 160 l . Wystarczy ,a le ja mam 2 natryski i 2 osoby. Ale jak planujesz wannę z bąbelkami to będzie mało.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    Ten hałas to mit zapytaj obecnych tu użytkowników.
    nie mit .
    Słychać , szczególnie w duże mrozy . Chociaż zależy od marki . Zubadany słychać mocno .
    Ale to tez zależy od doboru . Bo może już być na maxa przy - 10*C.

    Ale gruntówki hałasuję w budynku.Ale te lepsze są prawie bezgłośne.

    Gruntówka nie jest zła

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony