dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Przeróbka naczynia przelewowego na strychu do układu zamkniętego/otwartego C.O

    Posiadam układ otwarty C.O (dolne zasilanie- co oznacza ze można spuścić polowe wody a dolna cześć grzejników będzie grzała nadal. Dom piętrowy ) stara instalacja grzejniki w części żeliwne w części aluminiowe , nie ma podłogówki Po wywaleniu pieca węglowego została założona Pompa ciepła i pogrzała już obecny 2023/2024 sezon grzewczy na otwartym układzie i w sumie nie było najgorzej. Pomyślałem sobie jednak, ze może gdybym zamknął układ było by lepiej . Wpadłem wiec na pomysł aby w tym celu przerobić naczynie przelewowe na strychu i wykonać polaczenia tak żeby układ był zamknięty lub otwarty w zależności od potrzeb i wyników testu , który będzie sprawował się lepiej Żeby mona było w prosty sposób zamykając lub otwierając zawory szybko zmienić układ otwarty/zamknięty .
    Układ otwarty – otwarte wszystkie zawory oprócz Z3 (bo to tylko zawór spustowy w rasie chęci spuszczenia wody z naczynia , w roli naczynia korpus filtra wody ) Czy będzie działał tak samo jak stare naczynie ?
    Układ zamknięty :
    1 zamknąć zawór Z1 (przelew na zewnątrz)
    2 otworzyć zawór dopełniania wody powrotem w kotłowni po nabiciu odpowiedniego ciśnienia zamknąć zawór napełniania
    3 następnie aby było ciśnie w układzie , ale żeby ciepła woda nie krążyła po strychu i nie potrzebnie go nie ogrzewała (rurki pionów idą w podłodze strychu i gdyby krążyła tam ciepła woda były by straty ciepła) zamknąć zawory Z2,Z4,Z5 czyli po napełnieniu ciśnienia zamknięte wszystkie zawory .

    Mam w kotłowni założone naczynie przeponowe do C.O i do CWU osobne bo instalacja była przygotowana pod układ zamknięty.

    Zamieszczam rysunki do oceny . Chciałbym zapytać fachowców czy taki pomysł ma racje bytu i czy będzie działał dobrze zarówno w układzie zamkniętym jak i otwartym . Proszę o ewentualne sugestie bo może cos przeoczyłem –nie jestem hydraulikiem.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nowy projekt.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	14,9 KB
ID:	468696   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stare naczynie.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	11,8 KB
ID:	468697  

  2. #2

    Domyślnie

    Układ zamknięty jest lepszy od otwartego, bo woda nie ma kontaktu z powietrzem, przez co układ nie zapowietrza się a brak dostawy świeżego tlenu do wody ogranicza korozję. Z kolei zalety układu otwartego nie mają przy pompie ciepła żadnego znaczenia bo nie da się przy takim źródle ciepła zagotować wody.

    Stąd też nie wiem po co w ogóle te kombinacje. Co chcesz osiągnąć pozostawieniem tego naczynia przelewowego? Narobisz się, wydasz pieniądze, i w sumie na nic, bo to naczynie przelewowe jest potrzebne jak dziura w płocie.
    Wywal to naczynie przelewowe, zamknij układ, ustaw odpowiednie ciśnienie i tyle, tak jak to powinno być zrobione od początku. Nie zapomnij o odpowietrznikach w najwyższych punktach instalacji jeśli są w niej jakieś niepożądane syfony gdzie mogłoby się zbierać powietrze.

    Dziwne, że to w ogóle działa, bo przy tak niskim ciśnieniu jakie panuje w otwartych układach większość pomp czy kotłów gazowych wywali po prostu błąd i odmówi pracy.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Panowie, układ zamknięty bez naczynia przeponowego?
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Panowie, układ zamknięty bez naczynia przeponowego?
    Przeczytaj dokładnie cały 1 post napisałem ze naczynie jest



    ok michcio0711 dzięki ze odpisałeś ale dwa pytania w jaki sposób najprościej zamknąłbyś mój układ ?

    drugie pytanie czy mój wymysł tak jak go opisałem będzie działał poprawnie jako układ zamknięty i otwarty ? a jeśli nie to pokaz dlaczego nie ważne czy się narobię czy nie. Wymyśliłem tak dlatego żeby zawsze móc wrócić jeśli zajdzie taka potrzeba . Co do ciśnienia masz racje w układzie otwartym większe pompy wywalają błąd przepływu ze względu na małe ciśnienie u mnie 0,6 bar ale serwisant pozbył się czujnika przepływu w pompie i działa bez błędów całkiem nieźle .

  5. #5

    Domyślnie

    Do otwartej instalacji raczej powracać nie będziesz mieć potrzeby, bo ewentualny kocioł na pellet czy drewno (o węglu raczej zapomnijmy w perspektywie czasowej takiej zmiany) można używać także w układzie zamkniętym po zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia.

    Nie wiem jak ten układ otwarty miałby niby funkcjonować w takim układzie, bo na załączonym schemacie przede wszystkim nie ma żadnego naczynia wyrównawczego, bez którego ciężko mówić o otwartym układzie... Przy chęci korzystania z otwartego układu trzeba by to wywalić i zamontować znowu naczynie.
    Dodatkowo jakiekolwiek zawory na rurach doprowadzonych do naczynia otwartego są zakazane.
    Mało tego - naczynie powinno być wpięte bezpośrednio w kocioł, wprost do króćców kotła, bez żadnych zaworów po drodze, a nie na końcu instalacji (częsta praktyka w dawnych czasach, ale nieprawidłowa).

    Ewentualna przeróbka tego układu na zamknięty to po prostu wycięcie pionów biegnących na strych zaraz nad najwyższym grzejnikiem w danym pionie i montaż w tym miejscu odpowietrzników automatycznych (ewentualnie w pionie 2 można z odpowietrznika na powrocie zrezygnować o ile pozwoli na to geometria rury doprowadzonej do górnego grzejnika, tzn. czy odpowietrzy się ona sama przez grzejnik - jeśli idzie od pionu pod górę do grzejnika to tak).

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał marko121 Zobacz post
    Dom piętrowy ) stara instalacja grzejniki w części żeliwne w części aluminiowe , nie ma podłogówki Po wywaleniu pieca węglowego została założona Pompa ciepła i pogrzała już obecny 2023/2024 sezon grzewczy na otwartym układzie i w sumie nie było najgorzej. Pomyślałem sobie jednak, ze może gdybym zamknął układ było by lepiej
    Rozwiń swoją myśl. W czym miałoby być lepiej?

    PS.
    Co to za pompa i jaka moc? jaki metraż i ocieplenie? dodatki jakieś są?.
    Regulamin forum

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Cytat Napisał marko121 Zobacz post
    Przeczytaj dokładnie cały 1 post napisałem ze naczynie jest
    ...
    No, jakie niby naczynie jest, skoro napełniasz i zamykasz wszystkie zawory?
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 24-04-2024 o 18:02
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  8. #8

    Domyślnie

    Na schemacie go nie ma, ale napisane jest przecież bardzo wyraźnie, że w kotłowni jest zainstalowane naczynie przeponowe do CO i CWU.

    Cytat Napisał marko121 Zobacz post
    Mam w kotłowni założone naczynie przeponowe do C.O i do CWU osobne bo instalacja była przygotowana pod układ zamknięty.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Uuups! Przepraszam. Mój błąd. Nie doczytałem.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    Nie wiem jak ten układ otwarty miałby niby funkcjonować w takim układzie, bo na załączonym schemacie przede wszystkim nie ma żadnego naczynia wyrównawczego, bez którego ciężko mówić o otwartym układzie...
    No właśnie wydawało mi się ze wystarczy ten korpus filtra jako naczynie wyrównawcze , ma mała pojemność ale nie wystarczył by? nie spełnił by zadania naczynia?
    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    Przy chęci korzystania z otwartego układu trzeba by to wywalić i zamontować znowu naczynie.
    no właśnie chciałem zrobić tak żeby w razie czego szybko wrócić z powrotem do dużego naczynia

    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    Dodatkowo jakiekolwiek zawory na rurach doprowadzonych do naczynia otwartego są zakazane.
    oczywiście ze są zakazane ale w przypadku pieca węglowego żeby ktoś ich przez pomyłkę nie zakręcił, bo rozerwie instalacje . Ale w tym przypadku nie ma takiego zagrożenia bo są naczynia przeponowe i skoro i tak zamyka się układ to zawory nie stanowią zgorzenia czyż nie tak ?
    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    Mało tego - naczynie powinno być wpięte bezpośrednio w kocioł, wprost do króćców kotła, bez żadnych zaworów po drodze, a nie na końcu instalacji (częsta praktyka w dawnych czasach, ale nieprawidłowa).
    działo to 40 lat z piecem węglowym i nic się nie stało Tak samo jak przelew przez ścianę na zewnątrz teraz jakiś mądrala wymyślił ze jest zabroniony

    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    Ewentualna przeróbka tego układu na zamknięty to po prostu wycięcie pionów biegnących na strych zaraz nad najwyższym grzejnikiem w danym pionie i montaż w tym miejscu odpowietrzników automatycznych (ewentualnie w pionie 2 można z odpowietrznika na powrocie zrezygnować o ile pozwoli na to geometria rury doprowadzonej do górnego grzejnika, tzn. czy odpowietrzy się ona sama przez grzejnik - jeśli idzie od pionu pod górę do grzejnika to tak).
    No i właśnie wiem że wg. dzisiejszej lektury tak powinienem zrobić ale po 1) nie było by już powrotu do starego układu Po 2) jest 6 pionów (które w podłodze strychu schodzą się w dwa i idą jako odpowietrznik do naczynia) , rurki od tych pionów idą bardzo blisko ściany a właściwie prawie w rogu pomieszczeń i wycinanie ich a co gorsza potem gwintowanie żeby założyć odpowietrzniki na każdym wydaje się mało możliwe. Dlatego próbuje znaleźć jakieś prostsze rozwiązanie równie skuteczne .Żeby najprościej zamknąć układ nie wystarczy zaślepić odpowietrznikami te dwie rurki odpowietrzające z pionów na strychu i powrót ?
    Ostatnio edytowane przez marko121 ; 25-04-2024 o 21:59

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Rozwiń swoją myśl. W czym miałoby być lepiej?
    Bo zamknięta instalacja przy pompie ciepła i gazie działa sprawniej a przy PC w niektórych przypadkach jak już ktoś tu wspomniał jeśli nie będzie odpowiedniego ciśnienia w instalacji to pompy powyżej 8 kW będą wywalać błędy przepływu.(i to jest prawda) Poza tym zamkniecie instalacji = mniej dostępu do powietrza czyli mniej korozji w układzie- przynajmniej teoretycznie
    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    PS.
    Co to za pompa i jaka moc? jaki metraż i ocieplenie? dodatki jakieś są?.
    kaskada pomp 22kW +7kW , 240m2 do ogrzania (3 kondygnacje domu) na ścianach styropian grafit15cm, strych ani dach nie ocieplony

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony