dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 80
  1. #61

    Domyślnie

    Ale ja nie będę budował w Warszawie... Więc nie zmieniajmy tematu

  2. #62
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Ja buduję pod Wrocławiem.
    Nie bardzo wierzę w realizację tych zakazów palenia w Krakowie.
    Przecież znaczną część głownie starszych ludzi nie stać na zmianę źródła ogrzewania.
    Taka zmiana to czasem nawet dziesiątki tysięcy złotych.
    Państwo nie może tak po prostu nakazać bez odpowiedniej rekompensaty czy dopłat.

    Zresztą śmieszne jest to, że gro mieszkań czynszowych w okolicach centrum miasta ma właśnie takie ogrzewanie. Kto ma zapłacić za jego wymianę? Właściciel ... czyli miasto. Niby skąd wezmą takie pieniądze.

  3. #63
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Stany średnie (moim zdaniem przy pompie nie ma sensu bić się o każdą kWh)
    13cm posadzka (lepiej dać 20), 15cm ściany, 25-30cm dach. Dom 133m2 (użytkowa), 3 osoby, rekuperacja, polska pompa gruntowa 8kW. Średnie roczne zużycie na CO i CWU 4000kWh 80% w taniej taryfie. Cały dom średnio zużywa 8000kWh rocznie. Koszt prądu około 3000zł.

    Dom mojego ojca ma 120 metrów , izolacja ścian pustak + 12 suporeksu + 10 cm styropianu , w tym roku paląc tylko kominkiem z płaszczem wodnym opał kosztuje mniej jak sam prąd do Twojej pompy ciepła.

    Gdzie to tanie grzanie ?
    W dodatku piszesz że 80% prądu masz w taniej taryfie , jak to osiągasz ?
    Darek B

  4. #64
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.058

    Domyślnie

    ROTFL Ręce opadają.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  5. #65
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Stany średnie (moim zdaniem przy pompie nie ma sensu bić się o każdą kWh)
    13cm posadzka (lepiej dać 20), 15cm ściany, 25-30cm dach. Dom 133m2 (użytkowa), 3 osoby, rekuperacja, polska pompa gruntowa 8kW. Średnie roczne zużycie na CO i CWU 4000kWh 80% w taniej taryfie. Cały dom średnio zużywa 8000kWh rocznie. Koszt prądu około 3000zł.
    Czegoś nie rozumiem.
    Te 8000kWh rocznie x COP (tylko) 2.5 x 0.60zł/kWh = 1920 zł ... skąd 3000 zł ?
    Chyba, że doliczyłeś zużycie prądu przez pozostałe urządzenia w domu ?

    Reasumując moją sytuację:
    - pompa ciepła (inwerterowa)
    - jeden zasobnik CWU 500l nagrzewany do 45-50stC (z grzałkami jakby się pompa zepsuła lub temperatura spadła <-20stC)
    - zwykły kominek (nawet bez rozprowadzania ciepła) dla ozdoby i tworzenia nastroju
    - podłogówka podłączona bezpośrednio do pompy ciepła. Grzanie głownie w taryfie nocnej, o ile nie starczy to dogrzewanie w dziennej.
    = komfort i bezpieczeństwo

    Hmmm ... no to pozostaje mi tylko znaleźć firmę która to wykona

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Dom mojego ojca ma 120 metrów , izolacja ścian pustak + 12 suporeksu + 10 cm styropianu , w tym roku paląc tylko kominkiem z płaszczem wodnym opał kosztuje mniej jak sam prąd do Twojej pompy ciepła.

    Gdzie to tanie grzanie ?
    W dodatku piszesz że 80% prądu masz w taniej taryfie , jak to osiągasz ?
    Myjk ma racje, łapy opadają.

    A gdzie ja napisałem ile płacę za prąd do PC?
    80% prądu do PC mam w taniej taryfie! Nie jest to jakiś super wynik.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fan*ft Zobacz post
    Czegoś nie rozumiem.
    Te 8000kWh rocznie x COP (tylko) 2.5 x 0.60zł/kWh = 1920 zł ... skąd 3000 zł ?
    Chyba, że doliczyłeś zużycie prądu przez pozostałe urządzenia w domu ?
    PC zużywa średnio 4000kWh, a dom drugie tyle. Czyli razem 8000kWh za które płacę około 3000zł.

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Dom mojego ojca ma 120 metrów , izolacja ścian pustak + 12 suporeksu + 10 cm styropianu , w tym roku paląc tylko kominkiem z płaszczem wodnym opał kosztuje mniej jak sam prąd do Twojej pompy ciepła.

    Gdzie to tanie grzanie ?
    W dodatku piszesz że 80% prądu masz w taniej taryfie , jak to osiągasz ?
    spróbuj poczytać ze zrozumieniem, a nie tylko sprzedać kominek na forum

    przyjemnego kotłowania w salonie
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  9. #69
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    PC zużywa średnio 4000kWh, a dom drugie tyle. Czyli razem 8000kWh za które płacę około 3000zł.
    Rozumiem

    Też się zgadzam z Myjk'iem. Robienie sobie kotłowni w salonie to nie jest szczyt luksusu ...
    Dla mnie kominek ma być ozdobą.
    Dom ma być bezobsługowy.

  10. #70

    Domyślnie

    Czyli co, grzania CWU też niet? Tylko gotowanie salonu?

  11. #71
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    No wygląda, że niet.
    Gotowanie salonu i liczenie że wentylacja sobie z tym poradzi. Jak nie poradzi to otworzę okna

    Rzeczywiście po analizie wychodzi mi, że zysk z płaszcza (w mojej sytuacji ... podkreślam!) jest niewielki a komplikacja układu zwiększa koszt całości o parę tysięcy. Wygląda na to ... że nie warto ...

  12. #72
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.058

    Domyślnie

    agb, ano niet. Weźmy to matematycznie. 200L wody ogrzane z 15 do 50 sC przy pomocy PC w 2T to koszt ~80 GROSZY. Warto za taką cenę inwestować w układ i babrać z drewnem vel paliwem i sprzątaniem po paleniu z gotowaniem salonu gratis? O syfach z komina spadających na głowę inwestora nie wspomnę.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 29-03-2016 o 18:11
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  13. #73

    Domyślnie

    Można grzać większy zbiornik i do wyższej temp. I co najważniejsze, nie dla 80 groszy, tylko żeby człowiek sobie mógł w kominku zapalić jak będzie miał ochotę. W kominku jakim będzie chciał. Ja wiem, że tu wszystko musi się opłacić, każdy grosz jest przeliczany na mikrometr dodatkowego styropianu, a kominki są na cenzurowanym, ale są też tacy co sobie po prostu chcą w nim zapalić A, że człowiek szuka przy okazji co by z tym wyprodukowanym ciepłem zrobić to chyba normalnie. Ponadto wydaje mi się, że jasno zostało powiedziane, że nie chodzi tu o oszczędności prądu zużytego przez PC.

    Poza tym moje większe obawy dotyczą tego, że wyprodukowane ciepło nie "zmieści" się w zbiorniku

  14. #74
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.058

    Domyślnie

    Nie jest to normalne skoro nigdy się to nie zwróci. Ergo, szukasz jak się schronić przed deszczem, stając pod rynną. Gdzie tu logika, zupełnie nie wiem.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  15. #75
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.508
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Nie jest to normalne skoro nigdy się to nie zwróci. Ergo, szukasz jak się schronić przed deszczem, stając pod rynną. Gdzie tu logika, zupełnie nie wiem.
    Na stwierdzenie "bo tak chcę" nie ma zadnych argumentów. Wszelka dyskusja jest bezcelowa.

  16. #76

    Domyślnie

    To tak jak z argumentem "to się nie zwróci". Okna też najlepiej zamurować. Jakbyście dokładnie czytali temat, to byście zauważyli, że nikt się przy niczym nie upiera , a jedynie zadaje pytania i oczekuje argumentów za i przeciw. Nie tylko liczenia każdego grosza. Vide pomysł CO z kominka, co do którego zgodziliśmy się, że jest chybiony.

  17. #77
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.058

    Domyślnie

    Nie jest tak samo jak argument "to się nie zwróci" póki nie piszesz tylko o "przyjemności" z palenia, ale także o wykorzystaniu energii z palenia -- bo ewidentnie mierzi Cię, że będziesz wkładać pracę i pieniądze na paliwo i wyrzucać 80% tej energii w komin. Co oznacza w prostej linii, choć ewidentnie nie chcesz dopuścić tego do siebie, że COŚ chcesz jednak ZAOSZCZĘDZIĆ przy okazji. W tej sytuacji argument, że się nakład kosztów potrzebny do TEGO zaoszczędzenia przy paleniu nie zwróci jest jak najbardziej zasadny.

    Więc albo palisz dla przyjemności, masz w nosie koszty, wtedy zlej na łaczenie kominka z CWU, bo PC ogrzeje szybko i tanio, instalacja będzie prosta i bezproblemowa. Albo przestań stawiać zasłonę dymną i przyznaj, że chcesz jednak na tym "zaoszczędzić". Tylko wtedy przyjmij do wiadomości, że nic tym nie zaoszczędzisz, bo zyski z tego grzania nigdy nie dogonią kosztów inwestycyjnych.

  18. #78
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Nie do końca jest jak piszesz Myjk.

    Robię kominek dla przyjemności patrzenia na niego. Koszty jakie będą to będą.
    Ale ... jak już robię kominek to może przy okazji wykorzystać go jako awaryjne źródło zasilania ciepłem?
    I tu też do pewnego stopnia można nie patrzyć na ekonomię. Źródło awaryjne to źródło awaryjne, powinno być.

    Tylko (w moim przypadku) gdy już stwierdziłem, że koszt tego "awaryjnego dodatku" będzie znaczący, uznałem że w razie awarii głównego źródła łatwiej będzie po prostu grzać wodę grzałkami i zdać się na grawitacyjne rozprowadzenie ciepła z kominka. I tu już zadziałała ekonomia
    Gdyby jednak zmiana kominka na taki z płaszczem zamknęła by się w kosztach powiedzmy 3 tysięcy, to nie patrząc na to że to się nigdy nie zwróci i tak bym to zrobił.

    Więc "bo tak chcę" ma czasem głębszy sens i nie należy generalizować

  19. #79
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.058

    Domyślnie

    Cóż, nie da się ukryć, że mamy inne priorytety przy budowie domu. Ja wolę pieniądze, które nie mają szans na zwrot (i podkreślam, piszę o pieniądzach wydanych na DRUGIE źródło ciepła, nawet jeśli jest zapasowe i stawiane dla PRZYJEMNOŚCI) wykorzystać do zapewnienia sobie komfortu, czyt. chłodzenia vel klimatyzacji w lato. I też będę chciał odzyskiwać energię z chłodzenia na rzecz grzania CWU/basenu. To z prostej przyczyny, za połowę postawionej przez Ciebie granicy cenowej można się zabezpieczyć i to bezobsługowo.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 30-03-2016 o 08:42
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  20. #80
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Eeee tam Wcale nie mamy innych priorytetów
    Ja chciałbym ożenić temat i wykorzystać pompę również jak klimatyzator. Modele SXC Panasonica mają taką opcję.
    Basenik też przewiduję, tyle że sporo później.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony