dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    trzciniak61

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Posty
    45

    Domyślnie Powietrzna pompa ciepła - początkujący na forum

    Witam forowiczów.
    Od kilku miesięcy intensywnie śledzę wszystkie informacje dotyczące PC. Mieszkam w domku z 2002 roku o izolacji dobrej, powierzchnia podług 140 m. Za siłownie służy piec miałowy który współpracuje z 13 kaloryferami , którego żywot jakby nie patrzyć dobiega końca, czyli czeka mnie inwestycja. Nie jestem przekonany czy PC pow-woda np. 9kW zabezpieczy funkcjonowanie cieplne dla budynku. Obecnie 4 tony miału pokrywają w 100% zapotrzebowanie na CO i CWU w skali całego roku. Posługując się obliczeniami z wartości opałowej paliwa średnia moc z jaką pracuje piec to ok. 4 kW.
    Bardzo proszę osoby mające własne doświadczenia w zakresie zastosowania powietrznych PC o doradzenie czy warto wchodzić w ten temat.

  2. #2

    Domyślnie

    Teoretycznie PW da radę, ostatnio moja na sprężarce wykręciła prawie 58 stopni ładując CWU. Pytanie tylko za ile? Przy PW niskotemperaturowej łnajkorzystniej jest mieć podłogówke. Można też pójść w PW wysokotemperaturową, ale jej koszt zakupu jest dwa razy większy. Gruntowa będzie tańsza w eksploatacji.
    100% parterówka 100m2 użytkowej, solbet 24cm + 15 grafitu. 15cm białego w podłodze. Wełna na sznurkowaniu obecnie 15-55cm. Rekuperator vents vut mini 300m3. Ogrzewanie Daikin altherma PW 8kw. CWU 180 litrów.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    trzciniak61

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Posty
    45

    Domyślnie

    Muszę spróbować pociągnąć temat, ludzie tylko lukają i nic. Dziekuję koledze Korzeniowi za post - ale chyba niezachęcający. Pytasz za jaki koszt. Znajomi mają ogrzewanie na olej opałowy, domek ok 100m i średni koszt roczny to około 8000 PLN. Dla mnie dopuszczalny koszt myślę około 3000 PLN.
    Ostatnio edytowane przez trzciniak61 ; 28-01-2016 o 08:24 Powód: ort.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar roker
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    37

    Domyślnie

    Troszkę odgrzeję kotleta.
    jestem nowy i nie do końca jeszcze wszystko wiem o PC.
    Powiedźcie mi drodzy użytkownicy PC niskotemperaturowych, jak to jest z ciepłą wodą w kranie (CWU?) skoro macie je na 35-40stopni, a do prysznicu, umycia rąk przydałoby się mieć cieplejszą wodę? dogrzewacie ekstra grzałkami?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar K@mil_
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    283

    Domyślnie

    Ale 35C to puszczasz w podłogę.
    PC potrafią dojeżdżać z CWU do wyższych temperatur 50-60C, więc spokojnie wodę w zasobniku zagrzejesz.
    Pozdrawiam.
    Dom Kaprys (Domowe Klimaty) - 121m2 całość OP + drabinka w łazience + wyłączony grzejnik w garażu na niskim parametrze. Ściany Porotherm 25P+W + 15cm biały styro, podłoga na gruncie 10cm EPS100, fundamenty 10cm EPS, lekki strop 20+10cm wełny. Okna Veka U=0.95 całe. WG. OZC 7kW by Asolt. PC PW Panasonic 3f 9kW. Mieszkamy od 05.2016.

    Zużycie kWh dzień po dniu: TUTAJ

  6. #6
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał roker Zobacz post
    Troszkę odgrzeję kotleta.
    jestem nowy i nie do końca jeszcze wszystko wiem o PC.
    Powiedźcie mi drodzy użytkownicy PC niskotemperaturowych, jak to jest z ciepłą wodą w kranie (CWU?) skoro macie je na 35-40stopni, a do prysznicu, umycia rąk przydałoby się mieć cieplejszą wodę? dogrzewacie ekstra grzałkami?
    Już kiedyś to pisałem,pompa ma dwa osobne tryby pracy na c.o i cwu z różnymi temp.zasilania. Cwu możesz zagrzac do 57st.C,mi wystarczy 300l grzane do 46st.C.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar roker
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    37

    Domyślnie

    A podgrzewanie CWU uruchamia dodatkowe grzałki czy dalej wszystko generuje jedynie pompa? Chodzi mi o zużycie energii?
    Jestem przed budową,nie ma jeszcze projektu ale chce wszystko zawczasu wyjaśnić sobie. Może mi też ktoś podpowiedzieć jaką pompę dobrać pod domek 120m2 ?

  8. #8
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał roker Zobacz post
    A podgrzewanie CWU uruchamia dodatkowe grzałki czy dalej wszystko generuje jedynie pompa? Chodzi mi o zużycie energii?
    Jestem przed budową,nie ma jeszcze projektu ale chce wszystko zawczasu wyjaśnić sobie. Może mi też ktoś podpowiedzieć jaką pompę dobrać pod domek 120m2 ?
    Wszystko bez grzałek,sama pompa grzeje.
    Najpierw zrób OZC,dowiesz się jakie dom posiada obciążenie cieplne i pod ten wskaźnik dobiera się moc grzewczą pompy,chyba,że znasz to szukaj już

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar roker
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    37

    Domyślnie

    OK dzięki za odpowiedź, wiem już od czego zacząć. Tylko co oznacza skrót OZC ?

  10. #10
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał roker Zobacz post
    OK dzięki za odpowiedź, wiem już od czego zacząć. Tylko co oznacza skrót OZC ?
    http://pl.sankom.net/programy/audytor-ozc

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar K@mil_
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    283

    Domyślnie

    Obliczenie zapotrzebowania na ciepło.
    Dom Kaprys (Domowe Klimaty) - 121m2 całość OP + drabinka w łazience + wyłączony grzejnik w garażu na niskim parametrze. Ściany Porotherm 25P+W + 15cm biały styro, podłoga na gruncie 10cm EPS100, fundamenty 10cm EPS, lekki strop 20+10cm wełny. Okna Veka U=0.95 całe. WG. OZC 7kW by Asolt. PC PW Panasonic 3f 9kW. Mieszkamy od 05.2016.

    Zużycie kWh dzień po dniu: TUTAJ

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witam!
    Jak już zrobisz OZC to dopasuj do niego moc urządzenia - interesuje Cię powietrzna pompa ciepła, tak?

    Słusznie, jak nowy domek to uciekajmy od paliw stałych! Przegląd rozwiązań wykorzystanych w powietrznych pompach ciepła firmy Viessmann znajdziesz TUTAJ
    Mamy zarówno wersję monoblok jak i split (jednostka zewnętrzna+wewnętrzna).
    Jeśli masz jakieś pytania co do samych urządzeń, oferowanej przez nas gwarancji czy serwisu - jestem do dyspozycji!

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar roker
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    37

    Domyślnie

    dziękuję za odpowiedzi.
    Napewno będę zadawał tu pytania a w międzyczasie będę się doszkalał na forum.
    Panie Konsultancie Viessmana - na pewno będę się pytał o ofertę jak tylko będę miał już konkretny projekt wybrany.

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    Cytat Napisał roker Zobacz post
    dziękuję za odpowiedzi.
    Napewno będę zadawał tu pytania a w międzyczasie będę się doszkalał na forum.
    Panie Konsultancie Viessmana - na pewno będę się pytał o ofertę jak tylko będę miał już konkretny projekt wybrany.
    Śmiało pytaj - sam jestem początkujący i od paru miesięcy ogrzewam 200m.kw. pompą SmartHeat na śląsku. Brałem pod uwagę też VIESSMANNA - ale różnica w cenie urządzenia nie uzasadniała tylko "znanej marki na masce". Niemniej urządzenia fajne - i na stronie WWW można oglądać przykładową instalację.

    Pytaj - jak coś będę wiedział to się podzielę. Jest na forum parę osób które sporo wiedzą i chętnie się dzielą.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał roker Zobacz post
    dziękuję za odpowiedzi.
    Panie Konsultancie Viessmana - na pewno będę się pytał o ofertę jak tylko będę miał już konkretny projekt wybrany.
    A więc polecam się na przyszłość warto zacząć się interesować instalacją grzewczą już na etapie projektu! później realizacja jest dużo łatwiejsza!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar roker
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    37

    Domyślnie

    dzięki z góry za pomoc!!
    True0man widzę, że jesteśmy tych samych okolic więc może nawet pomożesz bardziej niż myślisz. Odezwę się na PRV może doradzisz też w firmach które brać.
    Obecnie rozważam temat pompy ciepłe plus ścienne panele grzewcze (się okazało że znalazłem przez przypadek bardzo ciekawe rozwiązanie ale nie podaję tu linka by nie robić kryptoreklamy).

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał True0Man Zobacz post
    Brałem pod uwagę też VIESSMANNA - ale różnica w cenie urządzenia nie uzasadniała tylko "znanej marki na masce". Niemniej urządzenia fajne - i na stronie WWW można oglądać przykładową instalację.
    Cenna to tylko jeden z czynników i jest ona związana z nowoczesnymi funkcjami, dostosowanymi do potrzeb inteligentnego sterowania. Ponad to mamy różne pompy i różne modele, generacje, które oczywiście istotnie wiążą się z różnicami w cenie.

    Będę wdzięczny jeśli podasz mi swój model pompy, którą zastosowałeś u siebie.

    Cytat Napisał roker Zobacz post
    dzięki z góry za pomoc!!

    Obecnie rozważam temat pompy ciepłe plus ścienne panele grzewcze (się okazało że znalazłem przez przypadek bardzo ciekawe rozwiązanie ale nie podaję tu linka by nie robić kryptoreklamy).
    Jeśli już się na coś zdecydujesz konkretnego polecam skorzystać z bezpłatnej profesjonalnej wyceny(TUTAJ). Pamiętaj, że zawsze można starać się o dodatkowy rabat u autoryzowanego dystrybutora.
    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Też myślałem o Viessmanie, ale cena 45 tys. za 9,5 kW pompę to sorry, ale dziękuję.
    PC SDC09H3E8

  19. #19

    Domyślnie

    A ja kupiłem Viessmanna z montażem za 23 tys....
    Po oferty na takie instalacje powinno sie udawać osobiście, nie przez internet.
    Moje internetowe wyceny tez były wysokie, nawet z tego salonu w którym kupiłem.
    Myślę że takich pytajacych maja kilkunastu dziennie i wiedzą że nic z tego nie będzie. Ktoś kto chce wydać kilkadziesiąt tysięcy traktuje sprawe powaznie i i chce sie upewnic, rozwiac watpliwosci poprzez rozmowe w 4 oczy. Ja tak zrobiłem i okazało sie ze oferta była zupełnie inna.
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  20. #20
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał trzciniak61 Zobacz post
    Muszę spróbować pociągnąć temat, ludzie tylko lukają i nic. Dziekuję koledze Korzeniowi za post - ale chyba niezachęcający. Pytasz za jaki koszt. Znajomi mają ogrzewanie na olej opałowy, domek ok 100m i średni koszt roczny to około 8000 PLN. Dla mnie dopuszczalny koszt myślę około 3000 PLN.
    3000 zł = 15 metrów drewna
    Na taki dom zużyjesz góra 5 metrów na rok

    Wystarczy piecyk kominkowy grzejący wodę do c.o. i c.w.u.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ESPERA 02 kamień WODNY.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	78,6 KB
ID:	372726  
    Ostatnio edytowane przez Zdun Darek B ; 11-11-2016 o 09:08
    Darek B

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony