Dzięki Jacentyy za cenne wskazówki!

Mam jeszcze kilka pytań:

1) Boję się, że podwyższenie poziomu garażu zmieniło by układ pomieszczeń (który aktualnie mi odpowiada). Wejście do garażu znajduje się pod spocznikiem schodów (płyta jest obniżona tylko w rejonie klatki schodowej, aby umożliwić przejście do garażu). Czy takie miejscowe obniżenie płyty będzie trudne do wykonania?

2) Według architekta rozwiązanie z częścią mieszkalną na płycie oraz oddyletowany garaż na tradycyjnych ławach miało być optymalne pod kątem finansowym (sporą część prac przy garażu można wykonać samodzielnie). Czy mógłbyś podpowiedzieć dlaczego takiego rozwiązania nie powinno się stosować?

3) Dzięki za radę! Przekażę pomysł konstruktorowi, pewnie pozwoli to oszczędzić troszkę $$.

4) Wiem że trzeba iść z duchem czasu i stosować rozwiązania nowoczesne. Zaczynam jednak powoli w to wątpić słysząc dookoła (wykonawcy, konstruktorzy, architekci), że nikt nie posadowiłby domu powyżej głębokości przemarzania. Czy opaska antywysadzinowa jest trwała / niezawodna? Czy można uniknąć stosowania opaski poprzez wymianę gruntu / odpowiednio zagęszczone kruszywa?

5) W jakich proporcjach proponujesz wymieszać chudy beton? Czy aby otrzymać "lekko wilgotny" wystarczy użyć wilgotnego piachu?

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam