dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Stara "trawa" a trawa z rolki

    Witam !

    Planuję na wiosnę uporządkować teren po budowie. Obecnie mam teren porośnięty nazwijmy to trawą - trochę było, trochę dosiałem aby wzmocnić podłoże trochę przebija dziwnych roślin Przed budową działką była niezamieszkała i rosły różne dziwne rzeczy (obok jest las) mlecze, chaszcze, itd i ogólnie ziemia u mnie słaba, sam piach, z wierzchu jedynie czarny + gdzie niegdzie jeszcze wymieszany po budowie.

    Plan jest taki, żeby nawieść ok 10cm czarnoziemu wyrównać i rozłożyć trawę z rolki, ale co zrobić z istniejącą trawą ?
    Czy lepiej jest zciąć te 10cm i wywieść - jak radzi jeden wykonawca ?
    Czy może lepiej to przemielić glebogryzarką, dosypać ziemi i rozłożyć trawę ?

    Nie chciałbym bym, że po kilku miesiącach nowy trawnik mieć usiany znów jakimś syfem

    Mam też ok 6m3 zwałowanego humusu, ale na owych górach też rosną dziwne rzeczy - czy można to przemielić, ewentualnie wywalić wierzchnią wartę czy lepiej to wywieść ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Najpierw trzeba usunąć starą trawę z chwastami, bo będzie wybijać na nowym trawniku z czasem.
    Albo ekologicznie - widły i ręczne wytrząsanie kęp z korzeniami albo praktycznie - herbicyd i glebogryzarka.

    Na piasku trawnik raczej uda się jedynie z systemem nawadniania.

  3. #3

    Domyślnie

    Elfir, ma to sens co piszesz
    Dziękuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Dostałem kilka ofert na zrobienie trawnika i w sumie mam jeszcze większy mętlik w głowie.
    Grunt jest u mnie piaszczysty, łatwo przepuszczalny, trawa jakoś rośnie, mech i grzybki gdzieniegdzie również (obok mam las). W sumie mam trzy opcje:

    1. Kilka osób powiedziało, że bezsensu wywozić ziemię, lepiej ją zglebogryzować, wybrać chwasty i po wyrównaniu dowieść ziemii jak będzie mało.
    2. Ręcznie ściąć darn i ją wywalić, ubytki uzupełnić
    3. Usunąć darń mechanicznie czy to poprzez zepchnięcie traktorkiem czy to poprzez podcięcie darni, dowieść z 6 cm dobrej ziemii. Osoba argumentowało to, że na trawie rośnie mech i gleba jest kwaśna, więc lepiej to wywalić, bo trawa może źle rosnąć i różnić się kolorem
    4. Tj pkt ale dać podsypkę gliny granulowanej (chyba dobrze zapamiętałem, żeby dać trudniej rpzepuszczalną warstwę dopiero wtedy dosypać trochę ziemii i trawa z rolki.

    Która opcja będzie najlepsza i uzasadniona ekonomicznie ? Czy istnienie delikatnego mchu, którego nie usunie się glebogryzarką rzeczywiście przekreśla użycie gruntu pod trawnik ?
    Czy robienie tego ręcznie 350m2 dla 2-3 osób to wykonalne zadanie ?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał sherif Zobacz post
    Dostałem kilka ofert na zrobienie trawnika i w sumie mam jeszcze większy mętlik w głowie.
    Grunt jest u mnie piaszczysty, łatwo przepuszczalny, trawa jakoś rośnie, mech i grzybki gdzieniegdzie również (obok mam las). W sumie mam trzy opcje:

    1. Kilka osób powiedziało, że bezsensu wywozić ziemię, lepiej ją zglebogryzować, wybrać chwasty i po wyrównaniu dowieść ziemii jak będzie mało.
    2. Ręcznie ściąć darn i ją wywalić, ubytki uzupełnić
    3. Usunąć darń mechanicznie czy to poprzez zepchnięcie traktorkiem czy to poprzez podcięcie darni, dowieść z 6 cm dobrej ziemii. Osoba argumentowało to, że na trawie rośnie mech i gleba jest kwaśna, więc lepiej to wywalić, bo trawa może źle rosnąć i różnić się kolorem
    4. Tj pkt ale dać podsypkę gliny granulowanej (chyba dobrze zapamiętałem, żeby dać trudniej rpzepuszczalną warstwę dopiero wtedy dosypać trochę ziemii i trawa z rolki.

    Która opcja będzie najlepsza i uzasadniona ekonomicznie ? Czy istnienie delikatnego mchu, którego nie usunie się glebogryzarką rzeczywiście przekreśla użycie gruntu pod trawnik ?
    Czy robienie tego ręcznie 350m2 dla 2-3 osób to wykonalne zadanie ?
    Wrzuć jakieś zdjęcia bo tak po omacku to można różne rzeczy doradzać...
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    Wrzuć jakieś zdjęcia bo tak po omacku to można różne rzeczy doradzać...
    Tak to mniej więcej wyglądało, czasami pojawia się mech pomiędzy trawą:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00062s.jpg
Wyświetleń:	535
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	347979

  7. #7

    Domyślnie

    Pewne jest, że musisz gruntownie oczyścić ten teren bo nawet najlepszy jakościowo trawnik z rolki tu nie pomoże - przebije ci się ten syf na zewnątrz. A jak masz tam chwasty to już w ogóle. U nas głębokie przekopanie wystarczyło, ale mieliśmy o tyle szczęścia, że trawnik nie był zachwaszczony. Jeśli Twój jest - może trzeba będzie pomyśleć o jakiejś chemii? No i weź też dobry jakościowo trawnik, taki z dobrych gatunków traw - Trawnik Producent na przykład działa na Narodowym więc z nimi na pewno dobrze się zapoznać (sami mamy ich rolki przed domem)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony