dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Angry Zły kąt nachylenia dachu

    Niestety mój wykonawca wykonał błędny kąt nachylenia dachu jest 35,6 stopni a powinno być 40!

    Uprzejmie proszę o informację, czy jest to spory problem i kazać poprawić więźbę (co będzie nad wyraz kosztowane - wymiana części drewna), czy też pozostawić temat i o nim zapomnieć?

  2. #2

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    A jakie są wymagania planu miejscowego? Czy np. zmiana kąta dachu zmienia istotnie wygląd całego budynku? A co mówił kierownik budowy? Wysokość kalenicy pewno jest niższa niż w projekcie? Choć ja wiem... wykonawca nie zrobił zgodnie z projektem - niech więc poprawia na swój koszt....
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    A jakie są wymagania planu miejscowego? Czy np. zmiana kąta dachu zmienia istotnie wygląd całego budynku? A co mówił kierownik budowy? Wysokość kalenicy pewno jest niższa niż w projekcie? Choć ja wiem... wykonawca nie zrobił zgodnie z projektem - niech więc poprawia na swój koszt....
    Jeżeli chodzi o plan zamiejscowy, to wymagania są takie, aby dach był w przedziale 35-45 stopni.
    Natomiast, czy zmiana kąta nie zmieniła istotnie wyglądu to trudno powiedzieć, gdyż mam projekt indywidualny, stąd nie mam porównania.
    Z kierownikiem budowy na ten temat nie rozmawiałem. Natomiast porozmawiałem z wykonawcą, który najogólniej stwierdził, że przyczepiłem się do mało istotnej rzeczy, która nie ma kompletnie na nic wpływu...
    Jeżeli chodzi o wysokość kaletnicy, to zapewne również jest niższa o ile dokładnie centymetrów to zapewne trzeba byłoby dokładnie policzyć.
    Ostatnio edytowane przez Michalmon ; 16-11-2015 o 21:34

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Wiesz projekt to projekt i ma być zgodnie z projektem, jeżeli Tobie te 35 st nie preszkadza to nie ma o czym gadać, ale jeżeli chcesz, żeby było zgodnie z projektem to cieśla ma to poprawić i jego pie...nie nie ma nic tu do rzeczy , jak nie potrafi zrobić kąta zgodnie z projektem to niech lepiej idzie robić budki dla psa a nie zajmuje się więźbą dachową.

    Przy takiej różnicy w kącie masz różnice w wysokości kalenicy rzędu 50 cm dla rozpiętości 9 m miedzy murłatami, taka różnica jest karygodna!!!! Jak bym kazał naprawiać na swój koszt albo pognałbym wykowanwce....
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 17-11-2015 o 09:22

  6. #6

    Domyślnie

    wykonawca z całą pewnością dodał Panu ścianke kolankową więc możliwe że wysokość w kalenicy sie nie zmieni. niestety zmiana kąta zmienia kubature. i lepiej rob odbior całkowity to może Pani Nadzór nie przyjdzie i nie zauważy
    sprzedam tanio kilka palet silka tempo, zostały po murowaniu.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mateusz127

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    okolice Łomianek
    Posty
    38

    Domyślnie

    [QUOTE=Michalmon;6996125]Niestety mój wykonawca wykonał błędny kąt nachylenia dachu jest 35,6 stopni a powinno być 40!

    witam a w jaki sposób zmierzył Pan kąt nachylenia?? własnie jestem na etapie stawiania więźby i z ciekawości zmierzyłbym kąt nachylenia

    Pozdrawiam Mateusz

  8. #8

    Domyślnie

    Może i da się zmierzyć kąt ale ja bym policzył.

    http://www.online-kalkulator.pl/mate...ostokatny.html

    Acha: a co do wykonawcy to weź mu powiedz że odejmiesz mu np. 30% z wynagrodzenia i jak zapyta dlaczego to odpowiedz, że "czepia się mało istotnej rzeczy".

    Jak mnie tacy w. napinają ...
    Na swojej budowie, po 3 takich akcjach rozstałem się z ekipą..
    Ostatnio edytowane przez SJ413 ; 17-11-2015 o 11:22

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michalmon Zobacz post
    witam a w jaki sposób zmierzył Pan kąt nachylenia?? własnie jestem na etapie stawiania więźby i z ciekawości zmierzyłbym kąt nachylenia
    Najprostszym kątomierzem budowlanym, która każda ekipa ciesielska posiada na stanie, można też do krokwi przyłożyć szkolny kątomierz.
    I wyższa szkoła pomiarów, mianowicie można wyliczyć z wysokości i długości.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  10. #10

    Domyślnie

    A u mnie miało być 35, a wyszło niecałe 40 !To dopiero ból... Mąż nie może patrzeć czasem, tak go szlag trafia . Takich "fachowców" zasra.....ch jest więcej niż myślisz

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał aniqa1982 Zobacz post
    A u mnie miało być 35, a wyszło niecałe 40 !To dopiero ból... Mąż nie może patrzeć czasem, tak go szlag trafia . Takich "fachowców" zasra.....ch jest więcej niż myślisz
    Fachowcy jacy są każdy może na forum poczytać... czyli info dla przyszłych inwestorów - być codziennie na budowie, przypomnieć sobie trygonometrię z gimnazjum i zmierzyć kąt nachylenia dachu... zaprawdę napiszę, że dachu nie buduje się w 6 godzin i czasu na pomiary będzie sporo...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mateusz127

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    okolice Łomianek
    Posty
    38

    Domyślnie

    Piotrek0m nie wiedziałem , że jest coś takiego jak kątomierz budowlany - przyznam , że jestem na początku ich prac więc z ciekawością sprawdzę czy jest tak jak być powinno

  13. #13

    Domyślnie

    na pewno trzeba porozmawiać z kierownikiem budowy
    (czy to nie jest zmiana istotna?)

    jak projekt indywidualny, to może też z architektem?

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michalmon Zobacz post
    Niestety mój wykonawca wykonał błędny kąt nachylenia dachu jest 35,6 stopni a powinno być 40!

    Uprzejmie proszę o informację, czy jest to spory problem i kazać poprawić więźbę (co będzie nad wyraz kosztowane - wymiana części drewna), czy też pozostawić temat i o nim zapomnieć?

    Zaproś kierownika budowy . Niech sprawdzi zgodność konstrukcji z projektem.

  15. #15

    Domyślnie

    ja bym zostawił to w spokoju, sam uzgodniłem z swoim cieślą zmiana kątu dachy z 40 na 36 i jest ładnie
    pokaz jakieś zdjęcie to się zobaczy jak to wygląda, .

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Fachowcy jacy są każdy może na forum poczytać... czyli info dla przyszłych inwestorów - być codziennie na budowie, przypomnieć sobie trygonometrię z gimnazjum i zmierzyć kąt nachylenia dachu... zaprawdę napiszę, że dachu nie buduje się w 6 godzin i czasu na pomiary będzie sporo...
    Dokładnie , to nas pierwszy dom i jeśli jeszcze raz budowałabym to całkiem inaczej by to wyglądało!
    Ta ekipa od mojego dachu nie miała by co u mnie robić, teraz to wiem... szkoda ,że nie wtedy...
    Wg mnie niech kierownik to obejrzy i doradzi.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mateusz127

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    okolice Łomianek
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał aniqa1982 Zobacz post
    Dokładnie , to nas pierwszy dom i jeśli jeszcze raz budowałabym to całkiem inaczej by to wyglądało!
    Ta ekipa od mojego dachu nie miała by co u mnie robić, teraz to wiem... szkoda ,że nie wtedy...
    Wg mnie niech kierownik to obejrzy i doradzi.

    niestety po czasie to wszyscy jesteśmy mądrzy

    mnie natomiast ciekawi co na to powie kierownik budowy?? Michalmon jak wygląda sytuacja na obecną chwile??

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Praktycznie wszystko zostało już powiedziane. Pozwolę sobie dodać jeszcze kilka swoich przemyśleń.
    Po pierwsze takie wykonanie jest nie zgodne z projektem. Czy może pozostać musi o tym zdecydować projektant jako autor projektu.
    Po drugie poza względami architektonicznymi są względy konstrukcyjne. "jacentyy" napisał o ile obniży Ci się poddasze (strych). W podtekście miał na pewno na myśli również rozkład sił w więźbie. Zwiększą się siły rozporowe. Ta więźba musi być przeliczona!
    Po trzecie w przypadku akceptacji i pozostawienia tej więźby w takim stanie, stosowną adnotację należy nanieść na projekt.
    Po czwarte kierownik budowy nie ma tu wiele do powiedzenia bo jego zadaniem jest pilnowanie wykonania budynku zgodnie z projektem. W tym stanie rzeczy nie może odebrać tej więźby i powinien ten fakt potwierdzić stosownym wpisem do dziennika budowy.
    Po piąte na podstawie takiego wpisu wypłata wynagrodzenia do wyjaśnienia sprawy powinna zostać wstrzymana.
    Po szóste masz prawo bezwzględnie domagać się wykonania zgodnie z projektem. Jak masz umowę z cieślą jest to do wyegzekwowania. O możliwości ponownego wykorzystania poszczególnych elementów więźby zdecyduje kierownik budowy. Całkowity koszt naprawy Łącznie z materiałem obciąża wykonawcę. Ciekawe czy ma firmę ubezpieczoną?
    Po siódme od tej pory nie ma żadnych ustnych ustaleń wszystko na piśmie. O swojej decyzji również powinieneś wykonawcę poinformować na piśmie.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej Wilhelmi ; 21-11-2015 o 00:09
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  19. #19

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie rady.

    Ogólnie sprawa wygląda następująco.
    Na budowę przyjechał kierownik i sam postanowił zmierzyć kąt dachu. Ogólnie wyszło mu, że kąt wynosi 35,8 stopni (ja zmierzyłem 35,6).
    Stwierdził, że mniejszy kąt o 4 stopnie nie ma większego wpływu na kwestie nośności całej konstrukcji jak i wizualne. Stąd bez problemu odbierze ten dach (uprzedzając pytanie, kierownik jest nie jest powiązany z wykonawcą).
    Jednakże zaznaczył, że mimo wszystko jak chce to mogę iść na wojnę z firmą budowlaną i żądać naprawy.
    I co tu teraz zrobić?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No to zależy właśnie od Ciebie i kwestii estetycznych/użytkowych.
    Zawalić się nie zawali, z kwestiami formalnymi (zgłoszenie zakończenia budowy w Nadzorze) raczej też nie będzie problemów.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony