dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 238 z 304
Pokaż wyniki od 4.741 do 4.760 z 6072
  1. #4741
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    @w40, nie musisz montować klimy na ziemi, może to być na konstrukcji przy budynku lub poza budynkiem np

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Fujitsu AOYG09KHCAN.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	43,9 KB
ID:	464096

    @tasaq, zastanowiłbym się nad klimą przy oknie (te Twoje czerwone zaznaczenie) ale po drugiej stronie okna czyli w dół w kierunku kuchni, ale chyba tam będą meble kuchenne. Problem w grzaniu klimą jest taki, że to nie ustawisz w trybie silent, to ma dmuchać, a siedzieć cały czas w strumieniu wentylatora po kilku minutach ma się dosyć, jak ma klima dmuchać to w ciąg komunikacyjny, a nie na krzesła czy kanapę.
    Ostatnio edytowane przez Nie ma końca ; 08-03-2023 o 09:59
    Zapotrzebowanie domu 13kW. Parter: klima Mitsubishi AP50 (do -5°C daje radę) + kominek + piec na ekowęgiel. Poddasze: kanałówka Thosiba SDI (GP561ATP-E) 5,6kW (do -20°C daje radę, dla mnie grzanie i klimatyzowanie kanałówką to bajka). Pobór energii na standby za 30dni gdy nie były używane: AP50 = 0,22897kWh (średnio 0,32W), Thoshiba 5,1812kWh (średnio 7,20W). Na grzaniu z poborem schodzą do minimum AP50 = 157W, SDI = 120W.

  2. #4742

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nie ma końca Zobacz post

    @tasaq, zastanowiłbym się nad klimą przy oknie (te Twoje czerwone zaznaczenie) ale po drugiej stronie okna czyli w dół w kierunku kuchni, ale chyba tam będą meble kuchenne. Problem w grzaniu klimą jest taki, że to nie ustawisz w trybie silent, to ma dmuchać, a siedzieć cały czas w strumieniu wentylatora po kilku minutach ma się dosyć, jak ma klima dmuchać to w ciąg komunikacyjny, a nie na krzesła czy kanapę.
    Tak, tam po drugiej stronie są już przewidziane meble kuchenne.
    Dlatego właśnie chciałem się poradzić kogoś kto użytkuje taki dom z klimatyzatorami. Ja niestety nie miałem przyjemności nawet przebywać w takim domu, który wykorzystuje klimę do grzania.

  3. #4743
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    To bym zostawił klimę przy oknie a jedynie stół obrócił o 90 stopni, tak by na drodze klima korytarz nie było przeszkadzajek, bo to ma być ruch mas powietrza by było skuteczne. Kierownice w klimie ustawił na stałe, by dmuchały w kierunku korytarza (wejście na piętro). Takie rozwiązanie sprawi, że klima fajnie ogarnie rozprowadzenie ciepła na parterze i na piętro też coś da. Minus tego rozwiązania, to wątpliwy komfort siedzenia na kanapie w takiej bliskości pracującej jednostki wewnętrznej.
    Jeśli nie miałeś okazji być w takim domu to dobrze by było odwiedzić kogoś kto ma klimę i poprosić by uruchomił sam wentylator na przedostatni bieg z możliwych nastaw prędkości i wtedy poczuj się w takim środowisku, pamiętaj, że to będzie 24h/dobę.

    Ustawienie klimy bliżej kuchni dałoby lepszy komfort na kanapie.
    Ostatnio edytowane przez Nie ma końca ; 08-03-2023 o 11:43
    Zapotrzebowanie domu 13kW. Parter: klima Mitsubishi AP50 (do -5°C daje radę) + kominek + piec na ekowęgiel. Poddasze: kanałówka Thosiba SDI (GP561ATP-E) 5,6kW (do -20°C daje radę, dla mnie grzanie i klimatyzowanie kanałówką to bajka). Pobór energii na standby za 30dni gdy nie były używane: AP50 = 0,22897kWh (średnio 0,32W), Thoshiba 5,1812kWh (średnio 7,20W). Na grzaniu z poborem schodzą do minimum AP50 = 157W, SDI = 120W.

  4. #4744

    Domyślnie

    Dlatego właśnie pojawiła się koncepcja tego punktu zamocowania jednostki nad drzwiami łazienki (czerwona kreska po lewej stronie)
    Jednostka wewnętrzna dmuchałaby w miejsce gdzie jest stół i nie byłoby to tak uciążliwe dla osób na kanapie ( tak mi się wydaje, jak się mylę to proszę poprawić).
    Może wypowie się ktoś jeszcze kto użytkuje taki system grzania?

  5. #4745
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał tasaq Zobacz post
    Tak, tam po drugiej stronie są już przewidziane meble kuchenne.
    Dlatego właśnie chciałem się poradzić kogoś kto użytkuje taki dom z klimatyzatorami. Ja niestety nie miałem przyjemności nawet przebywać w takim domu, który wykorzystuje klimę do grzania.
    Ja mieszkam w takim domu od miesiąca po ponad 40 latach mieszkania w bloku z kaloryferami stwierdzam że tragedii nie ma, ale do komfortu troszkę brakuje . Grzeje cały parterowy dom 86m klimą i tak jak piszą ustawiona ona jest w salonie w kierunku korytarza i dalszych pokojów. Śpimy na razie w tym salonie bo pokoje są nieskończone i niestety klima jest uciążliwa troszkę . Chodzi 24h na dobę, dmucha , unosi kurz , no i robi kilkanaście defrostów na dobę . Ale jak wyniesiemy się do sypialni jakieś 8m od niej to będzie już spoko

  6. #4746

    Domyślnie

    No właśnie - chcę umieścić na korytarzu ale podobnie mają drzwi być otwarte by grzało pokoi i tu jest problem bo w nocy to chcę by było cichooooo.

    @Nie ma końca
    dzięki za radę, ale metrowa czy 1.5 metrowa konstrukcja mi nic nie da bo daszek jest na 2,5-3 metrach wysokości.

    I tak sobie codziennie kręcę na wszystkie strony plan piętra gdzie by tę klimę najlepiej zamontować, i za każdym razem coś nie pasuje, albo góra albo dół sterczą spod tej kołderki
    Już w rozpaczy zaczynam myśleć o 3 jednostkach w każdym z pokoi by w nocy dawać jakiś tryb silence, no ale to kosztuje.
    Na szczęście na parterze są tylko 2 dobre miejsca - jedno polecone tu na forum, a drugie po środku salonu nad szerokim przejściem do przedpokoju, nie musiało by to mocno dmuchać nawet, skierowany strumień w dół a la kurtyna powietrzna. Jutro wybieramy się do dystrybutora pooglądać i "na własne skórze" sprawdzić jak to dmucha i szumi, jak ktoś chcę to mogę zdać relację, ale to tylko 1 producent i do tego drogi, dajcie znać czy kogoś interesuje.

  7. #4747
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cześć,
    Po dwóch miesiącach ciągłej pracy, klima ustawiona na 16* zjadła 302kwh w domu 70m2, kubatura ok 215m3. Moim zdaniem problem z hałasem czy ruchem powietrza jest dość mocno przereklamowany. Gdy temperatura jest ustabilizowana klimatyzator naprawdę dmuch delikatnie, tym bardziej jest to mniej odczuwalne gdy nadmuch ustawony jest jak najbardziej prostopadle do podłogi (to zależy od jednostki jak bardzo to "skrzydło" może się wychylić)
    Nie ma sensu zbyt wielkiej uwagi przykładać do miejsca montażu jednostki wewnętrznej bo gdy klima działa bez przerwy ciepłe powietrze rozejdzie się po całym domu (mówie o nie dużym domu). Każdy kto racjonalnie podchodzi do grzania klimą wie, że w łazience musi zastosować elektryczny grzejnik lub matę a i nad kuchnią warto się zastanowić.
    Wracając do zużycia, wliczone są w nie śladowe ilości prądu bytowego (trochę, światła, szlifierka, czajnik czyli pewnie z 5kwh

  8. #4748
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Mi to jakoś bardzo nie przeszkadza w nocy bo akurat mam mocny sen. Ale spanie w pomieszczeniu w którym 24h na dobę chodzi klima komfortowe w 100% nie jest . W dzień problem nie istnieje bo zawsze coś jest włączone i klimy nie słychać . Wyprowadziłem się z miasta na wieś żeby mieć ciszę , nie słyszeć sąsiada, tramwaju, codziennych hałasów które nas otaczały. Więc będę dążył do całkowitego braku dźwięków ( zakochałem się w tym u mojej ciotki na wsi na podkarpaciu ) .

    Ale przyznaje ze klima robi robotę i w domu jest ciepło . Nawet blisko drzwi wejściowych do domu , mimo że nie mamy drzwi oddzielających wiatrołap od reszty domu. Do łazienki jak piszesz musi wlecieć jakaś "farelka" . Podłogi tam gdzie są kafle są niestety zimne

  9. #4749

    Red face

    Dziś byliśmy w salonie - posłuchać j. wewn i "pomacać" agregaty, klima ma 4 poziomy nawiewu i na 2 najniższych to nic nie słychać (19 i 24 DB), agregat zewn nie drży i jego hałas jest porównywalny z niejedną jedn. wewnętrzną starszych klim. No cóż, będzie to kosztowało ale trudno, raz się żyje. Producent z kraju kwitnącej wiśni, wspominany tu wcześniej.
    Udało się też otrzymać tabelkę rzeczywistych wydajności grzania dla różnych temp otoczenia i temp wewnętrznej, co spowodowało że modele do kupna będą o 1 wyższe bo na -5 stopni to nie będzie wystarczało tych mniejszych na moje zapotrzebowanie (tzn nie moje osobiste a domu ) .
    Ostatnio edytowane przez w40 ; 09-03-2023 o 16:00

  10. #4750
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Czyli jaki model konkretnie wybrałeś?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #4751
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Ale przyznaje ze klima robi robotę i w domu jest ciepło . Nawet blisko drzwi wejściowych do domu , mimo że nie mamy drzwi oddzielających wiatrołap od reszty domu.
    Ja mam drzwi do ganku/wiatrołapu i jeden sezon w ganku stał olejak 500W, ale z niego zrezygnowałem bo ten sam efekt termiczny uzyskałem pozostawiając lekko uchylone drzwi z korytarza do ganku.
    Zapotrzebowanie domu 13kW. Parter: klima Mitsubishi AP50 (do -5°C daje radę) + kominek + piec na ekowęgiel. Poddasze: kanałówka Thosiba SDI (GP561ATP-E) 5,6kW (do -20°C daje radę, dla mnie grzanie i klimatyzowanie kanałówką to bajka). Pobór energii na standby za 30dni gdy nie były używane: AP50 = 0,22897kWh (średnio 0,32W), Thoshiba 5,1812kWh (średnio 7,20W). Na grzaniu z poborem schodzą do minimum AP50 = 157W, SDI = 120W.

  12. #4752

    Domyślnie

    A przez te uchylone drzwi nie wieje chłodem z ganku na korytarz?

    Cytat Napisał w40 Zobacz post
    Czekaliśmy na rozpatrzenie wniosków - no i cóż, mój wniosek o dofinansowanie nie załapał się na tegoroczną kasę, wystarczyło tylko na tych szybszych z pierwszych 2 tygodni naboru.
    Niestety ale po zeszłym roku tego należało się spodziewać.

  13. #4753
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marineromarinero

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-001
    Posty
    17

    Domyślnie

    Koledzy m.in. "sito " i "w40" podawajcie modele urządzeń, bo opinie "klima jest uciążliwa troszkę" "robi kilkanaście defrostów na dobę " "klima ma 4 poziomy nawiewu i na 2 najniższych to nic nie słychać (19 i 24 DB)" jeśli nie odnoszą się do danego produktu nic nie mówią. Z samych tabel widać, że różnice pomiędzy modelami nawet tej samej firmy są dość znaczne. Przypominam 3 dB to dwukrotna różnica.

    Tymczasem mój problem to wstępnie wybrana do zakupu z dofinansowaniem klimatyzacja Panasonic Erethea 2,5 kW (SCOP 5,2; A+++ grzanie) segment premium... ale nie ma temperatury przeciw-zamrożeniowej. Minimalna temp. przy grzaniu to 16 stopni.
    Zanim zapytacie, proszę zapoznać się z wszystkimi linkami w poście:
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic3869220.html

    1
    pokój w domku po wierzchni całkowitej ok 23 m.kwadr. ma jedynie 16 m.kw. pomyślałem, że ustawienie wentylatora na minimum i temp. na 16 stopni przy niższych temp zewnętrznych np < -5 stopni spowoduje, że i tak bliżej podłogi, a zwłaszcza w kuchni (otwarte drzwi) będzie kilka stopni mniej. Tylko czy to w bilansie zużycia energii elektr. wyjdzie tak samo gdyby była ustawiona temp typowo przeciw-zamrożeniowa np 10 stopni w klimatyzacji z podobnym SCOP ? Wydaje mi się, że jeśli klima nie będzie dawała rady wygrzać, będzie uruchomiona niemal cały czas.
    Niestety nie można zastosować najprostszego sterownika włącz/wyłacz. Jedynie sterownik przewodowy Panasonic za 499 pln
    UPDATE: temp minimalna grzania w sterowniku przewodowym wynosi również +16 stopni.

    2
    co polecacie z japończyków o zbliżonych parametrach ? SCOP min 4,8 ! Hałas na pierwszym biegu max 20 dB, na drugim max 28 dB . Fuji niestety za głośne.

    3
    Jeśli chodzi o budynek nr 1, która lokalizacja klimatyzacji będzie naj optymalna ?
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/vie...80078#20480078
    Ostatnio edytowane przez marineromarinero ; 10-03-2023 o 22:05

  14. #4754
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    A przez te uchylone drzwi nie wieje chłodem z ganku na korytarz?
    A to ciekawa rzecz, bo jak otworzy się przy kuchni drzwi od nieogrzewanego magazynku, to w kuchni czuć jak chłód wieje po stopach. A od stale niedomkniętych drzwi od ganku tego efektu nie ma. W ganku tak jest ok +15C, a domu +22C
    Zapotrzebowanie domu 13kW. Parter: klima Mitsubishi AP50 (do -5°C daje radę) + kominek + piec na ekowęgiel. Poddasze: kanałówka Thosiba SDI (GP561ATP-E) 5,6kW (do -20°C daje radę, dla mnie grzanie i klimatyzowanie kanałówką to bajka). Pobór energii na standby za 30dni gdy nie były używane: AP50 = 0,22897kWh (średnio 0,32W), Thoshiba 5,1812kWh (średnio 7,20W). Na grzaniu z poborem schodzą do minimum AP50 = 157W, SDI = 120W.

  15. #4755
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marineromarinero Zobacz post
    Niestety nie można zastosować najprostszego sterownika włącz/wyłacz. Jedynie sterownik Panasonic za 499 pln Nie wiem czy ten dedykowany posiada większy zakres.
    Oczywiście, że wyższa temperatura wewnątrz = wyższe zużycie energii elektrycznej.
    Klima chodząca w trybie "Silenent" czy na najniższych obrotach ma niższą sprawność, niż na wyższych. Jest większa różnica temperatur pomiędzy parownikiem i skraplaczem a to oznacza niższy COP.

    A co do sterowania:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7881903

    Cytat Napisał marineromarinero Zobacz post
    3
    Jeśli chodzi o budynek nr 1, która lokalizacja klimatyzacji będzie naj optymalna ?
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/vie...80078#20480078
    A dla ilu klim znalazłeś SCOP dla naszego klimatu? Ranking SCOP dla innego klimatu będzie zupełnie inny, niż dla podawanego zazwyczaj (Europa zachodnia - cieplej mają).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-03-2023 o 21:17

  16. #4756
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Nie brałeś do rozważań firmy Fujitsu. Model ASYG09KHCA ma grzanie +10°C, jest w klasie A+++, ma trzystopniową regulację głośności jedn. zewn. Nie wiem do ilu schodzi z mocą na grzaniu, ale w innym domu jest ustawiona na +10°C i najniżej zeszła do 82W i pracowały wiatraki jedn. wew i zew. Normalnie cały czas teraz pracuje i pobiera w okolicy 100W. Odnośnie Fujitsu to jakoś mało popularna firma na forum, a w pracy mamy chyba od 15lat ASHA14LCC i necie poszukałem co o niej piszą, to producent podaje, że na grzaniu moc pobierana od 90W - toż to szok.
    Zapotrzebowanie domu 13kW. Parter: klima Mitsubishi AP50 (do -5°C daje radę) + kominek + piec na ekowęgiel. Poddasze: kanałówka Thosiba SDI (GP561ATP-E) 5,6kW (do -20°C daje radę, dla mnie grzanie i klimatyzowanie kanałówką to bajka). Pobór energii na standby za 30dni gdy nie były używane: AP50 = 0,22897kWh (średnio 0,32W), Thoshiba 5,1812kWh (średnio 7,20W). Na grzaniu z poborem schodzą do minimum AP50 = 157W, SDI = 120W.

  17. #4757
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marineromarinero

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-001
    Posty
    17

    Domyślnie

    Dzięki Kaizen. Pamiętam, że pisałeś wcześniej o zależności SCOP wzgl obrotów, to oczywiste.
    Co do Broadlink RM Mini 3 rozumiem, że po prostu zastępuje pilota oraz umożliwia zarządzanie włączeniami/wyłączeniami czyli stworzenie harmonogramu. Z tego co sprawdziłem Erethea ma możliwość stworzenia harmonogramu w aplikacji, bo to rzeczywiście ograniczyłoby zużycie prądu. Wydaje mi się, że konsekwencją byłyby cykle włącz wyłącz, a nie modulacja bo po włączeniu grzać będzie do +16 i później przerwa na spadek aż o 8-10 stopni. A przecież wystarczyłoby stałe "zdrowsze" dla każdego urządzenia modulowanie w okolicy +10 stopni. Hmm b.dziwne.

    SCOP podobno dla umiarkowanego. Co dziwne na etykiecie EU nie pokrywa się to z namalowanym obszarem PL, ale podobno jest u Nas umiarkowany.. przynajmniej na mazowszu. Z tcyh urządzeń, które przejrzałem wszystkie miały domyślnie dla takiego klimatu jeśli oferta dotyczyła PL. Moc grzewcza przy -7 to 2800 W przy nominalnej 3400 W i maksymalnej 4800 W.

    "Nie ma końca"
    prosiłem o doczytanie... będziesz wiedział dlaczego, a inni będą mieli mniej do przejrzenia. Mimo wszystko dzięki za sugestie.

  18. #4758
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marineromarinero Zobacz post
    Wydaje mi się, że konsekwencją byłyby cykle włącz wyłącz, a nie modulacja bo po włączeniu grzać będzie do +16 i później przerwa na spadek aż o 8-10 stopni.
    A czemu aż o 8-10? To chyba z tydzień musiałbyś nie grzać.

    Cytat Napisał marineromarinero Zobacz post
    SCOP podobno dla umiarkowanego. Co dziwne na etykiecie EU nie pokrywa się to z namalowanym obszarem PL
    Bo nasz nie jest umiarkowany, tylko "colder". Chodzi o strefy klimatyczne z normy PN-EN 14825 na podstawie której wylicza się SCOP, a nie te, których uczą na geografii.
    I prawie nikt nie podaje dla naszej strefy SCOP. Oczywistym jest, że dla naszego SCOP będzie niższy - ale nie koniecznie dla każdej klimy niższy o tyle samo, czyli może nastąpić przetasowanie i wcale najlepsza w cieplejszym klimacie będzie najlepsza u nas.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	b-obliczanie-rocznej-efektywnosci-glowne.jpg
Wyświetleń:	368
Rozmiar:	23,2 KB
ID:	464180  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-03-2023 o 22:09

  19. #4759
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marineromarinero

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-001
    Posty
    17

    Domyślnie

    Bo może być tak, że przez tydzień lub dwa nie będzie nikogo wewnątrz. Wtedy chciałbym utrzymywać jedynie temp taką, żeby w kuchni nie zamarzły rury od c.w.u. . W pokoju nie ma żadnej instalacji wodnej.

    Ot to to... czyli brak słów i bandytyzm. Tak mi się wydawało, że jednak u Nas zimny. Ale podaj źródło mapki. Faktycznie, moga być dysproporcje, ale wartość mocy grzewczej chociaż przy -7 powinna to pomóc określić. Na szczęście podaje ją Panasonic, ale Mitsubishi już nie Myślałem o Mitsubishi Kompakt, ale brak wielu danych, mocno okrojona jest tabela:

    https://innovations.mitsubishi-les.c..._PL_RZ_web.pdf

    O dziwo w Panasonic temp przeciw-zamrożeniowa występuje w aplikacji, ale nie dla wszystkich modeli urządzeń. Ciekawe gdzie jest ograniczenie... bo przecież kpl czujników jest. tym bardziej, że to najwyższy z domowych modeli.
    Ostatnio edytowane przez marineromarinero ; 10-03-2023 o 22:18

  20. #4760
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marineromarinero Zobacz post
    Bo może być tak, że przez tydzień lub dwa nie będzie nikogo wewnątrz. Wtedy chciałbym utrzymywać jedynie temp taką, żeby w kuchni nie zamarzły rury od c.w.u. . W pokoju nie ma żadnej instalacji wodnej.
    To ustawiasz klimę na 1 czy 2h dziennie w dziennym okienku. Możesz też bardziej rozbudować automatykę (ale to już większa centralka Broadlinka potrzebna - nie mini) dołożyć termometr w kuchni i ustawić, żeby klima włączyła się, jak tam spadnie poniżej np. 6*.

    Ale same rury to lepiej zabezpieczyć kablem samoregulującym i owinąć matą kauczukową czy nawet wełną mineralną. Pewniej i taniej wyjdzie w używaniu.

    Cytat Napisał marineromarinero Zobacz post
    Ale podaj źródło mapki.
    https://www.rynekinstalacyjny.pl/art...powietrze-woda
    Masz też na każdej etykiecie energetycznej.

    A na moc grzewczą patrz w największe mrozy.

Strona 238 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony