dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 60
  1. #41

    Domyślnie

    Witam !
    Maluszku ja też bardzo poproszę o schematy i zdjęcia.
    Trochę o tym czytalam i bardzo mnie to interesuje.
    Z góry dziękuję!!!
    e-mail : [email protected]

  2. #42

    Domyślnie

    Maluszek prosze o wyslanie na maila zdjec
    [email protected]
    THX

  3. #43

    Domyślnie

    Maluszek prosze o wyslanie na maila zdjec
    [email protected]
    Pozdro

  4. #44

    Domyślnie

    Witam!

    Bardzo fajny system!!
    Mam ejdno pytanie, po co jest by-pass?? gdzie powietrze ma lecieć po odcięciu przepustnica??

    Proszę o przesłanie fotek, będę bardzo wdzięczny.
    [email protected]

    Pzodrawiam!
    Początek marzeń...
    GG 9401507

  5. #45
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    erykzm

    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    4

    Domyślnie

    Maluszku bardzo proszę, przyślij dla mnie też zdjęcia na adres [email protected]

  6. #46
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Witam
    Czy tak można? - Tak, można, jak jest zrobione ze znajomością tematu.
    Czy tak trzeba? - Nie, nie ma takiej konieczności.
    Układ wentylacji z rekuperatorem ma za zadanie wymianę powietrza bez utraty ciepła.
    Układ ogrzewania ma grzać.
    Inne zadania, inne regulacje. Przecież ciepłe powietrze dostarczone jakkolwiek i tak przepłynie przez rekuperator i po uśrednieniu strumienia ciepła zostanie rozprowadzone po budynku.
    Tu tworzony jest nadmuchowy układ wentylacyjno-grzewczy. Można, tylko stopień komplikacji i regulacji trochę wyższy, ale jak ktoś lubi...?
    Dobrze zrobione będzie działało poprawnie.
    Pozdrawiam Adam M.

  7. #47
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    givo

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    7

    Domyślnie

    Maluszku,
    Czy mógłbym także otrzymać zdjęcia Waszej instalacji.
    Interesuje mnie także całkowity koszt wykonania oraz kontakt do Pana, który to wykonywał.
    Od dłuższego czasu niestety bezskutecznie szukam wykonawcy kompleksowej instalacji takiego właśnie rodzaju.
    Już nawet zastanawiałem się czy nie zrobić jednak dwóch oddzielnych systemów... ale teraz znów wstąpiła we mnie nadzieja, że w zasadzie moznabyłoby to połączyć.
    pozdrawiam,
    Wojtek

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    givo, erykzm, wojcik9, lony - zdjęcia wysłałam. Dajcie znać czy doszły.

  9. #49

    Domyślnie

    Ja u siebie po długich debatach z wykonawcami takich instalacji i lekturze forum postanowiłem
    zrobić dwie osobne instalacje. Instalacja dgp działa od dwóch miesięcy. Natomiast reku
    palnowałem uruchomić teraz (w listopadzie) - jednak nastapiłą zmiana planów (kasa)
    i rekuperator + gruntowiec będzie dopiero w przyszłym roku.

    Obydwie instalacje wykonywałem samodzielnie - to nie jest wcale takie trudne. Najgorsza
    sprawa to montaż ramek anemostatów i podłączenie do nich rur w sufitach g-k.
    A postanowiłem zrobić je oddzielne bo jak to napisał adam_mk - każda z tych instalacji
    ma robić coś innego. Łączenie ich funkcji prowadzi do komplikacji układu i problemów ze
    sterowaniem. Oczywiście są one do przejścia - ale niestety drożej niż osobne instalacje.

    Pozdrawiam
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

  10. #50

    Domyślnie

    Jeśli to nie kłopot również chetnie bym spojrzał na te zdjęcia.
    [email protected]

  11. #51

    Domyślnie

    adamie_mk widzę że masz doświadczenie w temacie rekuperatorów i ogrzewania powietrzem i kominkiem( czytałem dużo Twoich postów jesteś chyba autorytetem w tych tematach)
    jak najefektywniej i oszczednie ogrzać taki dom:
    buduję dom 155 m2 z użytkowym poddaszem, planuję gwc z rekuperatorem, chciałem połączyć instalację wntylacyjną z kominkiem dgp( ale chyba mi odradziłeś), dom będzie przecieplony 20 cm styropianu pod podłogą , beton komórkowy + 20 cm styropianu w ścianach, strop 30 cm wełny , nie mam dostępu do gazu , pozostaje prąd i olej, i nie chcę robić instalacji co
    plis o radę

  12. #52

    Domyślnie

    adamie_mk widzę że masz doświadczenie w temacie rekuperatorów i ogrzewania powietrzem i kominkiem( czytałem dużo Twoich postów jesteś chyba autorytetem w tych tematach)
    jak najefektywniej i oszczednie ogrzać taki dom:
    buduję dom 155 m2 z użytkowym poddaszem, planuję gwc z rekuperatorem, chciałem połączyć instalację wntylacyjną z kominkiem dgp( ale chyba mi odradziłeś), dom będzie przecieplony 20 cm styropianu pod podłogą , beton komórkowy + 20 cm styropianu w ścianach, strop 30 cm wełny , nie mam dostępu do gazu , pozostaje prąd i olej, i nie chcę robić instalacji co
    plis o radę

  13. #53
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Witam
    Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie GWC z rekuperatorem. Bardzo bym się zastanawiał nad celowością budowy klasycznego układu DGP. Pomysł z gubą izolacją cieplną uważem za bardzo dobry.
    Podłogówkę ułożyłbym wszędzie gdzie się da. Przy wentylacji mechanicznej odpada murowanie kosztownych kominów, które jeszcze trzeba "obrobić" na dachu. Jak powinien być kominek, to w układzie wydzielonym, tak żeby miał osobny i regulowany wlot zimnego powietrza z dworu do paleniska i wylot spalin do komina. Wtedy szyba. Układ otwartego paleniska odpada. Zaburzyłby obieg strumieni powietrza w domu. Gdyby kominek miał płaszcz wodny i spory zbiornik buforowy, to zasilanie podłogówki (z natury akumulacyjnej) z takiego akumulatora-bufora łagodnie rozłożyłoby w czasie skutki termiczne orgii kilkugodzinnego intensywnego wieczornego palenia. DGP oferuje strumień bardzo ciepłego, suchego powietrza i to tylko w momencie palenia w kominku. Grawitacyjne rozprowadzenie tego powietrza bywa kapryśne. Mechaniczne bywa głośne (kłopotliwe), bo wentylatory w strudze tak ciepłego powietrza lubią "dawać głos". Mając rekuperator i tak uśrednimy wytworzony strumień ciepła. A może by tak więcej wlotów i wylotów w układzie wentylacji mechanicznej zamiast klasycznego 3 nadmuchy + 3 wyloty? Kanały byłyby o mniejszych średnicach a takie łatwiej "przytulić" do konstrukcji obiektu i zabudować. Może watro pomyśleć o układzie kolektorów ciepła pod CWU na lato (od wiosny do jesieni na czas kiedy ogrzewanie jest wyłączone). Są proste do zrobienia we własnym zakresie i wcale nie kosztowne.
    A jakby tak jeszcze zrobić akumulator ciepła? Sezon grzewczy możnaby mocno skrócić.
    Te niewielkie ubytki ciepła jakie będą, to nawet grzejąc prądem można uzupełnić. Tu autorytetem jest Jezier. Warto go podpytać. Przyjazny i wie co mówi.
    Okna. Ważna sprawa! Połowę można wstawić nieotwieranych, stałych, co ma niemały wpływ na ich koszt. Otwieranie okien w sezonie grzewczym mija się z celem przy wentylacji mechanicznej.
    Zalety:
    Brak wydatków na murowanie kominów.
    Tańszy i prostszy dach.
    Tańsze okna.
    Skrócony sezon grzewczy.
    Większy komfort.
    Mniej kurzu do sprzątania (GWC jest też filtrem powietrza).
    Wady:
    Jakoś to ciepło gromadzić trzeba więc duży zbiornik powinien być.
    Trzeba te rurki połączyć. Samo się nie zrobi.

    Pozdrawiam Adam M.

  14. #54
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Sprawy związane z tym co powyżej.
    Jeżeli jest 155m2 powierzchni to sugerowana będzie centrala wentylacji 350m3/godz. Ona jednak ma kanały dość małej średnicy i spore prędkości przepływu a to oznacza świstanie w rurkach.
    Obejrzałbym wnętrze prtfela ew. zawartość warsztaciku przydomowegi i rozważył układ 500m3/godz. Ciszej, sprawniej. Mniejszy wystarcza. Większy jest "przyjaźniejszy".
    Adam M.

  15. #55

    Domyślnie

    adam_mk
    podpowiedz mi proszę "wielkośc" GWC rurowego
    dom 200 m2 po podłodze, góra skosy,
    zamierzam zrobić układ z osobnym wymiennikiem i osobnymi wentylatorami i filtrami, myślę o układzie 500m3/godz
    ile powinien mieć GWC łącznej długości, jakiej średnicy, na jakiej głębokości
    i co śadzisz o pomyśle wykorzystania do GWC zwykłych pomarańczwych rur kanalizacyjnych i pozostawienu mozliwości ich umycia "karszerem", (od strony wlotu i wylotu GWC) z zachowaniem spadku do studzienki rewizyjnej blisko wlotu z "grzybka"

  16. #56
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    witam
    Dlaczego GWC rurowy? Wysoki poziom wody gruntowej? Jak głęboko ta woda?
    Bardziej zależy Ci na klimatyzacji latem czy na ogrzewaniu zimą?
    Złożenie układu "z kawałków" to dobry pomysł. Wydaje mi się, że wyjdzie trochę taniej niż kompakt-centrala.
    Adam M.

  17. #57

    Domyślnie

    adam_mk
    witam
    poziom wód gruntowych wcale nie przeszkadza - będę mieszkał na górce, wcześniej myślałem o żwirowym ale trochę nie przekonują mnie aspekty bakteryjne, wg mnie trzeba by zrobić jakąś lampę bakteriobujczą w złożu.
    "Bardziej zależy Ci na klimatyzacji latem czy na ogrzewaniu zimą?" pewnie na jednym i drugim ale na ogrzewaniu w zimie jednak bardziej - koszty

    a jak zrobić by-pas jażeli jast to złożone z kawałków, normalnie w "kompakcie"wkłada się kasetę do reku, a przy układzie z kawałków to jak, zrobić obejście z 2 stron wymiennika i przepustnicę 3 drożną?
    i co myślisz o zwykłych rurach kanalizacyjnych?

  18. #58
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Witam
    Czy zadałeś sobie kiedyś pytanie "co to są warunki normalne" wielokrotnie przywoływane w wielu definicjach?
    Rtęć w warunkach "nienormalnych" jest metalem kowalnym, ciągliwym o pięknym połysku i dźwięcznym! Trzeba jej tylko temperaturę obniżyć. Tak z 50stC.
    W żwirowym GWC bakterie mają wiecznie warunki "nienormalne" i do tego bardzo nieprzychylne. W rurowym może się stać odwrotnie. Będą nienormalnie korzystne dla nich
    Przełączniki strumienia (żaluzje sprzężone) nie są drogie i są wykonywane dla każdego przekroju kanału wentylacyjnego. Ty decydujesz czy lato, czy zima i przełączasz wajchę, co otwiera lub zamyka bajpas. Z siłownikiem sterowanym automatyką kosztują blisko 1000zł./szt
    Te czerwone rury kanalizacyjne są ok. Sam je stosuję. Np. tu
    http://murator.com.pl/forum/viewtopi...=915893#915893
    Naprawdę nie chcesz mieć automatycznego dopasowania wilgotności powietrza do bierzących warunków? Przecież to jest najtrudniejsze "na piechote"
    Pozdrawiam Adam M.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Mając rekuperator i tak uśrednimy wytworzony strumień ciepła.
    Jak bardzo można liczyć na zdolność rozprowadzania po domu ciepła z kominka/kozy przez rekuperator? Strumień wentylacyjny nie jest zbyt duży i nie jestem pewien czy to się sprawdza. Czy może się wypowiedzieć ktoś kto taki układ juz posiada?

  20. #60
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pkon87

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Pabianice
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maluszek Zobacz post
    Stefano - u mnie jest tak jak u Ciebie tzn. powietrze z kominka przechodzi przez trubinkę do komory mieszającej i tam jest mieszane z powietrzem z rekuperatora następnie dwoma rurami rozprowadzane jest na parter i piętro (każdą z tych rur można wyłączyć, żeby powietrze nią nie było rozprowadzane). Rekuperator połączony jest dodatkowo do GWC. Powietrze wyciągane jest z kuchni, łazienek, spiżarni. Natomiast w garderobach powietrze jest nawiewane ze względu, że umieszczone są pod skosami i projektant stwierdził, że dodatkowo ociepli nam pokoje. U mnie rury są troszkę większe tzn. 200 ze względu na gorące powietrze. Dodatkowo ocieplone są wełną mineralną.

    Kominiarz, który odbierał nam dom był zachwycony całym naszym ustrojstwem.

    Witam Maluszku
    Temat jest już dość stary ale właśnie zastanawiam się nad możliwośćią połączenia kominka z wentylacją, Nurtuje mnie jednak miejsce w którym to połączenie jest wykonane, czy jest to już za rekuperatorem ? Czy przed (ta sama rura co z czerpni)
    Czy mogę prosić o zdjęcia Pani instalacji na priv ?? [email protected]
    Pozdrawiam

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony