dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 297 z 304
Pokaż wyniki od 5.921 do 5.940 z 6073
  1. #5921
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał remol187 Zobacz post
    Jeśli chodzi o wybór jednostki to też mam podobne podejście jak Ty. Wolę dołożyć i mieć święty spokój powiedzmy na kilka lat.
    Tyle to przetrwa kazda klima, musi być tylko prawidłowo zamontowana
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  2. #5922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Skoro przeczytałeś wątek, to wiesz na co zwracać uwagę. Bierzesz ściągasz PDFy każdej jednostki i patrzysz na parametry. Ma być cicha, modulować się w jak największym zakresie mocy, co w praktyce oznacza EZR zamiast kapilary. Najlepiej jak zrobisz sobie OZC budynku, bo kosztuje to kilkaset złotych, a daje duże pojęcie z jakimi wymaganiami energetycznymi masz do czynienia. Reszta jest dyskusyjna, bo np ja wolę zapłacić więcej za japończyka i mieć wysoką kulturę pracy jednostki wewnętrznej, niezawodność, płynną i głęboką modulację i ogólnie wysoką jakość i trwałość. Ktoś inny nie chciałby dopłacać za te rzeczy albo wręcz uważa, że chińczyk jest równie dobry, a tańszy.
    Przesyłam szczegóły z charakterystyki energetycznej budynku + rzut domu. Niestety ja do końca nie wiem jak to prawidłowo interpretować i czy np. jednostka 3,5 kW wystarczy na taki metraż.

    Jeśli chodzi o umiejscowienie jednostki wewnętrznej to lewa strona w okolicach stołu, by dmuchać w stronę korytarza.

    Tak jak wspomniałem, zależy mi na dobrym sprzęcie. Najlepiej pracującym 24/7 i maksymalnie modulującym w dół, aby zachować ciągłość pracy i maksymalny komfort.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	100,2 KB
ID:	468037

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	87,6 KB
ID:	468038

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	86,9 KB
ID:	468039

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	84,6 KB
ID:	468040

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4077(1).jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	89,9 KB
ID:	468041

    Zastanawia mnie ta kubatura budynku w charakterystyce 676 m3. Skoro powierzchnia domu to ok 95 m2 przy wysokości 2,80 m to mamy 266 m3 a nie prawie 700.
    Ostatnio edytowane przez remol187 ; 05-02-2024 o 17:57

  3. #5923
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Warto by było wskazać konkretny model Kaisai, bo pewnie nie jeden jest. Taka odpowiedź nie wiele mówi.
    Nawet te "stare" na R410A - Fokus oraz Fly, Eco zarówno o mocy 2,6 kW jak i 3,5 kW.
    U mnie w domu są Fokus, Eco oraz Fly.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #5924
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Moduluje się od 100 W czy tyle bierze jak wentylatory i elektronika pracują, bez sprężarki?
    Nie sprawdzałem, ale 100 W na pracę samego wentylatora wewnętrznego i elektroniki za dużo. Na pewno już grzeje przy poborze 200 W.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5925

    Domyślnie

    Cytat Napisał remol187 Zobacz post
    Przesyłam szczegóły z charakterystyki energetycznej budynku + rzut domu. Niestety ja do końca nie wiem jak to prawidłowo interpretować i czy np. jednostka 3,5 kW wystarczy na taki metraż.

    Jeśli chodzi o umiejscowienie jednostki wewnętrznej to lewa strona w okolicach stołu, by dmuchać w stronę korytarza.

    Tak jak wspomniałem, zależy mi na dobrym sprzęcie. Najlepiej pracującym 24/7 i maksymalnie modulującym w dół, aby zachować ciągłość pracy i maksymalny komfort.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	100,2 KB
ID:	468037

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	87,6 KB
ID:	468038

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	86,9 KB
ID:	468039

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	84,6 KB
ID:	468040

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4077(1).jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	89,9 KB
ID:	468041

    Zastanawia mnie ta kubatura budynku w charakterystyce 676 m3. Skoro powierzchnia domu to ok 95 m2 przy wysokości 2,80 m to mamy 266 m3 a nie prawie 700.
    Te dwie ściany wychodzące po prawej stronie rysunku to pewnie garaż? Garaż w bryle budynku wlicza się do kubatury. Przestrzeń między stropem a dachem również. Dach dwuspadowy zwiększa kubaturę mniej więcej o połowę. Dokładniej o połowę przy nachyleniu 45 stopni. Przy mniejszym trochę mniej. Popularny dach trzydziestostopniowy o pierwiastek z trzech podzielony przez trzy i wynik przez dwa. Czyli o około 35%. Jak jest ściana kolankowa, to dochodzi "plasterek" o jej wysokości.

  6. #5926
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał remol187 Zobacz post
    Przesyłam szczegóły z charakterystyki energetycznej budynku + rzut domu. Niestety ja do końca nie wiem jak to prawidłowo interpretować i czy np. jednostka 3,5 kW wystarczy na taki metraż.

    Jeśli chodzi o umiejscowienie jednostki wewnętrznej to lewa strona w okolicach stołu, by dmuchać w stronę korytarza.

    Tak jak wspomniałem, zależy mi na dobrym sprzęcie. Najlepiej pracującym 24/7 i maksymalnie modulującym w dół, aby zachować ciągłość pracy i maksymalny komfort.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	100,2 KB
ID:	468037



    Zastanawia mnie ta kubatura budynku w charakterystyce 676 m3. Skoro powierzchnia domu to ok 95 m2 przy wysokości 2,80 m to mamy 266 m3 a nie prawie 700.
    Ja bym powiesił go na tej ścianie między kanapą a stołem przy oknie. Osobiście posiadam Fuji KMCDN oraz Mitsubishi Heavy SRK-STL z obu jestem bardzo zadowolony choć wydaje mi się, że MH jest ciut cichszy.

  7. #5927

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Ja bym powiesił go na tej ścianie między kanapą a stołem przy oknie. Osobiście posiadam Fuji KMCDN oraz Mitsubishi Heavy SRK-STL z obu jestem bardzo zadowolony choć wydaje mi się, że MH jest ciut cichszy.
    Jak u Ciebie z modulacją tych jednostek? Jaką powierzchnię nimi grzejesz?

  8. #5928
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał remol187 Zobacz post
    Przesyłam szczegóły z charakterystyki energetycznej budynku + rzut domu. Niestety ja do końca nie wiem jak to prawidłowo interpretować i czy np. jednostka 3,5 kW wystarczy na taki metraż.
    To nie jest OZC. Chodzi o to, żebyś znał wymagane obciążenie cieplne w każdym pomieszczeniu z osobna. Jednostka 3,5 kW wydaje sie aż nadto mocna, jesli dom jest dobrze docieplony.
    Jeśli chodzi o umiejscowienie jednostki wewnętrznej to lewa strona w okolicach stołu, by dmuchać w stronę korytarza.
    Jednostka szumi. To się słyszy cały czas, lepiej oddalić ją od siedzących w spokoju i ciszy ludzi. Ja bym ją dał nad podciągiem ściany nośnej, po proawe stronie wejścia do salonu. Oczywiście, tylko jeśli jest taka możliwość. Plus jest taki, że miałbyś blisko do kanalizy ze skroplinami, a przewody do jednostki zewnętrznej można bez specjalnej szkody puścić pomieszczeniem gospodarczym. Jak się tak nie da, to powiesiłbym jednostkę na ściance między wejściem do salonu i wejściem do kuchni.
    Tak jak wspomniałem, zależy mi na dobrym sprzęcie. Najlepiej pracującym 24/7 i maksymalnie modulującym w dół, aby zachować ciągłość pracy i maksymalny komfort.
    Ja mam ME AP-20VKG, mocno moduluje w dół, jest cichy (nowsza wersja jest jeszcze cichsza). Moc pewnie będzie miał w sam raz na taki salon.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	84,6 KB
ID:	468040
    Zastanawia mnie ta kubatura budynku w charakterystyce 676 m3. Skoro powierzchnia domu to ok 95 m2 przy wysokości 2,80 m to mamy 266 m3 a nie prawie 700.
    Grzejesz tylko jedno otwarte pomieszczenie, o pokojach czy łazienkach możesz zapomnieć No chyba, że wszystko ma być pootwierane non-stop
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #5929

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Osobiście posiadam Fuji KMCDN oraz Mitsubishi Heavy SRK-STL z obu jestem bardzo zadowolony choć wydaje mi się, że MH jest ciut cichszy.
    Głośność jest wprost proporcjonalna do przepływu powietrza. Mitsu ma ustawione mniejsze przepływy na poszczególnych ustawieniach od Fujitsu stad różnica.

  10. #5930
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał remol187 Zobacz post
    Jak u Ciebie z modulacją tych jednostek? Jaką powierzchnię nimi grzejesz?
    Mam dom 70m2 ale o sporej kubaturze bo dobrze ponad 200m3. Na początku miałem tylko Fuji 2,5kW w salonie ale ze względu na to, ze przed dociepleniem budynku zrobiłem sobie instalacje pod jeszcze dwa w splity w pokojach postanowiłem je wykorzystać (MH to splity o mocy 1,5kW) a mógłbym się bez nich obejść.
    Fuji mam sparowane z podlicznikiem WIFI i schodzi do 110-120W, jest to model predysponowany do grzania. Wczoraj przy ustawieniu temperatury na 18,5* pobrał 3,28kWh.

  11. #5931
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Głośność jest wprost proporcjonalna do przepływu powietrza. Mitsu ma ustawione mniejsze przepływy na poszczególnych ustawieniach od Fujitsu stad różnica.
    A widzisz, nie sprawdzałem tego. Pewnie jest tak jak mówisz.

  12. #5932
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post

    Grzejesz tylko jedno otwarte pomieszczenie, o pokojach czy łazienkach możesz zapomnieć No chyba, że wszystko ma być pootwierane non-stop
    Mi się wydawało, że autor jedną jednostką chce operować na cały (większość) domu. Jakby miał dogrzewać tylko salon to zupełnie inna rzecz jeśli chodzi o umiejscowienie jednostki.

  13. #5933

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak mówisz. Chciałbym jedną jednostkę na cały dom, oczywiście jeżeli to w ogóle możliwe stąd pomysł umiejscowienia jej na wprost korytarza.

    Jeśli chodzi o pokoje to na chwilę obecną dzieciaki są na tyle małe, że drzwi są zamykane tylko na noc.

  14. #5934
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    A nie chcesz kanałówki?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #5935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A nie chcesz kanałówki?
    Cały czas mam obawy czy grzanie klimą w ogóle się u mnie sprawdzi i będzie ekonomiczniejsze od ogrzewania gazowego. A jednak kanałówka to sporo większy wydatek niż jeden split.

    W przyszłości jeśli wszystko będzie ok i dzieciaki zaczną się zamykać w pokojach to jak najbardziej będzie to miało sens. Kanałówka na trzy sypialnie, a salon, kuchnia i korytarz z jednostki, którą teraz planuję zamontować.

  16. #5936
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jak masz gaz to póki co pompy ciepła są porównywalne w kosztach eksploatacji. Ja bym na Twoim miejscu brał pod uwagę klimę do grzania tylko jeśli byłaby instalowana do chłodzenia. Zresztą sam tak zrobiłem w swoim domu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #5937

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jak masz gaz to póki co pompy ciepła są porównywalne w kosztach eksploatacji. Ja bym na Twoim miejscu brał pod uwagę klimę do grzania tylko jeśli byłaby instalowana do chłodzenia. Zresztą sam tak zrobiłem w swoim domu.
    U mnie dokładnie tak jest. Zamysł klimatyzacji zrodził się na początku tylko i wyłącznie do chłodzenia latem. Ale jak zacząłem szukać i drążyć temat to się okazało, że bardzo dobrze sprawują się do ogrzewania, więc pociągnąłem temat dalej.

    Jeśli chodzi o gaz to jestem z niego średnio zadowolony. Kocioł mam sporo przewymiarowany (max. 24 kW i min. 7,3kW), dużo taktuje przez co wcale nie jest ekonomiczny. Grzejniki, albo ciepłe, albo zimne. Za grudzień i styczeń po 180 m3 gazu na miesiąc poszło.

    Od lipca gaz podobno bez tarczy z aktualnych ok. 3,50 zł brutto ma wskoczyć na ok 5,50 zł brutto za 1 m3 A patrząc po zużyciach niektórych użytkowników na forum przy grzaniu klimą to po kilka / kilkadziesiąt kWh na dobę.

  18. #5938
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Od lipca prąd też mocno zdrożeje.

    Z klimą kocioł będzie taktował jeszcze bardziej, bo będzie musiał tylko dogrzewać niektóre pomieszczenia. Jak pisałem, samą klimą single-split nie da się takiego domu ogrzać komfortowo. Musiałbyś więc dogrzewać pomieszczenia albo kotłem gazowym albo grzejnikami elektrycznymi. Musiałbyś wyłączyć termostat w salonie (skręcić go na np 18 stopni). Moim zdaniem jednak najekonomiczniej będzie pozostać przy samym gazie plus ew. klima, jeśli potrzeba chłodzić.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #5939

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Nawet te "stare" na R410A - Fokus oraz Fly, Eco zarówno o mocy 2,6 kW jak i 3,5 kW.
    U mnie w domu są Fokus, Eco oraz Fly.
    Kaisai Eco 2,6 kW, na pewno nie schodzi z poborem do 100W, najmniej ile widziałem na mierniku to 390W.
    120W widziałem ale na chłodzeniu.
    Ostatnio edytowane przez Boreczkowiak ; 06-02-2024 o 14:48 Powód: literówka

  20. #5940
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Boreczkowiak Zobacz post
    Kaisai Eco 2,6 kW, na pewno nie schodzi z poborem do 100W, najmniej ile widziałem na mierniku to 390W.
    120W widziałem ale na chłodzeniu.
    To, że nie widziałeś nie znaczy, że do tylu nie schodzi. Z kolei 390W to też bardzo dużo jak na minimalnie zmodulowaną moc.

Strona 297 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony