dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar miet55
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Posty
    210

    Domyślnie Tryb letni - ustawienia

    W kotle palę pierwszy sezon i jak do tej pory nie miałem większych problemów. Problemy zaczęły się kiedy przeszedłem w tryb letni - tylko dla CWU.
    W ubiegłym roku paliłem w tym trybie zaledwie kilkanaście dni i wszystko było OK! Na pewno ma znaczenie kaloryczność opału. Przygodę ze swoim kotłem zaczynałem paląc ruskim eko który miał posiadać niby 25MJ. Poza tym, że śmierdział jak cholera nie było problemu. Spaliłem kilka worków by następnie przesiąść się na Wesołą.
    Jak napisałem wcześniej, w trybie letnim albo piec gaśnie albo przesypuje (nie dopala). Używam ustawień jakie zaproponował mi kiedyś kolega SUSPENSER. Te ustawienia sprawdzały się przed rokiem ale jak mówię to były dla ruska. Oto one:
    Czas podawania 6sek
    Przerwa podawania 100sek
    Siła nadmuchu 60%
    Histereza kotła 2st
    Histereza CWU 2st

    Praca podtrzymania 5sek
    Przerwa podtrzymania 60min

    Wentylator podtrzymania
    czas pracy 20sek
    czas przerwy 60min (zmiana na 30min)

    Próbowałem je nieco modyfikować lecz bez oczekiwanych efektów.

    Kocioł o mocy 20KW, wymiennik 80L
    Będę wdzięczny za wszystkie sugestie
    Ostatnio edytowane przez miet55 ; 15-05-2016 o 17:54
    DEFRO Komfort Eko 20KW, sterownki: K1v2 i regulator pokojowy SPK LUX
    135m² - budynek nieocieplony
    Ekogroszek Wesoła a na sezon letni Retopal

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar miet55
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Posty
    210

    Domyślnie

    Zmniejszyłem czas przerwy wentylatora w podtrzymaniu z 60min na 30 i obecnie nie gaśnie ale widać trochę niedopalonego groszku. Co zrobić aby mieć mniej niedopałów?
    DEFRO Komfort Eko 20KW, sterownki: K1v2 i regulator pokojowy SPK LUX
    135m² - budynek nieocieplony
    Ekogroszek Wesoła a na sezon letni Retopal

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar marcus312
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Pilchowice
    Kod pocztowy
    44-144
    Posty
    472

    Domyślnie

    nie gaśnie ale widać trochę niedopalonego groszku. Co zrobić aby mieć mniej niedopałów?
    Albo za duzo podaje albo za mało dmucha trzeba to wyregulowac

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar miet55
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Posty
    210

    Domyślnie

    Cytat Napisał miet55 Zobacz post
    Zmniejszyłem czas przerwy wentylatora w podtrzymaniu z 60min na 30 i obecnie nie gaśnie ...
    Za wczesna radość, dziś zgasł - może powodem było wczorajsze czyszczenie bo zauważyłem, że temperatura podchodziła wyżej. Dziś z kolei zmieniłem przerwę w podtrzymaniu z 60min na 30min. Obniżyłem rownież siłę nadmuchu do 50%
    No to będzie problem z ustawieniem bo tu na forum coraz mniej osób zagląda. Sezon letni...
    POMOCY please!
    DEFRO Komfort Eko 20KW, sterownki: K1v2 i regulator pokojowy SPK LUX
    135m² - budynek nieocieplony
    Ekogroszek Wesoła a na sezon letni Retopal

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał miet55 Zobacz post
    Za wczesna radość, dziś zgasł - może powodem było wczorajsze czyszczenie bo zauważyłem, że temperatura podchodziła wyżej. Dziś z kolei zmieniłem przerwę w podtrzymaniu z 60min na 30min. Obniżyłem rownież siłę nadmuchu do 50%
    No to będzie problem z ustawieniem bo tu na forum coraz mniej osób zagląda. Sezon letni...
    POMOCY please!
    A może się trochę wykosztować i zmienić sterownik ?

    U mnie na jednych ustawieniach idzie cały rok , niezależnie czy to +20 na zewnątrz czy -20 ...

    I nie wiem co to "tryb letni"

    Jak gaśnie to zapewne za rzadko "dmucha" w podtrzymaniu i tyle ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #6

    Domyślnie

    Dokładnie, tak samo jak Kaszpir przy moim spp ustawienia 3/30 przez cały rok. Tylko latem włączam dodatkowo przepalanie co 70 minut. Palę ruskim miałem po 460zł.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar miet55
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Posty
    210

    Domyślnie

    Chyba potwierdzają się moje przypuszczenia że jak dla potrzeb CWU to Wesoła jest zbyt energetyczna. Wytworzone ciepło dla wymiennika 80L jest za duże. Obniżyłem moc dmuchawy z 60% na 30% i dalej obserwuję. Jutro dostanę RETOPAL, mam nadzieję, że będzie lepiej.
    Podziękowania dla moderatora za usunięcie postów które nic nie wnosiły do tematu.
    Ostatnio edytowane przez miet55 ; 23-05-2016 o 13:32
    DEFRO Komfort Eko 20KW, sterownki: K1v2 i regulator pokojowy SPK LUX
    135m² - budynek nieocieplony
    Ekogroszek Wesoła a na sezon letni Retopal

  8. #8

    Domyślnie

    W wielu wątkach tego forum producenci kotłów przestrzegają przed używaniem Wesołej latem. Słaby eko lub miał.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar miet55
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Posty
    210

    Domyślnie

    Cytat Napisał miet55 Zobacz post
    Obniżyłem moc dmuchawy z 60% na 30% i dalej obserwuję. Jutro dostanę RETOPAL, mam nadzieję, że będzie lepiej.
    Po obniżeniu mocy dmuchawy, przez 2 dni piec nie wygasał. Teraz już leci na Retopalu.
    DEFRO Komfort Eko 20KW, sterownki: K1v2 i regulator pokojowy SPK LUX
    135m² - budynek nieocieplony
    Ekogroszek Wesoła a na sezon letni Retopal

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar miet55
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Posty
    210

    Domyślnie

    Jest OK!
    Jakie macie zużycie dobowe dla potrzeb CWU?
    DEFRO Komfort Eko 20KW, sterownki: K1v2 i regulator pokojowy SPK LUX
    135m² - budynek nieocieplony
    Ekogroszek Wesoła a na sezon letni Retopal

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał miet55 Zobacz post
    Jest OK!
    Jakie macie zużycie dobowe dla potrzeb CWU?
    Zakładając dla ekogroszka 1kWh na poziomie 0,15zl a dobowe zużycie energii na cwu dla 4 osób to 10kWh czyli powinienes zużyć węgla za dobę za 1,5zl czyli jakieś 2-3kg. Jeśli wyjdzie Ci wyższe spalanie to znaczy,że 1kWh masz bardzo drogą dochodzaca do ceny prądu w taryfie G12W czyli kasę wyrzucasz kominem.


    Poniżej przedstawiamy Państwu w jak prosty sposób możemy wyliczyć ile energii potrzeba do ogrzania 50 l wody od temperatury 10 st C zimą (latem zaś od 20 st C) do temperatury 40 st C,

    gdzie:
    Q – zapotrzebowanie na energię elektryczną,
    m – ciężar wody (1 litr = 1 kg)
    c – pojemność cieplna wody (4,1826 J/g*K)
    dT – różnica temperatur (w naszym przypadku wynosi 1st.K)

    Jeśli na przykład musimy podgrzać 50 l wody od temperatury 10 st C zimą (latem zaś od 20 st C )do temperatury 40 st C, wtedy nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniesie:

    Q= m*c*dT
    Q= 4,18 [J/(g*K)] * 50.000 [g] * 30[K]
    Q = 1,741 [kWh]
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 30-05-2016 o 12:04

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar miet55
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Posty
    210

    Domyślnie

    Chyba za dużo tej matematyki. Realia pewnie rządzą się własnymi prawami. U mnie dla 2 osób przy wymienniku 80L wychodzi ok. 3,5kg/24h Dokładny wynik poznam za 2 dni. Czyli nie ma tragedii.
    DEFRO Komfort Eko 20KW, sterownki: K1v2 i regulator pokojowy SPK LUX
    135m² - budynek nieocieplony
    Ekogroszek Wesoła a na sezon letni Retopal

  13. #13
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał miet55 Zobacz post
    Chyba za dużo tej matematyki. Realia pewnie rządzą się własnymi prawami. U mnie dla 2 osób przy wymienniku 80L wychodzi ok. 3,5kg/24h Dokładny wynik poznam za 2 dni. Czyli nie ma tragedii.
    To są właśnie realia.
    Wiedząc ile zuzywasz litrów cwu na dobę będziesz wiedział ile jednocześnie na to powinieneś zużyć energii a wiedząc przy tym ile spaliles wiesz ile ta energia Cię kosztuje ale wtedy mocno przeklniesz bo zdasz sobie z tego sprawę,że grzejac węglem nie jest wcale tak tanio jak opowiadają a jest wbrew przeciwnie bo jest drogo

    Podobna sytuacja jest z ogrzewaniem,wiedzac ile dom potrzebuje energii w sezonie grzewczym na zagwarantowanie np.22st.C w środku wiesz ile będziesz musiał spalić węgla na wytworzenie tej energii a że spalisz więcej niz porltrzeba tej energii to ponownie przeklniesz sobie bo okaże się,że węgiel nie jest tak tani jak opowiadają bo wytworzenie tej energii z wegla będzie bardzo drogie

    Ile kosztuje Cię te 3,5kg węgla i ile litrów zuzywasz na dobę na 2 osoby o temp.40st.C ?
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 30-05-2016 o 14:25

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar miet55
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Posty
    210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post

    Ile kosztuje Cię te 3,5kg węgla i ile litrów zuzywasz na dobę na 2 osoby o temp.40st.C ?
    2,70PLN to nie aż tak wielki koszt. Litrów nie liczę, bo po co? Zużywam tyle ile potrzeba. Na pewno taniej aniżeli na prądzie.
    DEFRO Komfort Eko 20KW, sterownki: K1v2 i regulator pokojowy SPK LUX
    135m² - budynek nieocieplony
    Ekogroszek Wesoła a na sezon letni Retopal

  15. #15
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał miet55 Zobacz post
    2,70PLN to nie aż tak wielki koszt. Litrów nie liczę, bo po co? Zużywam tyle ile potrzeba. Na pewno taniej aniżeli na prądzie.
    No o to chodzi,że nie taniej niż prądem i to widać
    2,7zł to jest ok.9kWh a to znaczy,że na 2 osoby zużywasz:

    Q= m*c*dT
    Czyli wychodzi,że na 2 osoby na dobę zużywacie 280l wody no chyba,że basen grzejesz
    Bogato i raczej nie możliwe czyli większość kasy idzie Ci w komin.
    I takie są realia

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Przypomnę w takim razie, temat wątku to: TRYB LETNI USTAWIENIA
    Czy panu pleciudze brakuje już na forum miejsca i wątków o pompach i prądzie ?
    Może coś na temat ?
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Zakładając dla ekogroszka 1kWh na poziomie 0,15zl a dobowe zużycie energii na cwu dla 4 osób to 10kWh czyli powinienes zużyć węgla za dobę za 1,5zl czyli jakieś 2-3kg. Jeśli wyjdzie Ci wyższe spalanie to znaczy,że 1kWh masz bardzo drogą dochodzaca do ceny prądu w taryfie G12W czyli kasę wyrzucasz kominem.
    Jedziemy na moim przypadku

    Przez lata grzałem poza sezonem wodę bojlerem , bojlerem 80L tylko w II taryfie.
    Grzałka 1,5KW , dziennie grzałem 4 godziny.

    Czyli zużywałem powiedzmy 6KW czyli 6 x 0,35 = 2,1 zł dziennie. (programator czasowy)
    Minus tego że wody było mało i trzeba było sporo wyrzeczeń aby starczyło wody dla wszystkich ...

    Jak grzeję kotłem to zużywam około 1,8 kg do 2,1 kg opału da dobę.
    Plus taki że mam dostęp do ciepłej wody całą dobę i mogę zużyć tyle ile chce i idzie jej więcej ...

    Liczymy więc 2kg opału po 700zł = 1,4 zł na dobę

    Ale mam też kupiony pakowany miał za 510zł , sądzę że zużycie było by zbliżone , więc koszt grzania wody spadł by do około 1zł dziennie


    Ile więc tej kasy idzie mi w komin ?
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 31-05-2016 o 21:33
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  18. #18
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jak grzeję kotłem to zużywam około 1,8 kg do 2,1 kg opału da dobę.
    Plus taki że mam dostęp do ciepłej wody całą dobę i mogę zużyć tyle ile chce i idzie jej więcej ...

    Liczymy więc 2kg opału po 700zł = 1,4 zł na dobę
    Ile więc tej kasy idzie mi w komin ?
    Kaszpir,a potrafisz czytać ze zrozumieniem ? :
    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Zakładając dla ekogroszka 1kWh na poziomie 0,15zl a dobowe zużycie energii na cwu dla 4 osób to 10kWh czyli powinienes zużyć węgla za dobę za 1,5zl czyli jakieś 2-3kg. Jeśli wyjdzie Ci wyższe spalanie to znaczy,że 1kWh masz bardzo drogą dochodzaca do ceny prądu w taryfie G12W czyli kasę wyrzucasz kominem.
    A w tym przypadku:
    Cytat Napisał miet55 Zobacz post
    U mnie dla 2 osób przy wymienniku 80L wychodzi ok. 3,5kg/24h
    Na 2 osoby 3,5kg/dobę czyli jakieś 2,7zł/dobę za ok.5kWh czyli 1kWh wychodzi 0,54zł czyli na bogato,jak prądem w normalnej taryfie
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 31-05-2016 o 22:33

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał miet55 Zobacz post
    2,70PLN to nie aż tak wielki koszt. Litrów nie liczę, bo po co? Zużywam tyle ile potrzeba. Na pewno taniej aniżeli na prądzie.
    popatrz, a mnie przy prądzie kosztuje na 2-3 osoby jedna doba grzania CWU 1,40 zł (pomijam promocyjne stawki)
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Czyli zużywałem powiedzmy 6KW czyli 6 x 0,35 = 2,1 zł dziennie. (programator czasowy)
    miałeś podlicznik czy to tylko przypuszczenia. przykład w drugą stronę - moi znajomi grzeją CWU dla 3 osób prądem w G11 i twierdzą, że płacą za to 50 zł miesięcznie, są zadowoleni. oczywiście podlicznika nie mają, więc wygadują bzdury.

    kwestia małej ilości wody to po prostu błąd w instalacji - zbyt mały zasobnik CWU.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony