dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maitza

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    32-088
    Posty
    12

    Exclamation Stary dom do remontu (zdjecia)

    Heja :]

    Posiadam stary dom do remontu (raczej takiego grubszego). Dom z ok. 1960-1965 roku, z cegły, jeszcze jakies 10 lat temu w nim się mieszkało (było zrobuione centralne ogrz. wegiel+gaz, mozna bylo przelaczac).

    Zdjecia z zewnatrz:
    https://drive.google.com/folderview?...Vk&usp=sharing

    W domu był użytkowany tylko parter. Góra nigdy nie była zrobiona, a piwnica jest... w ziemi.. tzn. nie ma wylewek..
    Problemem jest aktualnie najwiekszym dach, niestety cieknie, niektore dachowki powymienialem na inne (dachowka beton, stara, rozsypuje sie), ale i tak sie leje, przez co jest wilgoc w srodku i niektore scianki (ktore i tak chcialbym wyburzyc), sa zalane (regipsowe).

    Zakladam ze z dachu nic wiecej nie bedzie. tzn wiezba moze bylaby ok, bo jest sucha, ale nie wiem co zobacze gdy sciagne dachowke.. (moze byc zagnila od drugiej strony)
    Chcialbym chociaz cos z wiezby zostawic, ale moze byc ciezko, wiec nastawiam sie na kompleksowy nowych dach.. (prawdopodobnie balchodachowka).
    Pozatym aktualne konstrukcja dachu jest inna niz bym chcial, tzn 2 boki glowne sa sciete, a raczej chcialbym jest zrobic normalnie, do kąta ostrego.

    Przy okazji myslalem, zeby podniesc konstrukcje o kilka pustakow, zeby uniknac skosow na poddaszu, chce tam kiedys zrobic pokoje itp. (przy tym jakies okna dachowe etc.)

    Drugim duzym problemem, jest brak stropu na omawianym wyzej poddaszu, tzn jest kawalek.. mianowicie jakies 20 m/2 zaraz przy klatce, a reszta byla z jakis belek (poprostu dziadka w tamtych czasach nie bylo stac na beton i zrobil to w taki sposob, aktualnie jest to zamokniete i gdzie niegdzie wpadlo w pokoj, sufitu nie ma), wiec trzeba 'dorobic' ok 50 m/2 stropu...

    Wyskok na gorze, trzeba i tak zburzyc i zrobic od nowa, tak samo boki, bo sa tylko na grubosc jednej cegly (a wyskok chyba byl robiony po %, krzywooo).

    W srodku tynki sa w miare suche, gdzie niegdzie odpadaja, mam zdjecia ze srodka, jak trzeba moge wrzucic

    Ganek do wyburzenia, drzwi piwniczne do zamurowania i zrobienia (tak samo) z drugiej strony. Wejscie do przerobienia, wstepnie myslalem, o przedluzeniu dachu i zrobieniu jakiegos postumentu ze schodami.

    Fundamenty sa mega grube (sa zrobione z kamienia ponoc), tak samo jak sciany zewnetrzne ok 50cm i wewntarz w piwnicy.

    Napewno nie ma izolacji pionowej, wiec to tez bedzie do zrobienia, bo myslalem, zeby podzielic piwnice na pol (miec tam 2 pokoje i 2 pomieszczenia piwniczne). Uklad domu na to pozwala.

    Mam okna plastikowe, uzywane w bardzo dobrym stanie (5 lat moze byly w uzytku), wszystkie okna do przerobienia + nadproza.

    W srodku zapewne troche zmian, jedna sciana do wyburzenia, jakies regipsy, zapewne cala instalacja centralnego do zrobienia od nowa + grzejniki (sa aluminiowe, stare).

    Do tego instalacja elektryczna, sa stare kable zapewne, pozatym moga byc zamokniete.

    Wylewki.

    W przyszlym salonie, mam piec kaflowy stary, chcialbym na jego miejsce zrobic kominek, mam nadzieje, ze bedzie się to dalo zrobic..

    No i wiadomo, lazienka nowa, kuchnia itp.

    Narazie chcialbym zrobic tylko parter, czyli lazienka + kuchnia i salon duzy. Reszte (klatke) odciac, gore i dol, tak zeby dalo sie mieszkac i z czasem robic dalej.

    Chcialbym to zaczac robic po trochu.

    W tym roku chcialbym zrobic dach + ten strop / wejscie. Wszystko zalezy od funduszy, wiadomo.

    Dodam, ze w domu caly czas jest zameldowana moja babcia, jest numer domu, wszystkie podlacza, caly czas rachunki placone, jakies znikome.
    Docelowo moge robic w domu co chce, bo wszystko jest pelnoprawnie zgloszone. Jedynie dach musialbym zglaszac.

    Chcialem zapytac o porady, wizje, moze jakies wskazowki ?!
    Szukam tez ekipy jakiejs z malopolski do tego, strop + dach.

    Ew. myslalem o dofinansowaniach na termomodernizacje, np. RYŚ, ale nie wiem czy moj dom sie kwalifikuje w ogole...

    Czy ktos ma jakas wizje i jest w stanie mniej wiecej okreslic ile jego zdaniem trzeba 'wlozyc' kasy w taki domek, zeby dalo sie tam powoli wniesc ?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Sam nie wiem. Piszesz o masie problemów które obecnie są, plus do tego gdzie nie popatrzysz to to buble wykonawcze. Sporo znalazłeś ale czy nie wyjdą kolejne kwiatki? Ja bym się chyba bał pakować w to kasę. Co tak na prawdę z tego domu wykorzystasz? Fundamenty i ściany zewnętrzne? Cała reszta do zrobienia. Chyba prościej (i taniej) byłoby postawić nowy dom od początku zgodnie ze sztuką

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maitza

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    32-088
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_gregor Zobacz post
    Sam nie wiem. Piszesz o masie problemów które obecnie są, plus do tego gdzie nie popatrzysz to to buble wykonawcze. Sporo znalazłeś ale czy nie wyjdą kolejne kwiatki? Ja bym się chyba bał pakować w to kasę. Co tak na prawdę z tego domu wykorzystasz? Fundamenty i ściany zewnętrzne? Cała reszta do zrobienia. Chyba prościej (i taniej) byłoby postawić nowy dom od początku zgodnie ze sztuką
    To nie sa buble wykonawcze, poprostu 50 lat temu to trroche inaczej wygladalo, cale budownictwo..

    Co tak naprawde mam? Chociazby to ze nie musze wykladac minimum 150 tys zeby postawic dom w stanie surowym ..? Tylko moge robic po trochu na co pozwalaja fundusze? Taniej budowanie nowego domu? Chyba nie wydaje mi sie...


    Do tego mam wszystki podlacza, gaz prad szambo woda... Wiesz ile to kosztuje ? Gdybym chcial to robic do nowego domu?

    Sam fakt, tak jak pisalem, dom jest odebrany, ma nr domu, wszystko jest podlaczone, projekt itp cala papierologia z glowy, nie mowiac o pozwoleniach co w przypadku nowego domu jest makabryczne..


    Wykladam 40tys i robie dach i strop, a za rok robie cos nastepnego itp. W przypadku nowego domu ..? Slabo.. Napewno koszt nowego domu bedzie wiekszy...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał maitza Zobacz post

    Sam fakt, tak jak pisalem, dom jest odebrany, ma nr domu, wszystko jest podlaczone, projekt itp cala papierologia z glowy, nie mowiac o pozwoleniach co w przypadku nowego domu jest makabryczne..
    Pisałeś o tym że chcesz podnieść dach, wykonać części stropu zgodnie z prawem musisz zdobyć na to pozwolenie na budowę. Dodatkowo musisz zrobic inwentaryzację tego co masz. Papierów więcej niż do nowego i droższe.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maitza

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    32-088
    Posty
    12

    Domyślnie

    Na podniesienie kondygnacji + wykonanie dachu od nowa (zapewne calego), musze miec pozwolenie I to wiem (raczej z tym problemu nie bedzie).

    Inwentayzacje? Cos konkretniej mozesz powiedziec?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał maitza Zobacz post
    Na podniesienie kondygnacji + wykonanie dachu od nowa (zapewne calego), musze miec pozwolenie I to wiem (raczej z tym problemu nie bedzie).

    Inwentayzacje? Cos konkretniej mozesz powiedziec?
    Rysunki wszystkich kondygnacji elewacji przekroje -tego co istnieje.

    I pamiętaj że jak zrobisz nowe PB to te stare okna co amsz nie przejdą nowe PB to obowiązują aktualne przepisy co izolacyjności przegród.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maitza

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    32-088
    Posty
    12

    Domyślnie

    Rysunki?

    Mam caly projekt z 1963 roku Od tego czasu nic nie bylo zmieniane, tak zostalo zrobione jak w projekcie I do tej pory stoi.

    A z oknami nie bardzo rozumiem?

  8. #8

    Domyślnie

    Z tego co piszesz to chata jest w fatalnym stanie, budowana 50 lat temu. Zakres prac i zmian jakie chcesz wprowadzić jest naprawdę rozległy. Jak wspomniał kolega z góry możliwe że taniej jest to zburzyć, cegłę sprzedać (robią płytki z klasycznej czerwonej cegły, belki tak samo) i pokusić się o budowę czegoś nowego. Pamiętaj że ok masz instalację i przyłącza do domu, ale nie wiesz w jakim stanie są rury, kable itd. Koszta przyłączy do nowego domu będą niższe ponieważ całość uzbrojenia masz już na działce. Papierkologia z odbiorem domu, numerem to szczegóły które można prosto załatwić. Pchanie się w remont takiej ruiny to zawsze niepewność i duża doza prawodpodobieństwa że coś niespodziewanego wyskoczy.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tuhajbej

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-087
    Posty
    21

    Domyślnie

    Zacznij od tego: http://muratordom.pl/budowa/przed-bu...a,13_7403.html, a dowiesz się co możesz a czego nie.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    jedrek244

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Posty
    313

    Domyślnie

    Nikt Ci nie napiszę ile to bedzie kosztowalo, zalezy czego oczekujesz
    ale przygotuj sie, ze bez kredytu to pchanie kazdej kasy w stary dom wykonczy Ciebie
    i Twoja rodzine (jesli masz). Dach i strop za 40 tys wcale to nie jest oczywiste
    bo jak wezmiesz ekipe to i za rozbiorke policzy, ciezko ocenic Twoja sytuacje po jednym poscie
    na forum - ale jak tu sie radzisz to sam masz watpliwosci.

    pzdr

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał maitza Zobacz post

    A z oknami nie bardzo rozumiem?
    Cytat Napisał maitza Zobacz post

    Mam okna plastikowe, uzywane w bardzo dobrym stanie (5 lat moze byly w uzytku), wszystkie okna do przerobienia + nadproza.
    Stare okna na 99% nie spełniają obecnych warunków technicznych

  12. #12

    Domyślnie

    Dom jest stary i zniszczony. Nie ma izolacji, ma stary dach do wymiany, w narożniku domu widac drzewo którego korzenie prawdopodobnie wrastają w ściany fundamentowe twojego domu. Drzewo do wycięcia. Okna stare, do wymiany, podłogi stare lub ich nie ma w piwnicy..... itd. Tak na prawdę to same ściany wybudowane na fundamentach bez izolacji. Stare fundamenty lubią przeciekać sprawdz czy w piwnicy nie ma pęknięć ścian. Osobiście doradzałbym wyburzenie tego domu i stawianie nowego o tej samej wielkości.

    Można tez zgłosić do urzędu remont i przebudowę domu, wyburzyć go do poziomu gruntu, zasypać piwnice i na starych fundamentach wybudować od nowa dom z pustaków ceramicznych. Stare fundamenty można wtedy odciąć izolacją z papy od stropu i ścian parteru. Nie musisz ich wtedy odkopywać w celu zrobienia pionowych izolacji. Aha przy taki remoncie nie musisz podwyższać domu bo poziom parteru obniżysz , wiec będzie miejsce na wysokie poddasze.

    Będzie prościej i taniej.

    SPAM
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-02-2016 o 21:52

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał dreslerstudio Zobacz post
    Dom jest stary i zniszczony. Nie ma izolacji, ma stary dach do wymiany, w narożniku domu widac drzewo którego korzenie prawdopodobnie wrastają w ściany fundamentowe twojego domu. Drzewo do wycięcia. Okna stare, do wymiany, podłogi stare lub ich nie ma w piwnicy..... itd. Tak na prawdę to same ściany wybudowane na fundamentach bez izolacji. Stare fundamenty lubią przeciekać sprawdz czy w piwnicy nie ma pęknięć ścian. Osobiście doradzałbym wyburzenie tego domu i stawianie nowego o tej samej wielkości.

    Można tez zgłosić do urzędu remont i przebudowę domu, wyburzyć go do poziomu gruntu, zasypać piwnice i na starych fundamentach wybudować od nowa dom z pustaków ceramicznych. Stare fundamenty można wtedy odciąć izolacją z papy od stropu i ścian parteru. Nie musisz ich wtedy odkopywać w celu zrobienia pionowych izolacji. Aha przy taki remoncie nie musisz podwyższać domu bo poziom parteru obniżysz , wiec będzie miejsce na wysokie poddasze.

    Będzie prościej i taniej.

    SPAM
    Zgadzam się na 100%
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-02-2016 o 21:52

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Żeby remontować taki dom trzeba mieć bardzo sentymentalny stosunek do niego albo zachwycić się wartościami architektonicznymi.
    Zwykle takie przebudowy w sumie wychodzą drożej niż postawienie nowego.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Żeby remontować taki dom trzeba mieć bardzo sentymentalny stosunek do niego albo zachwycić się wartościami architektonicznymi.
    Zwykle takie przebudowy w sumie wychodzą drożej niż postawienie nowego.
    W sumie po zdjęciach i opiniach innych widać że lepiej to zburzyć i postawić coś nowego

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dlatego zastanawiam się nad uporem autora, który szuka chociażby cienia wsparcia dla swojego pomysłu. Stąd zakładam wartości sentymentalne względem budynku.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    dlatego zastanawiam się nad uporem autora, który szuka chociażby cienia wsparcia dla swojego pomysłu. Stąd zakładam wartości sentymentalne względem budynku.
    Jak ma sentyment prosta spraw: Zburzyć ruinę a z odzyskanych cegieł wymurować dekoracyjną ścianę, pociąć cegłę na płytki itp

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maitza

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    32-088
    Posty
    12

    Domyślnie

    Panowie bądź Panie..

    Ja nie chce z tego domu zbudować willi i odrazu całego wykańczać.. interesuje mnie zrobienie narazie parteru, tak żeby dało się tam mieszkać na normalnym poziomie/standardzie, a kiedyś w przyszłości reszte. Może budynek z zewntąrz nie przekonuje... w środku lepiej to wygląda...

    Najlepiej jest powiedzieć zburzyć i od nowa postawić.. Pełno taki budowlańców już miałem, którzy oglądali ten dom. Było tez kilku, którzy stwierdzili, że spokojnie można włożyć 150tys i w nim już mieszkać..

    A jeśli chodzi o nowy dom, to nie wiem czy 150 tyś na stan surowy by starczyło..

    Co do okien, już się powtórze, okna mam, plastikowe, są własnie w środku, w tym domu.

    DO sedna, w tym domu w tym momencie można by mieszkać, bo wszystko działa i hula (chociaz kociol na wegiel zostal juz wyrzucony, pozostal gazowy),
    problemem jest jedynie fakt, iż przez ostatnie 10 lat zostal troszke zaniedbany (bo babcia juz tam nie mieszka).. Dach przecieka, wiec troche niektore scianki wewntarz podmokly (regipsowe, ktore i tak chcialbym wywalic)...

    W tej chwili moglbym zrobic dach i tyle. Ale jak juz robic to odrazu rzeczy wazne, brakuje stropu nad parterem, a ze chce kiedys uzywac pietra, chce go dorobic itp.

    Postaram sie w ktorys dzien zrobic zdjecia ze srodka.

    EDIT:

    Co do dachu jeszcze, w srodku, wieźba jest w bardzo dobrym stanie, suchutka itp. (jedynie jedna Lka przygnila, jest do wymiany..) Moze nie jest to drewno klasy takiej jak teraz mozna dostac... ale spelnia swoja robote.. Na poczatku myslalem, zeby wyremonotwac dach, tak, aby, jak najwiecej zostawic z aktualnej wiezby.. aczkolwiek jeden Pan przekonal mnie (sam tez taki dach remontowal), ze jak sciagne dachowke, to z drugiej strony juz moze byc gorzej, jesli sie lalo...
    Ostatnio edytowane przez maitza ; 09-02-2016 o 19:34

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 09-02-2016 o 19:45

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Pomaluj, wymień okna i mieszkaj Wyjdzie tanio i będziesz mieszkał. A tak na poważnie, sam na początku szukałem chaty do remontu. Ale jak się wszystko policzy i uwzględni to się zwyczajnie nie opłaca. Niestety wszyscy sprzedający mają takie churaoptymistycznie podejście do remontu jak Ty, że zrobi się to czy tamto i będzie super i cenią totalne rudery na połowę ceny nowego porządnego domu. Ja też nie chcę willi ani luksusów. Chcę mieć standard normalnego mieszkania z własnym ogrodem i bez sąsiadów u góry. Myślę że wyjdzie taniej budowa nowego skromnego domu niż remont czegokolwiek. I przynajmniej będę mieszkał w ciepłym domu, bez pleśni, bez znikającego prądu w gniazdkach z sensownie rozplanowanymi pomieszczeniami

    PS
    Pamiętaj że łatwiej (i dużo taniej, zwłaszcza jak nie robisz sam) wyjdzie zrobienie wszelkich instalacji wodnych, CO, elektrycznych od zera w nowym domu niż wymiana w starym. A ściany i fundamenty to nie są w cale duże koszty w całości domu. Całą resztę musisz zrobić od nowa. Przecież nawet stopy masz s****ne
    Ostatnio edytowane przez e_gregor ; 09-02-2016 o 21:31

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony