dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15

Temat: Wieniec

  1. #1

    Domyślnie

    Witam serdecznie!
    Jestem na etapie robienia wieńców (strop gęstożebrowy) na pustakach z betonu komórkowego. Ściany zew.36, wew. nośne 24 i 18. Był u mnie dwa dni temu znajomy budowlaniec i stwierdził że wieniec wykonuje się również na ścianach wewnętrznych (w moim wypadku na scianie która dzieli dom mniej więcej na dwie części - gr. ściany 24cm). Do tej pory nie miałem wątpliwości co do tego, że wieniec ma "spinać" zewnętrzne ściany (zewnętrzny obrys budynku). Proszę poradźcie, czy mam powody się martwić, i robić również wieniec w środku?
    Nie jestem budowlańcem i trochę mnie ta informacja zaskoczyła.
    Pozdrawiam

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Budowlaniec ma rację, wieniec należy zrobić również na wewnętrznych ścianach nośnych. Wtedy "spięcie" wieńca zewnętrznego jest lepsze i na ścianki kolankowe działają mniejsze siły rozpierające pochodzące od krokwi.

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie też jest wieniec na wewnętrznych ścianach nośnych.

  4. #4

    Domyślnie

    Przepraszam, że wejdę w temat ale powiedzcie czy wieniec na ścianie fundamentowej zawsze się stosuje? I czy spełnia on tę samą funkcję co na ścianach nośnych?

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Wieniec na ścianach fundamentowych robi się w budynkach z piwnicą. W budynku bez piwnicy nie ma takiej potrzeby.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki Anonimowy
    Jeśli w moim projekcie (dom niepodpiwniczony) jest taki wieniec to znaczy że mogę to zignorować? A co ze zmianą w projekcie? Trzeba to z kimś ustalać i gdzieś zgłaszać?

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Ja bym nie robił, ale skonsultuj się z projektantem. Jego opinia wystarczy.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Chyba, że masz wysoki cokół (np. spowodowany tym, że dom ma stać na pochyłej działce)?

  9. #9

    Domyślnie

    Według projektu ściana fundamentowa ma być wzniesiona 80 cm ponad ziemię. Z prawej strony budynku doklejony jest garaż ale on jest na poziomie gruntu.

  10. #10

    Domyślnie

    W moim projekcie nie było wieńca na fundamentach, ale go zrobiłem ze wzgledu na wysokie wzniesienie fundamentów (stroma działka)

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-08-05 15:39, Wojcieszko2 wrote:
    Według projektu ściana fundamentowa ma być wzniesiona 80 cm ponad ziemię. Z prawej strony budynku doklejony jest garaż ale on jest na poziomie gruntu.
    80 cm to wysoko (standard to 40-50 cm), po co aż tyle? W takim wypadku wieniec jednak zrób.

  12. #12

    Domyślnie

    Qrcze nie wiem po co aż tyle nie jest to teren bagnisty. Mam 3 metry do granicy sosnowego lasku i teren nie jest podmokły. Wiem, że sąsiad który zrobił fundamenty na działce obok (ten sam architekt) dzwonił do niego i uzgadniali że rezygnuje z dwóch warstw bloczków. Pewnie i ja tak zrobie no bo przecież 1) mniej bloczków=mniej kasy 2) brak wieńca=także mniej kasy. Jednak jeszcze się upewnie co autor miał na myśli projektując wieniec.

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    3) wiecej schodow wejsciowych 4) wysoki taras, itd. Jeżeli masz mozliwość kontaktu z autorem to pogadaj. Zastanów się jednak czy takie obniżenie podłogi i całego domu nie spowoduje lekkiego zaburzenia jego proporcji.

  14. #14

    Domyślnie

    A może jednak warto mieć dom trochę wyżej? Zawsze to miło zejść po schodkach z tarasu wprost na zieloną trawkę

    Ale masz rację przed rozpoczęciem budowy na pewno z nim pogadam.
    Dzięki za poradę.

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-08-05 16:05, Wojcieszko2 wrote:
    A może jednak warto mieć dom trochę wyżej?
    Idealny temat do podforum "Sondaże".

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony