dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 133
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 2654
  1. #1

    Domyślnie Nigdy nie jest za późno – czyli nasz pierwszy/ostatni dom

    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów! Postanowiłam założyć ten dziennik, bo mam cichą nadzieję, że być może nasza przygoda budowlana przekona kogoś, że nigdy nie jest za późno na realizację marzeń.
    Nie mogę na pewno obiecać w tym wątku wysoce specjalistycznych fachowych porad, bo oboje dopiero zaczynamy, do tego humaniści, bez specjalnej wiedzy i żyłki technicznej. Za to obiecuję udział w uczeniu się na błędach, życzliwość i dzielenie wszystkimi informacjami.

    A było to tak - podjęliśmy jesienią ub. roku nagłą i niespodziewaną decyzję, że zbudujemy dom. Oboje jesteśmy w wieku, który my wolimy nazywać dojrzałym - a co poniektórzy pewnie całkiem inaczej. Jeszcze pracujemy (chociaż nie wiadomo, jak długo), dzieci dorosłe i samodzielne, wnuki rosną. I właśnie teraz dojrzeliśmy do budowy pierwszego …i pewnie ostatniego…. w naszym życiu domu. Dom zasadniczo dla nas dwojga, ale też z miejscem dla gości. Po przekopaniu przeze mnie miliona gotowych projektów wybór padł na mało znany projekt Mokka 3.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut_parteru.jpg
Wyświetleń:	1732
Rozmiar:	10,9 KB
ID:	345815  

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Pusia&Kssawery

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    5.018

    Domyślnie

    Jest Dziennik hura witam się z radością

  3. #3

    Domyślnie

    Kochana! jesteś niezawodna

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Pusia&Kssawery

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    5.018

    Domyślnie

    A o co z tym wiekiem chodzi??
    Nasz dom wybudowaliśmy akurat na nasze 25 - lecie
    I tak jak u Ciebie - pierwszy i ostatni raz

  5. #5

    Domyślnie

    Hmmm...tak się składa, że u nas rocznica ślubu nie byłaby miarodajna
    Ale pewnie jesteśmy od Was dobrych parę lat starsi, chociaż na szczęście nie mam z tym specjalnego problemu

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Pusia&Kssawery

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    5.018

    Domyślnie

    Cytat Napisał gaja2 Zobacz post
    Hmmm...tak się składa, że u nas rocznica ślubu nie byłaby miarodajna
    Ale pewnie jesteśmy od Was dobrych parę lat starsi, chociaż na szczęście nie mam z tym specjalnego problemu
    Hihihihihi
    Wszak nie mamy tyle lat ile w metryce, tylko tyle na ile się czujemy

    Ale o Waszym domku ma być przecież .
    Ten plan malutki, ale wypatrzyłam fajna spiżarkę przy kuchni.
    Będą zdjęcia wnętrz??
    Ciekawe czy klasyczni jesteście czy nowocześni, nie mogę się doczekać

  7. #7

    Domyślnie

    Zaraz, zaraz - my przecież tego domu jeszcze nie zaczęliśmy budować!
    A spiżarka jest, owszem - to był mój wymóg.

    Spróbuję jednak zrobić małą retrospekcję, żeby dojść do stanu obecnego.
    Tak jak pisałam, decyzja o budowie samych nas trochę zaskoczyła.
    Do tej pory mieszkaliśmy w mieszkaniach „blokowych”, chociaż od 8 lat mamy na wsi domek i spory kawałek ziemi. „Nasza wieś” jest niedaleko od naszego niewielkiego miasta ( 20 tys. mieszkańców) - tylko 7 km, więc ustalił nam się w tych ostatnich latach taki tryb życia, że połowę roku spędzaliśmy na wsi, połowę – tę zimniejszą – w mieście. W ciągu tych lat ogród i sad nabrały przyzwoitego wyglądu, znajomi powiadają, że zrobiliśmy z tego miejsca raj.

    Domek na początku nie bardzo nadawał się do całorocznego zamieszkania, stopniowo trochę go udoskonaliliśmy, ale i tak nie jest to dom docelowy – wymagałby poważniejszego remontu. Trzeba też tu dodać, że o ile nasz dom i ogród na wsi są cudownym miejscem, o tyle sama wieś już niekoniecznie – żadnego lasu, wody, ot - mała wioseczka pośród pól, 15 domów bez sklepu, tak naprawdę bez niczego.
    Od początku myśleliśmy jednak, że kiedyś… kiedyś… kiedy już nie będziemy mieli siły sprzedamy to miejsce i zostaniemy sobie w mieście. Ale miało to być oczywiście za wiele lat. Nasze mieszkanie w mieście – mimo wielu dobrych stron – miało jednak swoje minusy, które coraz bardziej zaczęły nam doskwierać. Zaczęłam się więc niezobowiązująco rozglądać za czymś innym w mieście, ale już koniecznie z ogrodem – może mały domek? może „szeregówka”? I wtedy – we wrześniu ub. roku - trafił się kupiec na nasze mieszkanie. Na początku nie byliśmy specjalnie zainteresowani, ale kiedy zaczął podnosić cenę – pomyślałam sobie: a może to ostatni dzwonek? jeśli się teraz nie zdecydujemy to być może już nigdy? I podjęliśmy decyzję: sprzedajemy w ciemno, przeprowadzamy się na razie na wieś i szukamy czegoś docelowego.
    I tutaj – ciąg dalszy nastąpi…

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Pusia&Kssawery

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    5.018

    Domyślnie

    Cytat Napisał gaja2 Zobacz post
    Zaraz, zaraz - my przecież tego domu jeszcze nie zaczęliśmy budować!
    Już miałam zapytać, czy robisz mi test na inteligencję, bo przecież u mnie napisałaś:

    Cytat Napisał gaja2 Zobacz post
    tak, to mój domek.
    A teraz rozumiem, że to ten tymczasowy??

  9. #9

    Domyślnie

    tak - zdałaś test!

  10. #10

    Domyślnie

    No i tutaj już dochodzimy szybko do momentu, w którym znajdujemy się obecnie.
    Kiedy tak rozważaliśmy co robić dalej, zamęczając tym po drodze wszystkich znajomych, jedna z koleżanek powiedziała: „ A nie myśleliście czasem, żeby zbudować dom? Moja siostra właśnie podzieliła działki i będzie sprzedawać”.
    Od słowa do słowa – staliśmy się właścicielami działki w naszym mieście. Działka ma 12, 5 a, jest w doskonałym miejscu, bo jednocześnie w centrum (600 m do rynku) i nieco na uboczu.
    Wygląda tak:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Podzial_działek-1.jpg
Wyświetleń:	416
Rozmiar:	74,8 KB
ID:	345836  

  11. #11

    Domyślnie

    Nasza działka to ta druga od prawej, powierzchnia 1250.
    Rośnie na niej stary sad - jabłonie, czereśnie i śliwy - i obecnie wyglada to tak.


    Większośc drzew trzeba będzie wyciąć - część rośnie w miejscu przyszłego domu, część jest chorych lub uschniętych; zostanie około pięciu za domem.
    I z przodu przy samym ogrodzeniu jedna lipa. Właścicielka działki bardzo prosiła, by ja zostawić - lipa nazywa się Gaja, a została posadzona w miejscu, gdzie około 15-20 lat temu został pochowany jej ukochany pies o tym imieniu.
    Ostatnio edytowane przez gaja2 ; 05-02-2016 o 13:10

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dana1s
    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    w przedogródku raju...
    Posty
    851
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    89

    Domyślnie

    I ja przyszłam się przywitać
    Będę gorąco kibicować, trzymać kciuki !
    Projekt bardzo podobny do zetki Działka piękna ,już nie mogę się doczekać na zdjęcia sadu jak zakwitnie Raj

  13. #13

    Domyślnie

    Bardzo się cieszę, że jesteś!
    Projekt rzeczywiście podobny do Zetki, jak już u Ciebie pisałam, chociaż...będzie pewna zasadnicza zmiana, o czym jednak w następnym odcinku
    A sad - czy Ty wiesz, że jakoś o tym wcale nie pomyślałam? Że ten sad zakwitnie? O kurczę...
    No niestety większośc sadu raczej już nie zakwitnie, bo wcześniej zostanie wycięta....ale jednak!

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Pusia&Kssawery

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    5.018

    Domyślnie

    Cytat Napisał gaja2 Zobacz post
    A sad - czy Ty wiesz, że jakoś o tym wcale nie pomyślałam? Że ten sad zakwitnie? O kurczę...
    No niestety większośc sadu raczej już nie zakwitnie, bo wcześniej zostanie wycięta....ale jednak!
    Kurcze, uratujcie co się da z tych starych drzew, to mogą być unikaty

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Przyszłam się zamedować.
    Mnie też szkoda drzew. Tak ubolewam, że mam łysą działkę.
    A co z tym pięknym ogrodem? Nie doczytałam czegoś? Czemu tam nie budujecie?

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dana1s
    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    w przedogródku raju...
    Posty
    851
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    89

    Domyślnie

    No to czekam na kolejny post ze zmianami
    Uratujesz ile się da ,u nas też rosło sporo krzaków i małych drzew w miejscu gdzie ma stanąć dom.
    Taki kwitnący sad to niesamowity widok Faktycznie mogą tam rosnąć unikatowe gatunki .

  17. #17

    Domyślnie

    Amalfi - tak, opisałam to wyżej. Piękny ogród pójdzie w czyjeś ręce...serce trochę się ściska
    Pusiu, taki mamy plan, żeby uratować jak najwięcej - wszystko, co się da.
    W przyszłym tygodniu wybieramy się do bardzo już starszego pana, który ten sad posadził i dowiemy się, co jest czym - przed podjęciem decyzji o wycince.
    Mój mąz na szczęście trochę się na tym zna - tzn. na sadzie, nie na wycince
    Działka jest prostokątem, z drogą i wjazdem od krótszego boku, a drzewa rosną w rzędach równolegle do drogi - 4 rzędy. Dwa pierwsze trzeba będzie wyciąc w całości pod dom, z dwóch ostatnich zostanie co się da.
    Są tam m.in. ze cztery ogromne czereśnie - naprawdę ogromne, do tego stopnia, że nie ma takiej opcji, zeby ktoś na nie wszedł po owoce. Dwie pójdą więc na pewno "pod nóż" - jedna stara i chora, a druga bardzo nieforemna, wygięta w stronę przyszłego domu. Dwie pozostałe mąz spróbuje uratować, przytnie je radykalnie i może coś z nich będzie.
    Spróbowałam - trochę po amatorsku, bo inaczej nie umiem - opisać działkę wraz z otoczeniem i zaznaczyć na niej mniej więcej te drzewa.
    Jak widać - działka jest w pobliżu cmentarza. Za nią jest prostopadły pas będący w tzw. strefie sanitarnej - porośnięty drzewami, krzewami, za nim ulica, a dalej cmentarz.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nasza działka.jpg
Wyświetleń:	336
Rozmiar:	80,1 KB
ID:	345879
    Ostatnio edytowane przez gaja2 ; 05-02-2016 o 19:15

  18. #18

    Domyślnie

    gaja2, zaglądam i ja. Widzę, że duchy Wam niestraszne, skoro cmentarza się nie boicie
    Nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń, a co więcej przychodzi czas, gdy należy myśleć przede wszystkim o sobie, skoro zapewne na pierwszym miejscu przez ostatnie dekady myślało się o dzieciach!
    Życzę pomyślnej i szybkiej budowy - bardzo fajnego domku. Będę odwiedzać

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie szkoda wam sytuacji, gdzie pomieszczenia gospodarcze są od strony ogrodowej a aż dwie sypialnie mają okna na front ( północ?)

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Dołączam i ja.. fajny domek żeby spokojnie mieszkać.. zwłaszcza że w świętokrzyskim.. z której strony Kielc to Wasze miasteczko?
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

Strona 1 z 133

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony