dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 115 z 308
Pokaż wyniki od 2.281 do 2.300 z 6142
  1. #2281
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maazik
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Gniazdka to dobry pomysł, ale ja bym nie montował grzejników na stałe, bo szkoda miejsca. Zamiast tego przechowuj w garażu kilka grzejników olejowych i raz na dziesięć lat, z okazji zimy stulecia przyniesiesz je na tydzień do domu.
    Też tak może być. Po prostu zobaczę po pierwszym roku, jak wychodzi uzysk z PV i co można z nadmiarem zrobić. Chociaż wątpię bym go miał bo poszedłem o krok dalej niż tylko grzanie domu prądem, kupiłem sobie samochód elektryczny i mam teraz wszystko na prąd

  2. #2282
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    ...Rekuperator odzyskujący 50% energii jest warto połowę tego co rekuperator odzyskujący 90%. To tak jakbyś miał pół rekuperatora...
    Nie ma tutaj systemu zabezpieczenia przed zamarzaniem w postaci grzałki. Trzeba liczyć na niską sprawność wymiennika krzyżowego.
    Jak Ci napisałem że grzałka jest to kolejny twój wpis:
    Masz grzałkę przed rekuperatorem? Czyli kolejna proteza próbująca zmienić fakt że ten rekuperator nie nadaje się na nasz klimat?
    A skąd te przypuszczenia: masz go testowałeś, przeglądałeś DTR kę czy ktoś Ci powiedział?
    Link do wiedzy: https://my.daikin.eu/dam/document-li...ual_Polish.pdf
    I kolejny Twój wpis:
    Śmieszne ocieplenie rekuperatora. Na oko kilka milimetrów
    .
    A po co ocieplenie jak rekuperator jest zespolony z jedn. wewnętrzną PC i jest w ciepłym pomieszczeniu technicznym.
    Po co mi wymiennik entalpiczny, jeśli mam wilgotność 45%? Do czego on mi potrzebny? Po co mi kanałówka 12kW jeśli z powodzeniem wystarczy mi taka za 4000-7000 zł i mocy 3,5-7 kW?
    Takich sprzeczności w Twoich wypowiedziach jest multum ale to twój problem bo spierasz się z tezami które sam sobie wymyślasz, jesteś za a nawet przeciw. Przecież ja Ci nie proponuję wymiennika entalpicznego i kanałówki jako rozwiązań dla Ciebie a opisuję swoje rozwiązania dotyczące szkieletu 160 m2 o kubaturze 450m3.Próbujesz porównać rzeczy nieporównywalne na bazie swoich doświadczeń 100 metrowego domu ogrzewanego w połowie klimatyzatorem a na moje działające 2 lata nieprzerwanie od jednego przycisku rozwiązanie typu HVAC proponujesz druciarstwo za celowo zaniżone kwoty aby ukryć prawdziwe koszty instalacji bez uwzględniania orurowania i jego dobrej izolacji,systemu tłumienia i regulacji,rozprowadzeń i bez robocizny łącznie z jakimś projektem-koncepcją oraz podatkiem. Sam używam wielu splitów do dogrzewania w innej lokalizacji, aktualnie Kaisai 3,5 kWh na R32 za 2300 brutto za 1 szt z montażem i mam porównanie co do jakości i cen różnych systemów powietrznych, zwłaszcza, że mam wszystko opomiarowane. Za chwilę wkraczamy w temat agregatów kogeneracyjnych zasilanych gazem, współpracujących z PV i PC a już się trochę zaczynam obawiać Twoich porad.
    Powtórzę swoją prośbę: proszę o linki do zakupu rekuperatora entalpicznego 350 m3/h za 4k zł i kanałowej PC pp 12kW mocy cieplnej za 8k zł z 8% VAT brutto o czym napisałeś albo nie mieszaj ludziom w głowach kolejnymi chaotycznymi wpisami pod moimi postami.
    Ostatnio edytowane przez Rec ; 25-11-2018 o 17:50
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  3. #2283

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Jak Ci napisałem że grzałka jest to kolejny twój wpis:

    A skąd te przypuszczenia: masz go testowałeś, przeglądałeś DTR kę czy ktoś Ci powiedział?

    A po co ocieplenie jak rekuperator jest zespolony z jedn. wewnętrzną PC i jest w ciepłym pomieszczeniu technicznym.
    Opieram się na tym co przeczytałem na ten temat w sieci, na stronie producenta.

    Ocieplenie rekuperatora jest po to żeby zmniejszyć straty ciepła i zapobiec kondensacji. Małe ocieplenie pasuje do kiepskiej sprawności wymiennika krzyżowego. Jak widać skuteczność odzysku ciepła nie jest tu priorytetem.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  4. #2284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Powtórzę swoją prośbę: proszę o linki do zakupu rekuperatora entalpicznego 350 m3/h za 4k zł i kanałowej PC pp 12kW mocy cieplnej za 8k zł z 8% VAT brutto o czym napisałeś albo nie mieszaj ludziom w głowach kolejnymi chaotycznymi wpisami pod moimi postami.
    Nie dam Ci takich linków, bo interesują mnie rozwiązania zapewniające komfort dla domów w rozsądnej cenie montażu i niskich kosztach użytkowania. Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym nie spełnia tych warunków. Podobnie jak PC 12kW. Nie interesują mnie takie rozwiązania i nie znam ich. Nie odpowiem również na pytanie o kotły gazowe czy na pellet. Musisz zapytać kogoś innego. Nie wiem dlaczego się uparłeś na mnie?
    Ja Ci piszę co wystarczy do takiego domu jak Twój, a Ty mnie pytasz o coś co się do takiego domu nie nadaje z uwagi na niepotrzebnie wysokie koszty.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  5. #2285
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Nie dasz mi takich linków bo ich nie ma więc nie powołuj się na coś co nie istnieje czyli rek 350 m3/h entalpiczny za 4k zł i PC kanałowa 12 kW cieplnej za 8k zł
    Sam to napisałeś nie ja. Nie pytam Ciebie o kotły gazowe i na pelet więc znów stawiasz swoje tezy z którymi potem będziesz walczył Ja swój doktorat z budowy swojego domu robiłem 5 lat i od dwóch lat on się broni. Jak mnie zapytasz co wystarczy do najtańszego jego ogrzania to Ci odpowiem - chrust i tego nie przebijesz żadną inną technologią a jak zapytasz czy da się połączyć wentylację, rekuperację klimatyzację i ogrzewanie w jednej instalacji to odpowiem i owszem
    ale na moich zasadach a dlaczego - bo to działa.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  6. #2286
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.932

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maazik Zobacz post
    Też tak może być. Po prostu zobaczę po pierwszym roku, jak wychodzi uzysk z PV i co można z nadmiarem zrobić. Chociaż wątpię bym go miał bo poszedłem o krok dalej niż tylko grzanie domu prądem, kupiłem sobie samochód elektryczny i mam teraz wszystko na prąd
    Samochód Plug-in czy hybrydę ?

  7. #2287
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maazik
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Samochód Plug-in czy hybrydę ?
    Plugin - Chevroleta Sparka EV - popierdulka żeby do pracy śmigać

  8. #2288

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Nie dasz mi takich linków bo ich nie ma więc nie powołuj się na coś co nie istnieje czyli rek 350 m3/h entalpiczny za 4k zł i PC kanałowa 12 kW cieplnej za 8k zł
    Sam to napisałeś nie ja. Nie pytam Ciebie o kotły gazowe i na pelet więc znów stawiasz swoje tezy z którymi potem będziesz walczył Ja swój doktorat z budowy swojego domu robiłem 5 lat i od dwóch lat on się broni. Jak mnie zapytasz co wystarczy do najtańszego jego ogrzania to Ci odpowiem - chrust i tego nie przebijesz żadną inną technologią a jak zapytasz czy da się połączyć wentylację, rekuperację klimatyzację i ogrzewanie w jednej instalacji to odpowiem i owszem
    ale na moich zasadach a dlaczego - bo to działa.
    Ogrzewanie w XXI wieku ma być tanie i w 100% automatyczne. Żadnego brudzenia rąk.
    Ogrzewanie chrustem jest więc bardzo drogie. Kilka tysięcy zł na sezon po uwzględnieniu kosztu pracownika do obsługi ogrzewania.

