dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 246 z 304
Pokaż wyniki od 4.901 do 4.920 z 6073
  1. #4901
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Jest nawet mniej i to dobre 100 kwh bo najnormalniej niżej nie da się już zmodulować i się wyłącza aż podłoga ciutkę wystygnie i znów rusza , zawaliłem sprawę bo na 120m2 podłogówki wystarczający jest gree amber prestige 3,5 kw bo niby 3,5 kw ale one dobijają na grzaniu do 7kw a ten mój bydlak 7kw wali do prawie dziesięciu , ba nawet 5 kilowatowy amber idzie do 9,5 kw , normalnie to około 300kwh na miesiąc wystarcza jedynie w duże mrozy wiadomo więcej ale to kilka dni , w styczniu było u mnie kilka dni minus 18 stopni to 25-30kwh/doba już łykał .
    Owszem dobijają pewno do 5 czy 10 kw ale przy +10 na zewnątrz a wtedy to ja na przykład mam zapotrzebowanie na poziomie 0,5 kw

  2. #4902
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Owszem dobijają pewno do 5 czy 10 kw ale przy +10 na zewnątrz a wtedy to ja na przykład mam zapotrzebowanie na poziomie 0,5 kw
    One są jednymi z wydajnieszych klim ,sprężarka dwurotacyjna zawór eev , a co najlepsze to że przy minus 30 stopniach ma jeszcze 80 procent mocy więc rewelacja , w styczniu było minus 18 stopni mrozu a pompa brała tylko 30 kwh dobowo a w domu 23 stopnie i praktycznie zero defrostów bo nabiła temp i się wyłączała i stała aż spadnie trochę temperatura a miałem zasilanie tylko 28 stopni , wtedy jeszcze nie miałem termostatu pokojowego który będzie montowany dopiero latem i wtedy zmienię styl tzn będę zasilał 35 stopniami podłogówkę i jak napierdoli temp to będzie stał z 5 lub więcej godzin , zachęcam do przeróbek bo warto i jak by co to służę pomocą czy to jakimś schematem .

  3. #4903
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafalm81

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    220

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matiszyna Zobacz post
    Napięcie wysokie bo przy moim osiedlu trafostacja stoi...

    A czy rewelacja to nie wiem, 15W Bierze klima jak nic nie robi czyli między uruchomieniem się i wyłaczeniem, wolałbym żeby po prostu rzadziej się włączała i wyłączała teraz potrafi to robić kilka razy w ciągu godziny na początku bierze około 1000w po czym schodzi do 540W i niżej nie chce zejść z mocą dobije do temp zadanej i się wyłącza i taki cykl kilka razy w ciągu godziny. Lepiej chyba gdyby dłużej pracowała na mniejszej mocy bez tak częstych rozruchów. Ale nie chce za cholerne zejść z mocą po niżej tych 500W
    Mam tą samą klimę, w prawie takich samych warunkach. U mnie jest w pomieszczeniu ok 40m2.
    Też bym wolał żeby schodziła niżej, ale w jej przypadku to nie możliwe na AUTO. U siebie zauważyłem, że taktuje mniej i chodzi z mocą min. ok 450-470W wtedy, kiedy wiatrak ustawię na 3 poziom. Mi taki szum nie przeszkadza, ale z tego co zaobserwowałem i policzyłem, komfort cieplny się poprawił przy lekko obniżonym zużyciu. Teraz akurat nie używam klimy ze względu na limity kWh, ale pamiętam jak ją testowałem przez dobre pół roku z licznikiem w ręku
    Niestety nie pamiętam dokładnie jak chodziła w takich warunkach jak obecnie.
    Ogrzewania żadnego nie włączyłem od tygodnia, ponieważ obecne temperatury i przeszklenia na południe zaspokajają całkowicie moje potrzeby na energię do utrzymania 21-22* w domu.

  4. #4904
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Grzeje domek 86m klimą , klima zjadła od 17 lutego do 17 kwietnia jakieś 700 kWh , temperatura w domu 21'C
    Moje pytanie brzmi , czy tyle samo zje pompa podłączona do podłogówki przy tej samej ustawionej temperaturze ? Nie wiem czy jest sens pchać się w kolejny koszt , jedyny plus że pompa zagrzałaby od razu wodę CWU bo teraz grzeje ją zwykły bojler

  5. #4905
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Grzeje domek 86m klimą , klima zjadła od 17 lutego do 17 kwietnia jakieś 700 kWh , temperatura w domu 21'C
    Moje pytanie brzmi , czy tyle samo zje pompa podłączona do podłogówki przy tej samej ustawionej temperaturze ? Nie wiem czy jest sens pchać się w kolejny koszt , jedyny plus że pompa zagrzałaby od razu wodę CWU bo teraz grzeje ją zwykły bojler
    Na pewno mniej by nie poszło, może na gruntowej ale to z kolei duży koszt instalacji. Do cwu możesz kupić taniej Pc dedykowaną tylko cwu.


    https://allegro.pl/oferta/ariston-ly...nt=13498091215

    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciep...0l-13438441837

  6. #4906
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Widzieliście nowe zasady Mój Prąd 5.0?
    III. Wysokość dofinansowania (do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż):
    1. Mikroinstalacja fotowoltaiczna: 6 000,00 zł (tylko grupa 1 i 2 Wnioskodawców);

    2. Mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe:
    a) 7 000,00 zł (grupa 1 i 2 Wnioskodawców);
    b) 3 000,00 zł (grupa 3 Wnioskodawców).

    3. Urządzenia dodatkowe:
    a) Magazyn ciepła/urządzenie grzewcze:
    1) Magazyn ciepła: 5 000,00 zł;
    2) Gruntowe pompy ciepła - pompy ciepła grunt/woda, woda/woda: 28 500,00 zł;
    3) Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: 19 400,00 zł;
    4) Pompa ciepła powietrze/woda: 12 600,00 zł;
    5) Pompy ciepła typu powietrze/powietrze: 4 400,00 zł
    b) Magazyn energii elektrycznej: 16 000,00 zł
    c) System zarządzania energią HEMS/EMS: 3 000,00 zł
    d) Kolektory słoneczne c. w. u.: 3 500,00 zł


    Tylko żeby komuś nie umknęło - musi być PV a dodatkowo coś jeszcze.

  7. #4907
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    A co to za grupy wnioskodawców?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #4908
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A co to za grupy wnioskodawców?
    https://mojprad.gov.pl/

  9. #4909
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    To jak ktoś nie ma PV, którym będzie wnioskodawcą? Bo pod linkiem są tylko "rozliczający się" na różnych warunkach.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #4910
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    To jak ktoś nie ma PV, którym będzie wnioskodawcą?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko żeby komuś nie umknęło - musi być PV a dodatkowo coś jeszcze.
    .

  11. #4911
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Grzeje domek 86m klimą , klima zjadła od 17 lutego do 17 kwietnia jakieś 700 kWh , temperatura w domu 21'C
    Moje pytanie brzmi , czy tyle samo zje pompa podłączona do podłogówki przy tej samej ustawionej temperaturze ? Nie wiem czy jest sens pchać się w kolejny koszt , jedyny plus że pompa zagrzałaby od razu wodę CWU bo teraz grzeje ją zwykły bojler
    Myślę, że pompa weźmie mniej, chociaż różnica może być niewielka. Trudno wywróżyć. Ale pewne jest co innego.
    Z pompą ciepła w podłogówce, przy mniejszym lub w najgorszym wypadku takim samym zużyciu prądu, zdecydowanie poprawi się komfort cieplny w domu. Będzie równiej i poszczególne pomieszczenia będą sterowalne. Przy jednym punkcie grzejącym jest to niemożliwe, do tego ten jeden punkt ( klima w tym przypadku) musi grzać mocniej, żeby dogrzać najdalszy kąt mieszkania i to jest przyczyna, dla której klima może wziąć więcej niż pompa.
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  12. #4912
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafalm81

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    220

    Domyślnie

    Mam znajomego, który założył w zeszłym roku pompę ciepła właśnie do podłogówki. Nie wiem co za model, ale jak gadaliśmy o zużyciu to się trochę wkurzył.
    Ma domek ok 100m2 (ja 85) i wyszło na to, że mniej więcej jego zużycie jest niższe o ok 10%. Liczyliśmy tak na kolanie podczas gadki, więc nie jest to zbyt dokładne. Ale na pewno nie ma szału jeśli chodzi o różnicę.
    Wkurzył się najbardziej na to, że tak olbrzymia różnica jest w cenie klimy a pompy PW, a tak niewielka różnica w zużyciu. Tak więc jeśli komuś się wydaje że będzie się ogrzewał za pół darmo, może się bardzo rozczarować.
    Z tym że komfort jest oczywiście lepszy, a to już trudniej wycenić

    Nie wiem czy dostaliście już rozliczenia za prąd w tym roku. Ja właśnie dzisiaj dostałem. Jest lepiej niż zakładały najgorsze prognozy, czyli kWh po 1,60-1,80.

    Ja mam G12 z ceną samej energii: droga - 58gr, tania - 39gr. Do tego dochodzi jakieś 15gr do kWh innych zmiennych i stałych + VAT 23%
    Po przekroczeniu limitu 2000 kWh energia będzie kosztowała u mnie 85gr, czyli z innymi składowymi jakąś 1 zł + VAT
    Ale jest inna ciekawostka, która mnie zaskoczyła bardziej. Te 85gr po przekroczeniu limitu to cena w taryfie G12 bez znaczenia czy w tanich, czy w drogich godzinach. Każda kWh będzie kosztowała 85gr, czyli 1 zł.
    Ostatnio edytowane przez rafalm81 ; 24-04-2023 o 23:59

  13. #4913
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    O tym już było na forum jakiś czas temu

  14. #4914
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalm81 Zobacz post
    Mam znajomego, który założył w zeszłym roku pompę ciepła właśnie do podłogówki. Nie wiem co za model, ale jak gadaliśmy o zużyciu to się trochę wkurzył.
    Ma domek ok 100m2 (ja 85) i wyszło na to, że mniej więcej jego zużycie jest niższe o ok 10%. Liczyliśmy tak na kolanie podczas gadki, więc nie jest to zbyt dokładne. Ale na pewno nie ma szału jeśli chodzi o różnicę.
    Wkurzył się najbardziej na to, że tak olbrzymia różnica jest w cenie klimy a pompy PW, a tak niewielka różnica w zużyciu. Tak więc jeśli komuś się wydaje że będzie się ogrzewał za pół darmo, może się bardzo rozczarować.
    Z tym że komfort jest oczywiście lepszy, a to już trudniej wycenić

    Nie wiem czy dostaliście już rozliczenia za prąd w tym roku. Ja właśnie dzisiaj dostałem. Jest lepiej niż zakładały najgorsze prognozy, czyli kWh po 1,60-1,80.

    Ja mam G12 z ceną samej energii: droga - 58gr, tania - 39gr. Do tego dochodzi jakieś 15gr do kWh innych zmiennych i stałych + VAT 23%
    Po przekroczeniu limitu 2000 kWh energia będzie kosztowała u mnie 85gr, czyli z innymi składowymi jakąś 1 zł + VAT
    Ale jest inna ciekawostka, która mnie zaskoczyła bardziej. Te 85gr po przekroczeniu limitu to cena w taryfie G12 bez znaczenia czy w tanich, czy w drogich godzinach. Każda kWh będzie kosztowała 85gr, czyli 1 zł.
    Bo jak by twój znajomy był ogarnięty to z klimy sam sobie pompę ciepła by wystrugał i zaoszczędzone przypuszczam 20-30 tys by miał na kupę lat aby opłacać prąd .

  15. #4915
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Myślę, że pompa weźmie mniej, chociaż różnica może być niewielka. Trudno wywróżyć. Ale pewne jest co innego.
    Z pompą ciepła w podłogówce, przy mniejszym lub w najgorszym wypadku takim samym zużyciu prądu, zdecydowanie poprawi się komfort cieplny w domu. Będzie równiej i poszczególne pomieszczenia będą sterowalne. Przy jednym punkcie grzejącym jest to niemożliwe, do tego ten jeden punkt ( klima w tym przypadku) musi grzać mocniej, żeby dogrzać najdalszy kąt mieszkania i to jest przyczyna, dla której klima może wziąć więcej niż pompa.
    Nie musi być mniej, byle nie było znacząco więcej

    Klima u nas chodziła 24h na dobę , pompa byłaby puszczona tak samo bez względu na taryfy

    Komfort który daje grzanie klimą jest dla mnie daleki od tego czego oczekuję od mieszkania w domu. To już lepsze jest palenie w kozie...

    Na chwile obecną klima jest wyłączona od dwóch dni, mam nadzieję ze śnieg juz nie spadnie

  16. #4916
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalm81 Zobacz post
    Mam znajomego, który założył w zeszłym roku pompę ciepła właśnie do podłogówki. Nie wiem co za model, ale jak gadaliśmy o zużyciu to się trochę wkurzył.
    Ma domek ok 100m2 (ja 85) i wyszło na to, że mniej więcej jego zużycie jest niższe o ok 10%. Liczyliśmy tak na kolanie podczas gadki, więc nie jest to zbyt dokładne. Ale na pewno nie ma szału jeśli chodzi o różnicę.
    Wkurzył się najbardziej na to, że tak olbrzymia różnica jest w cenie klimy a pompy PW, a tak niewielka różnica w zużyciu. Tak więc jeśli komuś się wydaje że będzie się ogrzewał za pół darmo, może się bardzo rozczarować.
    Nie oczekuję kosztów niższych przy pompie, oczekuję podobnych i przede wszystkim KOMFORTU który miałem wyższy nawet w mieszkaniu z kaloryferami

    Rachunek w tym roku juz dostałem za niecałe 2 miesiące 520zł ( 623 kWh ) taryfa G12W

  17. #4917
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafalm81

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    220

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Bo jak by twój znajomy był ogarnięty to z klimy sam sobie pompę ciepła by wystrugał i zaoszczędzone przypuszczam 20-30 tys by miał na kupę lat aby opłacać prąd .
    Zgadza się, ale z drugiej strony nie oszukujmy się. My tutaj sobie gadamy, wymieniamy doświadczenia, czasem 'kłócimy się' o racjonalność, opłacalność czy własne preferencje itd. Ale ile takich osób jest? Takich, które wiedzą że można zrobić coś innego niż zamówić instalatora ale w ramach kombinowania. Sam, gdybym nie czytał tutaj wielu postów, nie wiedziałbym o takich możliwościach i zapewne gdybym zamierzał się na taką inwestycję pewnie nie pomyślałbym o innym rozwiązaniu, czyt. dużo tańszym z identycznym efektem. Jedni lubią wiedzieć, inni nie muszą lub nie chcą się w ogóle pochylać nad takimi rzeczami.
    I nie wiem w sumie kto wychodzi na tym szczęśliwszy Ty, który wiesz że załóżmy coś jest nie tak z Twoją instalacją bo efekt powinien być 'lepszy', czy ktoś kto ma w d..pie i jeśli działa, niezależnie jak, to super

  18. #4918
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafalm81

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    220

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Nie oczekuję kosztów niższych przy pompie, oczekuję podobnych i przede wszystkim KOMFORTU który miałem wyższy nawet w mieszkaniu z kaloryferami

    Rachunek w tym roku juz dostałem za niecałe 2 miesiące 520zł ( 623 kWh ) taryfa G12W
    Nie nie. Nie pisałem tu o Tobie, tylko o ludziach którzy nie mają większej świadomości w temacie, a oglądając reklamy i marketingowy bełkot spodziewają się rachunków za ogrzewanie niższych co najmniej o połowę. Ty żeś zastanawiał się nad tym, czy pompa z podłogówką zje tyle samo, czyli z założenia nie liczysz na interes życia tylko kalkulujesz czy to ma sens

    Dwa miesiące i 1/3 limitu. U mnie zużycie roczne z ogrzewaniem całorocznym to byłyby okolice 4300-4500 kWh, czyli tylko za dodatkowe 2500 kWh zapłaciłbym ok. 3000 zł. Przeskoczyłem na gaz bo mam taką możliwość i na pewno wyjdzie mnie wyraźnie taniej. A jeszcze biorąc pod uwagę że zużycie prądu będzie niższe o ponad 10% w stosunku do poprzedniego roku (na pewno bo w zeszłym grzałem klimą) to jeszcze będzie rabat 10% od opłaty rocznej
    Ostatnio edytowane przez rafalm81 ; 25-04-2023 o 09:34

  19. #4919
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalm81 Zobacz post
    Nie nie. Nie pisałem tu o Tobie, tylko o ludziach którzy nie mają większej świadomości w temacie, a oglądając reklamy i marketingowy bełkot spodziewają się rachunków za ogrzewanie niższych co najmniej o połowę. Ty żeś zastanawiał się nad tym, czy pompa z podłogówką zje tyle samo, czyli z założenia nie liczysz na interes życia tylko kalkulujesz czy to ma sens

    Dwa miesiące i 1/3 limitu. U mnie zużycie roczne z ogrzewaniem całorocznym to byłyby okolice 4300-4500 kWh, czyli tylko za dodatkowe 2500 kWh zapłaciłbym ok. 3000 zł. Przeskoczyłem na gaz bo mam taką możliwość i na pewno wyjdzie mnie wyraźnie taniej. A jeszcze biorąc pod uwagę że zużycie prądu będzie niższe o ponad 10% w stosunku do poprzedniego roku (na pewno bo w zeszłym grzałem klimą) to jeszcze będzie rabat 10% od opłaty rocznej
    To zużycie za okres od 1 stycznia do 17 lutego

    Teraz za pełne dwa miechy czyli od 18 lutego do 17 kwietnia mam 1100 kWh , to cały prąd włącznie z bytowym ( indukcja, bojler na wodę, pompa w studni głębinowej, TV, piekarnik, czajnik itp ) . Gazu nie mamy i nie chcemy

  20. #4920
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Jestem po 2 sezonach grzania klimą i prawie po pełnym grzania PC.
    Klima splity - Gree Amber Prestige - parter + 4 x multisplit poddasze w pokojach. Brak klimy w łazienkach i pomieszczeniu gospodarczym i garażu. Łazienka dogrzewana konwektorem elektrycznym, grzanie CWU bojlerem elektrycznym
    PC - grzejniki w całej chałupie (dobrane do niskiej temp zasilania) + garaż + cwu z PC.

    Wnioski są takie że przy podobnej temp w całym domu 22-23 stopnie :
    - ogrzewanie klimą + cwu to ~6,5-7 Mwh (~4 MWh klima + ~2,5-3 MWh cwu)
    - ogrzewanie PC (dodatkowo łazienki, pom. gosp. i garaż) łącznie z cwu 300l - obecnie 3,3 MWh z podlicznika - pełny rok zamknie się 25 maja.

    Różnicę robi przede wszystkim - grzanie CWU z bojlera elektrycznego to masakra.

    Klimatyzacja na parterze chodziła zima non stop, w sypialniach do 22:00 i włączała się o 5:00 - bo jednak szum jest i na dłuższą metę jest uciążliwy zwłaszcza wieczorem, w ciągu dnia pomijalny.
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

Strona 246 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony