dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 85
  1. #1

    Domyślnie Piana PUR OK pełne deskowanie + papa

    Witam
    Czy ktoś ma wykonane docieplenie pianą otwartokomórkową na pełne deskowanie i papę.
    Jak to się sprawdza? Mam do ocieplenia dach kopertowy 250m2 krokwie 18cm. Wełny chciałem 2x15cm Supermaty 0,33 ale zastanawiam się nad 20cm piany PUR, cena wychodzi podobna. Przy pianie brak szczeliny wentylacyjnej.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Większość wykonawców robi pianowanie na pełne deskowanie (przynajmniej Ci na których trafiłem). Nawet Ci z forum nie widzą problemu. Dają 25 lat gwarancji na pianę i jest GIT Dodatkowo jeszcze nie zalecają paroizolacji pod karton gips Niby pianka przyjmie wilgoć i ją odda.
    Ja bym się nie zdecydował na takie coś. Jeśli już pianka to na membrane i paroizolacja na piankę
    Planujesz 2 x 15 super mapy 0,033 - to około U=0,12 (cena za metr metr pokrycia wyjdzie około 45zł) - ale trzeba doliczyć robocizne.
    Nie wiem jaką piankę planujesz ale większość budżetowych ma lambdę 0,036 - 0,037. Teoretycznie należałoby trysnąć minimum 5cm więcej by osiągnąć ten sam wynik co w/w wełną. Naturalnie nikt nie położy wełny tak szczelnie jak zrobi się to pianką, lecz czy rzeczywiście 20cm pianki = 30cm wełny ? Jakoś niechce mi się wierzyć.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Thermano

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Bolszewo
    Kod pocztowy
    84-239
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz1006 Zobacz post
    Witam
    Czy ktoś ma wykonane docieplenie pianą otwartokomórkową na pełne deskowanie i papę.
    Jak to się sprawdza? Mam do ocieplenia dach kopertowy 250m2 krokwie 18cm. Wełny chciałem 2x15cm Supermaty 0,33 ale zastanawiam się nad 20cm piany PUR, cena wychodzi podobna. Przy pianie brak szczeliny wentylacyjnej.
    Proszę spróbować rozważyć również PIR zamkniętokomórkowy. Tutaj ma Pan gwarancję stałej lambdy przez wiele wiele lat, bo podana jest lambda starzeniowa.

    http://thermano.eu/pl/zastosowania/dachy-skosne/1/

    Pozdrawiamy,

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    Moj wykonawca upieral sie ze mozna zrobic na deskowanie i nie dawac paroizolacji,ale ja zrobilem po swojemu i mam pod deskowaniem nabita folie paroprzepuszczalna miedzy krokwie z zachowaniem szczeliny wentylacyjnej 3cm. Sikali na folie i wszystko trzyma sie spoko. Paroizolacje mowili zeby dawac tylko w lazience. Zrobilem po calosci bo mysle ze nie zaszkodzi

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baka890 Zobacz post
    Moj wykonawca upieral sie ze mozna zrobic na deskowanie i nie dawac paroizolacji,ale ja zrobilem po swojemu i mam pod deskowaniem nabita folie paroprzepuszczalna miedzy krokwie z zachowaniem szczeliny wentylacyjnej 3cm. Sikali na folie i wszystko trzyma sie spoko. Paroizolacje mowili zeby dawac tylko w lazience. Zrobilem po calosci bo mysle ze nie zaszkodzi
    Dobra decyzja.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pillproof

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baka890 Zobacz post
    Moj wykonawca upieral sie ze mozna zrobic na deskowanie i nie dawac paroizolacji,ale ja zrobilem po swojemu i mam pod deskowaniem nabita folie paroprzepuszczalna miedzy krokwie z zachowaniem szczeliny wentylacyjnej 3cm. Sikali na folie i wszystko trzyma sie spoko. Paroizolacje mowili zeby dawac tylko w lazience. Zrobilem po calosci bo mysle ze nie zaszkodzi
    Masz może foto jak ułożyłeś tą membranę pomiędzy krokwiami?
    Mam pełne deskowanie z płyt MFP i papy i też chcę zrobić szczelinę 3 cm i dać:
    membranę wysokoparoprzepuszczalną,
    piankę OK 15 cm pomiędzy krokwiami
    piankę OK 5 cm pod krokwiami
    paroizolację i płyty.

  7. #7

    Domyślnie

    Odświeżę trochę temat.

    Dołączę się do pytania - jaki rodzaj membrany pod deskowanie i czy układałeś wzdłuż krokwi czy poprzecznie ? Może masz jakieś wskazówki ?
    Właśnie stoję przed wyborem wykonawcy i sposobu aplikowania piany na deskowanie pokryte papą, z opinii wykonawców mam 50/50, część uważa stosowanie szczeliny wentylacyjnej, część uważa stosowanie na deski. W drugim przypadku uważają że nie ma konwekcji, nie ma dostarczania wilgoci z zewnątrz, wilgoć z pomieszczenia dostanie się do piany, lecz w okresie letnim odparuje.... Już mam totalny mętlik w głowie, tym bardziej że nie w każdym miejscu swojego dachu jest łatwy sposób wykonania szczeliny, chociaż 85% dachu ma dostęp do okapu i kalenicy tak że zachowujemy ciągłość przestrzeni wentylacyjnej.

    Piotr.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pillproof

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    119

    Domyślnie

    My właśnie kładziemy membranę pomiędzy krokwie. Kupiłam ją na all. bo najtaniej wychodziła- CorotopRED STRONG 180. Jest sztywna, ale nie przynajmniej nie wciśnie się do desek pod wpływem piany.
    Mamy wszystko pod wentylację dachu- wloty, wyloty itp. więc po co teraz to zamykać pianą. My dajemy membranę z pozostawieniem szczeliny i na to dopiero pianę ok i paroizolację.
    Wykonawca też mówił, że niepotrzebnie mamy szczelinę wentylacyjną, ale jak zobaczył, że wiemy co robimy to już nas nie przekonywał do swojej teorii.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pillproof Zobacz post
    My właśnie kładziemy membranę pomiędzy krokwie. Kupiłam ją na all. bo najtaniej wychodziła- CorotopRED STRONG 180. Jest sztywna, ale nie przynajmniej nie wciśnie się do desek pod wpływem piany.
    Mamy wszystko pod wentylację dachu- wloty, wyloty itp. więc po co teraz to zamykać pianą. My dajemy membranę z pozostawieniem szczeliny i na to dopiero pianę ok i paroizolację.
    Wykonawca też mówił, że niepotrzebnie mamy szczelinę wentylacyjną, ale jak zobaczył, że wiemy co robimy to już nas nie przekonywał do swojej teorii.

    Jakieś szczególne wskazówki co do montażu, listwy dystansowe z czego robicie ? czym mocujecie membranę ?

    Jestem zainteresowany pianą ICYNENE, technik tej firmy stwierdził że w przypadku wełny wentylacja jest konieczna, z uwagi na dużą chłonność wody oraz mostki termiczne przez które w okresie zimowym ucieka ciepło i napotykając na zimne powietrze powoduje wykroplenie się wody i właśnie przegroda pozwala wysuszyć. Natomiast pianka nie ma mostków termicznych, więc nie ma przenikania ciepła i nie stwarzają się zjawiska wykroplenia wody, ponadto ich piana ma małą absorpcję wody. Tak jak w moim przypadku technik zaleca stosowanie folii paroizolacyjnej aktywnej na całej powierzchni. I teraz bądź mądry.....

    Piotr.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Jeśli papą to membrana. Jaka? Paroprzepuszczalna. Ja montowalem zszywaczem tapicerskim. Jeśli ekipa ogarnięta to wie jak aplikować pianę by ta nie dcisnęła membrany do desek.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr-kaczor Zobacz post
    (...)Natomiast pianka nie ma mostków termicznych, więc nie ma przenikania ciepła i nie stwarzają się zjawiska wykroplenia wody,
    Piotr.
    Fascynujący pseudotechniczny bełkot.
    Przenikanie ciepła występuje zawsze i dla każdego materiału (przynajmniej w budownictwie).

    Należy tak zaprojektować przegrodę dachową aby punkt rosy (wykraplanie) znajdował się w miejscu nie powodującym trwałego zawilgocenia i rozwoju pleśni/grzybów.
    Dlatego idealny układ to taki, w którym każda kolejna warstwa (patrząc od pomieszczenia) ma coraz lepszą paroprzepuszczalność.

    W przypadku gdy po pianie masz deski i papę cała wilgoć z pomieszczenia zbierze się w tym miejscu - bo nie ma już ujścia.
    Do tego, w zimie, jest to najchłodniejsze miejsce w całej przegrodzie.
    Poczekaj 5 lat i obejrzyj deski...

    Cytat Napisał piotr-kaczor Zobacz post
    ponadto ich piana ma małą absorpcję wody.
    Ciekawe czy ten "technik" widzi różnicę pomiędzy absorpcją wody, a ilością pary wodnej, którą można wprowadzić do materiału o dobrej paroprzepuszczalności - która następnie wykropli się w punkcie rosy.
    Dla wyjaśnienia - absorpcję wody bada się poprzez zanurzenie materiału w wodzie na określony czas i porównanie wagi próbki przed i po.
    Wyniki mogą być super.
    Natomiast ma to NIEWIELE wspólnego z wchłanianiem pary wodnej, która POTEM w punkcie rosy zamieni się w wodę.

    Zrób sobie mały eksperyment"
    1. Weź próbkę piany otwartokomórkowej - zważ ją na wadze.
    2. Postaw na piecu garnek z wodą.
    3. Umieść próbkę tak aby jak pokrywka zamykała garnek (najlepiej szczelnie).
    4. Pogotuj wodę kilkanaście minut.
    5. Po wystygnięciu ponownie zważ próbkę.
    6. Ściśnij piankę i zobacz ile wody wyleci

    Tak dla jasności. Piana otwartokomórkowa to dobry materiał.
    Nie jest jednak ósmym cudem świata i nie łamie praw fizyki.

    Natrysk na membranę paroprzepuszczalną - jak najbardziej OK
    Natrysk na deski zamknięte papą - Twoja budowa...

    Pana "technika" poproś o obliczenia cieplno-wilgotnościowe dla proponowanej przez niego przegrody z jakiegokolwiek programu.

  12. #12

    Domyślnie

    W takim razie, myślę aby wykorzystać styropian o grubości 3cm, pociąć go w paski i przykleić symetrycznie między krokwiami, jako taki dodatkowy dystans aby nie dopychało membrany do deski. Przy krokwiach też ułożyć paski styropianu jako dystans natomiast membranę mocować przez listewki wycięte z deski, które mam po budowie i potem jeszcze dalej wywinąć na krokwię i przymocować zszywaczem ?

    Piotr

  13. #13

    Domyślnie

    Ja dałem listewki wzdłuż krokwi oraz po środku pola pomiędzy krokwiami. Membrana przytwierdzona do listewek za pomocą zszywacza.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr-kaczor Zobacz post
    W takim razie, myślę aby wykorzystać styropian o grubości 3cm (...)
    Pamiętaj o tym, aby przestrzeń nad pianą, niezależnie od sposobu w jaki powstanie, była zwentylowana.
    Tak samo jak przy wełnie - wlot przy okapie i wylot w kalenicy.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rex_Kos Zobacz post
    Pamiętaj o tym, aby przestrzeń nad pianą, niezależnie od sposobu w jaki powstanie, była zwentylowana.
    Tak samo jak przy wełnie - wlot przy okapie i wylot w kalenicy.
    do tego jestem przygotowany od samego początku, mam trochę doświadczenia z budową.

    Piotr.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    hej, jak w temacie ale mam pytanie do ludzi znających temat, jeżeli dam pod piankę paraizolację to jedyna wilgoć jaka może szkodzić piance to ta we więźbie, dobrze myślę? jeżeli tak to czy istnieje graniczna wartość wilgoci więźby gdzie już nie potrzebna jest szczelna pomiędzy deskowaniem a pianą?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Pianka ma opór dyfyzyjny bardzo bardzo nikły, stąd potrzeba dawać paroizolację! bo na styku krokiew pianka - z prozaicznego powodu zimniejszej krokwi,( drewno lepiej przewodzi ciepło) to znaczy drewno szybciej oddaje je dalej, powierzchnia kontaktowa jest zimniejsza i o ile w piance nic nie szkodzi przechodzenie pary wodnej, o tyle lokalne zaburzenie przepływu przez obniżoną temperaturę - skutkować będzie kondensacją na krokwi.
    Całość powinna być ułożona tak aby od strony zimnej była otwarta dyfuzyjnie, proste zasady są najtrudniejsze.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pillproof

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    119

    Domyślnie

    My daliśmy styrodur 2cm- łatwy do cięcia (na pile pocięliśmy paski o szer. 2cm), nie chłonie wody i można sobie odłamać kawałek bez konieczności ponownego cięcia a do tego u nas prostszy w montażu niż listewki, bo mamy sporo skosów.
    Zrobiliśmy dystanse po bokach krokwi i po środku podwójną-grubszą, żeby membrana nie docisnęła się do płyt przy piankowaniu. A środkowy dystans przerywaliśmy w kilku miejscach żeby był swobodny obieg powietrza. Też chcieliśmy kleić, ale szkoda na to czasu- mąż musiał czekać aż klej wyschnie, styrodur się odklejał... więc całość wkrętami w kilku miejscach mocował i się trzyma a membranę na zszywki do krokwi.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	membrana.jpg
Wyświetleń:	1980
Rozmiar:	8,8 KB
ID:	367354

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    wiem że paroizolację zastosuję od pomieszczenia, ale jeżeli ona będzie i wieźba sucha to stosować szelinę? bo w takim przypadku to wilgoć kąt?

  20. #20

    Domyślnie

    Po pierwsze paroizolacji nigdy nie zrobisz tak szczelnie aby 100% chroniła przed wilgocią. Po drugie gdy powstanie punkt rosy gdzieś pomiędzy deskowaniem a pianą to tam Ci się skropli para wodna. Przecież piana nie jest w próżni.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony