dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 77
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bard13
    Zależy dla kogo co jest OK.
    Jak lubisz siedzieć boso przy stole na kafelkach, to weź 10 cm.

    jak chodzisz w pluszowych kapciach z watą, to nie musisz stosować.

    Czy dasz 1, 2, 5 czy 10 cm to Twój wybór ale inny komfort, ja osobiście nie wierzę w ciepłotę matki Ziemii i wolę się odizolować
    mozesz dac nawet 30cm styropianu a temperatura podlogi bez ogrzewania na pewno sie nie bedzie roznic jak w przypadku 5cm.

    cieplo jak mowia wszytskie prawa fizyki "ucieka" do gory a ziemia jest stosunkowo dobrym izolatorem. w koncu z czego robi sie cegly?

    jedynie w przypadku ogrzewania podlogowego warto oprocz paru centymetrow styropianu zastosowac ekran/folie aby wykorzystac cale cieplo promieniowania.

    Powiem przekornie: na pewno straty wynikajace z wentylacji grawitacyjnej beda wieksze niz straty przez niezaizolowana cieplnie posadzke. warto sie wiec zastanowic przed nadmiernym zainwestowaniem w izolacje posadzek.

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Ciepło ucieka we wszystkich kierunkach. Nie tylko do góry.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Ciepło ucieka we wszystkich kierunkach. Nie tylko do góry.
    jasne
    ale warto zwrocic na przewodnictwo cieplne.
    ale ile wg zasady "przynajmniej 10cm na posadzce" trzebaby dac ocieplajac sciany?

    jestem ciekaw bo mozna znalezc sporo postow z przytoczonymi obliczeniami dla scian. moze ktos z was sie pokusil i policzyl takze dla posadzki na gruncie? i gdzie lezy to optimum ekonomiczne? jestem ciekaw wynikow bo obecnie zamierzam ocieplic posadzki w piwnicy ale 10cm styropianu i 7cm wylewki spowoduje ze w piwnicy bede chyba musial chodzic na kolanach.

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Optimum ekonomiczne ocieplania podłogi jest niemożliwe do obliczenia dla wszystkich. U jednego będzie to 5 u innego 15 cm. Zależy od zbyt wielu czynników. Jeśli dobrze pamiętam to 10 cm styropianu w podłodze na gruncie daje współczynnik przewodzenia U około 0,3. Budując ściany o takim współczynniku dobrze byłoby mieć podłogę podobną.
    Co do piwnicy to nie inwestuj w ocieplanie jej podłogi. Chyba, że to ma być mieszkalna piwnica. Ociepl ściany piwniczne a jeśli się upierasz to daj góra kilka cm w podłogę.
    W moim domu ściany mają wsp. przenikania ciepła ok 0,13 a podłoga na gruncie 0,2-0,23 chyba. Do tego powierzchnia podłogi jest większa niż powierzchnia ścian. Procentowo czmycha przez moją podłogę strasznie dużo drogiego ciepełka. Tylko przez okna ucieka więcej

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Nie tylko do góry.
    Podmieniłbym na "Ale przeważnie do góry", jeżeli mówimy oczywiście o ciepłym powietrzu we wnętrzu budynku
    pozdrawiam

    woreczek

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Obliczając ile ciepła ucieka do góry a ile w dół bierze się pod uwagę opory przejmowania ciepła. I tak się składa, że ten opór dla strumienia ciepła w górę Rsi=0,1 a kierunek w dół Rsi=0,17. A więc różnica to R=0,07 z korzyścią dla podłogi. Niewiele jeśli ma się na uwadze, że opór cieplny 10 cm styropianu to 2,5

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Obliczając ile ciepła ucieka do góry a ile w dół bierze się pod uwagę opory przejmowania ciepła. I tak się składa, że ten opór dla strumienia ciepła w górę Rsi=0,1 a kierunek w dół Rsi=0,17. A więc różnica to R=0,07 z korzyścią dla podłogi. Niewiele jeśli ma się na uwadze, że opór cieplny 10 cm styropianu to 2,5

    oczywiscie opor cieplny 10cm styropianu na podlodze i na sicanie jest ten sam tylko ze temp podlogi prawie nigdy nie spoda ponizej 4° (16° roznicy do temp wnetrza) za to za sciana moze byc i -20 (40° roznicy). Dlatego sensowne wydaje mi sie - z uproszczeniem - takie ocieplanie podlogi aby wspolczynniki przenikania tez zachowaly ta proporcje.

    u mnie piwnica ma byc pomieszczeniami "technicznymi" a wiec male labo, kotlownia z pralnia, cinema-room () i pom. na sprzety "sportowe". nie bede przesadzal wiec ze styropianem.

    ale w najblizszym czasie bedziemy tez robic posadzki u moich rodzicow a tam nie ma piwnicy. dlatego takze technologia ocieplenia takie podlogi bardzo mnie interesuje. jako wykonczenie maja przyjsc dechy wiec moze zamiast styropianu uzyc welny?

  8. #28

    Domyślnie

    my dajemy 7 cm ( 4 + 3), a pod tym papa + folia.

  9. #29

    Domyślnie

    Ludzie a jak macie w projektach???

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    zwykle Gesiu w projektach mamy mniej, tzn. ciensze warstwy
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    W moim projekcie było 10 cm.
    Tom Soyer Obliczając współczynnik przenikania ciepła dla podłogi na gruncie oprócz oporów poszczególnych warstw dodaje się także opór gruntu, który jest pod podłogą. Opór ten przyjmuje się uproszczony z tabeli. O takiej:
    http://www.republika.pl/jezier/podloga.html
    Następnie do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynku przyjmuje się jedną wartość temperatury zewn. dla ścian, dachu, podłóg.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    W moim projekcie było 10 cm.
    Tom Soyer Obliczając współczynnik przenikania ciepła dla podłogi na gruncie oprócz oporów poszczególnych warstw dodaje się także opór gruntu, który jest pod podłogą. Opór ten przyjmuje się uproszczony z tabeli. O takiej:
    http://www.republika.pl/jezier/podloga.html
    Następnie do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynku przyjmuje się jedną wartość temperatury zewn. dla ścian, dachu, podłóg.
    sprobowalem policzyc sam.
    z moich obliczen wynika, ze aby uzyskac na gruncie podobne parametry do scian (np silka 40cm, R=0, wystarczy w najzimniejszej strefie dac 6cm styropianu FS15 (4,5cm FS20 R=0,03/0,04), powyzej 4m od scian zewnetrzych wystarczy 4cm FS15 (lub 3cm FS20). Jesli ktos chce cieplej moze dolozyc styropianu.

    zgadza sie?

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Czytam i czytam i jestem coraz głupszy. Mam chudziak i teraz conajwyżej by dać więcej styropianu trzeba będzie podmurować najniższe okno w wykuszu o jedną cegłę (a żona szepcze, dajmy więcej, dajmy więcej) tylko czemu, skoro człowiek który mieszka na 5 cm mówi, że zimą jest ciepło?

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Rafałek. Współczynnik przenikania ciepła przegród, czy to podłogi, czy ściany nie ma wpływu na temeraturę wewnątrz domu.

  15. #35

    Domyślnie

    a co to jest zbrojenie rozproszone na podlodze? takie wylewki tez sie zbroi?

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Tom soyer. U mnie podobnie. Opór gruntu w strefie pierwszej to 0,5 - czyli jak 2 cm styropianu, a w strefie frugiej 0,945 jak 4 cm styropianu.
    Współczynni przenikania ciepła dla 14 cm - 0,21 i 0,195, dla 10 cm 0,28 i 0,25 a dla 5 cm styropianu 0,44 i 0,37. Każda z tych wartości mieści się w normie ale ja wolę gdy cieka mi mniej ciepła z domu

  17. #37

    Domyślnie

    Dajemy 15 cm styropianu i na to gdzieniegdzie 8 cm wylewki a gdzie indziej legary i deski. A w ścianach mam 15 cm wełny.

  18. #38

    Domyślnie

    Ja mam nad chudziakiem podmurowane o jeden bloczek silikatu (22cm).
    I pod wylewkę na gruncie pójdzie 2x7 cm styropianu i na to 8-9 cm wylewki
    zbrojonej. Zbrojonej dlatego bo to garaż, a docelowo warsztat w którym będą stały
    maszyny.

    Piętro u nas będzie mieszkalne i tam też będzie podłogówka. I zastanawiam się
    nad wysokością styropianu na górze, żeby za wiele nie grzać dołu. Na razie
    wykoncypowałem 8 cm styropianu + 8 wylewki + 2 cm warstwy powierzchniowej
    i wszystkie okna będą tak umieszczone, żeby ten wymiar uwzględnić.

    Pozdrawiam
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    u nas też będzie 10 cm + 8 wylewka
    Brat ma 10 cm i można zimą bez kapci chodzić -jest cieplo
    I O TO CHODZI

    już na etapie murowania ścian przyjęliśmy taką wysokość ,żeby 10 styropianu się zmieściła...

  20. #40
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafałek
    Mam już mętlik. Dziś rozmawiałem z dwoma osobami które twierdzą, że mieszkają już od pewnego czasu na 5 cm styropianu i jest OK. Czy jest ktoś na forum kto ma mało styropianu i jest mu ciepło?
    mam sciany fundamentowe całkowicie obsypane ziemia - nie widziałem potrzeby stosowac grubszej izolacji od gruntu
    ziemia w zimie oddaje ciepło
    kto ma piwnice ten wie jaka panuje tam temperatura w zimie

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony