Postanowiłem założyć ten temat ze względu na coraz to większe zaintersowanie wykorzystaniem klimatyzatorów nie tylko do chłodzenia ale i do ogrzewania budynków. Prawda jest taka, że wiele osób nie wie iż klimatyzator potrafi również grzać i to bardzo efektywnie przez większą część sezonu grzewczego. Jest też wiele pytań na temat samych instalacji a na forum ciężko to wyłapywac w różnych wątkach gdzie pojawiają się odpowiedzi, dobrze będzie to wszystko zebrać w jednym miejscu.

Do ogrzewania klimatyzatorami przymierzałem się już kiedyś ale cały czas obawiałem się jak będą one sobie radziły zimą. Mając dobry kontakt z instalatorami i użytkownikami z USA, Kanady, Nowej Zelandi, Japoni czy Szwecji postanowiłem te rozwiązania lepiej przetestować również u siebie celem zweryfikowania działania tego typu urządzeń przed proponowaniem tych rozwiązań innym. Szalę decyzyjną przeważyły 2 ostre zimy w Ameryce północnej gdzie kanałówki i splity radziły sobie świetnie. Zakupiłem więc najtańszy z możliwych klimatyzator kanałowy, który przez gości zza atlantyku nazywany jest kanałową pompą ciepła Ducted Heat Pump.

Chłopaki z innych krajów w większośći mają tendencję to przewymiarowywania urządzeń (podobnie jak i u nas) co powoduje większe koszty zakupu urządzenia ora jego eksploatacji. Sprężarka bardzo często działą na zasadzie on off co nie jest dla niej dobre. Urządzenia pomimo, że są inwerterami nie są w stanie zejść do bardzo małych poborów energii w przypadku mocy nominalnych na poziomie 6,7,8 czy 12kW... Postanowiłem do tematu podejść inaczej i zrobić instalacje w tandemie. Czyli mała kanałówka plus dogrzewanie elektryczne (w formie możliwej do zrealizowania pod względem komfort/cena/wymagania) w przypadku większych mrozów. Oczywiście każdy dom należy traktować indywidualnie celem dobrania optymalnych rozwiązań.

Dlaczego tandem?
1. Kanałówka przez większą część sezonu działa bardzo efektywnie i daje sobie w zasadzie sama radę.
2. Grzejniki czy kable czy maty czy też folie mamy na większe mrozy jeśli jest potrzeba a i stanowią też rodzaj awaryjnego 2 źródła ciepła...
3. No właśnie gdyby tak nam coś walnęło w sprężarce to jeszcze są te grzejniki czy inne formy elektrycznego grzania.
4. Mniejsze urządzenia są tańsze to raz a w razie zakupu części to również ma znaczenie nie wspomnę o samej instalacji gdzie wchodzi nam mniej materiału.

Niebawem stopniowo będę dorzucał materiały jakie zbierałem i zbieram obserwując działanie mojej pompy czy mając dane od inwestorów oraz innych użytkowników. Przy swojej kanałówce przesiedziałem długie godziny zmieniając parametry, obserwując pobór, zmieniając klika razy rozprowadzenie itd. Wiem, że każdy szczegół może mieć ogromne znaczenie. Dla przykładu moja pierwsza instalacja w pobierała 300W-400W więcej niż obecnie po testach i przeróbkach...