    Wymyśliłeś sobie że zażądasz coś co nie istnieje. Sam wymiennik entalpiczny kosztuje powyżej dwóch tysięcy zł a Ty wiedząc to chcesz w tej cenie rekupeator z takim wymiennikiem. Przecież dwa silniki EC i wymiennik to już daje 4000 zł. O co Ci chodzi? Po co zadajesz takie głupie pytania?

    Zaproponowałem Ci inne rozwiązanie, bez wymiennika entalpicznego. Jak to wyraźniej napisać żebyś zrozumiał?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  9. #2289
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    ] Zamiast tego przechowuj w garażu kilka grzejników olejowych i raz na dziesięć lat, z okazji zimy stulecia przyniesiesz je na tydzień do domu.
    I to ma być nowoczesne i bezobsługowe ogrzewanie na miarę XXI wieku ?
    Te grzejniki olejowe w garażu?
    Panie Janie, bzdury pan piszesz Splity i te olejaki to dopiero archaizm

  10. #2290

    Domyślnie

    Ja mam piece akumulacyjne elegancko zamontowane. Gdybym to projektował dzisiaj, to bym wybrał olejaki w garażu. To ma być rozwiązanie awaryjne. Wolę mieć wolne miejsce w domu.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  11. #2291
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    andrzej 1500100900

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    slask
    Kod pocztowy
    44-000
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam , od niedawna posiadam dwa klimatyzatory GREE lomo luxury 3,5 kw , jeden kupiony w marcu jeszcze na r410 , drugi we wrzesniu juz na r32 , oba podlaczone przez watomierz , ten sam dom, ustawienia i z grubsza wielkosc pokoju podobna

    ten na r410
    standby 2watt
    przy temp minus -3 pobiera 2w w standby

    ten na r32
    standby 5watt
    przy +1 i nizej żre 80watt mimo ze jest wylaczony
    ... wiem ze sobie grzeje olej albo tace tylko po co?
    Mam taryfe g12w grzanie klima narazie jest tylko w taniej taryfie ,a 14 godzin drogiej taryfy razy 80watt wygeneruje w ciagu sezonu grzewczego niepotrzebny koszt...

    czy ktos posiada nowego luxury na r32 i ma podobnie ? czy to jest prawidlowe? jakies doswiadczenia ?

  12. #2292

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej 1500100900 Zobacz post
    Witam , od niedawna posiadam dwa klimatyzatory GREE lomo luxury 3,5 kw , jeden kupiony w marcu jeszcze na r410 , drugi we wrzesniu juz na r32 , oba podlaczone przez watomierz , ten sam dom, ustawienia i z grubsza wielkosc pokoju podobna

    ten na r410
    standby 2watt
    przy temp minus -3 pobiera 2w w standby

    ten na r32
    standby 5watt
    przy +1 i nizej żre 80watt mimo ze jest wylaczony
    ... wiem ze sobie grzeje olej albo tace tylko po co?
    Mam taryfe g12w grzanie klima narazie jest tylko w taniej taryfie ,a 14 godzin drogiej taryfy razy 80watt wygeneruje w ciagu sezonu grzewczego niepotrzebny koszt...

    czy ktos posiada nowego luxury na r32 i ma podobnie ? czy to jest prawidlowe? jakies doswiadczenia ?
    Jest w nim grzałka tacy oraz karteru. Nie znam algorytmu niestety. Nie mogę się doprosić dtr i konkretnych informacji. Mam też mideę missiona extreme, w nim te algorytmy są dużo zgrabniejsze. Ale poobserwuj jak klimy zachowują się gdy pracują...
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  13. #2293

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej 1500100900 Zobacz post
    ...przy +1 i nizej żre 80watt mimo ze jest wylaczony
    ... wiem ze sobie grzeje olej albo tace tylko po co? ...
    Taca jak taca przy tej temperaturze, ale grzanie oleju zdecydowanie wydłuża żywotność sprężarki.

  14. #2294
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Ja mam piece akumulacyjne elegancko zamontowane. Gdybym to projektował dzisiaj, to bym wybrał olejaki w garażu. To ma być rozwiązanie awaryjne. Wolę mieć wolne miejsce w domu.
    Jaki model tych pieców i czy statyczne?

  15. #2295

    Domyślnie

    Cytat Napisał Windmill Zobacz post
    Taca jak taca przy tej temperaturze, ale grzanie oleju zdecydowanie wydłuża żywotność sprężarki.
    tak, ale bez przesady. Rozumiem jak jest -15'C ale nie przy - paru stopniach bądź na plusie
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  16. #2296

    Domyślnie

    Oleju nie grzeje się dlatego iż na dworze jest zimno, tylko po to aby z niego (oleju) odparował ciekły czynnik chłodniczy.

  17. #2297

    Domyślnie

    Cytat Napisał Windmill Zobacz post
    Taca jak taca przy tej temperaturze, ale grzanie oleju zdecydowanie wydłuża żywotność sprężarki.
    Z ilu lat do ilu? Albo o ile procent?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  18. #2298

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Jaki model tych pieców i czy statyczne?
    Dynamiczne, ale używane także jako statyczne. Przy niewielkim zapotrzebowaniu różnice nie są takie duże.
    Inproel płaski oraz Stiebel Eltron.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  19. #2299

    Domyślnie

    Wracają do dywagacji z poprzednich kilku postów. Po przemyśleniu wszystkiego byłem zdecydowany zainstalować dwa splity do dogrzewania. Jednostki wewnętrzne zamontowane byłby w klatce schodowej - schody zabiegowe, całe zrobione z drewna z przepustami między stopniami.

    Jedna z jednostek wewnętrznych zawieszona byłaby około 50 cm od sufitu poddasza (około 5,5 metra od podłogi parteru), drugą chciałbym zamontować pod schodami 40 cm od podłogi parteru. Wszystkie rurki pociągnięte zostałyby w wykutych rowkach w ścianach. Jednostki zewnętrzne byłby po drugiej stornie muru, zawieszone około 40 cm od ziemi.

    Moja koncepcja była taka:
    - dwa pojedyncze splity Gree Lomo Luxury GWH09QB-K6DNB2C (cena około 2300 23% w Internecie) - wg instalatora koszt montażu jednej klimy to łącznie około 3200 zł.

    Instalator ma trochę inną wizje i taką propozycję:
    - jeden split Gree Lomo Luxury GWH09QB-K6DNB2C oraz konsola GEH09AA-K3DNA1C/I w opcji multi z jedną jednostką zewnętrzną - koszt całkowity 6900 zł

    Zastanawiam się co w tej sytuacji zrobić. Forsować rozwiązanie dwóch splitów pojedynczych za około 6400 zł czy jednak wybrać multisplit z konsolą za 6900 zł? Instalator wspomniał że jeden split i jedna konsola jako single wyjdzie drożej od takiej wersji w multi.

    Co w tej sytuacji radzicie?

  20. #2300
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.494

    Domyślnie

    Cytat Napisał qqde23 Zobacz post

    Moja koncepcja była taka:
    - dwa pojedyncze splity Gree Lomo Luxury GWH09QB-K6DNB2C (cena około 2300 23% w Internecie) - wg instalatora koszt montażu jednej klimy to łącznie około 3200 zł.
    Można kupić klimę np na znanym portalu aukcyjnym z rurkami, ale trzeba znaleźć instalatora z uprawnieniami f-gaz, który potwierdzi, że to zmontuje. Taki Ktoś potrzebny jest do połączenia jednostki zewnętrznej z wewnętrzną (i zrobi próżnię). Resztę "brudnej roboty" można wykonać samemu. Od tego roku większość f-gazowców poczuła "wiatr w żagle" i nie chce zejść z 1000 zł od jednej klimy z prostym montażem. Lista uprawnionych z certyfikatami jest chyba na stronie UDT. Trzeba poszukać (po kodzie pocztowym) takiego, który zrobi, to co trzeba za pieniądze satysfakcjonujące obie strony.
    Daje to klientowi satysfakcję i oszczędność pieniędzy.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 115 z 308

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony