dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 296 z 304
Pokaż wyniki od 5.901 do 5.920 z 6073
  1. #5901
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafalm81

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    220

    Domyślnie

    Ja mam standardową izolację tych rurek i w sumie też myślałem nad ich 'dociepleniem'.
    Ale powiedzcie mi, czy ma to realny, w sensie odczuwalny wpływ na zużycie energii? Nie wiem - 5-10% potwierdzone czymkolwiek, chociażby opinią osoby która dołożyła tą dodatkową izolację i stwierdziła że jest różnica? Tylko nie chodzi mi o różnicę życzeniową, a taką potwierdzoną chociażby obserwacją

    Echh.. trochę poczytałem i moje pytanie jest raczej bez sensu, bo chyba nie temu ma służyć ta izolacja. Głównym zadaniem izolacji jest wyeliminowanie problemu kondensacji pary a nie utraty ciepła, tak?
    Ostatnio edytowane przez rafalm81 ; 19-01-2024 o 17:20

  2. #5902

    Domyślnie

    Tutaj masz relacje osoby ktora po dociepleniu stwierdzila spadek poboru energii.

  3. #5903
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Dziękuję za dyskusję oraz linki - poczytałem i widzę, że warto się wziąć za to gdy się klimatyzatorami chce na poważnie grzać choć i przy chłodzeniu też sens to ma bo lata u nas coraz cieplejsze są i różnice temperatur coraz większe.

    Podobnie cienkie izolacje widuję od monoblokowych pomp ciepła do budynków ale tu się pewnie wykonawcom nie chce wiercić większych otworów bo wiadomo, że łatwiej zrobić jedną fi 80 i puścić w niej dwie rury z izolacją niż dwie fi 100.
    U siebie planuję wykorzystać kratkę wlotu powietrza do kotłowni tzw. zetkę gdzie mam spiro fi 160 i chcę w niej upchnąć 2 rury nierdzewne karbowane calowe typu Gebo Super Vario w izolacji kauczukowej o grubości ścianki 32 mm czyli w sumie ok. 94 mm to ma ale się ugnie więc liczę na to, że jakoś to wcisnę. Ten gruby zestaw dociągnę do wnętrza kotłowni a potem dam już cieńsze i tańsze bo tu już ciepło będzie wewnątrz budynku.

    Kauczuk trzeba będzie ochronić przed UV [choć to północna strona jest] i ptakami żeby nie wydziobały i myślałem tu nad zastosowaniem rury drenarskiej fi 100 bez otworów ale jest to mało elastyczne i chyba łatwiej będzie owinąć to duct tape ?

    Przy okazji na wiosnę planuję choć z zewnątrz do dojścia do ścian założyć izolację kauczukową + duct tape na nią na obecne i dodatkowo okleić taśmą kauczukową dostępne nie zaizolowane elementy.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  4. #5904

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Kilka dni temu zdjąłem kratkę z tyłu. Wczoraj była gruba śnieżyca, potem temperatura spadła do -6, lodowaty i silny wiatr. Byłem pewien, że jednostka znów się zalodzi przy takich warunkach, sprawdzam dziś rano, a wymiennik jest całkowicie suchy. Zero lodu! Usunięcie kratki całkowicie pomogło. Oczywiście na tacy ociekowej jest trochę lodu i w tym tylko grzałka pomoże.

    Czy producenci naprawdę nie potrafią sobie poradzić z tak banalną sprawą jak obladzanie kratki na wymienniku? Naprawdę to aż takie trudne?
    A jak ja sie zdejmuje?

  5. #5905
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarrenC Zobacz post
    A jak ja sie zdejmuje?
    W moim klimatyzatorze odkręcą się cztery blachowkręty i zdejmuje górną pokrywę, potem kratkę, potem nakłada pokrywę i wkręca blachowkręty.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #5906
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Podaję wyniki za styczeń 2024:

    • temperatury zewnętrzne: Tśr= -0,4 °C, Tmin= -12,7 °C, Tmax= 8 °C
    • nastawiona temperatura wewnętrzna Tw= 21 °C, podwyższona na 22 od 19-go do 25-go stycznia
    • całkowite zużycie EE = 400 kWh
    • średnie dobowe zużycie EE = 12,9 kWh

    Moje obserwacje:

    • po usunięciu kratki z tyłu nadal zero problemów z zamrażaniem jednostki
    • taca ociekowa nigdy już nie zarosła lodem, a ten, który tam był bardzo powoli, ale zniknął (roztopił się lub sublimował)
    • przy 3 °C klima bierze ok. 350 W. Jest to średnia temperatura z sezonie grzewczym w Gdyni, a więc średnio klima w takim układzie będzie mi ogrzewać dom biorąc 350 W. Mam jednak ciągle przed sobą owinięcie przewodów termoizolacją.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #5907
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Podaję wyniki za styczeń 2024:

    [LIST][*]temperatury zewnętrzne: Tśr= -0,4 °C, Tmin= -12,7 °C, Tmax= 8 °C[*]nastawiona temperatura wewnętrzna Tw= 21 °C, podwyższona na 22 od 19-go do 25-go stycznia[*]całkowite zużycie EE = 400 kWh[*]średnie dobowe zużycie EE = 12,9 kWh
    U mnie bardzo podobne wyniki , razem z bytowym 700 kWh miesięcznie
    Tyle że styczeń był wyjątkowo paskudny, sporo dni na dużym minusie w tym rekordowe -21`C , dom na górce, mocno wieje....
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  8. #5908
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    U mnie bardzo podobne wyniki , razem z bytowym 700 kWh miesięcznie
    Tyle że styczeń był wyjątkowo paskudny, sporo dni na dużym minusie w tym rekordowe -21`C , dom na górce, mocno wieje....
    Najgorszy jest wiatr
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #5909
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    oxalis3

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sławno
    Kod pocztowy
    76-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzień dobry, to jest mój pierwszy post na tym forum. Chciałbym dogrzewać dom w okresach przejściowych jednym lub dwoma jednostkami split. Proszę o pomoc w doborze ilości, mocy i przede wszystkim umiejscowieniu jednostki/tek wewnętrznych klimatyzatorów. Rozkład pomieszczeń domu o powierzchnie 100m https://forum.info-ogrzewanie.pl/upl...ea3e83dda.jpeg,

  10. #5910
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał oxalis3 Zobacz post
    Dzień dobry, to jest mój pierwszy post na tym forum. Chciałbym dogrzewać dom w okresach przejściowych jednym lub dwoma jednostkami split. Proszę o pomoc w doborze ilości, mocy i przede wszystkim umiejscowieniu jednostki/tek wewnętrznych klimatyzatorów. Rozkład pomieszczeń domu o powierzchnie 100m https://forum.info-ogrzewanie.pl/upl...ea3e83dda.jpeg,
    Czytałeś wątek, w którym teraz piszesz? Żeby ogrzewać klimatyzatorem musisz mieć otwarte przestrzenie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #5911
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    oxalis3

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sławno
    Kod pocztowy
    76-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Salon i kuchnia są bez drzwi, no przecież rozumiem, że się nie nagrzeje jak drzwi do pomieszczeń będą zamknięte, Ja nie chce ogrzewać, chcę używać jednego lub dwóch klimatyzatorów do dogrzewania w okresach przejściowych. Jeszcze raz poproszę o radę, gdzie zamontować jednostkę/ki wewnętrzne.
    Ostatnio edytowane przez oxalis3 ; 02-02-2024 o 19:35

  12. #5912
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Musisz wziąć pod uwagę miejsca przebywania ludzi, tzn. zestaw wypoczynkowy w salonie, stół w kuchni itd. Ludzie nie powinni przebywać w strudze powietrza.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #5913

    Domyślnie

    Witam.

    Koledzy jaki konkretny model klimatyzatora polecacie do grzania. U mnie parterówka ok. 95 m2, zakończenie budowy 2017r, porotherm + styropian 15 cm, strop wełna 20 cm. Instalator zaproponowała Gree AP 3,5 kW jednak nie do końca odpowiadają mi grzałki oraz słaba modulacja.
    Jednostka wewnętrzna miałaby wisieć w otwartym salonie z kuchnią na wprost korytarza do trzech sypialni. Patrząc na wpisy użytkowników myślę, że zda to egzamin pod warunkiem otwartych drzwi.
    Wątek przeczytałem praktycznie cały przez ostatni weekend, wiec mniej więcej wiem o co w tym wszystkim chodzi, ale brakowało mi polecenia konkretnych modeli.

    Będę wdzięczny za pomoc.

  14. #5914
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @remol187

    Kaisai 3,5 kW pracuje już od 100 W i jest tani. Spora grupa użytkowników go sobie chwali.

    Jeśli się sprawdzi a będzie gdzieś trochę chłodniej możesz dokupić kolejny.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #5915
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Skoro przeczytałeś wątek, to wiesz na co zwracać uwagę. Bierzesz ściągasz PDFy każdej jednostki i patrzysz na parametry. Ma być cicha, modulować się w jak największym zakresie mocy, co w praktyce oznacza EZR zamiast kapilary. Najlepiej jak zrobisz sobie OZC budynku, bo kosztuje to kilkaset złotych, a daje duże pojęcie z jakimi wymaganiami energetycznymi masz do czynienia. Reszta jest dyskusyjna, bo np ja wolę zapłacić więcej za japończyka i mieć wysoką kulturę pracy jednostki wewnętrznej, niezawodność, płynną i głęboką modulację i ogólnie wysoką jakość i trwałość. Ktoś inny nie chciałby dopłacać za te rzeczy albo wręcz uważa, że chińczyk jest równie dobry, a tańszy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #5916
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @remol187

    Kaisai 3,5 kW pracuje już od 100 W i jest tani. Spora grupa użytkowników go sobie chwali.

    Jeśli się sprawdzi a będzie gdzieś trochę chłodniej możesz dokupić kolejny.
    Moduluje się od 100 W czy tyle bierze jak wentylatory i elektronika pracują, bez sprężarki?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #5917

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @remol187

    Kaisai 3,5 kW pracuje już od 100 W i jest tani. Spora grupa użytkowników go sobie chwali.

    Jeśli się sprawdzi a będzie gdzieś trochę chłodniej możesz dokupić kolejny.
    Warto by było wskazać konkretny model Kaisai, bo pewnie nie jeden jest. Taka odpowiedź nie wiele mówi.

  18. #5918
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    saszka877

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Nie wiem czy pytanie odpowiada tematowi. Dom ogrzewany gazem, po całości ogrzewanie podłogowe, kuchenka gazowa, woda użytkowa że zbiornika 120 l grzana piecem gazowym. Roczne zużycie 1050 M3 gazu ( na ogrzewanie idzie ok 800m3) i ok 2300kwh rocznie prądu. Jest na dzień dzisiejszy sens montażu fotowoltaiki + klimatyzację do grzania aby zejść z kosztów za prąd i zimniejszych zużycie gazu w okresie grzewczym ?

  19. #5919

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Skoro przeczytałeś wątek, to wiesz na co zwracać uwagę. Bierzesz ściągasz PDFy każdej jednostki i patrzysz na parametry. Ma być cicha, modulować się w jak największym zakresie mocy, co w praktyce oznacza EZR zamiast kapilary. Najlepiej jak zrobisz sobie OZC budynku, bo kosztuje to kilkaset złotych, a daje duże pojęcie z jakimi wymaganiami energetycznymi masz do czynienia. Reszta jest dyskusyjna, bo np ja wolę zapłacić więcej za japończyka i mieć wysoką kulturę pracy jednostki wewnętrznej, niezawodność, płynną i głęboką modulację i ogólnie wysoką jakość i trwałość. Ktoś inny nie chciałby dopłacać za te rzeczy albo wręcz uważa, że chińczyk jest równie dobry, a tańszy.
    Mam wykonaną charakterystykę energetyczną budynku. Jak wrócę z pracy to podeślę skan. Z tego co pamiętam to ten główny parametr to 79 kWh/m2 na rok.

    Jeśli chodzi o wybór jednostki to też mam podobne podejście jak Ty. Wolę dołożyć i mieć święty spokój powiedzmy na kilka lat.

    Jeśli chodzi o analizowanie serwisówek to widziałem bardzo dużo w tym wątku, ale szczerze mówiąc nie do końca (a w zasadzie wcale) wiem jak je czytać.

  20. #5920
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał saszka877 Zobacz post
    Nie wiem czy pytanie odpowiada tematowi. Dom ogrzewany gazem, po całości ogrzewanie podłogowe, kuchenka gazowa, woda użytkowa że zbiornika 120 l grzana piecem gazowym. Roczne zużycie 1050 M3 gazu ( na ogrzewanie idzie ok 800m3) i ok 2300kwh rocznie prądu. Jest na dzień dzisiejszy sens montażu fotowoltaiki + klimatyzację do grzania aby zejść z kosztów za prąd i zimniejszych zużycie gazu w okresie grzewczym ?
    Pod koniec stycznia jest całkiem sporo dni słonecznych, na dodatek słońce jest już dość wysoko, a dom nadal trzeba grzać. Moim zdaniem się opłaca.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 296 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony