dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 19
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 666

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Plan- dom pasywny

    Po kilku latach snucia planów, czytania forum, po próbach osiągnięcia komfortu cieplnego i racjonalnych rachunków za ogrzewanie w trzech mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych zbudowanych w różnych technologiach, podjęliśmy decyzję o budowie domu.
    W pierwotnym zamyśle miał to być po prostu dom niskoenergetyczny. Typowy projekt miał spełniać podstawowe założenia standardu pasywnego, na płycie, budowa z bk24cm+20cm grafitowego. Mam świadomość że osiągnięcie standardu pasywnego w projekcie typowym nie jest łatwe więc nawet się nie nastawiałam.
    Niestety nie ma projektu typowego, spełniającego kryteria energooszczędności i nasze równocześnie.

    Robimy projekt indywidualny, u architekta specjalizującego się w domach energooszczędnych i zaczynającego przygodę z pasywnymi. To on zaproponował zrobienie projektu pasywnego zamiast energoo a ja bez namysłu postanowiłam podjąć próbę budowy takiego domu.

    Dom ma być pietrowy, na płycie, bez skosów, drugi strop lany, dach BIPV, oczywiście reku, GWC i ogrzewanie prądem.

    Oto pierwsze rzuty:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	236
Rozmiar:	62,2 KB
ID:	346108

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piętro.jpg
Wyświetleń:	182
Rozmiar:	63,6 KB
ID:	346109

    Szczerze mówiąc trochę boję się tych ogromnych okien, zastanawiam się nad zmniejszeniem ich wysokości w ten sposób żeby parapet był na wysokości 0,5m nad podłogą i wtedy:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	siedzisko na parap.jpg
Wyświetleń:	202
Rozmiar:	38,5 KB
ID:	346115

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Witam się w dzienniku. będę dopingował i zaglądał raz że fajnie się zapowiada pod względem i budowy i rozwiązań a dwa że mam do Ciebie rzut beretem przez las

    ps. nie rezygnuj z dużych okien zaglądnij do mnie do dziennika to zobaczysz że przeszklenia od podłogi do sufitu to jest to !!
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  3. #3

    Domyślnie

    Witaj M.A.G. cieszę się że jesteś tu i że mieszkasz niedaleko
    poczytałam twój DB - projektant proponował mi budowę z Izodomu, ale nie zdecydowałam się. Jak tobie się miesza w domu zbudowanym w tej technologii ?

    Jeśli chodzi o okna to popatrz na moje rzuty: w pokojach 15m są okna wysokości 230 i szerokości 220. Już zdecydowaliśmy ze na pietrze okna będą miały wysokość 190 i będą miały "siedziskowy" parapet na wysokości 40 cm, Na parterze okna 230 x 400 i 230x180 bedą do podłogi.

    Kilka słów na temat rozwiązań:
    architekt zaproponował mi coś na wzór wynalazku Jaska71 - odzyskwa : http://www.dworekpolski.pl/oferta/odzyskwa
    mam nadzieję że to nie jest kradzież pomysłu....

    Na początku planowaliśmy zrobić podłogówkę w całym domu. Jednak architekt twierdząc że w domu pasywnym ogrzewanie jako takie nie jest potrzebne, namówił mnie na podłogi drewniane na legarch. Tak bardzo przypadł mi ten pomysł do gustu że bardzo szybko zrezygnowałam z pomysłu podłogówki.
    Jednak nie daje mi spokoju myśl: co będzie jak jednak nie wyjdzie pasywny ? co będzie jeżeli dla osiągnięcia komfortu cieplnego bedę potrzebowała stałego żródła promieniowania ciepła ? a wiem że w tradycyjnym budownictwie tylko stałe żródło ciepła daje poczucie komfortu, czasowo włączające się ogrzewanie dla podniesienia temp powietrza do zadanego na sterowniku poziomu niestety nie jest komfortowe... nigdy nie mieszkałam w budynku pasywnym więc nie wiem czego się spodziewać.
    Dlatego też zaczęłam poszukiwać innego sposobu akumulacji ciepła na wzór podłogówki. Na pewnej stronie znalazłam następujące zdjęcie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ciepła ściana.jpg
Wyświetleń:	178
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	346235Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ciepła ściana.jpg
Wyświetleń:	178
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	346235

    "ciepła ściana" betonowa

    jak dla mnie rewelacyjny pomysł na akumulację ciepła.
    Niestety nic więcej w sieci nie znalazłam na temat betonowych ścian grzejnych.
    Jak narazie udało mi się namówić architekta na zaprojektowanie "grzejnych schodów" -poprowadzenie w zbrojeniu lanych schodów rurek z ogrzewaniem.
    mam nadzieję że taki radiator będzie się dobrze spisywał.
    poza schodami architekt chce zaprojektować ogrzewanie ścienne w pokojach. Niestety wogóle mnie ono nie przekonuje z racji barku możliwości akumulacji ciepła. chyba będę negocjować zaprojektowanie betonowych ścian grzejnych....

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolkak Zobacz post

    Kilka słów na temat rozwiązań:
    architekt zaproponował mi coś na wzór wynalazku Jaska71 - odzyskwa : http://www.dworekpolski.pl/oferta/odzyskwa
    mam nadzieję że to nie jest kradzież pomysłu....
    Ciekawe kiedy uzyskali ten patent ...?
    Tak jest właśnie z rozwiązaniami które się pokazuje ...
    Kolejny przypadek ..., pewnie tak samo jak z tym solarem grzejącym ciepłem z pod połaci dachu ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Witam
    To co piszesz o promieniowaniu pojawiło się już w kilku wątkach na forum.
    Ludziom którzy pobudowali pasywniaki brakuje tego promieniowania cieplnego mimo temperatury na odpowiednim poziomie.
    Pasywniak trochę ogranicza i pod względem budowy i późniejszego użytkowania - takie moje zdanie, ktoś może się nie zgodzić rozumiem to.
    Też chciałem pasywniaka ale wybudowałem energooszczędny i nie żałuję. Na płycie z silki, ogrzewany PC z podłogówką po całości.
    Nawet przy 19 stopniach w środku ja nie czuję dyskomfortu powiem nawet, że jest bardziej komfortowo niż w starym domu przy 23 stopniach.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  6. #6
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Ludziom którzy pobudowali pasywniaki brakuje tego promieniowania cieplnego mimo temperatury na odpowiednim poziomie.

    ... właśnie tu pojawia się miejsce dla nowoczesnego zduństwa....
    Tak tak zduństwa !
    Budując nowoczesny piec z widokiem ognia , tak dobieramy wielkość obudowy i przeszklenia aby chwilowa emisja ciepła była odpowiednia do danego domu .
    Nasz piec grzeje najprzyjemniejszą forma jaką jest promieniowanie .....jest CIEPŁY JAK SŁOŃCE ... a właściwie nasz prywatne słoneczko.

    Jaką emisję godzinową ciepła potrzebujecie ?
    Na cały dom 2- 2,5kWh ??
    Darek B

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolkak Zobacz post
    projektant proponował mi budowę z Izodomu, ale nie zdecydowałam się. Jak tobie się miesza w domu zbudowanym w tej technologii ?
    Tak jak w każdym innym chyba.... nie mam porównania bo do tej pory mieszkałem w bloku... Natomiast jest to świetny materiał do budowy. W sumie wybudowałem swój własnoręcznie a pomagałem przy budowie czterech takich domów. Na podkarpaciu jest tego już całkiem sporo

    Cytat Napisał karolkak Zobacz post
    Jeśli chodzi o okna to popatrz na moje rzuty: w pokojach 15m są okna wysokości 230 i szerokości 220. Już zdecydowaliśmy ze na pietrze okna będą miały wysokość 190 i będą miały "siedziskowy" parapet na wysokości 40 cm, Na parterze okna 230 x 400 i 230x180 bedą do podłogi.
    Ok. już widzę. my na górze też mamy jedn oz okien na wys. 50 cm ale niestety nie dało się z niego zrobić parapetosiedziska....

    Cytat Napisał karolkak Zobacz post
    Kilka słów na temat rozwiązań:
    architekt zaproponował mi coś na wzór wynalazku Jaska71 - odzyskwa : http://www.dworekpolski.pl/oferta/odzyskwa
    mam nadzieję że to nie jest kradzież pomysłu....
    rzecz warta przemyślenia, my swoją łązienkę główną mamy na parterze więc zrezygnowałem z tego pomysłu choć są na forum tacy co RSŚ zrobili przy domu parterowym - Barth3z

    Cytat Napisał karolkak Zobacz post
    Na początku planowaliśmy zrobić podłogówkę w całym domu. Jednak architekt twierdząc że w domu pasywnym ogrzewanie jako takie nie jest potrzebne, namówił mnie na podłogi drewniane na legarch. Tak bardzo przypadł mi ten pomysł do gustu że bardzo szybko zrezygnowałam z pomysłu podłogówki.

    Jednak nie daje mi spokoju myśl: co będzie jak jednak nie wyjdzie pasywny ? co będzie jeżeli dla osiągnięcia komfortu cieplnego bedę potrzebowała stałego żródła promieniowania ciepła ? a wiem że w tradycyjnym budownictwie tylko stałe żródło ciepła daje poczucie komfortu, czasowo włączające się ogrzewanie dla podniesienia temp powietrza do zadanego na sterowniku poziomu niestety nie jest komfortowe... nigdy nie mieszkałam w budynku pasywnym więc nie wiem czego się spodziewać.
    Nierezygnujcie z podłogówki !!! Za nic nie daj sobie wmówić że w domu pasywnym nie jest to potrzebne !!! Choć miałem liczone OZC (dwa razy, niezależnie) to żadne z nich nie zakładało, że mój dom będzie pasywny, a ja twierdzę że gdybym utrzymywał w nim takie temperatury jak założone do obliczeń to wybudowałem pasywnie. Pewnie wielu będzie twierdzić inaczej Ale nie wyobrażam sobie braku podłogówki. Pisałem już o komforcie mieszkania ale było to początkiem zimy. Teraz mam nieco więcej doświadczeń i wiem że dla nas nie zawsze w domu panuje komfort termiczny. Kiedy? A no wtedy kiedy na zewnątrz są słoneczne dni i temp. powietrza skacze bardzo ładnie ale wieczorem mimo 23* brakuje tego źródła promieniowania. Podobnie jest kiedy palimy w kominku. Temperatura powietrza jest OK ale brakuje ciepła w podłodze. Nauczyłem się już wymuszać wtedy pracę podłogówki kiedy idę spać a w kominku ciągle się tli. Natomiast wynika to w bardzo dużej części ze specyfiki budowy naszego salonu który jest wysoki na prawie 6 m i siłą rzeczy całe ciepło ucieka nam w górę.... Coś za coś..


    Cytat Napisał karolkak Zobacz post
    Dlatego też zaczęłam poszukiwać innego sposobu akumulacji ciepła na wzór podłogówki. Na pewnej stronie znalazłam następujące zdjęcie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ciepła ściana.jpg
Wyświetleń:	178
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	346235Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ciepła ściana.jpg
Wyświetleń:	178
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	346235

    "ciepła ściana" betonowa

    jak dla mnie rewelacyjny pomysł na akumulację ciepła.
    Niestety nic więcej w sieci nie znalazłam na temat betonowych ścian grzejnych.
    Jak narazie udało mi się namówić architekta na zaprojektowanie "grzejnych schodów" -poprowadzenie w zbrojeniu lanych schodów rurek z ogrzewaniem.
    mam nadzieję że taki radiator będzie się dobrze spisywał.
    poza schodami architekt chce zaprojektować ogrzewanie ścienne w pokojach. Niestety wogóle mnie ono nie przekonuje z racji barku możliwości akumulacji ciepła. chyba będę negocjować zaprojektowanie betonowych ścian grzejnych....
    Jeśli poczytałaś mój dziennik to wiesz ze ja mam takie rozwiązanie u siebie - dolna część betonowej ściany jest zaopatrzona w pętlę PEx - minusem jest tylko to że napędzanajest solarem a więc kiedy ie ma słońca na zewnątrz to ściana nie pracuje a szkoda. tak wyglądałą ściana w konstrukcji
    a tak wygląda teraz

    Cytat Napisał nk Zobacz post
    Mała uwaga do Twojego projektu - czy ja dobrze widzę, że schody są od strony południowej. Osobiście szkoda byłoby mi od tej strony miejsca na schody, nawet takie najpiekniejsze. Tym bardziej na pietrze można by jeden z pokoi usytuować w miejscu schodów. Nie trać zimowego słońca, jest piękne!
    Trzymam kciuki i będę chętnie podglądał. My "pasywni" nie będziemy, ale zmierzamy w tym kierunku, więc tym bardziej jestem zainteresowany Twoim dziennikiem. Pozdrawiam!
    pozwolę się nie zgodzić ładne schody dodają pomieszczeniu a nie ujmują. kwestia projektu. Ale zgadza się co do reszty że im więcej słońca w domu tym lepiej. teraz zrobiłbym dwa razy tyle przeszkleń w salonie.... ale może przy następnym domu.

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Witam
    To co piszesz o promieniowaniu pojawiło się już w kilku wątkach na forum.
    Ludziom którzy pobudowali pasywniaki brakuje tego promieniowania cieplnego mimo temperatury na odpowiednim poziomie.
    Pasywniak trochę ogranicza i pod względem budowy i późniejszego użytkowania - takie moje zdanie, ktoś może się nie zgodzić rozumiem to.
    Też chciałem pasywniaka ale wybudowałem energooszczędny i nie żałuję. Na płycie z silki, ogrzewany PC z podłogówką po całości.
    Nawet przy 19 stopniach w środku ja nie czuję dyskomfortu powiem nawet, że jest bardziej komfortowo niż w starym domu przy 23 stopniach.
    Spróbuję namówić moją żonę na taki eksperyment żeby zejść z temperaturą w domu do tej projektowanej i wtedy ocenić komfort. Jak już wspomniałem faktycznie czasem tego komfortu brakuje nawet przy 23*...



    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    ... właśnie tu pojawia się miejsce dla nowoczesnego zduństwa....
    Tak tak zduństwa !
    Budując nowoczesny piec z widokiem ognia , tak dobieramy wielkość obudowy i przeszklenia aby chwilowa emisja ciepła była odpowiednia do danego domu .
    Nasz piec grzeje najprzyjemniejszą forma jaką jest promieniowanie .....jest CIEPŁY JAK SŁOŃCE ... a właściwie nasz prywatne słoneczko.

    Jaką emisję godzinową ciepła potrzebujecie ?
    Na cały dom 2- 2,5kWh ??
    Potwierdzam, kominek u nas był jedną z lepszych rzeczy w które zainwestowaliśmy. Mimo że zostałem zrugany przez kominkarzy na fm za powiedzmy "błędy technologiczne" to mój kominek sprawuje się świetnie i nie wyobrażam sobie kominka w domu nie mieć. Nie do grzania, dla klimatu jaki stwarza. Całe życie byłem blokersem więc to może dlatego mam takie odczucia, ale nie oddałbym kominka za żadne pieniądze I da się nawet w dużym wkładzie palić małą mocą, kwestia popróbowania
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  8. #8

    Domyślnie

    Mała uwaga do Twojego projektu - czy ja dobrze widzę, że schody są od strony południowej. Osobiście szkoda byłoby mi od tej strony miejsca na schody, nawet takie najpiekniejsze. Tym bardziej na pietrze można by jeden z pokoi usytuować w miejscu schodów. Nie trać zimowego słońca, jest piękne!
    Trzymam kciuki i będę chętnie podglądał. My "pasywni" nie będziemy, ale zmierzamy w tym kierunku, więc tym bardziej jestem zainteresowany Twoim dziennikiem. Pozdrawiam!

  9. #9

    Domyślnie

    Zmień wielkość waszej sypialni. Popatrz że sypialnia z dużym łóżkiem ma taki sam wymiar jak sypialnie dzieci,
    taka sypialnia będzie ciasna. Moim zdaniem zmniejszyłbym sypialnie po lewej stronie od łazienki i zwiększył wasza sypialnie.

    Zaznacz jakie są strony świata na rzutach, nie pasują mi wielkie okna na wschód (bo w takim domu od północy nie powinno być okien- jeśli na parterze północna ściana to ściana bez okien to salon ma największe okno na wschód czyli słońce jest w tym oknie tylko w godzinach porannych)

    Z kolei na pietrze okna są w innych ścianach (w północnej??)

    Na parterze belka stropu wchodzi nad oknem w ścianę - to jest slaby pomysł

    www.dreslerstudio.pl

  10. #10
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Taka ścian z zatopionym ogrzewaniem podłogowym , czy aby nie zachęca to do chodzenia po ścianach , to przecież jakby piec kaflowy tylko z betonu i pędzony słońcem [ jak świeci]
    Jak jest realna temperatura na takiej ścianie ?
    Darek B

  11. #11

    Domyślnie

    Deslerstudio na rzucie pietra jest fragmet kierunku wskazującego północ.

    Nk - na spoczynku schodów jest zaprojektowany duży balkonowy fix, sądze że światła wystarczy

    Zdun darek - marzyłam o pięknym piecu, wolnostojącym, kaflowym, z płaszczem wodnym ale jako mieszczuch, który dotąd zajmował najwyżej regulacją pieca kondensacyjnego obawiam sie że nie będzie się nam chciało w nim palić. Poza tym bardzo boję się zaprószyć ognia i czadu i wogóle ogrzewanie chcę bezobsługowe.

    hajnel dom własnie dom niskoenergetyczny daje tą przewagę że np. woda w podłogówce stygnie znacznie wolniej, umożliwoa to utrzymywanie komfortu cieplnego przez długi czas wodą podgrzaną jeden raz.


    M.A.G. zauważyłam instalacje napisz jak sie sprawuje ciepła ściana. Jak odczuwa sie jej ciepło kiedy podłoga jest chłodna? Dobrze akumuluje ciepło ?

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Karolkak, witam wsrod podkarpackich "zapalencow"
    Odnoszac sie do ogrzewania to rowniez jestem zwolennikiem podlogowki, poniewaz najprzyjemniejsze ciepelko uzyskujemy przez promieniowanie czy to sloneczka, podlogi, sciany, od kominka. Zakladajac ze bedziesz miala promieniowanie od odrzewanej sciany to bedzie to podobne doznanie jak w starych domach z piecem kaflowym. Sama przyjemnosc sie do takiego tulic ale im dalej od niego to przyjemnosc maleje. Czemu? Poniewaz bedzie samo promieniowanie cie grzalo. W przypadku podlogowki niewazne w ktorym miescu domu stoisz to dziala promieniowanie od podlogi ale rowniez konwekcja, ktora unosi cieplutkie powietrze do gory.
    Osobiscie sam sie zastanawiam czy podlogowke robic wodna popprzez PC, czy kablami bo tak czy inaczej planuje PV.

  13. #13
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Najprościej ciepło bezobsługowe uzyskać podłączając dom do elektrociepłowni np Siekierki .
    Taki nowoczesny piec/kominek to źródło ciepła zupełnie inaczej odczuwanego niż z podłogówki...
    Darek B

  14. #14

    Domyślnie

    Dzinks0 akurat wychowałam sie w domu z piecem kaflowym i wiem jak wspaniale potrafi grzać takie cudo a odległość żeby nie czuć tego ciepła to wcale taka mała nie jest. Brak mi natomiast wiedzy na temat śćiennych niskotemperaturowych zrodeł ciepła.

  15. #15

    Domyślnie

    Decyzja prawie podjęta. Podłogówki "na salonach" nie będzie, będzie drewno na podłodze. Podłogówka w łazienkach będzie przykryta korkiem ( U lepsze od drewna, dwa razy gorsze od płytek)
    Nie będzie ponieważ mąż jest już po dwóch zabiegach na żylaki i mimo że to podobno jednak nie ma wpływu nie będę ryzykować. Będzie ogrzewanie ścienne, tylko nie wiem ile metrów scian przeznacyć na rury.... Ma ktoś jakieś sugestie ?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolkak Zobacz post
    Będzie ogrzewanie ścienne, tylko nie wiem ile metrów scian przeznacyć na rury.... Ma ktoś jakieś sugestie ?
    Logika podpowiada, aby powierzchnia grzejnych ścian była tak ze trzy cztery razy mniejsza od grzejników podłogowych i miała wyższą temperaturę zasilania, po to by czuć przyjemne promieniowania ciepła. Z kolei, wysoka temperatura zasilania grzejników gryzie się z pasywnością i oszczędnością energii, bo pompy ciepła i kotły gazowe kondensacyjne ekonomicznie pracują w niższych temperaturach.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  17. #17

    Domyślnie

    Ale ma być dach BIPV i bufor co+cwu więc nawet jak sobie założe żeliwne kaloryfery będzie energooszczędnie.
    Rzecz rozgrywa się o komfort cieplny.....

    Naprawe nikt nic?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolkak Zobacz post
    Ale ma być dach BIPV i bufor co+cwu więc nawet jak sobie założe żeliwne kaloryfery będzie energooszczędnie.
    Rzecz rozgrywa się o komfort cieplny.....

    Naprawe nikt nic?
    Podłogówka i tyle ...
    A do tego wszystkiego PC i wybić sobie z głowy zabawę w pasywność...
    No chyba że ktoś fanatycznie zapatrzony w ideę ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Ludziom którzy pobudowali pasywniaki brakuje tego promieniowania cieplnego mimo temperatury na odpowiednim poziomie.
    Gdzie to wyczytałeś ?

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Pasywniak trochę ogranicza i pod względem budowy i późniejszego użytkowania.
    Tzn. ?

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ... wybić sobie z głowy zabawę w pasywność...
    No chyba że ktoś fanatycznie zapatrzony w ideę ...
    Dlaczego ?
    Ile droższy będzie dom karolkak w wersji pasywnej od energooszczędnej ? O lie więcej (o ile w ogóle) będą droższe okna ? Ale nie te z napisałem Passiv. O ile więcej bedzie kosztowała izolacja ?
    No i o jakiej pasywności mówimy, tej 15kWh/m2/rok, które jest łatwe do osiągnięcia, czy obciążeniu cieplnym 10W/m2 - ta wersja jest mniej opłacalna. A może mówimy o NF15 ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Tzn. ?
    Tzn że niektórym trudno jest zrozumieć że trzymając się zasady pasywności można zaprojektować komfortowy dom.

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    No i o jakiej pasywności mówimy, tej 15kWh/m2/rok, które jest łatwe do osiągnięcia, czy obciążeniu cieplnym 10W/m2 - ta wersja jest mniej opłacalna. A może mówimy o NF15 ?
    Standard pasywny jest tylko jeden, więc albo zap.<15kWh/m2 albo obciążenie <10W/m2. W przypadku domu murowanego to chyba obciążenia nie da się spełnić więc pozostaje zapotrzebowanie. NF15 nie ogranicza możliwości na dom pasywny tylko stawia wymagania aby dostać dotację.

Strona 1 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony