dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Robert7477

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    2

    Domyślnie Połączenie trzech kolektorów

    Witam.

    W związku z tym , iż nie mam możliwości podłączenia trzech kolektorów inaczej , jak dwa na dole a trzeci u góry , mam pytanie do instalatorów :
    Które połączenie jest prawidłowe , i na którym kolektorze umieścić czujkę temp. , jeśli kolektory będą połączone równolegle .

    Kolektory Hewalex KS 2000 SLP
    zasobnik 300 L.

    Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	73,9 KB
ID:	349716   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	349717  
    Ostatnio edytowane przez Robert7477 ; 13-03-2016 o 09:45

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert7477 Zobacz post
    Które połączenie jest prawidłowe
    Pozdrawiam.
    Prawidłowe jest połączenie drugie a czujnik temp. podłączysz na wyjściu ciepłego glikolu w dolnym zestawia lub górnym kolektorze.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Robert7477

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam.

    Dziękuję za odpowiedż ,

    Między czasie , znalazłem na internecie broszurkę , w której pan z Hewalexa , opisuje niestandardowe połączenia kolektorów , i według niego , prawidłowym połączeniem będzie połączenie 1, z mojego pierwszego postu , a u niego w 3 rysunku lewy schemat (załączam adres strony z artykułem).

    http://instalreporter.pl/ogolna/nies...w-slonecznych/

    Dowiedziałem się , że może być też schemat z 2 mojego zdjęcia z postu pierwszego , ale na wyjściu kolektora pojedynczego , muszę założyć dławik , tak aby przepływ był równomierny , i wcześniej nie wychładzało kolektora pojedynczego , przed kolektorem podwójnym (obrazek na dolnym zdjęciu ).

    Przyznam szczerze , iż teraz mam mętlik w głowie , i proszę o dalsze przemyślenia .

    Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nietypowe-warunki-podczenia-kolektorw-sonecznych-7-638.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	72,5 KB
ID:	350016  

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert7477 Zobacz post

    Przyznam szczerze , iż teraz mam mętlik w głowie , i proszę o dalsze przemyślenia .

    Pozdrawiam.
    Pewnie i ja też ten mętlik miałbym. Ale:
    W tych opisach pod podanym linkiem nikt nie zająknął się o sprawności takich połączeń, przeanalizuje je osobno.
    W instalacjach solarnych największą sprawność uzyskujemy wtedy gdy podgrzewamy czynnik o stosunkowo nie wielką ilość stopni. Ta różnica jest na poziomie 14-16 stopni a i również uzależniona jest od powierzchni wężownicy bo to ona odbiera nam to ciepło z kolektorów.
    Na rys.1 mamy taką sytuację, z e czynnik z pierwszego kolektora podgrzewany jest przez następny a ten z drugiego przez trzeci. Czyli jeden kolektor podgrzewa drugi. Ma to szczególne znaczenie gdy zbiornik jest już rozgrzany a słońce jeszcze operuje. Napisane jest też tam, ze nie można podłączyć więcej jak 5 kolektorów. Pomijając wielkości przepływu to ostatnie kolektory przy takim połączeniu będą pracowały z dużo mniejszą sprawnością jak w połączeniu równoległym właśnie z uwagi na podgrzewanie już podgrzanych kolektorów przez następne.
    Rysunek 2 i 3 to takie połączenie równoległo-szeregowe. Sprawność układ z rysunku 2 będzie większa niż z rysunku nr 3.
    Natomiast z rys Twojego w drugim ujęciu każdy kolektor z osobna ogrzewa czynnik do zdanej temperatury.
    Ale jeżeli z jakiś względów nie możesz wykonać jak w Twoim drugim ujęciu zawsze możesz wykonać jak Tobie łatwiej ale musisz się liczyć z niewielką strata na sprawności.
    A na zamieszczony plik nie patrz bo to nie takie kolektory.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony