dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 127
  1. #41

    Domyślnie

    [QUOTE=Krisss81;8156529]Witam a czy mógł by Pan podać konkretny przepis , paragraf na który mógłbym się powołać ? Oczywiście odnośnie tego , że ekspertyza musi być.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krisss81 Zobacz post
    Witam a czy mógł by Pan podać konkretny przepis , paragraf na który mógłbym się powołać ?
    Prawo budowlane
    Art. 71 ust.1 pkt 2
    Art. 71 ust.2 pkt 5
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #43

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za pomoc .

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Rozporządzenie w sprawie zakresu i formy Projektu Budowlanego
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/Do...WDU20220001679

    " § 23. 1) ..... a w przypadku przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy obiektu budowlanego dołącza się EKSPERTYZĘ TECHNICZNĄ OBIEKTU."

    tak więc nie ma tu żadnej " ... nadinterpretacji przepisu ". EKSPERTYZA ma być, co wynika wprost z przepisów budowlanych.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  5. #45

    Domyślnie

    Witam ponownie , zacytowane przez Pana paragrafy żeczywiście są w ustawie ale widzę , że odnoszą się do projektu technicznego. Tego nie składam w starostwie . W starostwie składam projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczno- budowlany . Przy projekcie architektoniczno- budowlanym w ustawie niema słowa o ekspertyzie technicznej obiektu i przy tym też upiera się mój architekt. I też nie chce dołączyć mi ekspertyzy do tegoż projektu. A starostwo wymaga ekspertyzy w projekcie architektoniczno- budowlanym .(Pomijając fakt , że w technicznym zrobił ekspertyzę , ale on nie posiada uprawnień bez ograniczeń w konstrukcji.)

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Jeżeli nie ma uprawnień to znaczy, że nie zrobił ekspertyzy.
    Kto wykonał projekt techniczny w zakresie konstrukcji?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #47
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Kto wykonał projekt techniczny w zakresie konstrukcji?
    - dobre pytanie ! tym bardziej, że Projekt Techniczny jest jedną z części Projektu Budowlanego ! - bez Projektu Technicznego, Projekt Budowlany jest niekompletny,
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #48

    Domyślnie

    Może źle się wyraziłem , ma uprawnienia do projektowania , jest projektantem w izbie . Ale nie ma uprawnień bez ograniczeń do wykonania ekspertyzy technicznej w konstrukcji budynku. Podobno współpracuje z kimś kto dla niego takie ekspertyzy wykonuje , ale mi nie dołączył takiej ekspertyzy . Mój błąd , że zapłaciłem za projekt przy jego odbiorze nie mając świadomości , że czegoś brakuje. Dowiedziałem się , że ten człowiek jest bardzo konfliktowy i ciężko się z nim współpracuje . Obawiam się , że nie dołączy mi tej ekspertyzy , a co za tym idzie projektem za kilka tys. Mogę sobie tyłek podetrzeć. Czy jest jakiś sposób na odzyskanie pieniędzy ? Dodam , że w projekcie też zrobił dach na przybudówce dwu spadowy pomimo iż chciałem jednospadowy wmawiając mi , że tylko w ten sposób przejdzie to w urzędzie . Gdyż w warunkach był dach na budynku dwu lub wielo- spadowy . A na całym budynku już jest dach dwu spadowy. Zasugerował że później wprowadzi zmianę .

  9. #49

    Domyślnie

    Może źle się wyraziłem , ma uprawnienia do projektowania , jest projektantem w izbie . Ale nie ma uprawnień bez ograniczeń do wykonania ekspertyzy technicznej w konstrukcji budynku. Podobno współpracuje z kimś kto dla niego takie ekspertyzy wykonuje , ale mi nie dołączył takiej ekspertyzy . Mój błąd , że zapłaciłem za projekt przy jego odbiorze nie mając świadomości , że czegoś brakuje. Dowiedziałem się , że ten człowiek jest bardzo konfliktowy i ciężko się z nim współpracuje . Obawiam się , że nie dołączy mi tej ekspertyzy , a co za tym idzie projektem za kilka tys. Mogę sobie tyłek podetrzeć. Czy jest jakiś sposób na odzyskanie pieniędzy ? Dodam , że w projekcie też zrobił dach na przybudówce dwu spadowy pomimo iż chciałem jednospadowy wmawiając mi , że tylko w ten sposób przejdzie to w urzędzie . Gdyż w warunkach był dach na budynku dwu lub wielo- spadowy . A na całym budynku już jest dach dwu spadowy. Zasugerował że później wprowadzi zmianę .

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Nie wiem na jaki zakres projektu umawiałeś się z Architektem ?
    Jeśli na opracowanie PROJEKTU BUDOWLANEGO to ten składa się z :
    1 - Projektu Zagospodarowania Działki
    2 - Projektu Architektoniczno Budowlanego ( w tym przypadku przebudowy obiektu )
    3 - wszelkich wymaganych do projektu zgodnie z tematem opracowania załączników formalno prawnych, pozwoleń, itp
    ( od Mapy do celów projektowych, po Opinie Geotechniczną włącznie ) - to zazwyczaj jest po stronie Inwestora
    4 - Projektu Technicznego w zakresie :
    - konstrukcja ( uprawniony projektant konstrukcji ) - w tym dla przebudowy opracowania ekspertyzy budynku istniejacego
    - instalacji sanitarnych ( uprawniony projektant instalacji sanitarnych )
    - instalacji elektrycznych ( uprawniony projektant instalacji elektrycznych )
    - charakterystyki energetycznej budynku

    W przypadku przebudowy obiektu, całość jw powinna być poprzedzona inwentaryzacją stanu istniejącego, a wszelkie uzgodnienia z Tobą ( np. / w tym dachu budynku ) powinny być uzgadniane na etapie Projektu Koncepcyjnego poprzedzającego Projekt Budowlany.
    Dodam, że Projekt Techniczny, który jest częścią Projektu Budowlanego nie może odbiegać od p.1, p2, a koordynacja branżowa Projektu Technicznego jest wpisana w pracę Architekta.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  11. #51

    Domyślnie

    Witam ponownie , czy jest gdzieś w przepisach zapisane jakie uprawnienia są potrzebne do sporządzenia takiej ekspertyzy technicznej budynku? W ustawie czytamy tylko , że potrzebne odpowiednie uprawnienia ale jakie to już nie napisano. Mój architekt twierdzi że się odwołał do wojewody , ministerstwa i gdzieś jeszcze już nie pamiętam , i czeka na odpowiedź . Myślę , że mnie zwodzi, potrafi się rozłączyć w trakcie rozmowy i nie odbierać już.

  12. #52
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    § 23. 1 ( zakresu i formy projektu ) dot. " rozwiązań konstrukcji obiektu budowlanego " tym samym dla mnie jest logiczne, że ekspertyzę techniczną powinien opracować uprawniony projektant konstrukcji. W szczególnych przypadkach może również opracować ją rzeczoznawca budowlany, ale ( wg mojej wiedzy ) tymi szczególnymi przypadkami są np. katastrofy budowlane, różne postępowania sądowe itp.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Rzeczoznawca budowlany w zakresie konstrukcji budowlanych może opracować ekspertyzę konstrukcyjną budowlaną także zwykłych tematów
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    No tak, choć moim zdaniem lepiej, aby jedna osoba ( posiadająca odpowiednie uprawnienia ) opracowywała zarówno ekspertyzę, jak i projekt przebudowy budynku w zakresie projektu technicznego konstrukcji.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Nie wiem na jaki zakres projektu umawiałeś się z Architektem ?
    Jeśli na opracowanie PROJEKTU BUDOWLANEGO to ten składa się z :
    1 - Projektu Zagospodarowania Działki
    2 - Projektu Architektoniczno Budowlanego ( w tym przypadku przebudowy obiektu )
    3 - wszelkich wymaganych do projektu zgodnie z tematem opracowania załączników formalno prawnych, pozwoleń, itp
    ( od Mapy do celów projektowych, po Opinie Geotechniczną włącznie ) - to zazwyczaj jest po stronie Inwestora
    4 - Projektu Technicznego w zakresie :
    - konstrukcja ( uprawniony projektant konstrukcji ) - w tym dla przebudowy opracowania ekspertyzy budynku istniejacego
    - instalacji sanitarnych ( uprawniony projektant instalacji sanitarnych )
    - instalacji elektrycznych ( uprawniony projektant instalacji elektrycznych )
    - charakterystyki energetycznej budynku

    W przypadku przebudowy obiektu, całość jw powinna być poprzedzona inwentaryzacją stanu istniejącego, a wszelkie uzgodnienia z Tobą ( np. / w tym dachu budynku ) powinny być uzgadniane na etapie Projektu Koncepcyjnego poprzedzającego Projekt Budowlany.
    Dodam, że Projekt Techniczny, który jest częścią Projektu Budowlanego nie może odbiegać od p.1, p2, a koordynacja branżowa Projektu Technicznego jest wpisana w pracę Architekta.
    Umawiałem się na zmianę sposobu użytkowania wraz z rozbudową , nadbudową , przebudową. I wszystkie te projekty posiadam , tylko w nich brakuje tej ekspertyzy i w urzędzie jej wymagają a Pan projektant upiera się że nie ma obowiązku jej dołączać . A Pani w urzędzie powiedziała mi że ten konkretny architekt nie ma uprawnień do sporządzenia takiej ekspertyzy.

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " .... zmianę sposobu użytkowania wraz z rozbudową , nadbudową , przebudową "
    opisujesz TEMAT opracowania, natomiast PROJEKT BUDOWLANY masz niekompletny. Brakuje Projektu Technicznego wraz z wymaganą ekspertyzą.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krisss81 Zobacz post
    A Pani w urzędzie powiedziała mi że ten konkretny architekt nie ma uprawnień do sporządzenia takiej ekspertyzy.
    Pani w urzędzie pewnie ma rację bo uprawniony architekt raczeń nie ma uprawnień konstrukcyjnych.
    Zapłać dodatkowo za ekspertyzę i będzie po temacie.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Pani w urzędzie pewnie ma rację bo uprawniony architekt raczeń nie ma uprawnień konstrukcyjnych.
    Zapłać dodatkowo za ekspertyzę i będzie po temacie.
    Właśnie tak jest , tylko po pierwsze dlaczego mam płacić dodatkowo ?Projektant powinien mi dostarczyć kompletną dokumentację za którą zapłaciłem nie małe pieniądze. To on powinien zlecić taką ekspertyzę komuś kto ma uprawnienia do jej sporządzenia i zapłacić za nią.
    A po drugie też pomyślałem żeby może dopłacić ale mój projektant poprostu się uparł , że urząd nie powinien tego wymagać i on tej ekspertyzy nie dołączy.
    (To znaczy ekspertyza w projekcie jest ale sporządzona przez niego, a on nie posiada stosownych uprawnień .
    Więc pani w urzędzie poinformowała mnie , że tak jak by jej nie było.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    " .... zmianę sposobu użytkowania wraz z rozbudową , nadbudową , przebudową "
    opisujesz TEMAT opracowania, natomiast PROJEKT BUDOWLANY masz niekompletny. Brakuje Projektu Technicznego wraz z wymaganą ekspertyzą.
    Projekt Techniczny mam tylko brakuje tej ekspertyzy , tylko i wyłącznie ekspertyzy.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krisss81 Zobacz post
    Projekt Techniczny mam tylko brakuje tej ekspertyzy , tylko i wyłącznie ekspertyzy.
    Ekspertyza która nie jest podpisane przez uprawnioną osobę nie jest ekspertyzą.
    Może architekt pokaże swoje uprawnienia i powie który punkt tych uprawnień upoważnia go do stwierdzenia, że na prawo napisać i podpisać ekspertyzę.

    Zapłacenie "nie małe pieniędzy" za projekt jest względne.
    Zapytaj architekta ile trzeba dopłacić za ekspertyzę podpisaną przez uprawnionego.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony