dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Wentylator kanałowy w DGP?

    Witam,

    Na wstępie wyjaśnię sytuację, a potem postawię pytanie. Mam stary kominek z wkładem fondis diva i z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza w 3 kierunkach: nie użytkowe poddasze (zaczopowany), pokój i przedpokój. Dolot powietrza z zewnątrz ma średnicę tylko 50mm (nie ja budowałem). Wylot powietrza w przedpokoju znajduje się półtora metra od ściany łazienki. Teraz pytanie: czy mogę przedłużyć ten kanał do łazienki, a na wylocie zamontować wentylator kanałowy? Czas pracy nie będzie dłuższy niż godzina - tak aby nagrzało się w łazience. Wyczytałem na sieci, że temperatura pracy takich wentylatorów oscyluje w granicach 40-42st. Nie wiem jaka jest temperatura ciepłego powietrza na wylocie. Zakładam, że przy wymuszonym obiegu będzie ona niższa przez mieszanie się powietrza z zewnątrz. Może już ktoś robił coś podobnego?

    pozdrawiam,
    Adam
    Ostatnio edytowane przez kaawon ; 15-03-2016 o 09:58

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Wentylator jeśli już musisz zamontować przed wylotem powietrza w przedpokoju a następnie poprzez anemostaty wyregulować dopływ powietrza. Inne połączenie będzie powodowało zasysanie zimnego powietrza z wylotu w przedpokoju mieszanie z ciepłym i wtłaczanie go do łazienki.
    Dolot powietrza fi 50 jest chyba dolotem świeżego powietrza do paleniska a nie powietrza do DGP.
    Tak mały przekrój w zależności od oddalenia kominka od ściany może powodować dymienie podczas otwierania drzwi kominka.
    Jeśli wentylatory to tylko wentylatory metalowe z silnikiem EBM PAPST na rurę do 80*C :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aaa.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	11,0 KB
ID:	349988
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 15-03-2016 o 10:57
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Idiotyczne pomysły! Choć wiem, że jest firma, która takie idiotyzmy produkuje, atestuje () i sprzedaje....

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Wentylator jeśli już musisz zamontować przed wylotem powietrza w przedpokoju a następnie poprzez anemostaty wyregulować dopływ powietrza. Inne połączenie będzie powodowało zasysanie zimnego powietrza z wylotu w przedpokoju mieszanie z ciepłym i wtłaczanie go do łazienki.
    Dolot powietrza fi 50 jest chyba dolotem świeżego powietrza do paleniska a nie powietrza do DGP.
    Tak mały przekrój w zależności od oddalenia kominka od ściany może powodować dymienie podczas otwierania drzwi kominka.
    Jeśli wentylatory to tylko wentylatory metalowe z silnikiem EBM PAPST na rurę do 80*C :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aaa.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	11,0 KB
ID:	349988
    Chyba nie wyjaśniłem dokładnie o co mi chodzi. Chciałbym przedłużyć kanał, którego wylot mam w przedpokoju tak aby jego wylot był tylko w łązience. Podałem model wkładu, ale nie napisałem, że nie jest on szczelny/zamknięty - pobiera powietrze z pomieszczeń. Dom był budowany jakieś 18 lat temu. Dolot powietrza pozwala aby powietrze omywało wkład - nie jest z nim bezpośrednio połączony. Wentylator chciałbym zainstalować na wylocie kanału w łazience. Mam nadzieję, że coś się wyjaśniło.
    Ostatnio edytowane przez kaawon ; 15-03-2016 o 14:57

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Idiotyczne pomysły! Choć wiem, że jest firma, która takie idiotyzmy produkuje, atestuje () i sprzedaje....
    Jakby to Pan rozwiązał, Panie Piotrze?! Kanał o długości 2m nie doprowadzi skutecznie ciepłego powietrza gdy kolejny ma kilkadziesiąt centymetrów?
    Ostatnio edytowane przez kaawon ; 15-03-2016 o 15:05

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    ale po co ci tam wentylator.
    Czy teraz przez istniejący kanał nie wychodzi ciepłe powietrze w przedpokoju. Jeśli go pzredłużysz i zamiast do przedpokoju będzie on szedł do łazienki to ogrzejesz tym łazienkę.
    Napisz konkretnie co to jest za DGP..... sama grawitacyjna czy wymuszona przez wentylator zbiorczy który pobiera z komory kominka i rozprowadza po wszystkich pokojach.
    Przydał by sie jakiś rysunek lub schemat gdzie co jest bo doradzanie w ciemno może nie być za szczęśliwe.
    Te wentylatory są jedyne metalowe które wytrzymują temperaturę powietrza wylotowego i w zależności od długości instalacji niestety może ono przekroczyć 60 - 80*C.
    Piszesz ze wkład pobiera powietrze z pomieszczenia..... mówimy teraz o powietrzu potrzebnym do spalania które powinno być pobierane z zewnątrz czy o powietrzu do podgrzania i rozprowadzenia które jak najbardziej powinno być brane z pomieszczenia i po ogrzaniu przez kominek rozprowadzane rurami izolowanymi do innych pomieszczeń.
    Jeśli te pomieszczenia będą np na poddaszu lub w miarę blisko kominka to wystarcza sama siła grawitacji lecz jeśli odległości są spore to instalacja wymaga wentylatora głównego.
    Napisz może czy ten kanał jest jedynym kanałem który ogrzewa pomieszczenia czy też jest jednym z wielu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 20-03-2016 o 13:26
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaawon Zobacz post
    Jakby to Pan rozwiązał, Panie Piotrze?! Kanał o długości 2m nie doprowadzi skutecznie ciepłego powietrza gdy kolejny ma kilkadziesiąt centymetrów?
    Bazując na tym co masz, raczej marne efekty...Wentylatory zawsze narażone są na temperatury przekraczające 100 o C.

    Jest możliwość zrobienia wszystkiego w grawitacji, ale wymaga to doboru średnic kanałów i odpowiedniego wpięcia do kominka. Zwykle uzależnia się to od wielkości pomieszczeń ( zapotrzebowania na ciepło) i ich odległości od źródła ciepła. Każde przyłącze powinno mieć możliwość regulacji, jeśli nie potrafimy z góry określić jak będzie działać nawiew.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony