dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 108
  1. #21

    Domyślnie

    Był w promocji w Mszczonowie.
    85 zł brutto za m3

  2. #22

    Domyślnie

    moje wyszły z 15k zł , powiem szczerze nie spodziewałem się aż tyle i towar brałem bez vatu
    szybkie kobitki, ładne autka

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar trach
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    842
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Mój fundament kosztował mnie nieco ponad 6000 zł, w tym:

    Wykopy do głębokości 1,05-1,10 m po obrysie domu plus ława w poprzek plus pod obudowę klatki schodowej plus pod komin i pod kominek - razem około 95 mb ław o szerokości od 60 do 80 cm. Wykopy zostały zrobione tak, że na powierzchni ziemi wszystkie miały szerokość około 55-60 cm a przy poziomie posadowienia rozszerzały sie ewentualnie do żądanej szerokości. Cała ziemia poszła na odkład, bez wywozu. Koszt tego etapu wyniósł tyle, ile obiad dla ekipy, czyli paczki przyjaciół, z którą wykopaliśmy to w jeden dzionek (no, musiałem kupić trzy szpadle i trzy szufle oraz rękawice). Zbrojenie: kupiłem pręty z dowozem, teść pociął kątówką, wygiął rurką dwunastki, strzemiona gięliśmy i zakładali ręcznie ze szwagrem. Szkielety włożylismy do wykopu i całość została zalana betonem B15 z najlepszej betoniarni w Siedlcach (Kosieradzcy). Weszło kilkakrotnie więcej betonu niż w projekcie, bo w projekcie tylko ława (30 cm wysokości) miała być betonowa, a wyżej mur z bloczków ale wobec braku podpiwniczenia wylałem wszystko do poziomu terenu (ławy i ściany fundamentowe). I tak sądzę że zaoszczędziłem, bo murowanie z bloczków wymagałoby poszerzenia wykopu (a i tak już zaczynały się przymrozki i nie było czasu na to), a poza tym na takim monolicie ścianom nie grożą raczej zarysowania.

    Wykonany: rok temu pod koniec października.

    Pozdrawiam - Andrzej
    Andrzej (Trach)
    --------------------------------------------------
    Dziennik Tracha: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35389
    ... i komentarze: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35390

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał trach
    Mój fundament kosztował mnie nieco ponad 6000 zł, w tym:

    Wykopy do głębokości 1,05-1,10 m po obrysie domu plus ława w poprzek plus pod obudowę klatki schodowej plus pod komin i pod kominek - razem około 95 mb ław o szerokości od 60 do 80 cm. Wykopy zostały zrobione tak, że na powierzchni ziemi wszystkie miały szerokość około 55-60 cm a przy poziomie posadowienia rozszerzały sie ewentualnie do żądanej szerokości. Cała ziemia poszła na odkład, bez wywozu. Koszt tego etapu wyniósł tyle, ile obiad dla ekipy, czyli paczki przyjaciół, z którą wykopaliśmy to w jeden dzionek (no, musiałem kupić trzy szpadle i trzy szufle oraz rękawice). Zbrojenie: kupiłem pręty z dowozem, teść pociął kątówką, wygiął rurką dwunastki, strzemiona gięliśmy i zakładali ręcznie ze szwagrem. Szkielety włożylismy do wykopu i całość została zalana betonem B15 z najlepszej betoniarni w Siedlcach (Kosieradzcy). Weszło kilkakrotnie więcej betonu niż w projekcie, bo w projekcie tylko ława (30 cm wysokości) miała być betonowa, a wyżej mur z bloczków ale wobec braku podpiwniczenia wylałem wszystko do poziomu terenu (ławy i ściany fundamentowe). I tak sądzę że zaoszczędziłem, bo murowanie z bloczków wymagałoby poszerzenia wykopu (a i tak już zaczynały się przymrozki i nie było czasu na to), a poza tym na takim monolicie ścianom nie grożą raczej zarysowania.

    Wykonany: rok temu pod koniec października.

    Pozdrawiam - Andrzej
    trach
    planuję zrobić fundamenty w ten sam sposób co ty. mam pytanie, jak wysokie zbrojenie zrobiłeś? rozumię że to poszerzenie na dole fundamentów to pod ławę? ściana fundamentowa ma 50 cm a ile ma ława? zbrojenie jakiej jest szerokości? jeżeli ława ma powiedzmy 80 cm to zbrojenie też tak szerokie zmajstrowałeś? a ustawiałeś jakoś poziom w wykopie? czy nie ma to znaczenia że z jednej strony bedzie np. 1,2 a z innej 1m głębokości?
    Pozdrawiam
    Grzesiek

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar trach
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    842
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Wiesz co, ale na zbrojenie fundamentu to powinieneś koniecznie mieć jakiś projekt ! Tam by to było narysowane.

    Ale skoro pytasz, to Ci odpowiem, chociaż sam jeszcze nie mam zdanych egzaminów na uprawnienia projektowe i podpisać się samodzielnie pod tym >>projektem<< z punktu widzenia prawa nie mogę.

    Pod domek jednorodzinny wystarczy ława fundamentowa dookoła budynku plus pod wszystkimi ściankami wewnętrznymi grubości 24 cm lub więcej - bo takie ścianki niosą ciężar schodów albo belek stropowych na nich opartych. Taka ława powinna mieć wysokość około 30 cm (ale nie mniej niż wynosi jednosronna odsadzka ławy) - ale jeśli chcesz wylać wszystko hurtem tak jak ja, to te ostatnie ograniczenia Cię nie dotyczą.

    Zbrojenie tej ławy powinno się mieścić w środku jej szerokości (patrząc z góry czyli w rzucie) i musi się składać co najmniej z 4 prętów żebrowanych fi 12 mm połączonych strzemionami z pręta fi 5 ewentualnie 6 mm w rozstawie co około 30 cm - ja bym tyle dał, nawet jeśli norma tyle nie wymaga, żeby w czasie betonowania taki szkielet Ci się nie >>składał<<. Patrząc w przekroju te 4 pręty fi 12 znajdują się w narożach kwadratu o boku około 25 cm, i powinny być podniesione ponad dnem wykopu co najmniej o 5 cm (można podłożyć kawałki jakiegoś starszego betonu lub tym podobne, jeśli nie masz dystansowych kółeczek, albo porządniej: wylać samemu najpierw 5-10 cm chudziaka i dopiero na to kłaść zbrojenie). Wszystkie ławy niezależnie od szerokości są zbrojone tak samo i to tylko na środku, a nie na całej szerokości - tzn. tam gdzie teoretyczne przedłużenie w dół powierzchni ścian przecina się z grubością ławy.

    Głębokość wykopu aż takiego znaczenia nie ma i te plus czy minus 5 cm na całej długości fundamentu nie powinno zaszkodzić. Poziomość łatwo sprawdzić - najpierw zobacz czy masz teren płaski (możesz to ocenić nawet sprawdzając długą poziomnicą poziomość sznurka rozpiętego na kołkach wbitych w miejscu narożników wytrasowanego budynku, oczywiście przywiązanego do obu kołków na tej samej wysokości). Jeszcze lepiej użyć wasserwagi, czyli dłuuugiej rurki gumowej/igelitowej pełnej wody - poziom wody widać gołym okiem, zwłaszcza jeśli na obu końcach masz wetknięte rurki z przezroczystego tworzywa. A jak jest równo, to wystarczy uciąć sobie kawałek kijka o żądanej długości i sprawdzać w miarę kopania czy jeszcze dużo wystaje. Natomiast spód wykopu patrząc wzdłuż szerokości ławy powinieneś mieć w miarę równy, a zwłaszcza nie skopany (jeśli przypadkiem przekopiesz w jakimś obszarze o 10 cm za głęboko, nie zasypuj tego luźnym piachem tylko zostaw - zaleje się betonem).

    Powinieneś też przyjrzeć sie krytycznie piachowi na dnie skończonego wykopu - jeśli jest to piach lub glinka to OK, ale jeśli jest to czarny jak ziemia ogrodowa humus albo torf, to należałoby go też wykopać aż do żywego piachu i dopiero betonować. Tak samo kłopot będzie jeśli trafisz na jakiś duży narzutowiec, który akurat tkwi w miejscu, przez które przechodzi zbrojenie albo wystaje z dna wykopu i ława opierałaby sie częściowo na nim. Wszystkich rzeczy jest zresztą trochę za dużo żeby Ci je od razu opisywać i przy okazji Cię straszyć - może wcale na nie nie trafisz i szkoda czasu.

    Tam gdzie dwie ławy spotykają się pod kątem prostym (narożniki i skrzyżowania + lub T ław ze sobą) powinieneś dołożyć dodatkowe odcinki po około 180 cm prętów fi 12 zgiętych w połowie pod kątem prostym, dowiązując jedno ramię powstałej L-ki do pręta ławy ułożonego w jednym kierunku a drugie do dalszego z prętów na tym samym poziomie w drugiej ławie. Np. rozpatrując narożnik (na rzucie) lewy dolny masz styk ław w kształcie litery L (ława >>dolna<< z ławą >>lewą<<). Łączysz wtedy prętami zagiętymi dalszy od ciebie pręt ławy >>dolnej<< z lewym prętem ławy >>lewej<< a prawy pręt ławy >>lewej<< z bliższym od ciebie prętem ławy >>dolnej<< - mogę wysłać jutro szkice na priv, bo tutaj nie dam rady, a jaśniej tego opisać nie umiem .

    Gorzej z szerokością ław w rzucie (widoku z góry). Tu są potrzebne obliczenia inżynierskie - musisz je wziąć z projektu. Nie będzie dobrze jeśli wszystkie będą tak samo szerokie, nawet jeśli dasz tę szerokość z zapasem, bo np. ściana obciążona krawędzią dachu, kominem i jeszcze stropem będzie osiadać mocniej niż np. ściana obciążona tylko własnym ciężarem - powinna mieć ona tyle razy szerszą ławę ile razy większy przenosi ciężar na 1 metr bieżący, żeby nacisk na grunt był w miarę jednakowy. Tego Ci nie podpowiem. U mnie wyszły szerokości ław od 60 do 80 cm ale pod kominem jest już zdaje się metr z hakiem. Zrobienie tego źle nie będzie przyjemne.

    Z drugiej strony, nawet jeśli reszty ścian fundamentowych nie zazbroisz wcale (ja nie zbroiłem) to taki monolit będzie na tyle sztywny, że powinien wybaczyć niedokładności w ciężarze poszczególnych ścian - tym niemniej grunt pod fundamentem może już ich nie wybaczyć...

    Na razie tyle, bo czas na mnie. Do jutra!

    Andrzej (Trach)
    Andrzej (Trach)
    --------------------------------------------------
    Dziennik Tracha: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35389
    ... i komentarze: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35390

  6. #26

    Domyślnie

    dzięki za rozbudowaną odpowiedź.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał trach
    Mój fundament kosztował mnie nieco ponad 6000 zł, w tym:

    Wykopy do głębokości 1,05-1,10 m po obrysie domu plus ława w poprzek plus pod obudowę klatki schodowej plus pod komin i pod kominek - razem około 95 mb ław o szerokości od 60 do 80 cm. Wykopy zostały zrobione tak, że na powierzchni ziemi wszystkie miały szerokość około 55-60 cm a przy poziomie posadowienia rozszerzały sie ewentualnie do żądanej szerokości. Cała ziemia poszła na odkład, bez wywozu. Koszt tego etapu wyniósł tyle, ile obiad dla ekipy, czyli paczki przyjaciół, z którą wykopaliśmy to w jeden dzionek (no, musiałem kupić trzy szpadle i trzy szufle oraz rękawice). Zbrojenie: kupiłem pręty z dowozem, teść pociął kątówką, wygiął rurką dwunastki, strzemiona gięliśmy i zakładali ręcznie ze szwagrem. Szkielety włożylismy do wykopu i całość została zalana betonem B15 z najlepszej betoniarni w Siedlcach (Kosieradzcy). Weszło kilkakrotnie więcej betonu niż w projekcie, bo w projekcie tylko ława (30 cm wysokości) miała być betonowa, a wyżej mur z bloczków ale wobec braku podpiwniczenia wylałem wszystko do poziomu terenu (ławy i ściany fundamentowe). I tak sądzę że zaoszczędziłem, bo murowanie z bloczków wymagałoby poszerzenia wykopu (a i tak już zaczynały się przymrozki i nie było czasu na to), a poza tym na takim monolicie ścianom nie grożą raczej zarysowania.

    Wykonany: rok temu pod koniec października.

    Pozdrawiam - Andrzej
    A co z hydroizolacją i ociepleniem takiej ławy-ściany?

  8. #28

    Domyślnie

    Kod:
    ociepleniem takiej ławy-ściany?
    Czy ocieplenie od wew. styropianem ma sens? ( czy coś da, co?)

  9. #29

    Domyślnie

    u mnie poszło kupe kasy

    stal - 1,5k zł
    beton - 4k zł
    bloczki - 4k zł
    styropian - 1kzł
    piach w fundamenty 2k zł
    i jeszcze cement, piasek, gedeta itd.....

    spodziewałem się 7-8kzł wyszło 2x
    zabieram bogatym i daję biednym......
    nareszcie w Polsce, dobrze w Angli w pupe Polakom dają, szkoda gadać...

  10. #30

    Domyślnie

    z tego co mi wiadomo to wykop wykłada sie folię budowlaną.
    co do ocieplenia pionowego fundamentów-szkoda kasy. Ja planuję tylko ocieplenie poziome, być może 0,5 metra od krańców ścian umieszczę grubszą warstwę ale tego nie jestem pewien. było o tym w ostatnim muratorze.

  11. #31

    Domyślnie

    Kod:
    co do ocieplenia pionowego fundamentów-szkoda kasy. Ja planuję tylko ocieplenie poziome, być może 0,5 metra od krańców ścian umieszczę grubszą warstwę ale tego nie jestem pewien.
    czy możesz napisać coś więcej na temat takiego ocieplenia.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacek_Ewa
    Kod:
    co do ocieplenia pionowego fundamentów-szkoda kasy. Ja planuję tylko ocieplenie poziome, być może 0,5 metra od krańców ścian umieszczę grubszą warstwę ale tego nie jestem pewien.
    czy możesz napisać coś więcej na temat takiego ocieplenia.
    ocieplenie poziome zakładamy powiedzmy 10 cm, ale przy ścianach dajesz 20 cm. zobacz w ostatnim muratorze.

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar trach
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    842
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    A co z hydroizolacją i ociepleniem takiej ławy-ściany?
    No cóż, Sergey, może nie Ty jeden się zdziwisz, ale mi wystarczy, jak ścianę nad gruntem (czyli ostatnie 45 cm wysokości ściany fundamentowej) dociepliłem styropianem i obłożyłem klinkierem. Papa poszła na fundament i druga - na ściankę cokołową (na tej samej wysokości, of course, co na całym parterze).

    Oczywiście dociepliłem od zewnątrz, warstwa styropianu dochodzi do leżącej bezpośrednio nad nią cegły poryzowanej. W obrysie budynku na tej wysokości zjawia się już poziome ocieplenie podłogi. Czyli o ile izolacja przeciwwilgociowa ma ciągłość, o tyle termiczna - nie, i tak się robi. Tyle że ''podręcznikowo'' powinienem wokół budynku dać przynajmniej metrowy pas styropianu (a najlepiej aż do normatywnej głębokości przemarzania). Ale jakoś tak się składa że między nami inżynierami nie zawsze wszystkie czasem ciut asekuranckie rady traktuje się aż tak poważnie - może dlatego że lepiej czujemy gdzie zagrożenie jest a gdzie go nie ma. Straszenie niezbędnym pogrubianiem styropianu podpodłogowego w pasie 1 m wokół obrysu domu też uważam za akurat u mnie przesadzone.

    A zresztą, skoro już i tak wylałem fundament wprost w gruncie, to czy dziś czy za rok jego docieplenie będzie dokładnie tak samo wykonalne i dokładnie tyle samo wyniesie: odkopanie ściany odcinkami - oczyszczenie - rapówka - bitumiczne smarowidło - styrodur - żwirek...

    Pozdrawiam -
    Andrzej (Trach)
    Andrzej (Trach)
    --------------------------------------------------
    Dziennik Tracha: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35389
    ... i komentarze: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35390

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sergey
    Cytat Napisał trach
    Mój fundament kosztował mnie nieco ponad 6000 zł, w tym:

    Wykopy do głębokości 1,05-1,10 m po obrysie domu plus ława w poprzek plus pod obudowę klatki schodowej plus pod komin i pod kominek - razem około 95 mb ław o szerokości od 60 do 80 cm. Wykopy zostały zrobione tak, że na powierzchni ziemi wszystkie miały szerokość około 55-60 cm a przy poziomie posadowienia rozszerzały sie ewentualnie do żądanej szerokości. Cała ziemia poszła na odkład, bez wywozu. Koszt tego etapu wyniósł tyle, ile obiad dla ekipy, czyli paczki przyjaciół, z którą wykopaliśmy to w jeden dzionek (no, musiałem kupić trzy szpadle i trzy szufle oraz rękawice). Zbrojenie: kupiłem pręty z dowozem, teść pociął kątówką, wygiął rurką dwunastki, strzemiona gięliśmy i zakładali ręcznie ze szwagrem. Szkielety włożylismy do wykopu i całość została zalana betonem B15 z najlepszej betoniarni w Siedlcach (Kosieradzcy). Weszło kilkakrotnie więcej betonu niż w projekcie, bo w projekcie tylko ława (30 cm wysokości) miała być betonowa, a wyżej mur z bloczków ale wobec braku podpiwniczenia wylałem wszystko do poziomu terenu (ławy i ściany fundamentowe). I tak sądzę że zaoszczędziłem, bo murowanie z bloczków wymagałoby poszerzenia wykopu (a i tak już zaczynały się przymrozki i nie było czasu na to), a poza tym na takim monolicie ścianom nie grożą raczej zarysowania.

    Wykonany: rok temu pod koniec października.

    Pozdrawiam - Andrzej
    A co z hydroizolacją i ociepleniem takiej ławy-ściany?
    no właśnie - ja tak zrobiłam, i umknęła nam kwestia izolacji ławy - wszystko jest super zabezpieczone, ale sama ława nie. Beton był lany w folie, no i folia się poprzerywała podczas odkopywania czy lania - nie wiem. W sumie spełniła swoją rolę - nie pozwoliła na kontakt betonu z gruntem, ale teraz trzeba ławę przemalować dysperbitem, bo nie jest niczym chroniona. Monolityczna ściana i bloczki są ocieplone styropianem na placki, na to siatka, tynk, dysperbit, trzeba jeszcze ten dół wysmarować. Oczywiście jest gruba izolacja między ścianami fundamentowymi i ścianami budynku.
    Koszty fundamentów w moim budynku są koszmarne - ze względu na kiepskie warunki gruntowe (plastyczny grunt, wody gruntowe) musieliśmy dodać wieniec i kierownik zarządził dodatkowe ławy pod ściany wewnętrzne i nawet niektóre działowe
    Parterówka - koszt fundamentów na pewno co najmniej 25 -28 tys, jeszcze nie podliczaliśmy, w tym drenaż, ocieplenia izolacje, geodeta, piasek (240 ton do środka).

  15. #35

    Domyślnie

    Wiecie co ...jak czytam ,że ktoś wydał na fundamenty 6000zł to mi się śmiać chce...Dziwnym trafem najczęściej Ci sami po wybudowaniu średniego domu "chwalą się" ,że wydali na dom: ..... "uuuu" ze 300tk.....

    Przyjmuje 100m2 w parterze bez ścian nośnych wewnętrznych:

    1. Zdjęcie humusu + Wykop /można ręcznie samemu ale trzeba mieć dużo czasu/ min. 500zł
    2. Deski szalunkowe ok. 400zł / przy laniu w grunt można to pominąć/
    3. Beton B-20 10*4*0,5*0,4+ok 4m3 na "wydziwnienia" =12m3 * 190 netto=2280zł
    4. Zbrojenie stal 12 i 6 na strzemionka min. 600zł w pretach min 800zł pocięte
    5. Kanoldy /czy też jak to zwią bloczki bet/ ok 900szt *2zł =1800zł min
    6. Dysperbity,papy lub folie fundamentowe,cement,piasek na zaprawę ,styropian do ocieplenia ,siatka,zaprawa,kołki montażowe = 2500zł min
    I tu mozna skończyć wyliczanie dla fundamentów /cena materiałów bez robocizny to około 8300min
    A gdzie jeszcze najtańsza nawet robocizna????? liczę 2000zł
    Dalej do poziomu zero /przyjęło się potocznie zwać fundamenty na gotowo/
    7. Zasypka piaskowa wewnątrz /sam transport/ ok.160ton piasku *12/t=1920zł
    8. Podbeton grub 10cm na warstwie ubitego piasku 100*0,1=10m3*150=1500zł
    9. Rozprowadzenie rur kanalizacyjnych 500zł

    Czyli minimum 12000zł za prace fundamentowe wykonane metodą supergospodarczą....Nie zapomnijmy jednak ,że nasz czas przy budowaniu ,też kosztuje - kosztuje dojazd /paliwo/ -w tym czasie,być moze moglibyśmy zarobić jakieś extra pieniądze?..
    Realnie można przyjąć ,iż koszt solidnego wykonania fundamentów do stanu "zero" wyniesie minimum 15000zł dla prostego parterowego domu ,bez udziwnień ,na płaskiej działce ,położonej na terenie o korzystnych warunkach gruntowo-wodnych.
    To i tak nie jest wiele ,zważywszy ,iż przyjmuje się ,że stan zero to około 10-12% kosztów wybudowania całego domu.

  16. #36

    Domyślnie

    Jutro kończą mi fundament dla tego domu: http://nowydom.onet.pl/3424,1,projekt.html

    Materiały wyjdą ok.10500zł
    Robocizna 3500zł
    Kanalizacja pod chudziakiem 1000zł.
    Koparko spycharka do zdjecia humusu i wyrównania działki -160zł (2h)
    Ta sama maszyna do wsypania piasku w fundament - nie wiem, bo będzie to robił jutro.

    Bardzo dobre warunki terenowo- gruntowe. Fundament na 80cm.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    areq
    masz 100 % racji
    pewnych rzeczy nei przeskoczysz....
    u mnie wykop 500
    stal 1400
    beton lawy 4000
    bloczki 1400 sztuk 4000
    izolacje okolo 800
    beton krecony na wieniec fundamentu 600
    deski jakies 600
    6 dniowek zlotej raczki 600

    i to na razie tyle a nie mam jeszcze zasypane piachem
    nie mam chudego betonu
    nie mam kanalizy a wydalem juz okolo 12 000

  18. #38

    Domyślnie

    Jeszcze jedna ważna rzecz....
    NA FUNDAMENTY NIE OSZCZĘDZAMY!!!
    Kupujcie do salonu gresy za 50 nie za 80zł/m2 ,kupujcie tańszy kominek , kupujcie tańszą armaturę ....ale na fundamencie nie oszczędzajcie!!!!!

    To banał ,ale jak źle wykonacie fundamenty ,będzie się to mściło przez cały okres użytkowania budynku.Przede wszystkim należy tak zaprojektować fundamenty,aby jak najbardziej dostosować je do warunków gruntowo-wodnych na działce. I tu druga uwaga: koniecznie należy wykonywać badania gruntowo-wodne. To jest kwota 600-800zł a można oszczędzić po wykonaniu badań ,przy wykonywaniu fudamentów wielokrotność tej kwoty. Np. projektanci w projektach typowych zakładają posadowienie ław fundamentowych w warstwach gruntów średniowysadzinowych np. piaski gliniaste lub gliny średniospoiste.Jeśli po badaniach na działce okaże się ,że mamy np. piaski średniozagęszczone niezawilgocone to odchodzi nam wykonywanie podbetonów. Konstruktor, na etapie adaptacji do warunków miejscowych, może zmniejszyć szerokość ław fundamentowych np. z 60cm na 40cm....itp.

  19. #39

    Domyślnie

    Dobre wyliczenie - u mnie właśnie wyszło 15tys przy pracy własnej i prawie 90mb fundamentu - ława i ściana wys. 81cm lana z gruchy w szalunkach. Również nie starałem się oszczędzać

    a propos badań gruntowych - można czasem zaoszczędzić, to fakt - a można trafić jak u mnie. Przy badaniach wyszło że mam glinę i wysoki poziom wód gruntowych. Konstruktor przy adaptacji zrobił je płyciej żeby nie stały w wodzie - ale za to szerzej, max zmiana to była z 60cm na 100cm. Najdziwniejsze jest to że na tej metrowej ławie stoi teraz komin oraz może z 3mb ściany - ważnej i nośnej konstrukcyjnie - no ale jednak tylko 3mb no cóż, nie mądrowałem się tylko zrobiłem jak kazał. Tego się potem już nie da poprawić

    pozdrawiam KaiM
    Inwestor to brzmi dumnie....

  20. #40

    Domyślnie

    moje fundamenty:
    opinia glebowa 146,40 zł działka opłaty fundament
    usunięcie humusu 450,00 zł dom usługi fundament
    stal,drewno do fundamentów 2 000,00 zł dom materiały fundament
    wytyczenie domu 400,00 zł dom usługi fundament
    zaliczka za fundamenty 500,00 zł dom usługi fundament
    beton + zaliczka na bloczki fundamentowe 5 000,00 zł dom materiały fundament
    bloczki fundamentowe 1 500,00 zł dom materiały fundament
    kierownik budowy fundamenty odbiór 300,00 zł dom usługi fundament
    bloczki fundamentowe 3 000,00 zł dom materiały fundament
    fundament 3 500,00 zł dom usługi fundament
    fundament 1 500,00 zł dom usługi fundament
    piasek do fundamentów 2 300,00 zł dom materiały fundament

    Razem: 20 596

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony