dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dropsec
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chudów
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Jak wykonać odprowadzenie deszczówki i oczyszczalni biologicznej

    Witam,

    W przyszłym tygodniu będę robił odwodnienie z deszczówki oraz wyprowadzenie wody z oczyszczalni biologicznej. Mam pytanie do Was, ponieważ grunty mam w miarę dobrze przepuszczalne, chciałem wykonać rozsączenie tej wody za pomocą drenażu. Dach powierzchni 200m2 - chciałbym puścić osobnymi rurami a wyjście z oczyszczalni też osobną rurą. Łacznie mam zamówione 150mb rury żółtej drenarskiej na ten cel.

    Badania geotechniczne miałem robione i poniżej wycinek z badań:



    No i nasuwają się pytania:
    1) Czy robić studzienkę chłonną czy tylko w poziomie drenaż ? (studzienka wydaje mi się zbędna bo tuż pod warstwą dobrze przepuszczalną znajduje się woda gruntowa)
    2) Czy robić jakąś studzienkę rewizyjną ? Niech mi ktoś wytłumaczy do czego będzie potrzebna?
    3) Czy rurę w otulinie czy bez (jak bez to oczywiście geowłóknina i w środek ... no właśnie co dokładnie, piasek, żwir ?)
    4) Ile faktycznie tej rury powinienem puścić w gruncie
    5) Czy jest coś o czym muszę pamiętać szczególnie ?

    Dzięki z góry za pomoc,
    Indywidualny 240m2 + 40m2 garaż, podłogówka 210m2, PC PW Atlantic 11kW Excelia, WM TheslaGreen AirPack 400, Inteligencja KNX. 20cm szkło piankowe na gruncie, 12cm EPS 200 podłoga parter, 20cm grafit ściany, 9cm EPS 200 strop, 40 cm strop poddasze wełna, 25cm piana PUR skosy do kalenicy, brak okien dachowych, żaluzje fasadowe, odkurzacz retraflex, POS, 3kV PV. Nasz dziennik budowy - czytaj

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Witam,

    na samym początku chciałem napisać, że nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i żebyś nie traktował tego co napiszę poniżej jako pewnik.

    Czy oprócz badań geotechnicznych miałeś również robione badania hydrogeotechniczne związane właśnie z budową oczyszczalni ścieków i z rozsączaniem oczyszczonych ścieków? Jeśli tak, to geolog powinien określić system rozprowadzania oczyszczonych ścieków w tym opracowaniu.

    Wydaje mi się, że w przypadku rozsącania oczyszczonych ścieków odległość drenażu rozsączającego lub dna studni chłonnej od poziomu wód gruntowych powinna wynosić conajmniej 1,5 m. Obawiam się, że studnia chłonna w Twoim wypadku raczej odpada, a ewentualne rozsączanie trzeba będzie zrobić w nasypie (aby zachować minimalną odległość od wód gruntowych).

    Mam nadzieję, że wypowie się jeszcze ktoś mądrzejszy.

    Pozdrawiam

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dropsec
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chudów
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Wydaje mi się, że w przypadku rozsącania oczyszczonych ścieków odległość drenażu rozsączającego lub dna studni chłonnej od poziomu wód gruntowych powinna wynosić conajmniej 1,5 m. Obawiam się, że studnia chłonna w Twoim wypadku raczej odpada, a ewentualne rozsączanie trzeba będzie zrobić w nasypie (aby zachować minimalną odległość od wód gruntowych).
    Z tego co się orientuje, to wodę deszczową chyba można odprowadzić do wód gruntowych (toż to ta sama woda ). Co do POS to ja znam przepis że minimum 15m od studni, ale u mnie nie ma w pobliżu żadnej studni.

    Zastanawiam się tylko czy wykonywać studnię chłonną, bo jeśli tak to jaki ona miałaby sens, gdy wody mam na poziomie 1,4-1,5 m głębokości ? Drenaż robiłbym na głębokości 0,8-1,1 m tam gdzie jest warstwa żwiru na schemacie + oczywiście dodatkowo żwir w geowłókninie pod drenażową rurą.

    Jakiej grubości żwir zakupić ? czy piasek też potrzebny ?
    Indywidualny 240m2 + 40m2 garaż, podłogówka 210m2, PC PW Atlantic 11kW Excelia, WM TheslaGreen AirPack 400, Inteligencja KNX. 20cm szkło piankowe na gruncie, 12cm EPS 200 podłoga parter, 20cm grafit ściany, 9cm EPS 200 strop, 40 cm strop poddasze wełna, 25cm piana PUR skosy do kalenicy, brak okien dachowych, żaluzje fasadowe, odkurzacz retraflex, POS, 3kV PV. Nasz dziennik budowy - czytaj

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Z góry przepraszam za post nie do końca odpowiadający na zadane pytanie.

    Nie chciałbym tutaj zasiać ziarna niepewności, ale polecam przejrzenie rozporządzenia ministra środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. 2014 poz. 1800).

    Jednym z warunków odprowadzenia ścieków bytowych do gruntu (niezależnie, czy na terenie aglomeracji, czy poza nią) jest spełnienie warunku:

    "miejsce wprowadzania ścieków do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych."

    Co ciekawe w nowym rozporządzeniu pojawia się jeszcze kwestia pobierania i badania próbek z oczyszczalni (nie wiem, czy Chudów podlega pod aglomerację i jak ewentualnie urząd gminy ceduje wykonanie badań).

    Poza tym nie wiem, czy gmina przy zgłoszeniu użytkowania oczyszczalni ścieków nie wymaga przypadkiem badań hydrogeologicznych.

    W kwestii odległości od studni moja interpretacja "warunków technicznych (...)" jest taka, że POŚ może być oddalona od studni o 15m, ale drenaż musi już być oddalony o 30m.

    Jeśli chodzi o wody opadowe, brałeś może pod uwagę skrzynki rozsądzające?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony