dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 304
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 6073
  1. #241

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Tak, i pisano że nie jest łatwo policzyć wydajność tych urządzeń.
    Wystarczy wetknąć watomierz przed klimę i utrzymać w pomieszczeniu zadaną temp a potem podłączyć w tym samym pomieszczeniu farelkę przez ten sam watomierz i utrzymać tą samą temp w tym pomieszczeniu w jednakowym czasie - odczyt zużycia energii pozwoli bez problemu porównać wydajność tych urządzeń - dla farelki proponuję przyjąć 100%.
    Czasem niepotrzebnie komplikujemy proste i skuteczne rozwiązania.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  2. #242
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pszczelarzyk

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Busko-Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    36

    Domyślnie

    Witam, mam pytanie jaki cichy split (głównie do ogrzewania) aby nie przeszkadzał zbytnio?

  3. #243
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Wystarczy wetknąć watomierz przed klimę i utrzymać w pomieszczeniu zadaną temp a potem podłączyć w tym samym pomieszczeniu farelkę przez ten sam watomierz i utrzymać tą samą temp w tym pomieszczeniu w jednakowym czasie - odczyt zużycia energii pozwoli bez problemu porównać wydajność tych urządzeń - dla farelki proponuję przyjąć 100%.
    Czasem niepotrzebnie komplikujemy proste i skuteczne rozwiązania.
    Metoda moze i dobra tyle tylko ze stosował i stosuje ją TB i wychodzi mu ze COP nie spada ponizej 10, sami producenci nie wiedzą jakie parametry posiadają produkowane przez nich urządzenia. Metoda porównawcza jest łatwa do przeprowadzenia ale jej dokładnosc jest co najmniej problematyczna i dlatego producenci pomp i klimatyzatorów nigdy jej nie stosują.

  4. #244

    Domyślnie

    Cytat Napisał pszczelarzyk Zobacz post
    Witam, mam pytanie jaki cichy split (głównie do ogrzewania) aby nie przeszkadzał zbytnio?
    Do ogrzewania... zacznijmy może od tego co chcesz ogrzewać, jaki zakres cenowy, do jakich temperatur ma działać jak najbardziej efektywnie, jakie są izolacje tego pomieszczenia które chcesz ogrzewać, jaka wentylacja?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  5. #245

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Metoda moze i dobra tyle tylko ze stosował i stosuje ją TB i wychodzi mu ze COP nie spada ponizej 10, sami producenci nie wiedzą jakie parametry posiadają produkowane przez nich urządzenia. Metoda porównawcza jest łatwa do przeprowadzenia ale jej dokładnosc jest co najmniej problematyczna i dlatego producenci pomp i klimatyzatorów nigdy jej nie stosują.
    O czym nie raz już pisałem że tego tak łatwo się policzyć nie da bo lubią wychodzić kwiatki tak jak chociażby w przypadku danych cytowanego tutaj T.B,
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  6. #246

    Domyślnie

    Natomiast pojawiło się nieco upałów w zeszłym tygodniu i kanałówka poszła w ruch. Moja 3,5 kW gree zjadało średnio na dobę 4kwh utrzymując komfort temperaturowy w domu przy upałach od 30-35'C przez kilka dni. Przypominam o czyszczeniu filtrów w urządzeniach i ekonomicznej pracy która najlepiej wypada gdy urządzenie pracuje bez przerwy utrzymując zadaną temperaturę. Praca na zasadzie włącz wyłącz będzie mało wydajna i mało komfortowa.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  7. #247
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pszczelarzyk

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Busko-Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Do ogrzewania... zacznijmy może od tego co chcesz ogrzewać, jaki zakres cenowy, do jakich temperatur ma działać jak najbardziej efektywnie, jakie są izolacje tego pomieszczenia które chcesz ogrzewać, jaka wentylacja?
    Mam zamiar ogrzewać salon 40m w domu nowo wybudowanym.Będzie w nim też kominek na duże mrozy.Pozostałe pomieszczenia mają kable w wylewce.Dom dobrze ocieplony.

  8. #248

    Domyślnie

    Cytat Napisał pszczelarzyk Zobacz post
    Mam zamiar ogrzewać salon 40m w domu nowo wybudowanym.Będzie w nim też kominek na duże mrozy.Pozostałe pomieszczenia mają kable w wylewce.Dom dobrze ocieplony.
    Wentylacja mechaniczna z reku jest?

  9. #249
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pszczelarzyk

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Busko-Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Wentylacja mechaniczna z reku jest?
    Będzie za niedługo.

  10. #250
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał pszczelarzyk Zobacz post
    Mam zamiar ogrzewać salon 40m w domu nowo wybudowanym.Będzie w nim też kominek na duże mrozy.Pozostałe pomieszczenia mają kable w wylewce.Dom dobrze ocieplony.
    Śmiało wystarczy klimatyzator o mocy 2,5 kW do grzania i chłodzenia takiej powierzchni jak zakładasz.
    Szukaj urządzenia, którego wentylator jednostki wewnętrznej ma płynną regulację obrotów. Inwerter.
    Użytkuję LG z 3 prędkościami obrotów wentylatora i Blaupunkta z płynną regulacją, o niebo lepszą.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #251

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Śmiało wystarczy klimatyzator o mocy 2,5 kW do grzania i chłodzenia takiej powierzchni jak zakładasz.
    Szukaj urządzenia, którego wentylator jednostki wewnętrznej ma płynną regulację obrotów. Inwerter.
    Użytkuję LG z 3 prędkościami obrotów wentylatora i Blaupunkta z płynną regulacją, o niebo lepszą.

    Pozdrawiam
    Cezary
    LG jedzie na marce.

    Jeżeli zależy nam na bardzo dobrej wydajności w grzaniu to gree u crown dosyć drogi ale trzyma parametry znakomicie. Taniej można pomyśleć o midei mission extreme - właśnie stoi u mnie taka i czeka na montaż. Cenowo wychodzi lepiej od gree ale nieco gorsze parametry SCOP. Prawda jest taka, że wystarczy w zasadzie zwykły inwerter nie przeznaczony stricte pod syberyjskie mrozy. Chociażby moja kanałówkaa gree z katalogowym grzaniem do -10'C dmuchała ciepłym powietrzem przy -24'C . Z resztą ja jestem fanem pracy w tandemie o czym nie raz pisałem. Przez większą cześć sezonu albo cały (zależy od domu) klima wyrabia jak nie to jest np. grzejnik i dogrzeje to co braknie.

    Ważna rzecz, w przypadku mniejszych jednostek które nie są dedykowane do pracy w bardzo niskich temperaturach polecam montaż kabla grzejnego tacy skroplin. Jednostki przeznaczone do pracy podczas mocnych zim takie jak np. midea mission extreme mają kabel i system regulacji w pakiecie.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  12. #252
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pszczelarzyk

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Busko-Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Śmiało wystarczy klimatyzator o mocy 2,5 kW do grzania i chłodzenia takiej powierzchni jak zakładasz.
    Szukaj urządzenia, którego wentylator jednostki wewnętrznej ma płynną regulację obrotów. Inwerter.
    Użytkuję LG z 3 prędkościami obrotów wentylatora i Blaupunkta z płynną regulacją, o niebo lepszą.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Na pewno 2,5 kW wystarczy? Miejscowi instalatorzy klimatyzacji proponują minimum 3,5kW. Czy mniejsza jednostka Będąc bardziej wysilona nie Będzie za głośna?

  13. #253
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał pszczelarzyk Zobacz post
    Na pewno 2,5 kW wystarczy? Miejscowi instalatorzy klimatyzacji proponują minimum 3,5kW. Czy mniejsza jednostka Będąc bardziej wysilona nie Będzie za głośna?
    Mój instalator to mówił że na 40 m2 3,5 kW będzie mało. Oni taki maja przelicznik 100 W/m2.
    Przecież urządzenie 2,5 kW to w Twoim przypadku 62,5 W/m2. Lecz jednostka 3,5 kW teoretycznie będzie pracować ciszej.

    @oszczednyGrześ. LG, które używam, ma już 4 lata, a Blaupunkt zeszłoroczny.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  14. #254
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    241

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Natomiast pojawiło się nieco upałów w zeszłym tygodniu i kanałówka poszła w ruch. Moja 3,5 kW gree zjadało średnio na dobę 4kwh utrzymując komfort temperaturowy w domu przy upałach od 30-35'C przez kilka dni. Przypominam o czyszczeniu filtrów w urządzeniach i ekonomicznej pracy która najlepiej wypada gdy urządzenie pracuje bez przerwy utrzymując zadaną temperaturę. Praca na zasadzie włącz wyłącz będzie mało wydajna i mało komfortowa.
    Zainstalowany w tym roku w kwietniu Whirlpool 3,5 od połowy kwietnia pobrał 56kw na ogrzewanie i chłodzenie chaty . W mieszkaniu utrzymuje się ok 24 C , jestem bardzo zadowolony bo zużycie energii niezauważalne ale komfort cieplny w domu to bajka szczególnie na poddaszu w sypialniach daje się to odczuć .

  15. #255

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Mój instalator to mówił że na 40 m2 3,5 kW będzie mało. Oni taki maja przelicznik 100 W/m2.
    Przecież urządzenie 2,5 kW to w Twoim przypadku 62,5 W/m2. Lecz jednostka 3,5 kW teoretycznie będzie pracować ciszej.

    @oszczednyGrześ. LG, które używam, ma już 4 lata, a Blaupunkt zeszłoroczny.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Nie mówię że lg to tragedia ale niestety stostunek ceny/jakość spadł w ostatnich latach. Trzeba jednak zaznaczyć, iż LG ma najlepszy serwis tzn, dostępność części praktycznie raz dwa w razie "w". A instalatorzy.... niestety niektórzy zatrzymali się gdzieś lata świetlne temu i do domu o zapotrzebowaniu 30 kwh/m2/rok potrafią proponować jednostki do grzania i chłodzenia na poziomie 6kW... Mój i nie tylko mój przypadek pokazuje że nawet słabo izolowane domy są zadowolne nawet urządzeniem 3,5kW
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  16. #256

    Domyślnie

    Cytat Napisał k1krzysztof Zobacz post
    Zainstalowany w tym roku w kwietniu Whirlpool 3,5 od połowy kwietnia pobrał 56kw na ogrzewanie i chłodzenie chaty . W mieszkaniu utrzymuje się ok 24 C , jestem bardzo zadowolony bo zużycie energii niezauważalne ale komfort cieplny w domu to bajka szczególnie na poddaszu w sypialniach daje się to odczuć .
    Coraz więcej ludzi przekonuje się do klimy nie tylko jako źródło chłodzenia ale i ogrzewania. A trzeba przyznać żę z roku na rok działają one coraz bardziej ekonomicznie.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  17. #257

    Domyślnie

    Zgodnie z obietnicą wrzucam parę grafik

    Tutaj przykład schematu instalacji w przypadku budynku z 3 kondygnacjami. Zaprojektowane urządzenie to Midea kanałowa 5,3 Kw plus grzejniki elektryczne atlantic, kable elektry

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt_1.jpg
Wyświetleń:	229
Rozmiar:	50,6 KB
ID:	362325

    Tutaj jeszcze stary airpack180 flat gdy jeszcze dopuszczano montaż również również w opcji bez podwieszania

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	flat180.jpg
Wyświetleń:	165
Rozmiar:	80,7 KB
ID:	362326

    Tutaj projekcik 3d dla jednego z forumowiczów, który już drugi dom ogrzewa kanałówką. Wszystko składał sobie sam a ze mną konsultował co i jak. Trochę było kombinacji przy tym ale działa świetnie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanalowka_3d.JPG
Wyświetleń:	190
Rozmiar:	75,7 KB
ID:	362327

    Poniżej prowadzenie przewodów z pompy kanałowej w domu z lat 60tych. Do zabudowy....

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanalowka_przewod.jpg
Wyświetleń:	252
Rozmiar:	79,1 KB
ID:	362328


    To na początek później dorzucę jeszcze parę innych fotek jak co wygląda.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gree_1.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	81,3 KB
ID:	362329  
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  18. #258
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Śmiało wystarczy klimatyzator o mocy 2,5 kW do grzania i chłodzenia takiej powierzchni jak zakładasz.
    Szukaj urządzenia, którego wentylator jednostki wewnętrznej ma płynną regulację obrotów. Inwerter.
    Użytkuję LG z 3 prędkościami obrotów wentylatora i Blaupunkta z płynną regulacją, o niebo lepszą.
    Pozdrawiam
    Cezary
    Ano właśnie, ja też teraz szukam klimy do ogrzewania na identyczną pow. 40m2, a kolesie mnie wciskają 5-7kW, a żaden nie zapytał jak zaizolowany dom, jakie OZC, a jak gościa zapytałem skąd bierze to 7kW, to powiedział, że tak się przyjmuje... załamka... Jako ostrzeżenie powiem, że wszyscy ci fachoFcy z Kielc tak wymyślają, więc jak najdalej....
    Coś czuję, że sam kupię klimę 2,5kW prywatnie i wezmę jakiegoś kumatego gościa tylko do uruchomienia, bo inaczej to mnie krew zaleje z tymi pseudo-firmami od klimatyzacji.

  19. #259
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalck81 Zobacz post
    Ano właśnie, ja też teraz szukam klimy do ogrzewania na identyczną pow. 40m2, a kolesie mnie wciskają 5-7kW, a żaden nie zapytał jak zaizolowany dom, jakie OZC, a jak gościa zapytałem skąd bierze to 7kW, to powiedział, że tak się przyjmuje... załamka... Jako ostrzeżenie powiem, że wszyscy ci fachoFcy z Kielc tak wymyślają, więc jak najdalej....
    Coś czuję, że sam kupię klimę 2,5kW prywatnie i wezmę jakiegoś kumatego gościa tylko do uruchomienia, bo inaczej to mnie krew zaleje z tymi pseudo-firmami od klimatyzacji.
    Weź tylko pod uwagę że jak chcesz grzać klimą dom, to te 2,5 kW masz przy +7, 40m2 to pewnie potrzebuje około 2 kW przy -20, a klima 2,5 przy -20 ma dużo mniej, więc żeby dom grzać klimą to trzeba przyjąć do jakiej temperatury zewnętrznej chcemy grzać, i do tego dobrać moc klimy. Ja dom grzeję również klimą kanałową, na 136m2 mam 11,2 kW, i przy -23 stopniach utrzymywała w domu zadaną temperaturę. ale pracowała już raczej na 95% swojej mocy, niby mógłbym założyć 7kW, ale wtedy zapewne już przy -15 musiałbym dogrzewać dom grzałkami. i jeszcze jedna zaleta, szybko sie dom nagrzewa i ochładza
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  20. #260
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Wystarczy mi, że te 40m2 opędzę do -10, bo ile mamy dni/nocy w roku z temp. -20 i niższą, a nawet -15? U mnie w regionie średnie temp. w styczniu i lutym to -3 do -4. Nawet kiedy przyjdą mrozy po -15 i więcej, to nie utrzymują się długo, poza tym mam grzejniki elektryczne, które wspomogą klimę w takich krytycznych momentach.

Strona 13 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony