dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 187 z 304
Pokaż wyniki od 3.721 do 3.740 z 6073
  1. #3721
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Copy sa po przeliczeniu mocy pobieranej i oddawanej
    Tylko zmierzenie mocy oddawanej przy klimie jest dosyć problematyczne.

  2. #3722
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    I nie ma tutaj obrotów (Hz czy chociaż orientacyjnie, jak w tabelce Mitsubishi) sprężarki. Czy to COP przy maksymalnych, czy innych obrotach?
    To czerwone, to niby nominalne? O ile przy znacznie ujemnych temperaturach interesuje nas przy grzaniu jaka jest moc maksymalna i odpowiadający jej COP, o tyle przy wyższych na średnich a jeszcze wyższych minimalnych obrotach. Oblookaj tę tabelkę Mitsubishi - inni producenci nie podają danych pozwalających na taką analizę - a to jest istotne. A nie jaki COP ma w różnych warunkach na nominalnych obrotach (nie mocy, bo jak widać nie wyciągnie nominalnej w mrozy), bo tak klima pracuje od święta.

  3. #3723
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko zmierzenie mocy oddawanej przy klimie jest dosyć problematyczne.
    To podał producent
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  4. #3724
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I nie ma tutaj obrotów (Hz czy chociaż orientacyjnie, jak w tabelce Mitsubishi) sprężarki. Czy to COP przy maksymalnych, czy innych obrotach?
    To czerwone, to niby nominalne? O ile przy znacznie ujemnych temperaturach interesuje nas przy grzaniu jaka jest moc maksymalna i odpowiadający jej COP, o tyle przy wyższych na średnich a jeszcze wyższych minimalnych obrotach. Oblookaj tę tabelkę Mitsubishi - inni producenci nie podają danych pozwalających na taką analizę - a to jest istotne. A nie jaki COP ma w różnych warunkach na nominalnych obrotach (nie mocy, bo jak widać nie wyciągnie nominalnej w mrozy), bo tak klima pracuje od święta.
    Lepszych danych od producentów klimy nie dostaniesz.

    Jak wybierałem klime to pod swoje potrzeby i nie interesowało mnie ile odda mocy przy -20 tylko jej COP i cena.

    Przy -20 mam 4kW w klimach i 3kW w podłodze i 1kW w farelce łazienkowej więc nie jest to tak istotne ile odda. A jak się będzie waliło i paliło to dadyli nawalę do kozy.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #3725
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jak wybierałem klime to pod swoje potrzeby i nie interesowało mnie ile odda mocy przy -20 tylko jej COP i cena.
    Ale o to chodzi, że nie wiesz, przy jakich obrotach masz ten COP. To, że producent podał najlepszy osiągany COP w danych warunkach nie znaczy, że taki masz w praktyce, gdy klima chodzi na innych obrotach. Jeden producent pochwali się mocą i COP przy najwyższych obrotach (żeby pochwalić się wysoką mocą w mrozy), inny przy obrotach z najwyższym COP (żeby pochwalić się wysokim COP) inny się nie pochwali.

  6. #3726
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ten po prawej stronie?
    Przestawić nawiew możesz w bardzo ograniczonym zakresie. Do tego przy grzaniu nie masz równo rozprowadzonej temperatury po pomieszczeniu i przestawienie nawiewu niewiele zmieni w temacie głośności klimy.
    Kolejne rzeczy, które warto przemyśleć to jak odprowadzić skropliny i jaka będzie odległość od jednostki zewnętrznej.
    Gdyby nie kominek - to w tym rogu na północnej ścianie bym dał klimę i skropliny bezpośrednio na zewnątrz. Ale jak będzie kominek, to bym się obawiał, że wysoka temperatura może zaszkodzić. Wtedy dałbym jednostkę wewnętrzną na tej ściance na przeciwko korytarza (żeby dmuchała w jego kierunku, z możliwością przesunięcia w prawo) i skropliny puścił pod tynkiem do kanalizacji w kuchni. W obydwu tych lokalizacjach jednostkę zewnętrzną na za północną ścianą.

    A co do wyboru modelu i producenta, jest kilka parametrów, których producenci ani sprzedawcy nie podają - a wpływają na koszty używania (i to nie tylko koszt przeglądu). Spróbuj te informacje od nich wycisnąć. Dla przykładu:


    Dopytaj też, jaką mocą maksymalną dysponuje jednostka w różnych temperaturach. Dla przykładu Gree podaje to na wykresie jako % mocy. Tylko znowu dopytaj, dla jakich warunków jest określana moc "bazowa" i jaka to jest (maksymalna, znamionowa czy dla określonych obrotów sprężarki). Klik

    Fajnie by było, jakby podali też COPy w różnych warunkach i pod różnym obciążeniem - ale nie licz raczej, że wyciągniesz coś takiego:

    Dwa razy pisałem ze tej ścianki poprzecznej od spiżarki nie będzie, zostaje tylko ta pionowa miedzy oknem w kuchnia drzwiami wejściowymi. Nad konkretnym modelem będę się zastanawiał tuż przed zakupem, na szczęście wybór jest ogromny. COP itd ale nikt nie odniósł się do pytania o możliwość powieszenia jednostki na wysokości 2,8-2,9m.

  7. #3727
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale o to chodzi, że nie wiesz, przy jakich obrotach masz ten COP. To, że producent podał najlepszy osiągany COP w danych warunkach nie znaczy, że taki masz w praktyce, gdy klima chodzi na innych obrotach. Jeden producent pochwali się mocą i COP przy najwyższych obrotach (żeby pochwalić się wysoką mocą w mrozy), inny przy obrotach z najwyższym COP (żeby pochwalić się wysokim COP) inny się nie pochwali.
    To są jedyne dane jakie uzyskasz od producentów klim. I tylko można na nich bazować. Z takiej tabeli wiesz że przy -20 masz taką moc i niższa nie powinna być wiesz też jaki masz w tych warunkach COP. Są to dużo lepsze dane niż daje gree.
    e dane wystarczyły aby określić że z samych klim mi wystarczy a stosunek COP do ceny jest akceptowalny niestety dość szacunkowo ale...
    Masz lepsze rozwiązanie? Nie mając kompletnych danych
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  8. #3728
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Dwa razy pisałem ze tej ścianki poprzecznej od spiżarki nie będzie, zostaje tylko ta pionowa miedzy oknem w kuchnia drzwiami wejściowymi.
    Że pionowa, to chyba oczywiste? Faktycznie nie dotarło do mnie, że likwidujesz wiatrołap - myślałem, że tylko spiżarkę.
    To będziesz miał mało miejsca na szafki i na ubrania oraz buty w wiatrołapie. I takie jakieś slumsowe dla mnie wejście do domu przez kuchnię (znaczy tak jest w Krakowie w akademikach zwanych slumsami). Ale OK, to nie ten wątek.

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Nad konkretnym modelem będę się zastanawiał tuż przed zakupem, na szczęście wybór jest ogromny. COP itd ale nikt nie odniósł się do pytania o możliwość powieszenia jednostki na wysokości 2,8-2,9m.
    Czy 2,5, czy 3m to bez różnicy. A ile miejsca musi być minimum między klimą a sufitem trzeba zostawić znajdziesz w DTR wybranej klimy.

  9. #3729
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Masz lepsze rozwiązanie? Nie mając kompletnych danych
    Nie przejmować się COPem, bo różnice rzędu nawet kilkunastu procent w papierach nie muszą odpowiadać realnym, kiedy nie znamy Hz sprężarki. Żeby je porównywać potrzebne by były co najmniej takie dane tabele jak Mitsubishi. Teoretycznie SCOP dla tej samej strefy klimatycznej powinien być sprowadzeniem do wspólnego mianownika. Ale znowu tu często sprzedawcy podają SCOP nie precyzując, dla jakiej strefy - a często dla cieplejszej i łatwo dać się oszukać.

  10. #3730
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Mam namiar na klimatyzację 7 kw firmy heiko klon haier ale zastanawiam się czy grzać tym chałpę czy przerobić na pompę ciepła i grzać podłogę ,cena klimy 2950 zł plus jakieś klamoty dodatkowe i za 5 patoli jest pompa ciepła nowa

  11. #3731
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    romen

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    mikołow
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    5

    Domyślnie

    witam, mam kanałówkę mida 5,3, czasem zimą przy dużej wilgotności otwory spodu jednostki zewnętrznej zaladzają się . jak tego uniknąć ? przypuszczam że jakiś kabel grzewczy z termostatem lub na wtyczkę by pomógł. Tylko jak technicznie to zrobić , trzeba odkręcić przednią osłonę klimatyzatora i na spodzie trytytkami przymocować kabel czy jakoś w inny sposób?

  12. #3732
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    romen

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    mikołow
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    5

    Domyślnie

    jeśli będzie tak przez tydzień trzymało to obawiam się że lodu może sie zebrać na tyle duże że np wiatrak może haczyć

  13. #3733
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał romen Zobacz post
    Tylko jak technicznie to zrobić , trzeba odkręcić przednią osłonę klimatyzatora i na spodzie trytytkami przymocować kabel czy jakoś w inny sposób?
    Najprościej powycinać co się da (pozostawiając przetłoczenia) z tacy.

  14. #3734
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Że pionowa, to chyba oczywiste? Faktycznie nie dotarło do mnie, że likwidujesz wiatrołap - myślałem, że tylko spiżarkę.
    To będziesz miał mało miejsca na szafki i na ubrania oraz buty w wiatrołapie. I takie jakieś slumsowe dla mnie wejście do domu przez kuchnię (znaczy tak jest w Krakowie w akademikach zwanych slumsami). Ale OK, to nie ten wątek.



    Czy 2,5, czy 3m to bez różnicy. A ile miejsca musi być minimum między klimą a sufitem trzeba zostawić znajdziesz w DTR wybranej klimy.
    Sufit mam na 4,2 wiec się zmieszczę

  15. #3735
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał romen Zobacz post
    witam, mam kanałówkę mida 5,3, czasem zimą przy dużej wilgotności otwory spodu jednostki zewnętrznej zaladzają się . jak tego uniknąć ? przypuszczam że jakiś kabel grzewczy z termostatem lub na wtyczkę by pomógł. Tylko jak technicznie to zrobić , trzeba odkręcić przednią osłonę klimatyzatora i na spodzie trytytkami przymocować kabel czy jakoś w inny sposób?
    @Kaizen dobrze radzi z nacięciem tacki.
    Ale sprawdź czy nie ma nadciętych wytłoczeń na tacce gdyż można z łatwością "wydłubać" dodatkowe otwory. W Kaisai Fli są dodatkowe 2 w tacce. Wystarczy włożyć śrubokręt płaski w nacięcia raz z jednej strony raz z drugiej strony i blaszka "puści".

    W zasadzie powinien wystarczyć ten jeden fabryczny pod warunkiem, że j. zewnętrzna jest poprawnie wypoziomowana.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #3736
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie przejmować się COPem, bo różnice rzędu nawet kilkunastu procent w papierach nie muszą odpowiadać realnym, kiedy nie znamy Hz sprężarki. Żeby je porównywać potrzebne by były co najmniej takie dane tabele jak Mitsubishi. Teoretycznie SCOP dla tej samej strefy klimatycznej powinien być sprowadzeniem do wspólnego mianownika. Ale znowu tu często sprzedawcy podają SCOP nie precyzując, dla jakiej strefy - a często dla cieplejszej i łatwo dać się oszukać.
    Dlatego SCOP przyjąłem 3 dla szacunkowych wyliczeń.

    Jednak innych danych nie można przyjąć niż te podane przez producena bo ich poprostu niema.
    Tyle wiem że mi mocy nie zabraknie.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 07-12-2020 o 19:10
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #3737

    Domyślnie

    Witam, jako świeżak mam kilka pytań związanych z nowym nabytkiem multi splitem Kaisai
    1. jak optymalnie ustawić /pilot/ jednostki wewnętrzne na grzaniu - auto czy np. jeden wiatraczek /fan/ i niech sobie powoli chodzi, czy może inna opcja.
    2. czy ja mam złe ustawienia, czy tak ma być - jednostki wewnętrzne pracują cały czas, nawet po osiągnięciu zadanej temperatury, wolniej, szybciej, kręcą 24/7, w ogóle nie wyłączają się całkowicie - tak ma być? Zewnętrzna się wyłącza.
    3. może jakieś rady /poza zmień firmę/ w optymalnym użytkowaniu, które przydadzą się takim świerzkom jak ja, bo ponoć zima idzie.
    pomożecie?
    Ostatnio edytowane przez zobar ; 08-12-2020 o 17:51

  18. #3738

    Domyślnie

    Dzięki bardzo za podpowiedzi.
    Rozumiem, że chodzi o 10* na zewnątrz?
    a mam zewnętrzna K50D-42HFN32 czyli 5 wyjść ale używane tylko 4 /jeden zawór zamknięty/
    2 szt. - KWX-09HRBI, 1 szt. KWX-24HRB i kaseton KCA-12HRB32X.
    24HRB grzeje ponad 70m2 /salon z antresolą 6 m wysokości, kuchnią, korytarz/ i na dzisiejszą pogodę mocy nadto
    09HRBI dwa pokoje dzieciaków po 20m2 i jest dużo, dużo nadto. Teraz przy nastawie 19 stopni /na pilocie/ w pokojach jest 23*. Dziwne, ale prawdziwe.
    Syn od dwóch dni ma wyłączone grzanie, córka wyłącza na noc, bo za gorąco /jesteśmy zimnego chowu, 21* w salonie to już upał/
    Kaseton wariuje i mają go serwisanci sprawdzić. /nastawiamy np. 23*, chwilę pogrzeje i staje tj. wyłącza się całkowicie/ w efekcie w sypialni mamy 17-18*.
    Dla nas to nie tragedia /zimny chów/ ale czasami szczególnie po długich spacerach z psami, wygrzało by się kości.
    Klimę mamy od tygodnia i wszelkie informacje mile widziane.
    I jeszcze, chyba ważne, dziennie pożera nam około 12 kwh teraz, nie wiem czy to dużo czy mało.
    Ostatnio edytowane przez zobar ; 08-12-2020 o 19:01

  19. #3739

    Domyślnie

    Teraz widzę, że trochę przesadziłem, szczególnie z pokojami dzieciaków. I ta 24 też mogłaby być mniejsza trochę, ale już po pierogach.
    Mam trochę pokręcony rozkład pomieszczeń i bałem się, że nie wszędzie będzie grzało. Ale też mam dwa pokoje, które w lecie przeistaczają się w piekarniki.
    Więc jak nie pogrzeje w zimie, to po chłodzi w lecie.

  20. #3740

    Domyślnie

    Witam
    Proszę o radę, mam zamontowane dwa klimatyzatory GREE LEMO LUXURY 3,5KW ora 5,1 KW. Instalator nie założył dodatkowej izolacji na rurki miedziane wychodzące na zewnątrz budynku argumentując to iż jest to niepotrzebne. W związku z powyższym proszę o radę czy jakoś dodatkowo zaizolować te rurki, czy jest to niepotrzebne a z mojej strony jakaś nadgorliwość. Rurki są położone w korytku Z pcv (około 2,5m). Natomiast z drugiego klimatyzators rurki są zwinięte w okrąg za jednostką zewnętrzną wiszącą na wysokości około 3 metrów.
    Ogólnie rzecz biorąc miałem nadzieję że jednostki wewnętrzne klimatyzacji będą nieco cichsze a szczególnie ta większa (5,1kw)

Strona 187 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony