dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie 1 zasilenie + 3 obwody + 1 gniazdko + podwójny przełącznik

    Witam,
    Jest to mój pierwszy post więc proyszę o małą wyrozumiałość.

    Na załączonym zdjęciu od lewej kabel zasilający 3 żyłowy) na bazie którego chciałbym zrobić: W 1 pierwszej puszcze gniazdko elektryczne, druga puszka bedzie zaślepiona a w środku mostkowania/połączenia kabli. W 3 puszcze bedzie podwójny przełącznik do tych trzech czarnych kabli (4 zyłowe tylko dlatego, ze kabel był za free) Dwa obwody na jednym klawiszu no i jeden na drugim. I teraz proszę o pomoc jak to wszystko podłączyć, jeżeli wogóle sie da.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrwyrzyk Zobacz post
    Witam,
    Jest to mój pierwszy post więc proyszę o małą wyrozumiałość.

    Na załączonym zdjęciu od lewej kabel zasilający 3 żyłowy) na bazie którego chciałbym zrobić: W 1 pierwszej puszcze gniazdko elektryczne, druga puszka bedzie zaślepiona a w środku mostkowania/połączenia kabli. W 3 puszcze bedzie podwójny przełącznik do tych trzech czarnych kabli (4 zyłowe tylko dlatego, ze kabel był za free) Dwa obwody na jednym klawiszu no i jeden na drugim. I teraz proszę o pomoc jak to wszystko podłączyć, jeżeli wogóle sie da.
    1) Światło i gniazda są na jednym obwodzie ?
    2) Jaki jest przekrój tego kabla i na jakim zabezpieczeniu jest ten obwód ?
    3) Łącznik ma 10A. Czy Ty chcesz zrobić sterowanie gniazdem z tego podwójnego łącznika ?
    4) Z lewej puszki idzie DYp (oby 2,5mm2), w prawej puszce w ogóle brak kabla, zakładam, że zrobisz przebicie i jeden z czarnych tam pójdzie.
    5) Znowu puszki na pianie.

    Opisz to jakoś lepiej bo to czuć partyzantką. Nie jesteś elektrykiem bo ten by wiedział.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil929 Zobacz post
    1) Światło i gniazda są na jednym obwodzie ?
    2) Jaki jest przekrój tego kabla i na jakim zabezpieczeniu jest ten obwód ?
    3) Łącznik ma 10A. Czy Ty chcesz zrobić sterowanie gniazdem z tego podwójnego łącznika ?
    4) Z lewej puszki idzie DYp (oby 2,5mm2), w prawej puszce w ogóle brak kabla, zakładam, że zrobisz przebicie i jeden z czarnych tam pójdzie.
    5) Znowu puszki na pianie.

    Opisz to jakoś lepiej bo to czuć partyzantką. Nie jesteś elektrykiem bo ten by wiedział.
    Puszki na zdjeciu znajduja sie w elewacji na tarasie w ogrodzie dlatego na pianke. Gniazdo bedzie potrzebne jedynie do podlaczenia ladowarki telefonu lub laptopa. Czarne kable sa do oswietlenia ogrodu w postaci kilku lampek LED z wbudowanymi transformatorami. W lewej puszce jest kabel 3x1,5 i chce w tej puszce zrobic gniazdo i jednoczesnie zrobic przebicie do zasilenia tych lampek. Nie chce robic sterowania gniazdem poprzez lacznik. Niech tam prad caly czas bedzie. Nie wiem jak podlaczyc te kable czarne do podwojnego lacznika i jaki lacznik bedzie tu potrzebny? Ten czarny to 4x1,5. Nie jestem elektrykime ale po schemacie bede wiedzial jak to zrobic. Dzięki wielkie, że odpisałeś.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrwyrzyk Zobacz post
    Puszki na zdjeciu znajduja sie w elewacji na tarasie w ogrodzie dlatego na pianke. Gniazdo bedzie potrzebne jedynie do podlaczenia ladowarki telefonu lub laptopa. Czarne kable sa do oswietlenia ogrodu w postaci kilku lampek LED z wbudowanymi transformatorami. W lewej puszce jest kabel 3x1,5 i chce w tej puszce zrobic gniazdo i jednoczesnie zrobic przebicie do zasilenia tych lampek. Nie chce robic sterowania gniazdem poprzez lacznik. Niech tam prad caly czas bedzie. Nie wiem jak podlaczyc te kable czarne do podwojnego lacznika i jaki lacznik bedzie tu potrzebny? Ten czarny to 4x1,5. Nie jestem elektrykime ale po schemacie bede wiedzial jak to zrobic. Dzięki wielkie, że odpisałeś.
    Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć dając podwójny łącznik. Jeśli obwód w rozdzielnicy jest odpowiednio zabezpieczony to da się to połączyć np. tak, wszystkie przewody do środkowej puszki w niej połączyć za pomocą złączek wszystkie N, wszystkie PE. z białego L połączyć z gniazdem i wyłącznikiem a z czarnych L połączyć z wyłącznikiem.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrwyrzyk Zobacz post
    Puszki na zdjeciu znajduja sie w elewacji na tarasie w ogrodzie dlatego na pianke. Gniazdo bedzie potrzebne jedynie do podlaczenia ladowarki telefonu lub laptopa. Czarne kable sa do oswietlenia ogrodu w postaci kilku lampek LED z wbudowanymi transformatorami. W lewej puszce jest kabel 3x1,5 i chce w tej puszce zrobic gniazdo i jednoczesnie zrobic przebicie do zasilenia tych lampek. Nie chce robic sterowania gniazdem poprzez lacznik. Niech tam prad caly czas bedzie. Nie wiem jak podlaczyc te kable czarne do podwojnego lacznika i jaki lacznik bedzie tu potrzebny? Ten czarny to 4x1,5. Nie jestem elektrykime ale po schemacie bede wiedzial jak to zrobic. Dzięki wielkie, że odpisałeś.
    Czyli lewa puszka ma zasilanie. Przewód 3x1,5. W zasadzie nie zabrania się używania takiego przewodu do gniazd. Należy za to zmniejszyć zabezpieczenie z 16A na 10A (CAŁY OBWÓD !! ). Natomiast obwody gniazd i oświetlenia powinny być już rozdzielone.
    3 przewody w środkowej puszce to LEDy. Prawa to podwójny łącznik. Będziesz miał w takim razie 2 sekcje światła i od Ciebie zależy co z czym ma działać. Są również łączniki potrójne ale jak pisałem - zależy od Ciebie.
    Musisz dać przewód z lewej do środkowej. Ów czarny wystarczy lub DYp 3x1,5.
    Musisz dać przewód ze środkowej do prawej. Jeżeli dwie sekcje światła to czarny 4x1,5. Jeżeli trzy sekcje to np. DYp 5x1,5.
    Łączenie w środkowej najlepiej na szybkozłączkach. Pamiętaj o odpowiednim IP oraz o niewiarygodnej inwencji twórczej robali.
    Moja rada - zadzwoń po elektryka

    Na jakiej wysokości są te puszki licząc od podłoża ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Łacznik 2 lampy.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	357663  

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć dając podwójny łącznik. Jeśli obwód w rozdzielnicy jest odpowiednio zabezpieczony to da się to połączyć np. tak, wszystkie przewody do środkowej puszki w niej połączyć za pomocą złączek wszystkie N, wszystkie PE. z białego L połączyć z gniazdem i wyłącznikiem a z czarnych L połączyć z wyłącznikiem.
    Mając na uwadze to, że nie jestem elektrykiem zawodowym to zapytam czy poniższe rozwiązanie będzie prawidłowe?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gniazdo +2 lampy.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	58,7 KB
ID:	357739  

  7. #7

    Domyślnie

    Warto podłączyć niebieski i żółto zielony do gniazdka.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony