dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Wykonanie przykanalika samodzielnie

    Witam,
    Gmina wykona na swój koszt odcinek kanalizacji od rury znajdującej się w drodze do studzienki na mojej posesji. Jednak odcinek między studzienką a domem jednorodzinnym jest w moim zakresie. Próbowałem się dogadać z podwykonawcą gminy ale zażyczyli sobie 170 zł/mb (do wykonania jakieś 12mb). Wydaje mi się że gdybym sam kupił rury, piasek itp. to wyszłoby góra 50 zł/mb.
    W związku z tym mam pytanie:
    1) Czy moja cena z wyliczanki tj. 50 zł/mb jest realna?
    2) Jeśli chciałbym zrobić przykanalik w linii prostej to na przeszkodzie stoi zbiornik szamba (który chcę zostawić jako zbiornik na deszczówkę). Czy to prawda że jeśli chcę ominąć szambo tj. nie będzie rura szła w linii prostej to muszę zrobić dodatkową studzienkę na posesji?
    3) Czy jeśli nie mam doświadczenia tylko jestem oczytany w temacie i mam dobre chęci to sobie poradzę z takim przyłączeniem?

    Dziękuję za wszelkie sugestie!

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał namore Zobacz post
    1) Czy moja cena z wyliczanki tj. 50 zł/mb jest realna?
    A dlaczego aż tyle? Rura kosztuje kilka zł za metr. Jeśli grunt jest odpowiedni, to nawet piasku nie potrzebujesz. Tyle że będziesz przez tydzień machał łopatą.

    Cytat Napisał namore Zobacz post
    2) Jeśli chciałbym zrobić przykanalik w linii prostej to na przeszkodzie stoi zbiornik szamba (który chcę zostawić jako zbiornik na deszczówkę). Czy to prawda że jeśli chcę ominąć szambo tj. nie będzie rura szła w linii prostej to muszę zrobić dodatkową studzienkę na posesji?
    Nikt cię nie zmusza, ale w razie jakiegoś przytkania, to stanie się na pewno na zakręcie. Kanalizację kopiesz raz na kilkadziesiąt lat. Głupio by było zaoszczędzić kilkaset zł, a potem wołać ekipę z koparką za kilka tysięcy.

    Cytat Napisał namore Zobacz post
    3) Czy jeśli nie mam doświadczenia tylko jestem oczytany w temacie i mam dobre chęci to sobie poradzę z takim przyłączeniem?
    Potrzebujesz jeszcze łopatę, poziomicę i jakieś plastry

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli to na trawniku to wykopanie i zasypanie jednoosobowo zajmie dzień, trochę ubijesz, poukładasz darnie na wierzchu i nie będzie śladu Zawsze można zadzwonić po koparkę ale wtedy jest większy rozpie#@ol Rura 160mm z tego co pamiętam średnio kosztuje 12-14zł/mb, zrób łagodny łuk i się nigdy nie zatka tylko musisz zachować odpowiednie spadki. 12m to żadna odległość i w razie W można się przebić od strony studzienki ale jak nie spartaczysz spadków to nie będzie problemu nawet bez przelotówki.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Rura nie kosztuje kilka zł. za metr tylko kilkadziesiąt ( musi być z atestem). Na zewnątrz budynku minimum fi 160. Studnia jest obowiązkowa ale można się dogadać z właściwym zakładem kanalizacyjnym. Rury musza być położone napisami do góry. Po położeniu instalacji nie wolno zasypywać tylko zgłosić do zakładu o odbiór a czy przyjdą czy nie to ich sprawa. Moim zdaniem najlepiej jakbyś poszedł do nich i zapytał o warunki. Zrobienie samemu na pewno wyjdzie taniej nawet jeśli zrobisz zgodnie z ich warunkami.
    Wiem bo u nas robili całą nową kanalizację i przyłącza do domów.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał gersik Zobacz post
    Rura nie kosztuje kilka zł. za metr tylko kilkadziesiąt ( musi być z atestem). Na zewnątrz budynku minimum fi 160. Studnia jest obowiązkowa ale można się dogadać z właściwym zakładem kanalizacyjnym. Rury musza być położone napisami do góry. Po położeniu instalacji nie wolno zasypywać tylko zgłosić do zakładu o odbiór a czy przyjdą czy nie to ich sprawa. Moim zdaniem najlepiej jakbyś poszedł do nich i zapytał o warunki. Zrobienie samemu na pewno wyjdzie taniej nawet jeśli zrobisz zgodnie z ich warunkami.
    Wiem bo u nas robili całą nową kanalizację i przyłącza do domów.
    Gersik. Po pierwsze, co kraj to obyczaj. Kazda gmina/zaklad komunalny inaczej do sprawy podchodzi. Nie mozna wiec napisac, ze tak jak u mnie bylo to u kazdego bedzie.

    Rura kanalizacyjna Fi160, zewnetrzna (pomaranczowa) SN2, to koszt kolo 10-15PLN w detalu! Jesli nie robisz nad tym podjazdu dla aut to moze byc SN2, nie musisz mocniejszej dawac.
    Nie jest to kilkadziesiat PLN, ktos Cie naciagnał. Jak zatrudniasz ekipe z gminy to Ci beda coś pierdzielic o atestach Panie, wymaganiach i cudach na kiju. I zarobia dodatkowo pare stów na samej rurze. W projekcie przylacza musi byc napisane jaka rura ma to byc zrobione, i taka kupujesz. Proste.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał gersik Zobacz post
    Rura nie kosztuje kilka zł. za metr tylko kilkadziesiąt ( musi być z atestem).
    Kilkadziesiąt to jest ile? 20? 90?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Dlatego napisałem aby zapytał o warunki. Napisałem też że najtaniej wyjdzie zrobić samemu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony