dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 8
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 143
  1. #41
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    No to słabo z poziomym. Teoretycznie można wymiennik zmieścić wszędzie, nawet w suchym piachu, odpowiednio go powiększając. Ale w takim przypadku dość mocno ograniczysz dyspozycyjną powierzchnię działki.
    Nawet gdyby była woda gruntowa na 1,5 - 2,0m to można wykonać wymiennik na stosunkowo niewielkim obszarze, ale wtedy nie wiadomo jak te warunki będą wyglądały za kilka, kilkanaście lat. Miałem już problemy z podobną sytuacją.
    Jestem po rozmowach z kolejnym instalatorem. Wykonuje instalacje na rurach Herz oraz pompy Danfoss (ze względu na dobry serwis,dostępność wszystkich części ze względu na produkcje w Polsce). Przez telefon zaproponował (jako pierwszy) kolektory poziome i do tego powiedział że można zrobić drenaż z oczyszczalni ścieków na te kolektory oraz drenaż z wody opadowej (z domu), co również będzie miało pozytywny wpływ na instalacje (?). Czekam na ofertę...

  2. #42
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekBB Zobacz post
    @msabaj
    Wiesz, mamy jedną instalację z k. płaskim z suchym piaskiem, ale jak napisał przedmówca kolektor został sporo przewymiarowany, do tego stworzyliśmy pewien system dodatkowo nawadniajacy kolektor
    tylko czy takie dodatkowe systemy nie powodują tego że koszt poziomego zaczyna mocna zbliżać się do pionowego? Zapytam jeszcze czy jak koszt wykonania poziomego byłby identyczny z pionowym to co byś polecił?

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    przedstawiciel Danfossa?
    uciekałbym
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  4. #44
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    przedstawiciel Danfossa?
    uciekałbym
    nie jest przedstawicielem danfossa. Montuje jeszcze Nibe i inne. Mówił tylko że ważne jest by w razie usterki można było szybko ją usunąć.

  5. #45
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    przedstawiciel Danfossa?
    uciekałbym
    Właśnie się naczytałem o Danfossie, wnioski zostawię dla siebie. Co powiecie o rurach Herz?

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar JacekBB
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    143

    Domyślnie

    Pomiędzy k. płaskim i odwiertami jest ok. 10 000 zł różnicy lub więcej (w zależności od tego jakie jest podłoże geologiczne) w cenie nawet jak przewymiarujesz mocniej kolektor płaski. Co bym polecił jakby cena była taka sama? Mimo pozorów ciężkie pytanie, ponieważ mamy k.płaskie, które sprawdzają się lepiej niż odwierty i ma na to wpływ rodzaj ziemi na działce jak i ilość zakopanej rury. Nie potrafię Ci więc jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli w twoim wypadku na działce występują piaski to polecałbym odwierty chyba, że możesz mocno przewymiarować k. płaski.
    Reklamy są niezgodne z regulaminem forum.

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekBB Zobacz post
    Pomiędzy k. płaskim i odwiertami jest ok. 10 000 zł różnicy lub więcej (w zależności od tego jakie jest podłoże geologiczne) w cenie nawet jak przewymiarujesz mocniej kolektor płaski. Co bym polecił jakby cena była taka sama? Mimo pozorów ciężkie pytanie, ponieważ mamy k.płaskie, które sprawdzają się lepiej niż odwierty i ma na to wpływ rodzaj ziemi na działce jak i ilość zakopanej rury. Nie potrafię Ci więc jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli w twoim wypadku na działce występują piaski to polecałbym odwierty chyba, że możesz mocno przewymiarować k. płaski.
    czy kolektor płaski może być pod kostką? obok domu będzie dodatkowy garaż i tam będzie sporo terenu pod kostkę (sam teren z jednej strony domu to około 600m2- w tym będzie sporo kostki.)Druga część to planowany trawnik około 550m2 ( tutaj mogę zrobić dodatkowo drenaż z oczyszczalni). Czyli jak podsumować teren pod kostkę i trawnik da to około 1100m2-może to by wystarczyło?

  8. #48
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Pod kostką będzie trudno o regenerację DZ, wręcz nie możliwe .
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  9. #49
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Pod kostką będzie trudno o regenerację DZ, wręcz nie możliwe .
    a czy samo przejście pod kostką będzie możliwe?cała działka dokładnie ma 5400m2 ale nie chcę takiej dużej i planuje to podzielić na 2. W razie czego jak przejście pod kostką było by możliwe to nie było by dla mnie problemu przesunąć się 10 metrów dalej (x36metrów daje nam 360m2 + druga strona). Jeżęli nie jest to możliwe to z drugiej strony pozostaje mi tylko to co pisałem wcześniej (chyba że drzewa mogą rosnąć na kolektorach-wtedy będzie sporo )

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał msabaj Zobacz post
    a czy samo przejście pod kostką będzie możliwe?cała działka dokładnie ma 5400m2 ale nie chcę takiej dużej i planuje to podzielić na 2. W razie czego jak przejście pod kostką było by możliwe to nie było by dla mnie problemu przesunąć się 10 metrów dalej (x36metrów daje nam 360m2 + druga strona). Jeżęli nie jest to możliwe to z drugiej strony pozostaje mi tylko to co pisałem wcześniej (chyba że drzewa mogą rosnąć na kolektorach-wtedy będzie sporo )
    Przepust pod kostką TAK, drzewa NIE. Utrudnią regenerację i mogą zniszczyć kolektor.

  11. #51
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekBB Zobacz post
    Pomiędzy k. płaskim i odwiertami jest ok. 10 000 zł różnicy lub więcej (w zależności od tego jakie jest podłoże geologiczne) w cenie nawet jak przewymiarujesz mocniej kolektor płaski. Co bym polecił jakby cena była taka sama? Mimo pozorów ciężkie pytanie, ponieważ mamy k.płaskie, które sprawdzają się lepiej niż odwierty i ma na to wpływ rodzaj ziemi na działce jak i ilość zakopanej rury. Nie potrafię Ci więc jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli w twoim wypadku na działce występują piaski to polecałbym odwierty chyba, że możesz mocno przewymiarować k. płaski.
    Co powiesz o pomyśle z tą oczyszczalnią i drenażem nad kolektorami?

  12. #52
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Sam widzisz i le to kombinacji Albo się uda, albo nie uda, albo będzie działać, albo nie. Nie kombinuj tylko załóż sobie dobrego powietrzaka - zero ingerencji w grunt, montaż kilka godzin. Nie daj się ogłupić, że to się częściej psuje, hałasuje, itp, itd. Używam trzeci sezon i wszystko jest super, a na forum znajdziesz takich co użytkują taki system już 5-6 lat. Nic się nie psuje, ludzie grzeją domy po 300m2 i płacą poniżej 2tys. rocznie. IMHO gruntówka to przeżytek i prędzej, czy później umrze śmiercią naturalną, bo w warunkach domowych to się po prostu nie kalkuluje.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    odnośnie zużycia,
    1-14.01.2016 688,5kWh , COP średnie=2,56 , koszt ok 280 pln
    No fakt tu masz prawdziwego użytkownika z licznikiem i ciepłomierzem pompa powietrzna panasonic.

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    No fakt tu masz prawdziwego użytkownika z licznikiem i ciepłomierzem pompa powietrzna panasonic.
    Warto by było żebyś przed wklejeniem poznał "historię" tego użytkownika. Kolega bobrow zamontował pompę w miejsce kotła na ekogroszek, którym ogrzewał wcześniej, instalacja na zwykłych kaloryferach i izolacja w standardzie sprzed kilku lat. Poza tym jest to zużycie za 2tyg stycznia, który był akurat w tym roku dość mroźny. Dla kontrastu powiem, że ja w całym grudniu zużyłem sporo mniej niż bobrow w 2tyg - bo przy pompie PW te zużycie nie jest stałe przez cały sezon grzewczy. Gdy są minusowe temperatury to zużycie jest sporo wyższe niż w gruntówkach, ale przy temp dodatnich często jest sporo niższe i trzeba to uśredniać. Przy zimach takich jak dwie ostatnie zużycie PW będzie identyczne jak GW, różnice będzie widać przy sroższych zimach - pytanie tylko czy przeinwestowanie 15-20tys w droższą pompę zrekompensuje nam te różnice? Pytanie retoryczne, bo odpowiedź jest prosta - nie zrekompensuje...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    No fakt tu masz prawdziwego użytkownika z licznikiem i ciepłomierzem pompa powietrzna panasonic.
    Bądź uczciwy i napisz także że to instalacja z grzejnikami zmodernizowana z wongla
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  16. #56
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Sam widzisz i le to kombinacji Albo się uda, albo nie uda, albo będzie działać, albo nie. Nie kombinuj tylko załóż sobie dobrego powietrzaka - zero ingerencji w grunt, montaż kilka godzin. Nie daj się ogłupić, że to się częściej psuje, hałasuje, itp, itd. Używam trzeci sezon i wszystko jest super, a na forum znajdziesz takich co użytkują taki system już 5-6 lat. Nic się nie psuje, ludzie grzeją domy po 300m2 i płacą poniżej 2tys. rocznie. IMHO gruntówka to przeżytek i prędzej, czy później umrze śmiercią naturalną, bo w warunkach domowych to się po prostu nie kalkuluje.
    No i udało Ci się namieszać mi w głowie Ten gościu z którym wczoraj rozmawiałem też mnie namawiał na powietrzną. Kurczę zwariuję zaraz....Chcę wydać kasę mądrze....jeżeli wiedziałbym że dołożenie 20kpln jest warte do dołożenia w lepszy system na pewno bym się nie zastanawiał ( to inwestycja na lata), ale jak nie warto......dom będzie nowy, cała podłogówka i ocieplenie tak więc może i ta różnica się nigdy nie zwróci. Jaką masz pompę powietrzną?

  17. #57
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    aha i jeszcze jedno, czy takiego pwietrzaka można zamontować dalej od domu? np: za garażem wolno-stojącym (ze względu na hałas to będzie jakieś 20metrów od kotłowni)

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał msabaj Zobacz post
    aha i jeszcze jedno, czy takiego pwietrzaka można zamontować dalej od domu? np: za garażem wolno-stojącym (ze względu na hałas to będzie jakieś 20metrów od kotłowni)
    7m to moc nominalna
    poniżej 7m ale nie mniej niż 3m moc nieco wyższa w zależności od modelu (np. 9kw t cap z 3m ma ok. 9,5kw)
    powyżej 7m moc spada a powyżej 10 bardzo
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  19. #59
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msabaj

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kalenice
    Kod pocztowy
    99-420
    Posty
    76

    Domyślnie

    Rozumiem......musiałbym najpierw usłyszeć na własne uszy jak to jest z tym hałasemsąsiada też mam blisko ta więc to jest taki znak zapytania...

  20. #60
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał msabaj Zobacz post
    Rozumiem......musiałbym najpierw usłyszeć na własne uszy jak to jest z tym hałasemsąsiada też mam blisko ta więc to jest taki znak zapytania...
    Nie ma żadnego hałasu. U mnie pompa wisi na elewacji (zobacz sobie zdjęcia w galerii). Pompy w domu absolutnie nie słychać, a na dworze słychać ją tylko w wyraźnie minusowych temperaturach i to tylko w niektórych cyklach pracy (odszranianie, grzanie CWU) i nie jest to żaden przeraźliwy hałas. Wcześniej w domu miałem kocioł z podajnikiem na ekogroszek to w nocy wyraźnie słyszałem jego pracę - teraz nie słyszę absolutnie nic. Najlepiej przejedź się do kogoś posłuchać takiej pompy to sam zrozumiesz jaki to mit - w okolicach Łodzi na pewno znajdziesz wielu użytkowników tych pomp.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

Strona 3 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony