dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gapet

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    22

    Domyślnie Ciepły kominek - piec NOWY POMYSŁ

    Witam Was Koledzy.
    Dużo czytałem (i oglądałem realizacji) odnośnie ciepłych kominków, które powoli już przechodzą w hypokaust i nadeszła mnie pewna myśl. Jakby kupić kozę np. Jotula/Dovre tę dwupiętrową (jest to nijako kanał dymowy jak w piecu) i te dwa otwory wypełnić cegłą magnetytową, bądź magnetyzową, zaś palenisko zaizolować albo cegłą perlitową lub płytami wełny w celu podniesienia temperatury spalania/gazów i te spaliny "idąc" przez ten wymiennik oddawałyby ciepło w masę na tej samej zasadzie co w piecu kanałowym. Dodatkowo obudowę bym wykonał (tu moglaby być jużnawet chyba standardowa zimna obudowa (bo w środku jest materiał akumulacyjny) i na górze 2 kanały do DGP grawitacyjnego - aby rozniosły ciepło z powoli oddającej ciepło masy akumulacyjnej na 2 pokoje oddalone o kilka metrów.
    Co koledzy o tym myślicie - czy to ma rację bytu i czy żeliwo wytzryma tę temperaturę (oczywiście jak zaizolujemy palenisko to ona się na pewno w jakimś stopniu podniesie) i czy masa akumulacyjna nie wychłudzi zbytnio temperatury spalin na wylocie, aby zachować ciąg kominowy?
    Pozwoliłem sobie na zdjęciu to zilustrować. Kolor czerwony to cegła akumulacyjna, żółty - materiał izolacyjny po bokach obudowa (wkład przyjmie formę pieca) i od góry kanały do DGP.
    Napiszcie cosik czy to ma sens...
    Dodam, że dom zaizolowany baaardzo i jednokondygnacyjny - piec w środku domu, po obrysie podłóg ok. 120m2 zaś użytkowej po odjęciu skosów ok. 80/90metrów.
    POZDRAWIAM!!!
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	koza.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	49,9 KB
ID:	357091  

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał gapet Zobacz post
    Witam Was Koledzy.
    Dużo czytałem (i oglądałem realizacji) odnośnie ciepłych kominków, które powoli już przechodzą w hypokaust i nadeszła mnie pewna myśl. Jakby kupić kozę np. Jotula/Dovre tę dwupiętrową (jest to nijako kanał dymowy jak w piecu) i te dwa otwory wypełnić cegłą magnetytową, bądź magnetyzową, zaś palenisko zaizolować albo cegłą perlitową lub płytami wełny w celu podniesienia temperatury spalania/gazów i te spaliny "idąc" przez ten wymiennik oddawałyby ciepło w masę na tej samej zasadzie co w piecu kanałowym. Dodatkowo obudowę bym wykonał (tu moglaby być jużnawet chyba standardowa zimna obudowa (bo w środku jest materiał akumulacyjny) i na górze 2 kanały do DGP grawitacyjnego - aby rozniosły ciepło z powoli oddającej ciepło masy akumulacyjnej na 2 pokoje oddalone o kilka metrów.
    Co koledzy o tym myślicie - czy to ma rację bytu i czy żeliwo wytzryma tę temperaturę (oczywiście jak zaizolujemy palenisko to ona się na pewno w jakimś stopniu podniesie) i czy masa akumulacyjna nie wychłudzi zbytnio temperatury spalin na wylocie, aby zachować ciąg kominowy?
    Pozwoliłem sobie na zdjęciu to zilustrować. Kolor czerwony to cegła akumulacyjna, żółty - materiał izolacyjny po bokach obudowa (wkład przyjmie formę pieca) i od góry kanały do DGP.
    Napiszcie cosik czy to ma sens...
    Dodam, że dom zaizolowany baaardzo i jednokondygnacyjny - piec w środku domu, po obrysie podłóg ok. 120m2 zaś użytkowej po odjęciu skosów ok. 80/90metrów.
    POZDRAWIAM!!!
    Tak moim zdaniem pomysł z rodzaju dziwnych, daj sobie spokój albo kup paletę, dwie szamotu i posklejaj coś jeśli potrafisz jak nie daj zarobić komuś kto ma pojęcie
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gapet

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    22

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, ale czym mógłbyś/lub któryś inny kolega uargumentować dziwaczność tej koncepcji, bo to ,ze dziwna to wiem, gdyż się jeszcze z czymś takim nie spotkałem, ale może dlatego, że fachowy zdun na takim przedsięwzięciu inwestora nic nie zarobi, więc lobby nie idzie w tym kierunku...
    Mi chodzi bardziej (skoro to zanegowałeś) abyś napisał, co Ci się w tym pomyśle nie podoba, czy nie będzie to funkcjonować itp? Takiego coś bardziej konstruktywnego, bo moim skromnym zdaniem widziałbym tu dużą analogię do budowy piecy kaflowych akumulujący ciepło.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    O ... Gapet ... to znowu Ty ...
    Znowu usiłujesz za przysłowiowego tysiaka zrobić to co nie jest wykonalne u Ciebie w domu nawet za kilkanaście tysięcy ... ?
    Działać będzie na pewno, więc zamiast narzekać na "lobby" to wziął byś się do roboty, wykonał to po prostu i podzielił się zdjęciami i wrażeniami z użytkowania
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  5. #5
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Jak rozpuścisz to żeliwo , zakładam że przeżyjesz ten etap doświadczeń , to napisz i załącz fotki ...
    Wełnę mineralną dasz do paleniska czy na zewnątrz ?
    Darek B

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał gapet Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź, ale czym mógłbyś/lub któryś inny kolega uargumentować dziwaczność tej koncepcji, bo to ,ze dziwna to wiem, gdyż się jeszcze z czymś takim nie spotkałem, ale może dlatego, że fachowy zdun na takim przedsięwzięciu inwestora nic nie zarobi, więc lobby nie idzie w tym kierunku...
    Mi chodzi bardziej (skoro to zanegowałeś) abyś napisał, co Ci się w tym pomyśle nie podoba, czy nie będzie to funkcjonować itp? Takiego coś bardziej konstruktywnego, bo moim skromnym zdaniem widziałbym tu dużą analogię do budowy piecy kaflowych akumulujący ciepło.
    Argumentacja dość pokrętna. Na podobnej zasadzie mozna mieć pretensje do lobby hydraulików. Po co montować umywalkę, skoro w kiblu tez jest woda....?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.355

    Domyślnie

    Witam!

    Gapet, musisz to przemyśleć biorąc pod uwagę jakieś liczby.

    Kilogram każdego materiału ceramicznego akumuluje (pochłania) około 1kJ ciepła na każdy stopień wzrostu jego temperatury. Jak zagrzejesz cegły do średnio, powiedzmy, 150 st. (więcej nie ma sensu ze względu na spadek sprawności - więcej złego by wtedy robiły, niż dobrego), to każdy kilogram wchłonie 130 kJ (bo startują od ca 20 st.). Jak będzie tego z 50 kg, to ekstra akumulator będzie miał pojemność 6500 kJ.
    A kilogram drewna w porywach ma realną wartość opałową na poziomie 15000 kJ.

    Warto?

    Każda masa coś daje.
    Źle zrobiona może dawać straty.
    Realnie - odczuwalnie działające masy zaczynają się od kilkuset kilogramów.
    Można je obliczyć.

    Żeliwa ani stali nie można izolować z zewnątrz (chyba, że jest tam płaszcz wodny).

    Pozdrawiam

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gapet

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    22

    Domyślnie

    Aha troszkę mi rozjaśniliście a jakby własnie nie izolować, lecz obudować kozę dookoła cegłą magnetytową (zrobić tzw. ciepłą obudowę + kanały dgp od góry) w odległości ok 5cm od korpusu. Te ściany dałyby masę: ok. 75 cegieł x 6,5kg= 487kg akumulacji.
    Może to byłby dobry pomysł - i wtedy żeliwo oddawałoby ciepło w cegłę?
    Pozdrawiam Was i proszę o cierpliwość

  9. #9
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Liczy się nie tylko ile kg masy akumulacyjnej zastosujesz ale gdzie oraz jaka jest cała instalacja ... sztuka zduńska [ wiedza , wiedza i doświadczenie ]
    Darek B

  10. #10
    Banned
    StefanW

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    541

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Liczy się nie tylko ile kg masy akumulacyjnej zastosujesz ale gdzie oraz jaka jest cała instalacja ... sztuka zduńska [ wiedza , wiedza i doświadczenie ]
    Jedna krótka myśl a wiedzy tutaj tyle, że można ją garściami czerpać i nigdy się nie wyczerpie. No toć to jest GENIALNE. W jednym krótkim zdaniu nasz forumowicz Zdun Darek B zawarł całą kwintesencję zduństwa. I po co się wysilać skoro wystarczy jedna krótka, złota zduńska myśl "]Liczy się nie tylko ile kg masy akumulacyjnej zastosujesz ale gdzie oraz jaka jest cała instalacja ... sztuka zduńska [ wiedza , wiedza i doświadczenie],

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gapet

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    22

    Domyślnie

    Noo właśnie... a myślałem, że forum jest po to, aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem a nie podciągać zduństwo pod hokus pokus czarną magię i tylko taki czarnoksiężnik jak sowicie się mu zapłaci to będzie umiał skleić ze sobą cegły szamotowe po 3,50... Tym sposobem to nikt by nie umiał lub nie próbował sam coś zrobić za radą innych i w końcu końców zacząłbym pewnie chodzić do golibrody a sam już brody bym nie ogolił no bo przecież do fachowca trzeba iść... i mu zapłacić by mieć pewność, że lepiej to zrobi niż ja sam.
    Już od jakiegoś czasu buduję (rok) i wiele etapów budowy przeszedłem i wiele rzeczy zrobiłem sam - lepiej, dokładnie i taniej niż fachowiec, a zdarzało się, że po fachowcach musiałem zakasywać rękawy i sam poprawiać no bo przecież fachowcy lepiej wiedzą i mają doświadczenie i WIEDZĘ........

  12. #12
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    W takim razie trzymaj tak dalej.
    Tylko po co pytasz fachowców skoro i tak zrobisz to lepiej ?
    Darek B

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gapet

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    22

    Domyślnie

    Bo taki fachowiec jak Ty widzę, że odpowiada ogólnikami po to aby nabić sobie licznik postów a nic nie wnieść merytorycznego do dyskusji.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Gapet ...
    Znowu usiłujesz za przysłowiowego tysiaka zrobić to co nie jest wykonalne u Ciebie w domu nawet za kilkanaście tysięcy ... ?
    Działać będzie na pewno, więc zamiast narzekać na "lobby" to wziął byś się do roboty, wykonał to po prostu i podzielił się zdjęciami i wrażeniami z użytkowania
    Pozdrawiam.
    PS. Jak już zrobisz to będziesz wiedział i tą wiedzą się podzielisz na forum ... po to jest przecież to forum ...
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony