U
Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
Witam sympatyków forum może podzielę się, trochę wrażeniami z użytkowania pieca Defro Bio Slim 10kw w tym temacie aby nie zaśmiecać forum jak i z braku czasu aby odpowiadać każdemu z osobna .Piec chodzi od około 3tyg. ma do "opędzlowania" parter70m a docelowo w przyszłości górę a więc łącznie 140m .Zapotrzebowanie ciepła na parter 65w/m2 . Ściany cegła pełna czerwona 45cm docieplona10cmm styropianu. Okna 3szybowe, grzanie grzejnikami z termostatami , temperatura w domu na poziomie 22,5 +/- 0,5 z utrzymywaniem takiej temp. przez 24h. W tym roku zainstalowałem dwa rekuperatory ścienne firmy prana . Długo szukałem i zastanawiałem się nad wyborem pieca z racji braku gazu z rury .Rozpatrywałem Biawara Compact , Red Compact który też jest fajnym kociołkiem zresztą nie neguję innych producentów .Problemem peleciaków jest natomiast wyregulowanie ich aby zjadały go jak najmniej z tąd biorą się takie opinie o nich u jednego pali pół worka u drugiego 1 czy 2 .Sukcesem jest dobra regulacja palnika i często pomijany komin .(ciąg kominowy). Wcześniej u mnie pracował śmieciuch 20kw tak tak słownie dwadzieścia kilowatów No taki piec kupiłem razem z domem pewnie hydraulik starej daty polecił inwestorowi co bym nie zmarzł kiedy rozbuduję górę i przyjdzie zima stulecia . Patrzę w dokumentację a tam zapotrzebowanie na ciepło 6kw razem z ciepłą wodą .Po kilku sezonach nauczyłem sie palić od góry i na temperaturach 70-80 (piec miał sterownik)Paliłem brykietem rekord 760zł /t węglem kilka razy spróbowałem ale okazał się bardziej brudzący i kamienie w popiole .Brak jako takiej kontroli jeśli chodzi o temperaturę w domu spalanie na poziomie 2,5 -3t plus rozpałka .Razem z żona staneliśmy przed wyborem albo dokupujemy bufor ciepła 1000litrów aby móc załadować piec do pełna i wykorzystać wpełni tą moc i mieć kontrolę oraz komfort cieplny albo zmiana pieca . Jako że mam przyjemność pracowania z różnymi nacjami narodowymi w trakcie rozmów o ogrzewaniu zaciekawili mnie właśnie peletem . Piec Defro Bio Slim jeśli chodzi o wykonanie jest staranne i pod względami estetycznymi nie ma się czego wstydzić względem zagranicznej konkurencji. Stołek widoczny na zdjęciu jest płatny dodatkowo 300 zł ja sobie kupiłem w kaście za 70 zł dla faceta załadunek nie będzie problemem ale dla kobitki troszkę za wysoki. Spalanie w tej chwili około 1 worka/dziennie ale dlatego że palnik wymaga regulacji i piec podtrzymuje wlasną temperaturę zadaną 75 z histerezą 20 stopni a więc odpala się samoczynnie mimo nagrzania mieszkania .Tak tak wiem musi być regulator pokojowy ale czekam na niego już dłuższy czas . W tedy kociołek spokojnie może zejść do pół worka dziennie przynajmniej tak spalał kiedy chodziłem go wyłączać ale nie o to chyba chodzi mając taki kocioł. Palę peletem 8mm certyfikowanym firmy Fabich 890zł/t Nie będę przecież karmił tygrysa trawą.Palnik czyści się samoczynnym przedmuchem z możliwością dokupienia mechanicznego czyszczenia + 1400zł .Ja mam ten pierwszy i jest ok. brak spieków. Czyszczenie pieca co 2-3 dni dla leniwych 1tydzień ja sobie czyszczę raz dziennie za pomocą odkurzacza kominkowego z uzupełnieniem paliwa zajmuje to pięć minut .Płomieniówki co drugi/trzeci dzień sobie czyszczę tak dla siebie bo i też lubię mieć czysty kociołek .Samo się rozpala i samo wygasza , popiołu tyle co kot napłakał i na ogródek pod roślinki .Kocioł oprócz różnych nastaw ręcznych pracuje pod PID jest możliwość też regulacji mocy kotła do 110% jak i obniżeniu mocy Instrukcja DTR jest napisana wg. mnie lakonicznie i nie zawsze pokrywa się z tym co na panelu . Po prostu serwisant/inżynier/wynalazca sam sobie napisał dla siebie aby nie zapomniał gdzie co jest bo dla zielonego człowieka z palenia, objaśnienia co do nastaw za wiele tam nie ma jeśli chodzi o ustawienie palnika. Piec powinien być też regulowany na zimno a nie kiedy już trochę grzeje. Ponieważ nastawy mogą wprowadzać w błąd z tego co zauważyłem podczas obserwacji. O ile Defro się chwali że jedna z największych firm kotlarskich tak serwis jak i kontakt z firmą to słabiutko oceniam także jeśli macie jakieś inne firmy blisko swojego zamieszkania czy dobrego serwisanta z doświadczeniem w regulacji pieca z palnikiem na pelet to możecie śmiało rozglądać się za innym peleciakiem .Dla mnie inne kociołki są równorzędne nie będę rozwodził się nad drobiazgami chociaż nie ukrywam że pomagają . Zakup dobrego kotła to tylko połowa sukcesu bo co ci po mercedesie jak silnik ma nie wyregulowany także wizyta serwisanta jeśli chodzi o ustawienie dobrego spalania może być kilkukrotna albo w najlepszym przypadku skończyć się na jednej wizycie .
Cześć,

Mam również piec Defeo na pelet tylko inny model Sigma Ekopell, pracuje bez pokojówki, zastanawia mnie wartość histerezy 20*? To by oznaczało, że przy ustawienie 75* na wejściu (swoją drogą bardzo wysoko), kocioł nie powinien się wcale wygasić, bo do 90* to Ci chyba nie dochodzi?

Pozdrawiam,