dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 135
  1. #41
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Ok, rozumiem. zródło ogrzewania oczywiście nie ma.znaczenia? Ciepło będzie ciepłem

    Pozdrawiam
    Dokładnie, identyczna byłaby sytuacja gdybym wodę w podłogówce grzał czy to gazem czy to bezpośrednio prądem czy to nawet podtlenkiem azotu czy wodorem

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Żadnych sterowników do podłogówki!
    Mam 8 pętli po 85 mb każda, nie mam nawet sterownika pokojowego. Rozdzielacze bez rotametrow otworzone na max. Jesienią włączyłem kocioł gazowy termet silver ustawiłem na 27 stopni i tak działa. W domu stała temp 22,5

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Żadnych sterowników do podłogówki!
    Mam 8 pętli po 85 mb każda, nie mam nawet sterownika pokojowego. Rozdzielacze bez rotametrow otworzone na max. Jesienią włączyłem kocioł gazowy termet silver ustawiłem na 27 stopni i tak działa. W domu stała temp 22,5
    A masz chociaż czujnik pogodowy? Czy te 27 na zasilaniu daję ci 22,5 w domu jak jest +10 i -20 na dworze?
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    A masz chociaż czujnik pogodowy? Czy te 27 na zasilaniu daję ci 22,5 w domu jak jest +10 i -20 na dworze?
    nie mam żadnych czujników. w domu jest zawsze ta sama temp. chyba to kwestia dobrej izolacji i tym samym stabilności układu.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    nie mam żadnych czujników. w domu jest zawsze ta sama temp. chyba to kwestia dobrej izolacji i tym samym stabilności układu.
    To jest jakis cudowny dom, który ma straty niezalezne od temperatury zewnetrznej. Producenci kotłow daja w zestawie regulator pogodowy zwiekszajac swoje zyski, a nieszczesni inwestorzy muszą za nie płacic. A wystarczyłoby wybudowac wg twojego przepisu i juz mamy oszczednosci na zbednej pogodowce i jednoczesnie stabilna temperature wewnatrz. To forum to kopalnia wiedzy i super rozwiazan. A jakby to ułatwiło zycie posiadaczom pomp ciepła ktorzy mysla jak tu nie właczac grzałek, martwia sie czy przy niskich temperaturach sama sprezarka da radę. Chyba bedziesz miał duzo zapytan o technologie budowy takiego domu , jego ocieplenie i inne czynniki determinujace niespotykane własciwosci tego domu.

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    To jest jakis cudowny dom, który ma straty niezalezne od temperatury zewnetrznej. Producenci kotłow daja w zestawie regulator pogodowy zwiekszajac swoje zyski, a nieszczesni inwestorzy muszą za nie płacic. A wystarczyłoby wybudowac wg twojego przepisu i juz mamy oszczednosci na zbednej pogodowce i jednoczesnie stabilna temperature wewnatrz. To forum to kopalnia wiedzy i super rozwiazan. A jakby to ułatwiło zycie posiadaczom pomp ciepła ktorzy mysla jak tu nie właczac grzałek, martwia sie czy przy niskich temperaturach sama sprezarka da radę. Chyba bedziesz miał duzo zapytan o technologie budowy takiego domu , jego ocieplenie i inne czynniki determinujace niespotykane własciwosci tego domu.
    Straty są oczywiście różne w zależności od temp na zewnątrz chodzi o to że samo utrzymywanie podłogi o temp 28 zapewnia temp w domu na poziomie 22 23 stopnie.
    Teraz rozumiesz?

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Straty są oczywiście różne w zależności od temp na zewnątrz chodzi o to że samo utrzymywanie podłogi o temp 28 zapewnia temp w domu na poziomie 22 23 stopnie.
    Teraz rozumiesz?
    Nie, nie rozumiem. Widocznie producenci kotłow ktorzy w komplecie dają regulatory pogodowe tez tego nie rozumieją. Twoj dom jest jedynym znanym mi przypadkiem gdzie niezaleznie od termperatury zewnetrznej jest stała temperatura wewnątrz bez uzycia regulatora pogodowego. Po prostu cud.

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mateusz.C

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Śląskie
    Posty
    144

    Domyślnie

    Dorzuce swoje 3 grosze.
    Jeśli chcesz sterować podłogówką a na przyszłość mieć wszystko przygotowane:
    termostaty w pokojach (odrazu najlepiej kupić cyfrowe żeby móc później ewentualnie sterować telefonem )
    Od każdego z nich do rozdzielacza przylatujesz najlepiej kablem 5 x 1,5
    do rozdzielacza z centrali też najlepiej przylecieć 5x1,5 do zasillenia wszystkich "termostattów" najlepiej jak jesteś na etapie budowy żeby były na 230V
    Nie wiem jaki masz układ ja też działam z kablami pod inteligentny dom. Bedzie to wszystko na Raspberry i chhyba Domoticza Wszystko mam w tzw "gwieździe"
    jak masz w planach rolety na elektrykę przyleć do silników 4x1 do wyłączników 5x1 ( u mnie wszystko schodzi się do centrali )
    póżniej to wszystko można spiąść razem np wiatr zamyka rolety włącza podłogówkę itd.. bez ograniczeń..

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie, nie rozumiem. Widocznie producenci kotłow ktorzy w komplecie dają regulatory pogodowe tez tego nie rozumieją. Twoj dom jest jedynym znanym mi przypadkiem gdzie niezaleznie od termperatury zewnetrznej jest stała temperatura wewnątrz bez uzycia regulatora pogodowego. Po prostu cud.
    Żaden cud. Kocioł ma za zadanie trzymać temperaturę podłogi która stanowi o komforcie całego domu. Za proste dla tych którzy żyją ze sprzedaży układów sterowania.
    Na pewno fakt że mam bardzo ciepły domek typu bliźniak z całą północą ścianą z sąsiada pomaga w stabilizacji temp.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Żaden cud. Kocioł ma za zadanie trzymać temperaturę podłogi która stanowi o komforcie całego domu. Za proste dla tych którzy żyją ze sprzedaży układów sterowania.
    Na pewno fakt że mam bardzo ciepły domek typu bliźniak z całą północą ścianą z sąsiada pomaga w stabilizacji temp.
    Cudów nie ma. Jak masz obciążenie 1kW to potrzeba 2x mniej mocy niż jak obciążenie jest 2kW. A to przy tej samej temperaturze powietrza oznacza inną temperaturę powierzchni podłogi --> wyższa tz. I tego musi pilnować kocioł.

    Tu jest to ładnie wyjaśnione:
    http://www.instsani.webd.pl/236/zasa...ia-podlogowego

    I tu jest jeszcze jeden aspekt pomijany w rozważaniach. Jak następuje znaczny spadek temperatury, to trzeba nie tylko zwiększyć moc adekwatnie do obciążenia, ale trzeba szybko dostarczyć co najmniej kilkanaście kWh ekstra na podniesienie temperatury podłogi. Czyli jak zaraz nam spadnie temperatura z okolic zera do -15 to trzeba dostarczyć znacznie więcej ciepła, niż jak się potem ustabilizuje na -15*.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-02-2021 o 14:55

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie, nie rozumiem. Widocznie producenci kotłow ktorzy w komplecie dają regulatory pogodowe tez tego nie rozumieją. Twoj dom jest jedynym znanym mi przypadkiem gdzie niezaleznie od termperatury zewnetrznej jest stała temperatura wewnątrz bez uzycia regulatora pogodowego. Po prostu cud.
    O czym Ty piszesz? Przy dobrze zaizolowanym domu jak ustawię sobie stała temperaturę (28C) na kotle to przy +5 będzie pracowal 6h/dobę, a przy -15C 20h/dobę.
    Taki to cud.
    Sam mam pogodówke, ale krzywą zasilania mam od 28 do 31C. Resztę robi czas pracy.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    O czym Ty piszesz? Przy dobrze zaizolowanym domu jak ustawię sobie stała temperaturę (28C) na kotle to przy +5 będzie pracowal 6h/dobę, a przy -15C 20h/dobę.
    Taki to cud.
    Sam mam pogodówke, ale krzywą zasilania mam od 28 do 31C. Resztę robi czas pracy.
    Ty masz pogodówkę, Janek nie ma. Efekty macie takie same czyli pogodówka jest zbedna

  13. #53
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ty masz pogodówkę, Janek nie ma. Efekty macie takie same czyli pogodówka jest zbedna
    Inaczej, nie jest niezbędna bo faktycznie stała temp.zasilania przy podłogówce nie powoduję skutków ubocznych. Po prostu urządzenie grzejące będzie krócej pracowało jak jest cieplej a dłużej jak jest zimniej.
    Pogodowka i KG daje ten komfort, że precyzyjniej można grzać ale nie zawsze jest to wymagane i konieczne.

  14. #54
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ty masz pogodówkę, Janek nie ma. Efekty macie takie same czyli pogodówka jest zbedna
    Janek1234 ma podłogówkę a konkretnie 8 pętli po 85 mb.
    To wcale nie jest dziwne co pisze. U mnie przy obecnych mrozach mam temperaturę podłogi 24,5*C a w pomieszczeniach jest 22*C i też jej (posadzki) nie zmieniam. Jedynie co zauważyłem, to częściej włącza się pompa obiegowa podająca ciepłą wodę w układzie tzn że szybciej wychładza się posadzka.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Asolt już w swoim programie wklepał tyle domów więc wie wszystko i nie jest wg jego mozolnie zdobytej wiedzy aby działały inne rozwiązania niż z jego programiku.
    Nie burzmy mu świata.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ty masz pogodówkę, Janek nie ma. Efekty macie takie same czyli pogodówka jest zbedna
    Tak jest. Spokojnie objechałbym cały sezon ustawiając na sztywno 30C (może nawet stopień niżej)
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Tak jest. Spokojnie objechałbym cały sezon ustawiając na sztywno 30C (może nawet stopień niżej)
    fotohobby Ty nie grzałeś czasami w 3 oknach na wyższej temperaturze?
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    O czym Ty piszesz? Przy dobrze zaizolowanym domu jak ustawię sobie stała temperaturę (28C) na kotle to przy +5 będzie pracowal 6h/dobę, a przy -15C 20h/dobę.
    Taki to cud.
    Sam mam pogodówke, ale krzywą zasilania mam od 28 do 31C. Resztę robi czas pracy.
    Wszystko sie zgadza jesli elektronika nie wspomaga CO.
    Przy termostatach gdzie jest teraz -5 do -15 kocioł wlacza sie rano na 2h i popołudniu na 1h. Pomimo duzej bezwładności podlogowki jest wygodne sterowanie indywidualne. Jak w domu są dosc niezdecydowani tempetaturowo domownicy to nie wyobrazam sobie gonitwy do rotametrow co chwila.
    Pomimo tego iz sa termostaty w kazdym pomieszczeniu nie zmagam sie z taktowaniem kotła. Oczywiscie nie ustrzegłem sie od bledu ale wyszlo to dopiero przy rekuperacji ktora badz co badz tez mozna potraktowac jako zbytek lub dla innych tylko komfort. Do rzeczy (dla przestrogi), jesli juz termostaty scienne bez czujnika w wylewce to nie montowac na scianach zewnetrznych i w poblizu okien oraz nie na drodze przeplywu powietrza z anemostatu nawiewno/wywiewnego i to w pokoju po polnocnej stronie.
    Ta niefartowna kumulacja spowodowala ze musze zamontowac bezprzewodowy termostat na scianie wewnetrznej gdyz srednia tempetatura w pomieszczeniu jest w normie a tepa elektronika pokazuje glupoty.
    Ostatnio edytowane przez margabr ; 13-02-2021 o 18:42
    240m2 parter i -1, wielospad T ,
    230m2 podlogowki Vitodens 200 19kW,reku komfovent 500r, Izolacja ziemia 5cm xps i 5 eps parking, fundament 12cm xps, sciany i deka25cm styr. bialy, okna 3szyb.

    Nothing ventured, nothing gained

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    fotohobby Ty nie grzałeś czasami w 3 oknach na wyższej temperaturze?
    Na starcie tego sezonu obniżyłem krzywą i wydłużyłem okna - praca/nauka zdalna.
    Rok temu mia!em krzywą 29-35C
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Na starcie tego sezonu obniżyłem krzywą i wydłużyłem okna - praca/nauka zdalna.
    Rok temu mia!em krzywą 29-35C
    Mozesz cos wiecej o tych wydłuzonych oknach

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony