dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 75 z 75
  1. #61
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeep Zobacz post
    Właśnie tego nie za bardzo rozumiem. Wszędzie jest napisane, że pierwszym krokiem jest pomiar źródła wody. Dlatego chciałem najpierw dobrać pompe tak, żeby mniej więcej spełniała wymagania, zmierzyć dokładnie jakie mam ciśnienie i wydajność na kolektorze i wg tego zaplanować sekcje nawadniania. W jaki sposób zrobić to odwrotnie?
    Pomiar źródła wody to podstawa. Pompa nie może być mocniejsza niż wydajność źródła. Jeśli mówimy o doborze docelowej pompy to najpierw projekt.

  2. #62

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Pomiar źródła wody to podstawa. Pompa nie może być mocniejsza niż wydajność źródła. Jeśli mówimy o doborze docelowej pompy to najpierw projekt.
    Chodziło mi bardziej o wydajność źródła zasilającego nawadnianie (od tego większość ludzi zaczyna projekt, tak samo mówią wszystkie poradniki). Wydajność studni jest zmierzona (+150l/min) i oczywiście pompa nie może być większa. Co znaczy dobrać pompe pod projekt? Największą jaka jest żeby było jak najmniej sekcji?
    Teorytycznie mógłbym wsadzić pompę która mi da odpowiednie ciśnienie (odpowiednie tzn jakie?) przy 150l/min i pół działki zrobić na jednej sekcji ale tak się chyba nie robi?
    Elektrozawory żeby były w rozsądnej cenie muszą być 1'' - takiej ilości wody nie przepuszczą.
    Istnieją jakieś optymalnie parametry na wejściu do systemu nawadniania?
    Ostatnio edytowane przez Jeep ; 13-08-2019 o 06:54

  3. #63
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeep Zobacz post
    Chodziło mi bardziej o wydajność źródła zasilającego nawadnianie (od tego większość ludzi zaczyna projekt, tak samo mówią wszystkie poradniki). Wydajność studni jest zmierzona (+150l/min) i oczywiście pompa nie może być większa. Co znaczy dobrać pompe pod projekt? Największą jaka jest żeby było jak najmniej sekcji?
    Teorytycznie mógłbym wsadzić pompę która mi da odpowiednie ciśnienie (odpowiednie tzn jakie?) przy 150l/min i pół działki zrobić na jednej sekcji ale tak się chyba nie robi?
    Elektrozawory żeby były w rozsądnej cenie muszą być 1'' - takiej ilości wody nie przepuszczą.
    Istnieją jakieś optymalnie parametry na wejściu do systemu nawadniania?
    To już musi się ktoś od nawadniania wypowiedzieć... a co do pompy to chodzi o to aby się co chwila nie załączała. Najlepiej jakby pracowała ciągle czyli z taką wydajnością jaką odbierze nawadnianie.

  4. #64

    Domyślnie

    Uważam, że projekt powinien być do rzeczywistej wydajności pompy. Trafienie z kupnem pompy pod zakładaną wydajność wcale nie jest takie oczywiste.

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    To już musi się ktoś od nawadniania wypowiedzieć... a co do pompy to chodzi o to aby się co chwila nie załączała. Najlepiej jakby pracowała ciągle czyli z taką wydajnością jaką odbierze nawadnianie.
    Pompa będzie musiała pracować ciągle. Nie planuję układu zbiornikiem tylko ze sterownikiem do pomp typu BRIO.

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Uważam, że projekt powinien być do rzeczywistej wydajności pompy. Trafienie z kupnem pompy pod zakładaną wydajność wcale nie jest takie oczywiste.
    Mniej wiecej jestem w stanie oszacować jakie powinno być ciśnienie dla nawadniania - myślę, że ok 4.5 bar będzie ok. Dla linii kroplującej pójdzie reduktor.
    Tylko co z wydajnością? Projekt powinien zakładać 10% mniejszy wydatek na sekcji niż mamy na zasilaniu ale co się stanie jeżeli wydajność będzie większa? Ciśnienie będzie wzrastać do maksymalnego wynikającego z charakterystyki pompy?

  6. #66
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeep Zobacz post
    ale co się stanie jeżeli wydajność będzie większa? Ciśnienie będzie wzrastać do maksymalnego wynikającego z charakterystyki pompy?
    Charakterystki pompy w danym punkcie pracy.
    PRzy większym wydatku wody wzrośnie mniej. Przy mniejszym wzrośnie więcej. Jak coś pójdzie nie tak z obliczeniami, albo przytka się zraszacz itp to ciśnienie może polecieć do dużych wartości. Systemy nawadniania zazwyczaj działają na wzglęnie małych ciśnieniach, rurki nie są na 10atm itd.
    W sytuacji ekstremalnej, np spalona cewka w elektrozaworze i braku wydatku wody można zrobić jakieś kuku. Moim zdaniem przed całością reduktor ciśnienia nie tylko przed liniami kroplującymi.

    Pamiętaj o jednej rzeczy. Dane o zraszaczach są orientacyjne. Pompa też się zużywa z czasem. Z projektu nawodnienia nie wyliczysz co do litra wydatku wody. Nie ma takiej opcji. Do tego z czasem coś się może zmieniać w nawodnieniu - jak pisałem przytka suę filtr, zepsuje (nim zauwayżysz( jakieś zraszacz, zarosną troche rury. Ciężko będzie zrobić nowodnienie idealnie pod wydajość pompy, z której strony byś nie zaczął. Kupowanie duuużej pompy na pół działki też bez sensu, bo drożej niż dodatkowe elektrozawory i sekcje. Niestety ale najlepiej by było mieć pompę z hydroforem/wyłącznikiem dobraną na ciut powyżej projekotwanego, orientacyjnego wydatku. Wyłącznik załątwi sprawe ciśnienia. Nie ryzykujesz uszkodzenia pompy.

    Druga opcja to pompy elektroniczne, które się dostosują z obrotami żeby w danym punkcje pracy zawsze dawać takie samo założone ciśnienie. Ale to zdecydowanie droższe rozwiązania. Choć robiąc od zera mające sens, bo można zrezygnować zupełnie z obudowy studni chociażby.
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 13-08-2019 o 11:06

  7. #67

    Domyślnie

    Wielkie dzięki. Bardzo konkretna odpowiedź.

    Generalnie mam miejsce na hydrofor. Tzn musiałbym po prostu zrobić zabudowę studni.
    Miałem nadzieje że jeżeli dobiorę pompe która na powierzchni osiąga maksymalnie ok 4,5/5bar to bezpiecznie będę mógł korzystać ze sterownika pompy pomijając hydrofor. Chyba pompa nie wytworzy większego ciśnienia niż wynika z charakterystyki dla danej wysokości podnoszenia?
    Ciekawe jak by się zachował taki układ jeżeli z powiedzmy 80'l/min zużywałby tylko połowę.
    Trzeba by się pobawić z manometrem oraz zwykłym zaworem i przetestować. Odczytać ciśnienie z zależności od przepływu jaki ustawimy na zaworze.

    Jeżeli chodzi o reduktor ciśnienia to chyba nie można go stosować przed sterownikiem pompy, ale to musialbym doczytać.
    Pompy elektroniczne to ciekawe rozwiązanie, ale biorąc pod uwagę koszty wolałbym chyba zrobić zabudowę studni.
    Jakiej wielkości hydrofor byłby odpowiedni? 300l

    Jakie przepływy planować na sekcje żeby było optymalnie (średnice rur, elektrozawory)? Powiedzmy 100l to za dużo. 50? 60?

  8. #68
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeep Zobacz post
    Wielkie dzięki. Bardzo konkretna odpowiedź.

    Generalnie mam miejsce na hydrofor. Tzn musiałbym po prostu zrobić zabudowę studni.
    Miałem nadzieje że jeżeli dobiorę pompe która na powierzchni osiąga maksymalnie ok 4,5/5bar to bezpiecznie będę mógł korzystać ze sterownika pompy pomijając hydrofor. Chyba pompa nie wytworzy większego ciśnienia niż wynika z charakterystyki dla danej wysokości podnoszenia?
    Ciekawe jak by się zachował taki układ jeżeli z powiedzmy 80'l/min zużywałby tylko połowę.
    Trzeba by się pobawić z manometrem oraz zwykłym zaworem i przetestować. Odczytać ciśnienie z zależności od przepływu jaki ustawimy na zaworze.

    Jeżeli chodzi o reduktor ciśnienia to chyba nie można go stosować przed sterownikiem pompy, ale to musialbym doczytać.
    Pompy elektroniczne to ciekawe rozwiązanie, ale biorąc pod uwagę koszty wolałbym chyba zrobić zabudowę studni.
    Jakiej wielkości hydrofor byłby odpowiedni? 300l

    Jakie przepływy planować na sekcje żeby było optymalnie (średnice rur, elektrozawory)? Powiedzmy 100l to za dużo. 50? 60?
    Sam musisz zdecydować jakie rozwiązanie wybrać. Też siuę bawiłem w jakieś hydrofory itp. Od 5 lat mam pompę elektroniczną i tam nie zajrzałem nawet. Dwa razy do roku włacz/wyłacz.
    Głowne rury i zawory 1". Nigdy nie widziałem zaworów 5/4". A 1.5" zawory raz że duuużo droższe to straszne wielkie, gorzej z dostępnością cześci, a w końcy memebrana w takim zaworze się zuzywa. Choć może coś się zmieniło., bo dawno nic w tym temacie nie kupowałem.

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Sam musisz zdecydować jakie rozwiązanie wybrać. Też siuę bawiłem w jakieś hydrofory itp. Od 5 lat mam pompę elektroniczną i tam nie zajrzałem nawet. Dwa razy do roku włacz/wyłacz.
    Głowne rury i zawory 1". Nigdy nie widziałem zaworów 5/4". A 1.5" zawory raz że duuużo droższe to straszne wielkie, gorzej z dostępnością cześci, a w końcy memebrana w takim zaworze się zuzywa. Choć może coś się zmieniło., bo dawno nic w tym temacie nie kupowałem.
    Za Twoją radą postanowiłem jednak pójść w stronę stabilizacji ciśnienia na poziomie pompy.
    Dzwoniłem do IBO i zaproponowali coś o czym nie pomyślałem.
    Nie trzeba kupować pompy elektronicznej. Wystarczy do standardowej pompy dokupić falownik - dedykowany do pomp, który ma wbudowany czujnik ciśnienia (np IVR02M) lub uniwersalny, programowalny (np, EURA E800).
    Pierwszy jest prosty w obsłudze - wystarczy ustawić wymagane ciśnienie. Za to drugi ma możliwość sterowania protokołem MODBUS - nawadnianiem będzie sterował system Grenton więc np do linii kroplującej mógłbym zmienić ciśnienie bez zakładania reduktora ciśnienia.

    Ma ktoś doświadczenie z takimi falownikami i mógłby coś doradzić?

  10. #70

    Domyślnie

    Jak się dowiedziałem falownik do pompy jednofazowej to już droższa sprawa.
    Zostaje chyba sterownik IBO IVR-02M. Miał ktoś z tym styczność?

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.915

    Domyślnie

    Chyba mało popularne urządzenie. Pewnie cena to czyni.
    Z opisu wydaje się być bardzo dobre.
    https://budujemydom.pl/instalacje/wo...ompy-do-studni
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #72

    Domyślnie

    mam dobrany zestaw jak Jastrząb, czyli pompa głębinowa i automatyczny wyłącznik ciśnieniowy bezpośrednio do nawadniania.
    Czy ktoś się orientuje czy można dołożyć trójnik żeby jeszcze kranik zrobić?

  13. #73
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    mam dobrany zestaw jak Jastrząb, czyli pompa głębinowa i automatyczny wyłącznik ciśnieniowy bezpośrednio do nawadniania.
    Czy ktoś się orientuje czy można dołożyć trójnik żeby jeszcze kranik zrobić?
    Co za problem ? Ja teraz będę wstawiał trójnik z zaworem od razu i odejście właśnie na punkt poboru wody gardeny (taki w ziemi).

  14. #74

    Domyślnie

    chciałem się upewnić, dzięki

  15. #75
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pdw88

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    biala podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    91

    Domyślnie

    Panowie mam problem z włącznikiem pompy głębinowej IBO . Otóż już drugi raz wyrwało z kruciec z włącznika, który jest zamontowany w pionie. Co jest grane pompa po wyłączeniu utrzymuje takie duże ciśnienie, że wyrywa króciec z gwintu obudowy włącznika? Zauważyłem, że w droższym modelu - Brio 2000m jest - krócieć od strony pompy jest skręcony dodatkowo wkrętami po obwodzie jego kołnierza, u mnie jedynie zalane łączenie klejem.
    Ostatnio edytowane przez pdw88 ; 26-03-2022 o 21:52 Powód: błąd

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony