dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek88.8

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-001
    Posty
    249

    Domyślnie Kanalizacja na grucie

    Witam.

    Mam zrobiony fundament, z wykonawcą uzgodniłem że izolacja antywilgociowa, kanalizacja oraz zasypanie fundamentu i zagęszczenie biorę na siebie, mam na to tydzień.

    I pytanko: Kiedy lepiej układać kanalizację, przed zasypaniem piasku czy po zasypaniu fundamentu kopać rowki do kanalizacji? Jeśli przed to oczywiście mam na myśli że trzeba podsypać pod rurą piasek ze spadkiem 2% aczkolwiek mogę dać większy spadek tylko jaki będzie tego efekt?

    U mnie nitka kanalizacji na gruncie raczej będzie około 70 cm pod chudziakiem, ze spadkiem 2% (lub większym?). Wyjście na zewnątrz przewidziane jest odrazu na ławie. Studzienka kanalizacyjna znajduje się 16m od wyjścia z budynku i jest 58cm niżej od poziomu ław.

    Spadek na zewnątrz 3,6% na odległości 16m w linii prostej będzie wystarczający?

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    co do spadków pozwolę się wypowiedzieć bardziej kompetentnym osobom (chociaż mi się wydaje, że 2% wystarczy).
    z tego co widzialem na budowach to najczęściej układasz rury podczas zasypywania (przecież i tak zasypujesz warstwowo - każdą warstwę osobno ubijając)

    parę rad:
    - ubijaj i jeszcze raz ubijaj (najlepiej wypożycz porządną maszynę, a nie ta badziewka do ubijania kostki brukowej)
    - oprócz kanalizy możesz też puścić: dolot powietrza do kominka, dolot powietrza do rekuperacji
    - przepuść od razu rurę do wody

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    I rozprowadź rury do odkurzacza centralnego.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek88.8

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-001
    Posty
    249

    Domyślnie

    Kominka nie mam, rekuperacji również nie będzie a odkurzacza centralnego również nie planuję, do wody jest zrobiony przepust pod ławą fi110 na rurę do wody fi32 aż do poziomu zero fundamentów.

  5. #5

    Domyślnie

    Do wody wstaw rurę osłonową fi 50 (w nią włożysz fi 32), rure osłonową wypuść ponad chudziak za pierwszą ścianą.
    Spadek 2% jest to minimum. Leżaki fi 160 (teoretycznie na 16m musisz zwiekszyć średnicę , w praktyce to olewają).
    Najpierw zasypujesz , zagęszczasz, potem kopiesz pod rury (tylko pod rury) układasz rury podbijając je solidnie i zasypujesz...nie zagęszczaj ubijając po rurach .
    Pilnuj aby wsztstkie rury miały uszczelki i były połączone na maksa nie do połowy kielicha.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek88.8

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-001
    Posty
    249

    Domyślnie

    Andrzej733 Rurę osłonową do wody mam już wstawioną fi 110 pod ławą aż ponad poziomu chudziaka z kolankami 2x 45 stopni. W nią wejdzie rura fi32 do wody. To mi majster robił.

    Zwiększyć średnicę? Przecież w studzience kanalizacyjnej mam wejście fi 160?

    Czyli najpierw zagęścić a później kopać, Też tak mogę zrobić. Dzięki za info.

  7. #7

    Domyślnie

    Tak, jak pisze kolega, zagęścić całość, potem kopać. Przy rurach też można zagęszczać, ale już ręcznie. Tniesz kawałek rury, ją na poziomo, do tego dospawasz długą rączkę i można ubijać bezpiecznie przy rurze. Potem zatykasz rury, zalewasz wodą i sprawdzasz czy woda stoi, dlatego lepiej wyciągnąć rury z metr nad powierzchnię.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony