dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie A może PC bez podłogówki i grzejników???

    Witam serdecznie, może zbyt słabo szukałem, ale nie znalazłem podobnego tematu stąd pozwalam sobie na założenie niniejszego wątku…
    Ogrzewam mój domek już kilkanaście lat elektrycznymi konwektorami i jestem bardzo zadowolony, łączna moc grzejników to 6 kW plus mata grzejna 0,4 kW. Przymierzam się za kilka lat do remontu kapitalniejszego i nosi mnie żeby cos zmienić i unowocześnić i kusi mnie posiadanie pompy ciepła.
    No tak ale nie posiadam wodnego CO to co mam zrobić ? I wpadłem na pomysł kupię pompę multisplit inwerterową powietrze-powietrze czyli w skrócie po prostu Klimę.
    W moim przypadku za jednostkę zewnętrzną i dwie jednostki typu konsole podokienne zapłacę od 8 do 10 tys i umieszczone będą w największych 2 pomieszczeniach w pozostałych pokojach pozostanę przy grzejnikach elektrycznych bo faktycznie zdają egzamin a ich łączna moc to 2kw i dobranie jednostek wewnętrznych o tak małej mocy jest niemożliwe, planuje również podłogówkę elektryczną w całej kuchni.
    Co sądzicie o ogrzewaniu domu Klimą? Może ktoś ma takie rozwiązanie.
    Z całym szacunkiem dla Wszystkich posiadających układy wodne grzewcze, w mojej ocenie sprzecznością jest z jednej strony instalowanie nowoczesnego źródła ciepła i jednocześnie archaicznego układu wodnego , po co ogrzewać wodę żeby ogrzewać powietrze skoro można szybciej i taniej no i ma się pomieszczenia klimatyzowane a klimat zmierza raczej w stronę uzasadniającą posiadanie klimy.

    Znalazłem takie przykładowe parametry
    Jednostka zewnętrzna typu Multi Split serii COFM AECI model ACP-18CT50AECI
    Moc Chłodzenie 5280 (2050-5280) W
    Grzanie 6150 (2340-6150) W
    Ekologiczny gaz R410A
    Klasa energetyczna Chłodzenie A+
    Grzanie A
    Efektywność energetyczna EER -
    COP -
    SEER 5,8
    SCOP 3,8
    Obciążenie obliczeniowe dla ogrzewania (P design h) 5800 W
    Maksymalna ilość jednostek wewnętrznych 2
    Pobór mocy Chłodzenie 1560 W
    Grzanie 1390 W
    Poziom hałasu ≤ 61 dB(A)
    Poziom mocy akustycznej ≤ 63 dB
    Średnica rur przyłącz. 1/4”
    Średnica rur przyłącz. (gaz) 3/8”
    Średnica przewodu ster. 3 x 2,5 mm²
    Zasilanie ~220-240V / 1f / 50Hz
    Maks. długość instalacji 30 m
    Maks. różnica wysokości 20 m
    Dł. instalacji bez doładowania 5 m
    Dod. ilość czynnika 15g x długość instalacji, powyżej 10 m
    Rozstaw mocowań 560 mm
    Zakres temperatury pracy -20°C ≤ T ≤ 50°C
    Wymiary Netto (szer/wys/gł) 845×320×700 mm
    Waga Netto 48,0 kg

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Temat znany i sprawdzony. Możesz pójść w stronę jednostek Daikin Cold - w ub roku takie jednostki montowaliśmy w kilku domach, zamieniając piece akumulacyjne i kocioł węglowy. Możesz wybrać system VRV IV S compact - małe jednośmigłowe i jednofazowe agregaty. Możesz wybrać układ nadmuchowy z jednostką centralną SkyAir. PC są nie tylko grunt-woda i powietrze-woda, ale i powietrze-powietrze.
    Co do multi - jest różnica między jednostkami dedykowanymi do pracy całorocznej a "zwykłymi" klimatyzatorami grzewczo-chłodzącym.
    Te ostatnie zazwyczaj pracują do -15 stopni i parametry w tych temp. są przeciętne.
    To co podałeś, to jedne z tańszych urządzeń. Sprawdź sobie tabele mocy dla -20. (o ile w ogóle takowe będą)
    pzdr

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem jak sprawują się dedykowane urządzenia do ogrzewania ale od 2 lat ogrzewam biura w mojej firmie klimatyzatorami i wiem, że w domu bym tego nie użył.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    A dlaczego?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.632
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    @gawel

    Z archaicznym, to kojarzy mi się system ogrzewania nadmuchowego.
    Już w Malborku taki funkcjonował

    Zresztą w moim domu z lat '70 też.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A dlaczego?
    Odczuwa się brak komfortu. Przy ogrzewaniu nadmuchowym jest nierównomierny rozkład temperatur. Przy podłodze jest chłodniej.
    System sprawdza się w pomieszczeniach użytkowanych okresowo bo szybko można nagrzać.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Bo masz jednostki umieszczone wysoko na ścianie, ja myślę o jednostkach podokiennych typu konsola mają 2 nawiewy dolny przy podłodze ogrzewający i górny chłodzący.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    gawel, wydasz 10 000zł - ile rocznie zaoszczędzisz?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Wiesz ja już i tak płacę za prąd bardzo mało bo zmieniłem dostawce rok temu wyszło mi średnio za ogrzewanie i cuw i normalne zużycie niespełna 200 zł miesięcznie. Jak wspomniałem marzy mi się posiadanie PC tak co do zasady , tak niskie zużycie prądu zawdzięczam też trybowi jego pracy i obniżeniu temp podczas nieobecności w domu podczas pracy, z uwagi na to iż zamierzam przejść na emeryturę za 4 lata pomyślałem o podwyższeniu komfortu i zwiększeniu zakresu pracy mojego ogrzewania jak również kuszące jest posiadanie klimatyzowanego domu w kontekście ostatnich upalnych lat. Szacuję ,że instalacja wykorzystywana tylko w sezonie grzewczym jako ogrzewanie powinna się zwrócić po najpóźniej 5 latach a jak zaszaleję i wezmę coś z wyższej półki to po 8-10

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    mam klimę w domu ale nie wyobrażam sobie stosowanie jej jako podstawowego ogrzewania.

  11. #11

    Domyślnie

    pisał tu kiedyś kilka lat temu użytkownik takiej całorocznej PC powietrze-powietrze
    był zadowolony z systemu (ale z tego co pamiętam, to pisał w wątkach "zbiorczych" o PC, nie pamiętam czy miał osobny wątek)
    pamiętam tylko - o czym napomknął już clarnet - że taki model całoroczny który miał(do -20C) to jednak wyjdzie drożej....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  12. #12

    Domyślnie

    znalazłem - to 1figor1 http://forum.muratordom.pl/member.php?17931-1igor1
    i dziennik
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4389177
    uderzaj bezpośrednio do niego
    widzę że czasami tutaj bywa
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    @gawel

    Z archaicznym, to kojarzy mi się system ogrzewania nadmuchowego.
    Już w Malborku taki funkcjonował

    Zresztą w moim domu z lat '70 też.
    Archaiczna to jest podłogówka bo stosowana już starożytnym Rzymie.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi a tak poza tym , ja nie neguję posiadania pc+podłogówki, bo to jest fajne i komfortowe, z tym że rozważane przeze mnie rozwiązanie dotyczy osób dla które mieszkają już ładnych paręnaście czy nawet parędziesiąt lat i remontując chciałyby unowocześnić swój dom lub mieszkanie a ze względów po prostu technicznych kub (i) ekonomicznych jest to po prostu nieopłacalne lub niemożliwe.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Podniosę temat może po 2 latach, ktoś ma jakieś nowe doświadczenia.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Podniosę temat może po 2 latach, ktoś ma jakieś nowe doświadczenia.
    Witam,
    w firmie użytkujemy od 2,5 roku biurowiec ok 500m2 tylko z PC P/P-głównie w oparciu o jednostki wewnętrzne sufitowe kasetonowe (grzanie i chłodzenie).Działać-działa ,koszty roczne ok 2 500pln po wszystkich podatkach.W domu bym tego systemu jednak nie chciał-zawsze coś tam jednak dmucha...
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Ja teraz remontowałem biuro i z racji tego że posiedzimy tam 5-6 lat nie chciałem zbyt duzo inwestować. Za 14 netto zamontowalismy musltisplita Rotenso , 3 konsole + 2 jednostki zwykłe. Jak na biuro to ok. W domu bym nie chciał. Jednak dmucha, trochę hałasuje, (nie wyobrazam sobie że włącza mi się w sypialni o 5 rano ) robi defrosty i wtedy nie grzeje.... Nie wiem jak bedzie wyglądała klimatyzacja z konsoli - montaż był w listopadzie. Jeśli miałbym coś w domu radykalnie zmieniać raczej stawiałbym na podwyższenie komfortu. Konsola na grzewcza nie mieści mi się w tym pojęciu.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    OKI Marcin dziękuje za opinię ja planuję split w salonie (parterze szeroko pojętym) w sypialniach zostają konwektory Atlantic znane i lubiane.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Witam,
    w firmie użytkujemy od 2,5 roku biurowiec ok 500m2 tylko z PC P/P-głównie w oparciu o jednostki wewnętrzne sufitowe kasetonowe (grzanie i chłodzenie).Działać-działa ,koszty roczne ok 2 500pln po wszystkich podatkach.W domu bym tego systemu jednak nie chciał-zawsze coś tam jednak dmucha...
    Pzdr
    Ja nie umieszczę jednostki wewnętrznej pod sufitem tylko pod oknem w salonie , nadmuch będzie w stronę gdzie nikt nie będzie przebywał na stałe. Bardziej zastanawiam się nad głośnością, Mam jednak nadzieję że to nie będzie najgłośniejsze urządzenie w domu.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    Ja teraz remontowałem biuro i z racji tego że posiedzimy tam 5-6 lat nie chciałem zbyt duzo inwestować. Za 14 netto zamontowalismy musltisplita Rotenso , 3 konsole + 2 jednostki zwykłe. Jak na biuro to ok. W domu bym nie chciał. Jednak dmucha, trochę hałasuje, (nie wyobrazam sobie że włącza mi się w sypialni o 5 rano ) robi defrosty i wtedy nie grzeje.... Nie wiem jak bedzie wyglądała klimatyzacja z konsoli - montaż był w listopadzie. Jeśli miałbym coś w domu radykalnie zmieniać raczej stawiałbym na podwyższenie komfortu. Konsola na grzewcza nie mieści mi się w tym pojęciu.
    Ile trwa ten defrost? O piatej rano to ja wstaję nie ma problemu

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony