dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Hrabia36

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    61

    Domyślnie DGP - wykonanie rozprowadzenia , proszę o porady.

    Witam wszystkich na forum.

    Posiadam kominek z obudową zimną na parterze w salonie. Chciałbym zainstalować turbinę na nieużytkowym poddaszu i rozprowadzić termofleksy do 3 pomieszczeń na 1 piętrze oraz do jednego pokoju na parterze.

    Turbinę kupiłem okazyjnie o wydajności 520m3 średnica dolotu fi 150 . Przed turbiną planuję zamontować filtr oraz bypass. Za turbiną chciałbym zamontować rozdzielacz fi150mmx4x125mm i dalej rozprowadzić 4 termofleksami fi 125mm do anemostatów.

    Mam kilka pytań co do planowanej instalacji:

    1. W związku z tym,że turbina jest na nieocieplonym poddaszu odległość do niej wynosi 5,5m - rura doprowadzająca jest włożona w kanał wentylacyjny a skonstruowana jest tak :
    rura ocynk 0.5mb - redukcja 90° na kanał prostokątny - 4,5mb kanał prostokątny włożony w kanał wentylacyjny(kanał nieocieplony nie było możliwości ale sąsiaduje i kanałem kominowym i nagrzewa się), redukcja 90° na rurę okrągłą - 1mb termofleks do filtra i turbiny z bypassem. Średnice rur i kanału odpowiadają fi 150. Czyli razem 6mb od kominka do turbiny.

    Czy czujnik temperatury w turbinie po nagrzaniu obudowy kominka załączy ją bez problemu , czy odległość jest za duża, może rozciągnąć czujnik z turbiny i zainstalować w rurze doprowadzającej lub inne rozwiązanie?

    2. Odległości od turbiny do anemostatów 3 pomieszczeń na 1 piętrze wynoszą odpowiednio 3m, 7m , 7m, średnica rury 125mm wew. Siłę nadmuchu do poszczególnych chciałbym wyregulować anemostatami.

    Czy wystarczy anemostatami czy montować przpustnicę ?

    3. Odległość od turbiny do czwartego pomieszczenia na parterze wynosi 15mb , po drodze termofleks zgięty łagodnie w 2 miejscach - średnica wew 125mm.

    Czy turbina będzie w stanie przepchnąć powietrze na parter przy takiej odległości ?. 3 pomieszczenia na 1 piętrze nie będą mocno grzane, na chwilę obecną ciepłe powietrze z parteru dociera klatką schodową, która jest na środku budynku.

    Czy średnicę termofleksów są odpowiednie?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hrabia36 Zobacz post
    Witam wszystkich na forum.

    Posiadam kominek z obudową zimną na parterze w salonie. Chciałbym zainstalować turbinę na nieużytkowym poddaszu i rozprowadzić termofleksy do 3 pomieszczeń na 1 piętrze oraz do jednego pokoju na parterze.

    Turbinę kupiłem okazyjnie o wydajności 520m3 średnica dolotu fi 150 . Przed turbiną planuję zamontować filtr oraz bypass. Za turbiną chciałbym zamontować rozdzielacz fi150mmx4x125mm i dalej rozprowadzić 4 termofleksami fi 125mm do anemostatów.

    Mam kilka pytań co do planowanej instalacji:

    1. W związku z tym,że turbina jest na nieocieplonym poddaszu odległość do niej wynosi 5,5m - rura doprowadzająca jest włożona w kanał wentylacyjny a skonstruowana jest tak :
    rura ocynk 0.5mb - redukcja 90° na kanał prostokątny - 4,5mb kanał prostokątny włożony w kanał wentylacyjny(kanał nieocieplony nie było możliwości ale sąsiaduje i kanałem kominowym i nagrzewa się), redukcja 90° na rurę okrągłą - 1mb termofleks do filtra i turbiny z bypassem. Średnice rur i kanału odpowiadają fi 150. Czyli razem 6mb od kominka do turbiny.

    Czy czujnik temperatury w turbinie po nagrzaniu obudowy kominka załączy ją bez problemu , czy odległość jest za duża, może rozciągnąć czujnik z turbiny i zainstalować w rurze doprowadzającej lub inne rozwiązanie?

    2. Odległości od turbiny do anemostatów 3 pomieszczeń na 1 piętrze wynoszą odpowiednio 3m, 7m , 7m, średnica rury 125mm wew. Siłę nadmuchu do poszczególnych chciałbym wyregulować anemostatami.

    Czy wystarczy anemostatami czy montować przpustnicę ?

    3. Odległość od turbiny do czwartego pomieszczenia na parterze wynosi 15mb , po drodze termofleks zgięty łagodnie w 2 miejscach - średnica wew 125mm.

    Czy turbina będzie w stanie przepchnąć powietrze na parter przy takiej odległości ?. 3 pomieszczenia na 1 piętrze nie będą mocno grzane, na chwilę obecną ciepłe powietrze z parteru dociera klatką schodową, która jest na środku budynku.

    Czy średnicę termofleksów są odpowiednie?
    Ja mam mniejsze oddleglosci i mam rure 150,
    Ad 1, watpie ze termostat bedzie tak daleko dzialal
    Ad 2 anemostatami
    Ad 3 ja mam turbine 800m i na 11m bez problemy dmucha
    Pamietaj ze rury dokladnie ociepli przynajmniej 15cm welny bo przy zgaszonymkominku bedziesz mial lodowke

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Hrabia36

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc.

    Jeszcze podpytam

    1. Wszędzie ma pan rurę 150 ale jest jeden rozdzielacz za turbiną i do każdego z pomieszczeń idzie osobna rura czy idzie rura główna i od niej trójnikami do pomieszczeń ?

    2. Czy przy rurze fi 150 są mniejsze opory przepływu powietrza w porównaniu z fi125? Czy jest też ciszej i dmucha słabiej ?

    3. W odpowiedzi Ad3 pisze pan o ociepleniu dodatkowym rury termofleksu przynajmniej 15cm wełny. Czy chodzi o owinięcie rury wełną 15cm?
    U mnie całe 1 piętro jest ocieplone wełną która leży na suficie z karton gipsu. Mogę położyć termofleks na wełnie i przykryć od góry wełną 15cm, czy będzie to dobre rozwiązanie ?

    4. Jeżeli rury nie będą dodatkowo ocieplone wełną to się wychłodzą przy zgaszonym kominku i schłodzą pomieszczenia, o to chodzi z lodówką ?

    Pozdrawiam

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hrabia36 Zobacz post
    Dzięki za pomoc.

    Jeszcze podpytam

    1. Wszędzie ma pan rurę 150 ale jest jeden rozdzielacz za turbiną i do każdego z pomieszczeń idzie osobna rura czy idzie rura główna i od niej trójnikami do pomieszczeń ?

    2. Czy przy rurze fi 150 są mniejsze opory przepływu powietrza w porównaniu z fi125? Czy jest też ciszej i dmucha słabiej ?

    3. W odpowiedzi Ad3 pisze pan o ociepleniu dodatkowym rury termofleksu przynajmniej 15cm wełny. Czy chodzi o owinięcie rury wełną 15cm?
    U mnie całe 1 piętro jest ocieplone wełną która leży na suficie z karton gipsu. Mogę położyć termofleks na wełnie i przykryć od góry wełną 15cm, czy będzie to dobre rozwiązanie ?

    4. Jeżeli rury nie będą dodatkowo ocieplone wełną to się wychłodzą przy zgaszonym kominku i schłodzą pomieszczenia, o to chodzi z lodówką ?

    Pozdrawiam
    nie pan na forum jestesmy na TY, jacek jestem.
    u mnie jest tak, wychodzi rura i jest rozdzielacz, w lewo na jeden pokoj w prawo na pozostałe, z tych pozostałeych idzie rura, w lewo na dwa pomieszczenia co na koncu sie rozwidla, a ta druga czesc idzie na drua strone domu co tam sie rozwidla na dwa, musialbym narysowac bo nie umiem wytłuamczyc
    ad 2, nie mam pojecia, z turbiny wychodzi kształtka na rure 150 i tak zrobili, nie wiem jaka byłaby róznica jakby bylo na 125, mam turbine banan 3 od darco
    ad3 ja mam ocieplony strop wełna i na górze jest nieuzytowe poddasze, jak rura która ma 2cm fabrycznego ocieplenia była nieocieplona to bylo czuc wyrazny podmuch zimnego powietrza, jak w pokoju bylo 22 to przy anemostacie przy 0 na dworze mialem 10st. ja nie owijałem, tylko na rozlozona na welnie rure rozwinalem welne wzdolz jak koldre, nie chcialo mi sie bawic, kupilem welne knaufa, bo 15cm w castoramie jest w promocji 36 zł za rolke, i jak ocieplilem to nie mam roznic miedzy temp pomieszczenia a przy anemostacie, poza tym przy rozpalonym kominku to roznica w wydmuchiwanym powietrzu miedzy najblizszym kominka anemostatem a najdalszym byla ponad 5st, czyli powietrze sie wychladzało, po ociepleniu nie ma roznic.
    ad4, tak, przechodzac pod anemostatmi bylo czuc wyraznie zimny podmuch

    jak cos to pytaj bo niedawno tez to przechodzilem

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    11thebest

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    2

    Domyślnie

    witam
    podpinam się pod temat

    aktualnie buduje kominek z DGP, i na allegro kupiłem taki przewód do rozprowadzenia GP
    http://allegro.pl/kanal-przewod-rura...384345999.html

    mam pewne pytanie, bo przy zakupie nie zauważyłem że jest podana temperatura 140stopni

    moje pytanie jest takie czy ten przewód mogę wykorzystać do DGP....
    ??
    dodam jeszcze takie informacje
    przewód składa się:
    jest ta wewnętrzna rura (z tymi drutami)
    potem jest jakaś folia
    dopiero potem wełna
    i na wierzchu folia aluminiowa, z tym że jest ona bardzo delikatna, bardzo się dziurawi
    ;(
    dodatkowo w tej wewnętrznej rurze zauważyłem takie miniaturowe otworki......

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Nie możesz ... to przewody do wentylacji, klimatyzacji i rekuperacji.
    Przewody do kominków i ogrzewania nadmuchowego mają zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną rurkę z całkiem innego materiału, nie ma w nich także żadnej folii.
    Po co kupujesz "na pałę" takie rzeczy przez internet ? Masz na Śląsku mnóstwo przyzwoitych salonów kominkowych sprzedających także materiały tym, którzy chcą robić kominki samemu ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  7. #7
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Wystarcz przeczytać OPIS przeznaczenia z zamieszczonego ogłoszenia ....
    Darek B

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    11thebest

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Nie możesz ... to przewody do wentylacji, klimatyzacji i rekuperacji.
    Przewody do kominków i ogrzewania nadmuchowego mają zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną rurkę z całkiem innego materiału, nie ma w nich także żadnej folii.
    Po co kupujesz "na pałę" takie rzeczy przez internet ? Masz na Śląsku mnóstwo przyzwoitych salonów kominkowych sprzedających także materiały tym, którzy chcą robić kominki samemu ...
    Pozdrawiam.

    dziękuję z informacje
    nie można być we wszystkim specjalistą, kupiłem 'na pałę' więc moja starta 68zeta
    pozdrawiam
    i raz jeszcze dziękuję za informację

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony