dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 60
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1194
  1. #1

    Cool Z258 samemu czyli stodoła DIY

    Witajcie

    Po wielu kłopotach z kredytem spowodowanych "dobrą zmianą" naszego rządu w końcu się udało. Dostałem własnie nformację, że kredyt przyznany i to chyba ten czas, aby założyć dziennik. Mam nadzieję, że teraz budowa nabierze tempa. Choć nie przesdadnego, bo prawie wszystko będzie samorobione
    Kolejny informatyk stawiający mury Najpierw jednak umowa, notariusz, PnB itd!
    Oczywiście ludzie, którzy słyszą, że chcę budować samemu są pełni zdziwienia, podziwu z niedowierzaniem w oczah lub pukają się w czoło

    W moim dzienniku nie będę opowiadał historii swojego życia, bo to dział dla samorobów czyli będą głównie konkrety. Komentarze i odpowiedzi na moje retoryczne (i nie tylko) pytania mile widziane.

    Działka ma 812m i wymiary 32,5x25 z wjazdem od strony pn-zach.


    Podobają nam się nowoczesne i proste kształty i wybór finalnie padł na lustrzane odbicie projektu Z258 z pracowni Z500. W zasadzie to była baza wysciowa, bo będzie w projekcie kilka zmian:
    1. Płyta fundamentowa - projekt zamienny
    2. Nachylenie dachu zwiększone do 35 stopni - wymóg MPZP. Projekt zamienny wiżarów kratownicowych DIY na budowie
    3. Usunięcie podcienia z salonu
    4. Usunięcie wszystkich wystających rzeczy z bryły budynku.
    5. Zamiana funcjami wiatrołapu z pom. gospodarczym - wchodzi się bardziej do salonu niż do korytarza / niechciane odgłosy z łazienki dalej od salonu
    6. Zmiana rozmiaru i rozmieszczenia okien
    7. Po lewej dobudowany garaż na 2 auta 6x6m - może poźniej

    Z258 w oryginale:



    Choć moja wizja finalnego domu jest bliższa temu:


    Moja wizja rozkładu pomieszczeń:


    Z planowanych rozwiązań:
    1. Wentylacja mechaniczna z reku DIY i rurowym GWC, aby uniknąć problemu zamrzającego wymiennika
    2. Ogrzewanie gaz lub pompa ciepła (najprawdopodobniej Meeting 7kW) z gruntowym dolnym źródłem DIY
    3. Klima (również do wspomagania PC jeśli wg OZC wyjdzie taka potrzeba)
    4. Odkurzacz centralny DIY - rurki systemowe i jakiś warsztatowy karcher jako main unit
    5. Izolacja 20cm podłoga/ściany i minimum 20cm strop pomiędzy lagarami dolengo pasa wiązarów i 15cm miedzy krokwiami (najprawdopodobniej granulat).
    6. Sterowanie/monitoring Arduino/Raspberry Pi


    Koszty - edytowane na bieżąco w pierwszym poście:

    Dodam podsumowanie kosztów jakie zrobiłem TUTAJ:

    SSO - 48200
    Płyta fundamentowa 24200 (po odjęciu rur kanalizy, rurek ogrzewania podłogowego i rozdzielacza) - więcej danych.
    Ściany zew.+wewn. 14200 - więcej danych, więcej danych.
    Więźba 9800 - więcej danych.

    SSZ - 70200
    Pokrycie dachu 9000 - więcej danych.
    Okna i drzwi 13000 - więcej danych.

    Stan deweloperski - 108500
    Sufity podwieszane 2200 - więcej danych.
    Suche tynki (płyty kg) 2000 - więcej danych.
    Hydraulika 1300
    CO+CWU 9400 (podłogówka, PC, Bojler) - więcej danych.
    Izolacja dachu i stropu 2000
    Elewacja 8600 (styro,klej+siatka) - więcej danych.
    WM+Rekuperacja 2000
    Elektryka 2200 - więcej danych.
    POŚ 8600 - więcej danych.

    Stan pod klucz - 141500
    Wykończenie łazienek 7400
    Kuchnia + AGD 15000 - więcej danych.
    Oświetlenie, gniazda itp 3000
    Drzwi wewn. 3400
    Podłogi 3200
    Inne 1000

    Extrasy
    Kominek z DGP 5600 - więcej danych.
    Garaż 21900 - więcej danych.

    * Pod linkami do szczegółowych kosztów mogą być minimalnie inne kwoty jeśli musiałem coś dokupić lub dostałem korektę.

    Powierzchni użytkowej mam blisko 100m2 co ułatwia obliczenia:
    SSO - 482zł/m2
    SSZ - 702zł/m2
    Stan deweloperski - 1085zł/m2
    Stan pod klucz - 1415zł/m2

    Tu jeszcze LISTA wyborów, których dokonał bym ponownie i tych, których niekoniecznie
    Ostatnio edytowane przez Daniellos_ ; 13-07-2020 o 13:55 Powód: Edycja kosztów

  2. #2

    Domyślnie

    Na początek płyta fundamentowa. Szukałem projektanta, który mając na uwadze stosunkowo lekki dom (beton kórkowy, brak poddasza użytkowego, wiązary kratownicowe itd) nie przesadzi z ilością zbrojenia. Wrzuciłem zapytanie na oferia.pl, wysłąłem kilka zapytań do znalezionych w googlu, napisałem posta na tym forum itd. Oferty były w przedziale 1200-2500pln i jedna za 500zł Co ciekawe byli tacy, którzy dużo mówili, że większość konstruktorów przesadza ze zbrojeniem itd i samo proponowali płytę 25cm i 3t zbrojenia!
    Zacząłem konwersować z gościem od oferty za 500zł. Po wstyępnych ustaleniach zdeklarowałem się na TAK. Człowiek zrobił obliczenia i przysłał mi wyniki. Wyglądało obiecująco i bardzo podobnie jak u innych czyli zbrojenie prętem fi12 co 25cm. Odmienne jest to, że u mnie jest zbrojony wienieć po obwodzie zamiast tzw bigli.
    Wczoraj odebrałem 4 egzemplarze odpisane przez uprawnioną panią konstruktor czyli autor nie miał jeszcze uprawnień i osoba upraniona sprawdziłą i podpisała.

    Wymagania co do wytrzymałości izolacji to min 150kPa i skłaniam się ku EPS200. Znalazłem ciekawy produkt o dobrych parametrach Yetico AQUA EPS200-P.
    Nie jest cięty tylko wstrzykiwany do form dzięki czemu ma małą nasiąkalność poniżej 1% przy całkowitym zanurzeniu na 28dni. Cena 290zl/m3
    Karta techniczna Yetico AQUA EPS200-P


    Jakieś opinie na temat EPS200 pod płytę? Generalnie czytam i widzę, że są dwie szkoły. Konserwatywna z XPS i bardziej liberalna - co odważniejsi z forum, Legalett etc.
    Ostatnio edytowane przez Daniellos_ ; 22-06-2016 o 08:55

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Liberalna to jest EPS 100. Masz łeb, więc rób jak najtaniej. Zdrowia i łba!

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Witam,
    na poczatek propsy za projekt i założenia Też duuużo bardzej podoba mi się ta ostatnia wizja domu. Widzę że masz w planach dużo DIY, ale to czas zweryfkuje, wiem po sobie

    Co do płyty no to fi12 na taki dom to już grubo. Czy XPS czy EPS200 to już Twój wybór, jeden i drugi bedzie dobry przy takim domu, XPS droższy i lepszy, ale czy konieczny? Ja dałem XPS bo różnica u mnie to było +900 zł, a jednak jak weźmiesz taki porzadny XPS do ręki to EPS się chowa.
    Będę podglądał.

    Pozdrawiam
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki! Wasze dzienniki są moją inspiracją.

    Wkleję dla ciekawych moje szacunkowe porównanie kosztów zanim zdecydowałem się płytę fu.

    FUNDAMENTY:
    beton:
    ławy 45mb - 11m3 - 2640
    chudziak B10 10m3 - 2000
    posadzki (ekipa) - 3000
    bloczki 880szt - 2200

    styro:
    ściana fundamentowa EPS120 HYDRO 6m3 x250 - 1500
    podłoga EPS100 20m3 x200 - 4000

    pospółka 80m3 - 2500
    zbrojenie - 2000
    zaprawa 500?
    izolacja przeciwwodna - dysperbit - 200
    folia kubełkowa - 200
    pianka
    koparka - 800
    zageszczarka - 400

    SUMA 21940

    ----------------------------------------------
    PŁYTA FU:
    styro:
    warstwa 10cm (12m3) EPS200 HYDRO - 3360
    warstwa 10cm (12m3) EPS200 HYDRO - 3360
    izolacja pionowa 20cm (5m3) EPS120 HYDRO - 1250
    opaska przeciwwysadzinowa (2,5m3) EPS120 HYDRO - 625

    zbrojenie 1,7t x 3000 - 5100
    beton 122m2 - 24m3 x260 - 6240
    wibrowanie i smiglo (ekipa) 1500
    pianka 3x więcej
    projekt 500
    pospółka 100m3 (170t) - 3000
    koparka 1000
    zageszczarka - 400

    SUMA 26335


    Jak widać dla mojego przypadku koszty wychodzą porównywalne, dlatego poszedłem w stronę płyty. Pierwotnie roważałem klasyczny fundament. Zacząłem kombinować z poprawianiem czyli pierwsza warstwa z porothermu zasypanego perlitem i pod posadzką perlit/keramzyt. Przeczytałem obszerny wątek Adama_mk na ten temat - roważania gdzie ta wilgoć się wykrapla w posadzce etc i zrezygnowałem. Oszcaowałem koszty jednego i drugiego rozwiązania. Akceptując koszt płyty do 10% wyższy od fundamentów, by uniknąc tych wszystkich kombinacji i dodatkowo mieć wszystkie jej zalety to uznałem, że warto.

    Wniosek nr1 - W tym porównaniu aby się zbliżyć do izolacyjności jaką da nam płyta należałoby jeszcze trochę doinwestować np porotherm zasypany perlitem, izolacja ściany fundamentowej od wewnątrz. Przy mojej płycie policzona jest również opaska przeciwwysadzinowa, która nie u każdego jest wymagana. Koszty wyszłyby podobne.

    Wniosek nr2 - jak ktoś ma bardziej złożone fundamenty np są ściany nośne wewnątrz budynku to płyta może wyjść taniej.
    Ostatnio edytowane przez Daniellos_ ; 24-06-2016 o 11:39 Powód: Wnioski

  6. #6

    Domyślnie

    Powodzenia!
    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    posadzki (ekipa) - 8000
    Co rozumiesz przez posadzki i skąd taka cena? Za robociznę z materiałem w podobnym domu dałem 2600 zł, ale może wliczasz coś jeszcze?
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Przyłączam się do pytania. Za swoje 128m2 posadzki zapłaciłem 1350zł ekipie za robotę, 500zł za piasek i chyba 650zł za cement.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    a może wylewane gipsofe a nie jak my mixokret

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Nie masz jeszcze uwzglednionej ceny koparki przy plycie a to bedzie kilka godzin wozenia piachu. No chyba ze masz zamiar wozic piach taczką.
    Tak czy siak uwazam ze plyta to najlepsze rozwiazanie, no chyba ze musisz dom podnosic o metr.

  10. #10

    Domyślnie

    Hmm w zasadzie to już nie pamiętam jak wyliczyłem te 8000. Przeglądałem sporo dzienników i gdzieś spojrzałem na cene (pewnie anhydrytu), jaką ktoś zapłacił i tak wyliczyłem na swój dom. Może faktycznie należałoby to zweryfikować i wtedy kosztowo wyjdzie znacznie większa rónica.

    Jeśli faktycznie wychodzi taki koszt jak piszecie to rozważę odpuszczenie tej ekipy, którą liczyłem do zatarcia (nikt nie chce się za to wziąść w okolicy) i zrobienie miksokreta. Zobaczę jeszcze wtedy jak wyjdzie mi zatarcie samemu.

    Koszty koparkowego wydają mi się niewiele wyższe przy płycie. Zdjęcie humusu jest w obu przypadkach. Przy płycie jest więcej rozgarniania piachu.

    Jeśli uważacie, że w porównaniu kosztów coś jeszcze należałoby poprawić to piszcie. Będzie dla następnych samorobów. Na razie dodam koparkę.

    Porozmawiałem jeszcze z kontruktorem płyty, żeby sprawdził jak wyjdą obliczenia przy pręcie fi10 jak napisał Sebastian. Nie odrzucił od razu tej sugestii to z pół tony się może zaoszczędzi. Przy dzisiejszej cenie stali prawie 3000k/tona to sporo.

    Ze złych wieści mój KB/projektant adaputjący w jednej osobie nie podołał zadaniu. Nie odbiera telefonów, nie oddzwania i nie odpisuje na sms/email. Do dupy z takimi profesjonalistami. Miał mi zrobić dodatkowo projekt wiązarów. Takie 3 w 1. Teraz musze znaleść na to miejsce zastępstwo. Mój konstruktor płyty wstępnie zdeklarował się podjęcia zadania. Na jutro umówiłem się z proj.adaptującym i rozmawiałem wstepnie z dwoma KB. Niestety wyjdzie to łącznie 1500zł drożej od poprzedniego magika.
    Ostatnio edytowane przez Daniellos_ ; 23-06-2016 o 15:33

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    niech ten koles za 500 Pln pokaze kwit na legalność oprogramowania ktore uzywal to wtedy zobaczymy, kupowanie projektow za 500 pln to wspieranie piractwa i zlych obyczajow w projektowaniu

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie

    Zrobił to zrobił, pieczątka jest to po co drążyć? Jak ma ktoś pojęcie to dlaczego ma nie ustalać cen? Wiem wiem... stare wygi za grosze nie robią ale jak ktoś jest nowy na rynku to musi klientów przyciągnąć. Jak się starym wyjadaczom projektantom nie podoba to niech obniżają ceny i też klientów będą mieli Dla kupujących projekty ( a też niedługo w takiej sytuacji będę) - to tańsza dobra opcja

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^ zobaczymy jak ktos nieuczciwie bedzie zanizal ceny w Twoim fachu.....

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Projekt wiazarow zrobi Ci KAŻDY producent tych że wiazarow. Po co za to placic dodatkowo? No chyba ze wiazary robisz sam, to inna sprawa.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^ ja tu pisze o projekcie na plyte fundamentowa , a co myslisz ze projekt w cenie wiaxarow to za darmo robia ?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^ ja tu pisze o projekcie na plyte fundamentowa , a co myslisz ze projekt w cenie wiaxarow to za darmo robia ?
    wiem że piszesz o płycie, ja płaciłem 2x tyle, więc nie wiem czy to Cię satysfakcjonuje. Ale też rozumiem Daniellosa, bo co to dla niego za różnica? Ważne by było dobrze, a jak będzie taniej to jeszcze lepiej. Niestety takie są realia. Projekt wiązarów też nie za darmo, ale tego tak nie "poczuje" i moim zdaniem lepiej niech to zrobi producent wiązarów niż potem w przypadku ewentualnych błędów jeździć od jednego do drugiego i szukać winnych.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    niech ten koles za 500 Pln pokaze kwit na legalność oprogramowania ktore uzywal to wtedy zobaczymy, kupowanie projektow za 500 pln to wspieranie piractwa i zlych obyczajow w projektowaniu
    Tu moje zaptanie ofertowe na oferii:
    http://oferia.pl/zlecenie/item136420...mentowej-122m2
    Jak widać rozpiętość cen spora. W tym jedna firma oferuje projekt za 550zł i deklaruje legalność oprogramowania i fakturę.

    Projekt wiazarow zrobi Ci KAŻDY producent tych że wiazarow. Po co za to placic dodatkowo? No chyba ze wiazary robisz sam, to inna sprawa.
    Tak. mam dostęp do suchej tarcicy w dobrych cenach. Pnie sezonowane 2 lata przed pocięciem, także nic się już nie wygina i nie skręca.
    Ostatnio edytowane przez Daniellos_ ; 23-06-2016 o 23:17

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Ciekaw jestem tych wiązarów, takich dużych jak na dom samemu bym się nie porwał ze względów rozmiarów, ale na garaż to czemu nie
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^ zobaczymy jak ktos nieuczciwie bedzie zanizal ceny w Twoim fachu.....
    Dopóki ktoś to robi dobrze, to niech ma klientów. Zazdrościć nie będę bo wiem jak na początku kariery trzeba zaciskać pasa żeby wbić się na rynek. Z czasem ceny się normują albo ktoś wypada z obiegu. A jak ktoś ma wygórowane ego i za "grosze" nie robi - to rynek go zweryfikuje

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Bez oprogramowania wartego minimum kilka dobrych tysiecy nikt nie jest w stanie zrobic "dobrze" projektu plyty fundamentowej, bo tyle kosztuje programy do mesu.
    Prowadzenie legalnie firmy w Polsce po prostu sie nie oplaca bo zawsze sie znajdzie jakis dupek ktory za 500 pln zrobi projekt na pirackim oprogramowaniu!!


    Robolowi prowadzacemu np firme dekarska to placicie kokosy, ale inzynierowi fachowcowi to juz sie nie nalezy!!
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 26-06-2016 o 12:31

Strona 1 z 60

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony