dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Co zrobić ze skoszoną trawą? Czy to ma sens?

    Mam do koszenia ok. 700m2 trawnika. Trawa wysiewana przeze mnie ( a więc całkowicie amatorsko) pozostawia dużo do życzenia. Mam problem, co robić ze skoszoną trawą. Nie mam możliwości wynieść jej gdzieś i wysypać. Ładuję wszystko w worki , które zabiera firma od śmieci. Takie ładowanie strasznie mnie wkurza. Staram się więc skosić wysoką trawę, załadować ją w worki , a następnie kosić bardzo często tak by kosiarka kosiła i rozdrabniała trawę, żeby nie trzeba było ją wynosić. Ale nie zawsze udaje się tak często i regularnie kosić trawę. Znajomy doradził mi, żeby kupić kompostownik i tam wywalać trawę, a potem korzystać z nawozu. Czy to ma sens i może się udać?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Jest jeszcze mulczowanie.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Oczywiście, że kompostowanie ma sens. Kompost nazywany jest złotem ogrodników.
    Nie musisz kupować kompostownika, można samemu zrobić, np. z desek albo z siatki.
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kompost jest idealnym nawozem do roślin.
    Ale z czystej trawy go tak łatwo nie zrobisz. Kompostowanie wymaga dostępu tlenu do pryzmy kompostowej, a ścięta trawa zbija się w grudy, które raczej gniją niż się kompostują. Dlatego trawę trzeba mieszać z innymi odpadkami biologicznymi - obierki warzyw i owoców, liście, pocięte drobne gałązki, pokruszone skorupki jajek, torebki po herbacie, podarty papier/tektura, trociny, młode chwasty. To wszystko polać raz w roku roztworem saletry wapniowej, aby zaktywizować bakterie odpowiedzialne za rozkład.

    Kompostownik najlepiej ustawić w cieniu/półcieniu, aby pryzma była stale lekko wilgotna.

    Może warto pomyśleć o ograniczeniu powierzchni trawnika?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Ale co później robić z kompostem przy braku ogródka warzywnego?
    Trzeba go przecież rozrzucić i przekopać?
    Jak do tego ma się mulczowanie trawy przy koszeniu ?
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Starczy kompost rozrzucać na rabatach, gdzie są krzewy i delikatnie wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Przesiany można rozsypywać cienką warstwa na trawniku i zlać woda.

  7. #7
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Pakuj w te worki..potem kupisz tą samą trawę jako ziemię uniwersalna.... tylko w innych workach.
    Darek B

  8. #8

    Domyślnie

    Nie mam zacienionego miejsca. Kompostownik stałby przy ogrodzeniu (siatka) od zachodniej strony domu. Czy trzeba coś jeszcze robić oprócz dosypywania saletry?
    Jak ograniczyć powierzchnię trawnika?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Jak ograniczyć powierzchnię trawnika?
    Zasadź krzaczory.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    albo posadź trawy ozdobne. Jak się rozrosną, to niewiele przy ich trzeba robić.





    a zacienione miejsce można stworzyć sadząc drzewo. Robiąc kratkę na pnącza.

  11. #11

    Domyślnie

    Elfir są kosiarki z funkcją mulczowania, co o tym myślisz ? Nie zniszczy to trawnika ?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Kompost jest idealnym nawozem do roślin.
    Ale z czystej trawy go tak łatwo nie zrobisz. Kompostowanie wymaga dostępu tlenu do pryzmy kompostowej, a ścięta trawa zbija się w grudy, które raczej gniją niż się kompostują. Dlatego trawę trzeba mieszać z innymi odpadkami biologicznymi - obierki warzyw i owoców, liście, pocięte drobne gałązki, pokruszone skorupki jajek, torebki po herbacie, podarty papier/tektura, trociny, młode chwasty. To wszystko polać raz w roku roztworem saletry wapniowej, aby zaktywizować bakterie odpowiedzialne za rozkład.

    Kompostownik najlepiej ustawić w cieniu/półcieniu, aby pryzma była stale lekko wilgotna.

    Może warto pomyśleć o ograniczeniu powierzchni trawnika?
    Trochę demonizujecie to robienie kompostu. Ja niczego nie sypię, żadnej saletry. Mam zwykły, drewniany, ażurowy kompostownik, gdzie sypię skoszoną trawę i wszelkie organiczne odpadki roślinne (obierki, herbata, te sprawy - ale tego znacznie mniej, niż trawy). Kompost sam się robi. Potem zużywam jako glebę do warzywnika.

    Problemem jest raczej to, czy kolega ma co w ogóle robić z tym kompostem, bo może warzyw nie hoduje i ma tylko niewymagające rośliny, którym kompost niepotrzebny jakoś szczególnie?

    Ograniczenie wielkości trawnika to dobry pomysł - można zrobić np. dużą altankę. Zrobić rabaty z płożącymi roślinami i ozdobnymi krzakami, te sprawy. Pytanie tylko, jak się to ma do tego, do czego używa na co dzień podwórka forumowicz? Bo jak dzieciaki w piłkę grają, to im rabatki mogą przeszkadzać.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawko_ Zobacz post
    Elfir są kosiarki z funkcją mulczowania, co o tym myślisz ? Nie zniszczy to trawnika ?
    Nie. Ale wertykulacja będzie obowiązkowa, czasem dwa razy w roku.

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ht=mulczowanie

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Jak ograniczyć powierzchnię trawnika? "

    Zabetonować...
    Kostkę ułożyć....
    Napalmem potraktować...

    Sorki... taki żart.
    Ale trawnika byłoby mniej!


    Też mam co kosić i też nie zawsze mam czas.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #15

    Domyślnie

    Z nienawiści do trawnika może powstać piękny ogród


    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ód-nowoczesny
    Precz z reklamami na Forum! Zagłosuj...

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar greghus
    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Bielany
    Posty
    144

    Domyślnie

    700 metrów trawnika to masakra. Może kontener?
    nie ma lekko, ale dajemy radę

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony