dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Gaz czy PC lub piec na pelet za dotacje?

    Od kilku miesięcy waham się jeśli chodzi o wybór źródła ciepła dla mojego nowego domu ( aktualnie w budowie).
    Założenie jest takie że chciałbym źródło tanie w eksploatacji, niedrogie w instalacji i w miare maloobslugowe, które będzie współpracować z podlogowka do 200m2.
    Planowalem ogrzewanie gazowe ale ostatnio pojawiła się nowa alternatywa i znów mam mętlik w głowie. W mojej gminie jest nabór wniosków na piece na biomasę lub pompy ciepła woda-powietrze ( pompa podobno tylko do cwu).
    Pieca na pelet nie brałem w ogóle do tej pory pod uwagę bo ceny mnie zniechęciły ale jeśli miałbym zapłacić kilkanaście % inwestycji a resztę miałaby pokryć dotacja to może by warto się nad tym zastanowić, ale czy taki pięć będzie tańszy w eksploatacji niż gaz ?
    Gaz mam na działce a kocioł kondensacyjny kupilbym jakiegoś immergasa czy inny za ok 4-5 tys plus w przyszłości zamontowanym z dotacji kolektory słoneczne do cwu lub ogrzeaal cwu również gazem. Ewentualnie myślałem żeby zapomnieć o gazie tylko sam pięć na pelet do co i cwu. A trzecia opcja to gaz do co i pompa ciepła za dotacje do cwu, która może by jakoś w okresach przejściowych wspomagala pięć gazowy.? Co byłoby bardziej ekonomiczne z punktu widzenia inwestora ?
    Dom będzie ocieplony 20 cm styro, w podłodze na parterze 20, na poddasz u 5cm. Wentylacja raczej grawitacyjna , kotłownia jest w miarę duża około 10m2, dom z podwójnym garażem , pow użytkowa około 140m2 ale podłóg wyjdzie około 200m2 jeśli wykorzystanie jeszcze pomieszczenie nad garażem.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.624

    Domyślnie

    PC tylko do CWU nawet po dotacji /ile?/ marne szanse, aby się zwróciła w porównaniu do korzystania z gazu lub pelletu
    Pellet - musisz liczyć razem z kominem systemowym i powierzchnię na kotłownię i magazynek na paliwo. Kocioł nie jest bezobsługowy.
    Gaz - kocioł możesz zainstalować w prawie dowolnym miejscu /nie w sypialni i salonie /, nie jest potrzebny komin systemowy. Jeśli masz już pomieszczenie tzw. kotłownię, to możesz wykorzystać również na pralnie, suszarnię + wstawić inne klamoty. W 100% bezobsługowe.
    Poczytaj wątki o pellecie.
    W budownictwie jednorodzinnym instalacja grzewcza na dwóch systemach nie ma ekonomicznego uzasadnienia.

  3. #3

    Domyślnie

    Komin będzie niezależnie od źródła ciepła, pomieszczenie jako kotłownia również.
    Uscisle pytania : czy taka pompa do cwu może być jakos podłączona aby wspomagala co ? Skoro ludzie chwala że niby takie ekonomiczne źródło ciepła czemu miałaby się nie zwrócić jeśli zaplacilbym np 3-4 tys za nią ?
    Druga sprawa czy kocioł na pelet może pracować bez bufora z sama podlogowka?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post

    Druga sprawa czy kocioł na pelet może pracować bez bufora z sama podlogowka?
    Dobry kocioł na pellet może współpracować i robi to bez problemu ale jeśli program będzie tak skonstruowany że to gmina będzie kupowała urządzenia i jedna wybrana firma przez gminę będzie je instalowała to już nie - w takim przypadku dzieją się różne cuda.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja powiem tak. Jeśli zdecydujesz się na gaz, to na pewno nie dodatkowo PC do cwu. Zresztą kolektory również. Dlaczego? To się nigdy nie zwróci. Ja poza sezonem grzewczym zużywam ok. 0,8-0,9m3 gazu ziemnego na cwu i gotowanie (na 3 osoby). Załóżmy, że ok.0,5m3 idzie z tego na cwu to daje ok. 1,20zł/d-ń, czyli niecałe 40zł miesięcznie. Jestem ciekaw co może wyjść o wiele taniej ... Pewnie chcesz wiedzieć ile wyszedł mnie sezon grzewczy na gazie. Grzałem, bo już wyłączyłem przez 141 dni i zużyłem 760m3 na kwotę całkowitą ok. 1850zł (paliwo, abonament, przesyłowe stałe, zmienne, ...). W tym jest też oczywiście cwu i kuchenka. Możesz sobie poodejmować, będzie widział ile poszło na samo co. Oczywiście, że przed włączeniem i po wyłączeniu gaziku palę, ... kominkiem z DGP-szacuję, że schodzi mi do 1,5m3 na sezon, czyli jak u mnie do 250zł dodatkowo. Powierzchnia do ogrzania-150m2, wentylacja grawitacyjna, ocieplenie podobne. Pamiętaj, że przy wyborze kotła gazowego kondensacyjnego kieruj się jak najmniejszą mocą minimalną - najlepiej na poziomie 1kW-chodziaż sam nie widziałem jeszcze takiego, ale od 1,9kW już tak.
    Ostatnio edytowane przez Mario430 ; 22-04-2016 o 07:56

  6. #6

    Domyślnie

    Chodzi o to że nie mam doświadczenia z gazem i mimo wszystko boje się że prognozy się nie sprawdza i będę płacił 4-5 tys za gaz rocznie a to już jak dla mnie za dużo.
    Jakby mnie ktoś zapewnił że przykładowo będę się mieścił np w kwocie 3 tys to bym się nie zastanawial

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post
    Założenie jest takie że chciałbym źródło tanie w eksploatacji, niedrogie w instalacji i w miare maloobslugowe, które będzie współpracować z podlogowka do 200m2.
    Nie ma takich założeń w życiu. Albo jest drogie w instalacji i niedrogie w eksploatacji, albo tanie w instalacji i drogie w eksploatacji. W naturze musi być równowaga. To tak jakby chcieć szybko przebyć dany dystans biegiem, wolno przebierając nogami. Nie da się. Ew. można kupić rower, albo motorower. Będzie drożej, ale nogami mniej się będzie przebierać, albo nawet wcale i szybciej się na miejsce dotrze.

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post
    Jakby mnie ktoś zapewnił że przykładowo będę się mieścił np w kwocie 3 tys to bym się nie zastanawial
    Zrób OZC i sam siebie zapewnisz w jakiej kwocie będziesz się mieścić. Dodatkowo, póki możesz, zrezygnuj z kominów, zamontuj wentylację mechaniczną z tanim rekuperatorem, odzyskane straty na wentylacji pokryją jej utrzymanie ale uzyskasz dodatkowo znacznie wyższy komfort w domu. Nadmienię także, że najbardziej ekonomiczne jest wybranie JEDNEGO źródła ciepła. Jak się decydujesz na źródło bezobsługowe, np. PC, to bez sensu jest instalować solary, bo kWh z PC jest taka tania, a COP w lato tak wysoki, że będzie się to zwracać bardzo długo. Za długo aby to miało sens ekonomiczny. Rozważanie paliwa stałego w nowym domu, jak widzę bardzo dobrze ocieplonym, w 21 wieku, to jakiś skrajny mezalians. Podobnie z dotacjami, które pompują kasę w banki i firmy biorące udział w programie, które zawyżają koszty urządzeń w stosunku do tego co można uzyskać na rynku.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.038
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Jęśli mogę coś dodać, ja do nowego domu nie brałbym pod uwagę kotła stałopalnego.

    Jeśli chcesz się zmieścić z rachunkami rocznie w 3 tysiącach to może postaw po prostu na pompę ciepła? Ekologiczne, wygodne, bezobsługowe, tanie w eksploatacji.
    Tylko kwestia tego, czy u ciebie są dotacje na pompy ciepła do c.o. czy to powietrze czy gruntowe, bo widzę, że zależy Ci na dopłacie.

    Jeśli jednak chcesz mieć kocioł stałopalny, to proponuje go połączyć z pompą ciepła do cwu.

    Gdybyś jednak rozważał pompę ciepła, to proponuje zapytac bezpośrednio u nas o ofertę - to nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje
    http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/za...-ofertowe.html

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.624

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Jeśli jednak chcesz mieć kocioł stałopalny, to proponuje go połączyć z pompą ciepła do cwu.
    Proszę o parę cyferek uzasadniających taki wybór.
    PC, model, cena, koszty eksploatacji, czas zwrotu inwestycji.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.038
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Proszę o parę cyferek uzasadniających taki wybór.
    PC, model, cena, koszty eksploatacji, czas zwrotu inwestycji.
    Chodzi o pompy ciepła do cwu?

    Mamy ciekawe wyliczenia dla naszego modelu vitocal 060A - własnie ta pompa może współpracować z systemem grzewczym istniejącym - jest dedykowana takim instalacjom. Mamy ja w kilku modelach, więc sugeruję przeglądnąć cały cennik TUTAJ

    Co do kosztów eksploatacji - miesięcznie koszt przygotowania cwu dla czterech osób to około 42 PLN.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.624

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Chodzi o pompy ciepła do cwu?
    ......
    Co do kosztów eksploatacji - miesięcznie koszt przygotowania cwu dla czterech osób to około 42 PLN.
    A np. dla gazu ziemnego?
    1 kWh - ok. 0,23 zł

  12. #12

    Domyślnie

    Greengaz powiem tak bez głębokiego wnikania, że PC do cwu przy wyborze kotła stałopalnego do co jest wg mnie na pewno rozsądniejszym wyborem niż przy wyborze gazu do co- dla mnie to już totalny bezsens.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.624

    Domyślnie

    @Mario430
    Inwestor decydując się na kocioł na stałopalny zakłada niskie koszty ogrzewania. Przynajmniej w zamyśle.
    Wydatkowanie 8 - 10 000 zł na PC tylko do CWU /patrz cennik V/ i to najczęściej wykorzystywaną poza sezonem grzewczym, stoi w sprzeczności z założeniem inwestora.
    Stąd moja wątpliwość celowości takiej inwestycji i prośba o uzasadnienie skierowana do Konsultanta V.
    Niestety unika odpowiedzi.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    @Mario430
    Inwestor decydując się na kocioł na stałopalny zakłada niskie koszty ogrzewania. Przynajmniej w zamyśle.
    Wydatkowanie 8 - 10 000 zł na PC tylko do CWU /patrz cennik V/ i to najczęściej wykorzystywaną poza sezonem grzewczym, stoi w sprzeczności z założeniem inwestora.
    Stąd moja wątpliwość celowości takiej inwestycji i prośba o uzasadnienie skierowana do Konsultanta V.
    Niestety unika odpowiedzi.
    Ponieważ sensowny próg w przypadku PC PW do CWU to 4 tys. zł brutto -- zwraca się po około 8-10 latach. Pompa do CWU za 10 tys. zł brutto nie zwróci się w zasadzie nigdy.

    A i tak bzdurą w nowym domu jest powielanie źródeł ciepła (trzeba po męsku zdecydować na jedno rozwiązanie, czy to będzie prąd, PC czy gaz to już jeden grzyb -- paliwo stałe niezmiennie wykluczam jako przedpotopowy system). Podobnie bzdurą jest liczenie na dotacje pod które podpadają tylko duże firmy (które stać na certyfikowanie swoich produktów, a co potem sobie odbijają w cenach produktów). Wychodzi więc błędne koło, niby ma być taniej a jest drożej -- bo po drodze parę pijawek się znajdzie.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 25-04-2016 o 09:37
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.525
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Ponieważ sensowny próg w przypadku PC PW do CWU to 4 tys. zł brutto -- zwraca się po około 8-10 latach. Pompa do CWU za 10 tys. zł brutto nie zwróci się w zasadzie nigdy.
    4000 zł to nie jest sensowny próg bo taka pompa albo nie dozyje do 10 lat eksploatacji, albo jezeli dozyje to na pewno pojawią sie koszty napraw pogwarancyjnych. Praktycznie nie ma uzsadnienia dla takiej pompy w kazdym przypadku.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 25-04-2016 o 10:13

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.624

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Ponieważ sensowny próg w przypadku PC PW do CWU to 4 tys. zł brutto -- zwraca się po około 8-10 latach. Pompa do CWU za 10 tys. zł brutto nie zwróci się w zasadzie nigdy.
    Aby mówić o jakiejkolwiek stopie zwrotu konieczna jest jeszcze taryfa G12.
    PC do CWU w układzie z kotłem pracuje 6 miesięcy w roku, gdyż z reguły inwestor planując kocioł buduje również w oparciu o niego układ CWU.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    4000 zł to nie jest sensowny próg bo taka pompa albo nie dozyje do 10 lat eksploatacji, albo jezeli dozyje to na pewno pojawią sie koszty napraw pogwarancyjnych. Praktycznie nie ma uzsadnienia dla takiej pompy w kazdym przypadku.
    Statystyki jakieś posiadasz na podparcie tej tezy? Chętnie się zapoznam.

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Aby mówić o jakiejkolwiek stopie zwrotu konieczna jest jeszcze taryfa G12.
    PC do CWU w układzie z kotłem pracuje 6 miesięcy w roku, gdyż z reguły inwestor planując kocioł buduje również w oparciu o niego układ CWU.
    Dlatego ponownie, trzeba się spiąć i zdecydować na JEDNO źródło do CO i CWU skoro jest jeszcze na to czas.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.038
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    @Mario430
    Inwestor decydując się na kocioł na stałopalny zakłada niskie koszty ogrzewania. Przynajmniej w zamyśle.
    Wydatkowanie 8 - 10 000 zł na PC tylko do CWU /patrz cennik V/ i to najczęściej wykorzystywaną poza sezonem grzewczym, stoi w sprzeczności z założeniem inwestora.
    Stąd moja wątpliwość celowości takiej inwestycji i prośba o uzasadnienie skierowana do Konsultanta V.
    Niestety unika odpowiedzi.
    Witam!

    Jeżeli ktoś chce oszczędności na etapie inwestycyjnym ( bo z eksploatacją to bym się mógł spierać), no to oczywiście nie trzeba go zmuszać do pomp ciepła do cwu czy do kolektorów, to nie o to chodzi by komuś na siłę proponować takie rozwiązanie.

    Jeżeli natomiast ktoś ma już kocioł i zastanawia się nad usprawnieniem procesu przygotowywania cwu lub po prostu myśli o takim urządzeniu, chce wygody, czystości, oszczędności czasu, automatyki - to nie widzę problemu by mu takie rozwiązanie zaproponować - w końcu po to jest forum.... niekoniecznie najlepszym sposobem jest palenie cały rok peletem, węglem, nawet jeśli według niektórych jest najtańsze (każdy liczy po swojemu).

    Co do cen - zawsze można negocjować
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Jeżeli natomiast ktoś ma już kocioł i zastanawia się nad usprawnieniem procesu przygotowywania cwu lub po prostu myśli o takim urządzeniu, chce wygody, czystości, oszczędności czasu, automatyki - to nie widzę problemu by mu takie rozwiązanie zaproponować - w końcu po to jest forum.... niekoniecznie najlepszym sposobem jest palenie cały rok peletem, węglem, nawet jeśli według niektórych jest najtańsze (każdy liczy po swojemu).
    Bojler za 1000zł będzie zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem w takim przypadku niż pompa ciepła do cwu za 10000zł.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.038
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Bojler za 1000zł będzie zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem w takim przypadku niż pompa ciepła do cwu za 10000zł.
    Jakie koszty przygotowania wody takim bojlerem szacujesz? Miesięcznie?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony