dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 36
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 714
  1. #1
    Banned
    maja.a

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-348
    Posty
    3

    Domyślnie Jaki rodzaj wentylacji będzie najlepszy?

    Witam serdecznie,
    jestem w początkowej fazie budowania domu jednorodzinnego, jednopoziomowego, o wielkości 250 metrów kwadratowych. Ekipa, której zleciliśmy razem z mężem zaprojektowanie budynku poleciła nam kilka rodzajów wentylacji. Cały czas wachamy się z mężem między wentylacją grawitacyjną, a rekuperacją. Stawiamy na energooszczędność, ale boimy się, że ilość nowych technologii zastosowana przy budowie będzie dla nas przytłaczająca.
    Dlatego serdecznie proszę o opinie, głównie jeśli chodzi o rekuperację. Zależy mi na praktycznych opiniach odnośnie tego rodzaju wentylacji.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Maja A.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w życiu nigdy tradycyjnej wentylacji. To nie ma nic wspólnego z nowymi technologiami.
    Zrobisz sobie grawitacyjną a potem będziesz montować nieszczelne okna, żeby ci prawidłowo działała?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zyh

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Biłgoraj
    Kod pocztowy
    23-400
    Posty
    136

    Domyślnie

    Moim skromnym zdaniem projektanci powinni mieć zakaz rysowania budynków z wentylacją grawitacyjną. Budujesz ciepło to nie wychładzaj grawitacyjną.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    w 100% popieram, jako posiadacz rekuperacji od kilku lat. Wentylacja działa, mieszka się wygodnie, nie wieje zimą zimnym po plecach, latem nie ma zaduchu jak przy grawitacji. Można w razie potrzeby sterować intensywnością wentylacji (mniej zimą, więcej latem czy jak przyjdą goście), a cała technologia sprowadza się do tego, że raz na jakiś czas (pewnie z raz na 2-3 miesiące) wyświetla się alarm, że trzeba wyczyścić filtr co trwa 5 minut. Przy nowych ciepłych budynkach wentylacja grawitacyjna to jest pomyłka.

  5. #5

    Domyślnie

    dobrze ale czy da redę zrobić rekuperację w miarę tanio ?
    Wszystkie firmy zajmujące się tym na dom do którego potrzeba wymiany około 300m3 składają mi oferty w wysokości 16-20 tyś. Moim zdaniem jest to bardzo bardzo drogo na samą wentylację.. Oczywiście jak bym miał nieograniczony budżet jak duża część tu piszących to nawet bym się nie zastanawiał. Pomyślałem, że może wkalkuluje to że nie muszę budować komina a w drugim zrezygnuję z wentylacji ale to wychodzi max 3000 zł oszczędności. Jak by była alternatywa inwestorów ze średniej półki ...

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie musisz montować rekuperatora (a to on najwięcej kosztuje) - starczy sam wentylator. Wówczas będziesz miał wentylację ale bez odzysku ciepła

    Jak liczysz grawitacyjną, to prócz murowania kominów odlicz obróbki blacharskie kominów, konieczność montażu nawiewników, straty ciepła z powodu konieczności montażu nieszczelnych okien (bo przy grawitacyjnej OKNA NIE MOGĄ BYĆ SZCZELNE!)

    Mój dom wybudowałam za 280 tyś do stanu deweloperskiego, więc nie sądzę, by ktokolwiek z tu piszących miał nieograniczony budżet, wręcz przeciwnie - liczył każdą złotówkę po kilka razy, zanim wydał.
    Ja mam rekuperator polskiej firmy.

    Prawda jednak jest taka, że nowoczesny, niedrogi w budowie dom powstaje na etapie projektu, a poprzez przeróbki jakiegoś gotowca zaprojektowanego w sposób jaki projektowało się 20 lat temu.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Dom buduje się na kilkadziesiąt i więcej lat. Wentylacja mechaniczna, wymuszona, z odzyskiem ciepła, dzisiaj pewne novum, lecz za lat 10 czy 20 będzie tak samo niezbędnym wyposażeniem domu jak instalacje kanalizacyjne, wodne bądź elektryczne. Może nawet nie dla tego że w jakimś stopniu oszczędza energię zużywaną do ogrzewania, ale dla zapewnienia komfortu mieszkańcom tak jak inne instalacje, o których dziś już nikt nie dyskutuje, montować czy nie.
    W mojej okolicy, dalszy sąsiad zbudował kilkanaście lat temu murowany dom ze skanalizowaną łazienką bez ubikacji i sławojką na podwórku. Prawda że to ułomne?

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie musisz montować rekuperatora (a to on najwięcej kosztuje) - starczy sam wentylator. Wówczas będziesz miał wentylację ale bez odzysku ciepła

    Jak liczysz grawitacyjną, to prócz murowania kominów odlicz obróbki blacharskie kominów, konieczność montażu nawiewników, straty ciepła z powodu konieczności montażu nieszczelnych okien (bo przy grawitacyjnej OKNA NIE MOGĄ BYĆ SZCZELNE!)

    Mój dom wybudowałam za 280 tyś do stanu deweloperskiego, więc nie sądzę, by ktokolwiek z tu piszących miał nieograniczony budżet, wręcz przeciwnie - liczył każdą złotówkę po kilka razy, zanim wydał.
    Ja mam rekuperator polskiej firmy.

    Prawda jednak jest taka, że nowoczesny, niedrogi w budowie dom powstaje na etapie projektu, a poprzez przeróbki jakiegoś gotowca zaprojektowanego w sposób jaki projektowało się 20 lat temu.
    Straty ciepla z powodu montażu nieszczelnych okien....weź najlepszy doradco na tym forum nie pisz takich herezji bo cie koledzy zbanuja za przynoszenie wstydu prawdziwym fachowcomwtf:
    Nie dla zbiorników bezodpływowych w nowych domach!

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie, jasne, nieszczelne okna nie powodują żadnych strat ciepła.
    W ogóle idea ciepłych okien jest wymysłem masonów i cyklistów.

    Ty się nie kompromituj.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał jedrek188 Zobacz post
    Straty ciepla z powodu montażu nieszczelnych okien....weź najlepszy doradco na tym forum nie pisz takich herezji bo cie koledzy zbanuja za przynoszenie wstydu prawdziwym fachowcomwtf:
    Jędrek czytanie ze zrozumieniem Cię tak mocno boli że tego unikasz ? Czy chcesz się ośmieszyć na forum ??

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Zgadzam się z przedmówicami, Prawidłowo działająca wentycaja grawitacyjna nie idzie w parze z szczelnymi oknami. Sam w tamatym roku, w sowim mieszkaniu wymieniłem drewnianie 15-letnie okna, na ciepłe 3-szybowe, pcv i od tego czasu WG zdarza się czasami pracować inaczej w praktyce, niż w teorii.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie, jasne, nieszczelne okna nie powodują żadnych strat ciepła.
    W ogóle idea ciepłych okien jest wymysłem masonów i cyklistów.

    Ty się nie kompromituj.
    Ktos buduje nowy dom a ty mu doradzasz przy grawitacji montaż nieszczelnych okien..sam mam grawitacje (5 kratek) i szczelne okna i w zimę nie mam żadnych problemów z wentylacją i zachowaniem ciepla,aczkowiek mechaniczna powoduje mniejsze straty ciepla z budynku,twoja rada jest delikatnie mówiąc do bani ...pozdrawiam i bez odbioru..
    Nie dla zbiorników bezodpływowych w nowych domach!

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jedrek188 Zobacz post
    Ktos buduje nowy dom a ty mu doradzasz przy grawitacji montaż nieszczelnych okien..sam mam grawitacje (5 kratek) i szczelne okna i w zimę nie mam żadnych problemów z wentylacją i zachowaniem ciepla,aczkowiek mechaniczna powoduje mniejsze straty ciepla z budynku,twoja rada jest delikatnie mówiąc do bani ...pozdrawiam i bez odbioru..
    To widocznie masz nieszczelny dom.
    Jesli przez kominy wentylacyjne ma wylecieć wilgotne, zużyte powietrze, to jakoś do budynku musi wpaść.

    Chyba, że masz na części kratek cofkę. Ale to higieniczne nie jest
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Gdyby projektanci rysowali prawidłową ilość kanałów wentylacyjnych , dodatkowo pootwieranych w odpowiednio w różnych pomieszczeniach , to wentylacja grawitacyjna działałaby prawidłowo .
    Problem polega na tym że często jest to jeden no góra dwa kanały , w salonie przy kominku i w kuchni do okapu wyposażonego w wentylatora [ w łazienkach często "się nie robi bo wieje po plecach" ..] a potem ludzie narzekają że słabo działa ...
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CIMG0687.jpg
Wyświetleń:	241
Rozmiar:	71,7 KB
ID:	345255  
    Ostatnio edytowane przez Zdun Darek B ; 31-01-2016 o 08:13
    Darek B

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał jedrek188 Zobacz post
    Ktos buduje nowy dom a ty mu doradzasz przy grawitacji montaż nieszczelnych okien...

    Powiedz mi mądralo, jak ma działać wentylacja grawitacyjna twoim zdaniem, jeśli okna są szczelne a kanały wentylacyjne służą WYWIEWANIU powietrza. Którędy ma się ono nawiewać do środka?
    Przypominam, że normy polskie dla wentylacji grawitacyjnej wymagają wymiany 70m3/h powietrza dla kuchni z kuchenką gazową i 50 m3/h powietrza w łazienkach.
    Dom ma średnio ok 600-700 m3 kubatury. Czyli całe powietrze w domu musi zostać wymienione na nowe, świeże, pobrane Z ZEWNĄTRZ, w ok. 17-20 godzin.

    Niestety, prezentujesz podstawowy błąd logiczny, jaki popełniają tysiące niedouczonych w prawach fizyki ludzi w Polsce. I potem mamy skargi, że "wieje kratką" i tragedie z zaczadzeniem.
    Więc się nie kompromituj, tylko doucz.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 31-01-2016 o 11:37

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał jedrek188 Zobacz post
    Ktos buduje nowy dom a ty mu doradzasz przy grawitacji montaż nieszczelnych okien..sam mam grawitacje (5 kratek) i szczelne okna i w zimę nie mam żadnych problemów z wentylacją i zachowaniem ciepla,aczkowiek mechaniczna powoduje mniejsze straty ciepla z budynku,twoja rada jest delikatnie mówiąc do bani ...pozdrawiam i bez odbioru..
    Nie popisuj się swoją niewiedzą bo się pogrążasz .
    PS. napisz jeszcze jak super jest latem .

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    PS. napisz jeszcze jak super jest latem .
    Akurat latem to ma pewnie wszystkie okna na oścież otwarte.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Do autora - ja montowałem swoją sam - wyceny miałem na 19tys z materiałem. Razem z zona zrobiłem swoją za 7300. Oczywiście WM.
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  19. #19

    Domyślnie

    Jak się chce to można .

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Pio_trek
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    21

    Domyślnie

    Witam,

    Również podepnę się do pytania o wentylację - konkretnie mam pytanie do osób posiadających WM z reku - czy liczyliście wszystkie koszty i okres po jakim ten wydatek się zwróci? Pomijam w tym momencie inne zalety WM - chodzi tylko o same koszty i zwrot z inwestycji.

    U siebie planuję zrobić zwykła wentylację, ale nie ukrywam że waham się nad WM - niestety muszę pilnowac mocno budżetu, dlatego pomysł Elifr, żeby poźniej dokupić sam rekuperator bardzo mi się spodobał.

    Prosiłbym Was o uwzględnienie nie tylko kosztów materiałów i robocizny, ale też serwisu (pewnie obowiązkowy przez X lat żeby nie stracić gwarancji), czyszczenia, ewent. napraw, prądu jaki WM pobiera, inne ?

    Dzięki

Strona 1 z 36

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony