dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 26 z 26
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że wszystko zależy dla kogo się projektuje i jakie są oczekiwania dot. Architektury budynku i zagospodarowania.
    Czynnikami stałymi ( w wycenie projektu ) na pewno jest :
    1. - ZAKRES projektu
    2. - dane pochodzące z konkretnej działki budowlanej, ( od wpisanych w nią Warunków Zabudowy, po np. geotechnikę, geometrię granic, spadki, sąsiedztwo, … czy też możliwe „niespodzianki” ... )
    3. - doświadczenie i portfolio architekta.
    ... nie jestem przekonany do Twojego zestawienia, ponieważ należałoby podpiąć jw 1+2+3
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Wydaje mi się, że wszystko zależy dla kogo się projektuje i jakie są oczekiwania dot. Architektury budynku i zagospodarowania.
    Czynnikami stałymi ( w wycenie projektu ) na pewno jest :
    1. - ZAKRES projektu
    2. - dane pochodzące z konkretnej działki budowlanej, ( od wpisanych w nią Warunków Zabudowy, po np. geotechnikę, geometrię granic, spadki, sąsiedztwo, … czy też możliwe „niespodzianki” ... )
    3. - doświadczenie i portfolio architekta.
    ... nie jestem przekonany do Twojego zestawienia, ponieważ należałoby podpiąć jw 1+2+3
    jasne i mimo zawarcia w/w napisałem jaki miałem rozrzut ofert. Ba nawet jedna firma pod Warszawą mi oferowała pełen zakres za 7000zł pod warunkiem,że zgodzę się na sprzedawanie projektu jako gotowca...Suma summarum projekt indywidualny nie zawsze musi znaczyć "duży wydatek" tylko dlatego,że pewna cześć architektów ma takie a nie inne wymagania albo się ceni....ale każdy ma wolną rękę

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ja widzę kilka błędów myślowych lub błędnego podejścia do tematu, które są popełniane przez wszystkich ( bez wyjątku ) potencjalnych Inwestorów, którzy pierwszy raz noszą się z zamiarem budowy własnego domu :
    p.1 - jeżeli „projekt gotowy” kosztuje 2 – 4000,-zł, to projekt indywidualny ile może kosztować ?
    no … 4000 do 8000,-zł max i to brutto !
    - nierealne ( chyba, że adaptacja „gotowca” lub mocne posiłkowanie się nim – w taki czy inny sposób ).
    p.2 - architekt jest projektantem konstrukcji, jak również projektantem instalacji !
    - nie jest, nie posiada takich uprawnień branżowych, a że Projekt Budowlany to opracowanie wielobranżowe, to zlecając opracowanie projektu : zatrudniamy 3 projektantów branżowych w określonym czasie ( powiedzmy 3 miesiące, pisząc optymistycznie o opracowaniu indywidualnym ).
    p.3 - „ prosty dom ” to i „mały zakres” pracy projektowej.
    - niestety: obowiązkowy zakres i forma Projektu Budowlanego jest stała ( mówi o tym Rozporządzenie ), bez względu na to, czy odnosi się to do obiektu o powierzchni 100, 200, czy też 350m2 i więcej m2
    p.4 - mylenie wytycznych ( najczęściej w formie rysunkowej lub zbliżonej do … ) z Projektem Koncepcyjnym opracowywanym przez projektanta architektury.
    - Projekt Koncepcyjny nie stanowi tylko i wyłącznie wytycznych dot. pomieszczeń, ale obejmuje wszelkie analizy związane z działką i przyszłą zabudową ( od WZ … po istniejący i projektowany obszar oddziaływania obiektu, o geotechnice i geometrii działki nie wspominając )

    jeśli piszesz o kwocie 7000,-zł za Projekt Indywidualny ( Koncepcyjny i Budowlany ) to patrząc jedynie na p.2 : kwota w żadnym wypadku nie jest związana z tym, że jeden architekt się ceni, inny nie.
    Od podanej kwoty odejmij podatek, oddaj ( z pozostałej kwoty ) połowę branżystom, pozostałą część podziel na ( przykładowo ) 3 miesiące pracy projektowej, to ile to wychodzi / miesiąc ?

    - w podsumowaniu : mam duże wątpliwości, czy za kwotę 1000,-zł/miesiąc pracy architekta osiągniesz cel, tj. projekt obiektu pięknego, funkcjonalnego, wpisanego idealnie w działkę, kompletnego, ekonomicznego w budowie i eksploatacji, jak również spełniającego Twoje oczekiwania.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 19-04-2016 o 23:14
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    ja widzę kilka błędów myślowych lub błędnego podejścia do tematu, które są popełniane przez wszystkich ( bez wyjątku ) potencjalnych Inwestorów, którzy pierwszy raz noszą się z zamiarem budowy własnego domu :
    p.1 - jeżeli „projekt gotowy” kosztuje 2 – 4000,-zł, to projekt indywidualny ile może kosztować ?
    no … 4000 do 8000,-zł max i to brutto !
    - nierealne ( chyba, że adaptacja „gotowca” lub mocne posiłkowanie się nim – w taki czy inny sposób ).
    p.2 - architekt jest projektantem konstrukcji, jak również projektantem instalacji !
    - nie jest, nie posiada takich uprawnień branżowych, a że Projekt Budowlany to opracowanie wielobranżowe, to zlecając opracowanie projektu : zatrudniamy 3 projektantów branżowych w określonym czasie ( powiedzmy 3 miesiące, pisząc optymistycznie o opracowaniu indywidualnym ).
    p.3 - „ prosty dom ” to i „mały zakres” pracy projektowej.
    - niestety: obowiązkowy zakres i forma Projektu Budowlanego jest stała ( mówi o tym Rozporządzenie ), bez względu na to, czy odnosi się to do obiektu o powierzchni 100, 200, czy też 350m2 i więcej m2
    p.4 - mylenie wytycznych ( najczęściej w formie rysunkowej lub zbliżonej do … ) z Projektem Koncepcyjnym opracowywanym przez projektanta architektury.
    - Projekt Koncepcyjny nie stanowi tylko i wyłącznie wytycznych dot. pomieszczeń, ale obejmuje wszelkie analizy związane z działką i przyszłą zabudową ( od WZ … po istniejący i projektowany obszar oddziaływania obiektu, o geotechnice i geometrii działki nie wspominając )

    jeśli piszesz o kwocie 7000,-zł za Projekt Indywidualny ( Koncepcyjny i Budowlany ) to patrząc jedynie na p.2 : kwota w żadnym wypadku nie jest związana z tym, że jeden architekt się ceni, inny nie.
    Od podanej kwoty odejmij podatek, oddaj ( z pozostałej kwoty ) połowę branżystom, pozostałą część podziel na ( przykładowo ) 3 miesiące pracy projektowej, to ile to wychodzi / miesiąc ?

    - w podsumowaniu : mam duże wątpliwości, czy za kwotę 1000,-zł/miesiąc pracy architekta osiągniesz cel, tj. projekt obiektu pięknego, funkcjonalnego, wpisanego idealnie w działkę, kompletnego, ekonomicznego w budowie i eksploatacji, jak również spełniającego Twoje oczekiwania.
    Ad 1. Realne, realne ->jednak tak jest...nie mam powodów aby "ściemniać". I proszę czytaj ze zrozumiem to była to promocja (połowa ceny) pod pewnym warunkiem. Była to pewna firma z okolic Nadarzyna.
    Generalnie masz rację a wielu architektów powiela schematy, np. teraz co drugi dom ma "pasek" koło okien z drewna albo jest antracytowo-biały

    Ad 2. Sporo z tego co napisałeś można spokojnie odchudzić, np branżyści wcale nie trzeba robić tyle ile piszesz: potrzeba przyłącze elektryczne do rozdzielni i nic poza tym (resztę i tak się człowiek dogada z elektrykiem) - ja za to płacę 400zl, podobnie z wod-kan - projekty przyłączy 500zl a resztę i tak ustalę z hydraulikiem i nie potrzba ich na 3 miesiące tylko zrobią to w 2 tygodnie jak już jest bryła i umiejscowienie budynku.

    Ad 3. Jedynym "branżystą", z którym nie ma dyskusji jest konstruktor, który musi to wszystko policzyć - i też są różni konstruktorzy (z tego co mi mówiono to koszty średnio 2000-6000zl) - ale i tutaj cena zależy od "prostoty budynku bo co innego jak ktoś ma skomplikowany dach, schody ZETA, sporo żelbetu a co innego jak prosty mały domek z dwuspadowym dachem. Niemniej nie jestem architektem tylko "zwykłym" inwestorem i piszę o moich spostrzeżeniach i informacjach od ludzi z branży. Niektórzy architekci też załatwiają sprawy formalne a inni nie....

    Ja nie mówię aby szukać tylko tanich i kierować się ceną ale aby do wszystkiego podejść z rozsądkiem i zrobić rozeznanie na rynku bo poza dużymi miastami można też doszukać się fajnych ludzi z wizją za mniejsze pieniądze. Portfolio jest ważne dla wstępnej szybciej oceny, czy ktoś głownie robi zimny skandynawski styl czy może prowansalski a jak prace już się zaczną to to portfolio nic nie znaczy.

    OK mały OT

    Pozdrawiam

  5. #25
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar qazwsxqazwsx
    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    09-876
    Posty
    5

    Domyślnie

    dobry temat, nie można tej kwestii bagatelizować, bo potem można mieć różne kłopoty. Znajomy przez niedopilnowanie pewnych spraw miał spore problemy z natarczywym sąsiadem ...

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    resztę i tak ustalę z hydraulikiem
    ... podam Ci ciekawy przykład z mojej praktyki zawodowej :
    jeden z Urzędów na Śląsku daje wymóg dołączenia do Projektu Budowlanego ( domu jednorodzinnego )
    " zaprojektować odpowiednie odwodnienie dla obiektów budowlanych oraz przyległego terenu, a w przypadku odprowadzenia wód do gruntu należy wykonać obliczenie jego chłonności "
    - no i teraz pytanie :
    1. - architekt takiego obliczenia nie wykona, projektant konstrukcji tym bardziej, a czy zatrudniony przez Ciebie hydraulik potrafiłby coś takiego przeliczyć i miałoby to moc prawną ? ( uprawnień projektowych raczej nie posiada ) ?
    2. - czy etyczne jest przyjmowanie zlecenia przez architekta na opracowanie PB ( z PNB ) i podjęcia się opracowania całości bez udziału projektanta instalacji, tj. bez możliwości przykładowych obliczeń jw ? - moim zdaniem NIE, ponieważ ( choćby ) naraża to Inwestora na ryzyko inwestycyjne, a architekta na utratę wiarygodności.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony