dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 60
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 1194
  1. #201
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    sąsiad sam sobie składał więźbę ale tradycyjną ( sam = 1 osoba, pomocy nie chciał, ogólnie całą chałupe robi sam).
    Wpierw mierzył, potem zbijał, skręcał i wycinał wszystko na trawie, małą wyciągarką przymocowaną do stropu wciągał wszystko do góry (nie miał szczytówek) po rampie z ze zbitych desek i ostatecznie przy pomocy małego lewarka mocował do murłat. Wpierw zrobił stelaż - klatke z płatwi i belek.
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  2. #202
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Koszt dźwigu u nas to ok 200 za godzinę. wciągnąć je na górę (niekoniecznie od razu montować) to myślę, że jakaś godzina.
    Nie warto kombinować.

  3. #203

    Domyślnie

    Aiki zawsze w punkt.

    nie dało by rade zrobić jakiegoś rusztowania np na jednym końcu domu i zbijać wiązary już na wieńcu?
    To tez jest opcja jak już działówki będą dokończone.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  4. #204
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał aiki Zobacz post
    Koszt dźwigu u nas to ok 200 za godzinę. wciągnąć je na górę (niekoniecznie od razu montować) to myślę, że jakaś godzina.
    Nie warto kombinować.
    jesteś pewien że jeden gościu w godzinę to zrobi ? Moim zdaniem nie. Zejście na dół i zaczepienie kolejnego wiązara to też czas, a wiązarów jest 16. Jeżeli już dźwig to ustawiamy wiązary na gotowo do wcześniej z jednej strony przybitych do murłaty kątowników. Ogólnie taka robota w pojedynkę to słaby pomysł, lepiej dać komuś te 200 zł i oszczędzić na dźwigu. Najlepiej jeden na dole do zaczepiania wiązarów i nakierowania ich, dwóch na górze do mocowania. Wtedy godzina jest realna ale dla wprawnej ekipy, początkującym zejdzie trochę więcej. Dlatego pisałem o robieniu wiązarów już na górze jak będzie wyłącznie sam.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  5. #205
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Tylko bogacz podczepiałby jeden wiązar.
    Dajesz kilka na raz. Dźwig nawet taki mały podnosi kilka ton.

  6. #206
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Jak będzie skręcał na górze to każdy wyjdzie inny i będą fale na dachu.

  7. #207
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał aiki Zobacz post
    Jak będzie skręcał na górze to każdy wyjdzie inny i będą fale na dachu.
    jakby zrobił sobie jakiś "szablon" to wszystkie były by takie same, z resztą myślałem że na dole też będzie robił od szablonu.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  8. #208
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    A jak u góry szablon zrobić.

  9. #209
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    trochę na wieńcu, działówkach i trochę na rusztowaniu, wydaje mi się że dało by radę.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  10. #210

    Domyślnie

    Dokładnie tak. Planowałem zbić pierwszy jako szablon, a potem przy kolejnych mocować kantówki ściskami do szablonu i docinać na wzór pierwszego.

    Mam też sporo płyt OSB i jakbym robił wiązary w okresie ograniczonych opadów to mógłbym je porozkładać na działówkach. Po jednej stronie domu mam sporo mniejszych pomieszczeń to ścianki sa blisko siebie.

    Ale może być tak, że zbije wszystkie na dole i po kilka sztuk jednocześnie wrzucę na górę dźwigiem. W godzinę się pewnie nie wyrobię, bo jak liczą tak jak koparki to doliczą czas dojazdu i powrotu.

    Teraz to chciałbym, żeby pogoda na weekend dopisała to dokończyłbym działówki. Muszę też sprawdzić czy nie okaże się, że murłata jest na samym dole pod resztą dostarczonego drewna. Wtedy miałbym sporo roboty z dokopaniem się do niej.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  11. #211
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Ja nie wiem jak wy sobie wyobrażacie kilka wiązarów na raz podnosić zaczepisz i w górę, ale co potem? rozczepisz to się rozjadą, a im więcej wiązarów tym ciężej to ogarnąć. Tym bardziej że nie ma szczytówek więc nie ma nawet o co oprzeć. Jak się postawi pierwsze dwa to trzeba je zbić i potem montować do nich kolejne. Rozumiem ze dalej rozważamy suytuację że będziesz sam w pojedynkę montował te wiązary?
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  12. #212

    Domyślnie

    Raczej jakigoś pomocnika będę potrzebował. Wydawało mi się, że jak skręcę ze soba np 4 wiązary to taką paczkę wrzuciłbym na górę. Dalej kolejna paczka 4szt na góre i przykręcić do tych już tam się znajdujących. Jak wszystkie bedą na górze to odczepiać po jednej sztuce i montować na właściwym miejscu. Tylko jak pilnować, żeby taki wiązar przesuwany na właściwe już miejsce się nie przewrócił. Może takie podpory z długich desek przykręcone z obu stron i oparte o podłogę. Kolejna osoba musiałaby ich pilnować i przesuwać miejsce podparcia równoczesnie z przesuwaniem całego wiązara..
    Teraz tak myślę, że łatwiej byłoby gdyby szczyty były wcześniej wymurowane.

    Ogolnie jak widać idea montowania ich bez użycia dźwigu do każdej sztuki jest dość skomplikowana.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  13. #213
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Szczyt bez wieńca na nim zrobiłby bam razem z wiązarami.

  14. #214
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Teraz tak myślę, że łatwiej byłoby gdyby szczyty były wcześniej wymurowane.
    A dlaczego chcesz je murować? będziesz musiał ociepłać od zewnątrz i wewnątrz, skoro i tak sam będziesz robił wierzbę to może zrób ściany szczytowe z OSB i jeden (w sumie 2) mostek termiczny z głowy
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  15. #215

    Domyślnie

    Szczyt bez wieńca na nim zrobiłby bam razem z wiązarami.
    Aiki - jak byś zrobił ??

    A dlaczego chcesz je murować?
    W zasadzie chyba nie mam argumentów za Tak było w projekcie. I tam było to uzasadnione, bo pierwotnie te szczyty były jeszcze a takimi a'le ogniomurkami wystającymi. Adaptując projekt zrezygnowałem z nich. Nie chciałbym też, aby w przypadku łączenia dwóch różnych materiałów ściany bloczków i drewnianej konstrukcji szkieletowej pojawiały się jakieś pękniecia. Na pewno nie murowałbym szczytów gdybym wizualnie chciał je odciąc od reszty budynku.

    Murowane szczyty to też większy koszt, bo trzeba je izolować z obu stron.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  16. #216
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Dajesz na OSB styropian i nic nie będzie pękać, nawet nie będzie widać.

    U mnie tak ma być. Wykonawca tak mi zaproponował i po poczytaniu forum faktycznie ma to sens

    edit: biały styropian, tańszy
    Ostatnio edytowane przez Konrad Podgórski ; 30-11-2016 o 14:04
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  17. #217
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał aiki Zobacz post
    Szczyt bez wieńca na nim zrobiłby bam razem z wiązarami.
    nie prawda, jak oprzesz 1-2 sztuki bardzo blisko wiązara prawie pionowo to nic się nie przewróci, też miałem takie wątpliwości ale u mnie szczyty ani drgnęły. Bardziej wiatr w nie pcha niż takie tam wiązary opierające się. Moim zdaniem najprościej będzie robić na ziemi, potem po kolei na górę dźwigiem od jednej strony budynku, po drugiej stronie sznurek i do niego. Oczywiście wczesniej kątowniki wymierzone na murłacie i przybite po całości po 2 szt na wiązar. stawiasz wiązar i przybijasz 2 gwoździami do kątownika, ale wcześniej skręcasz krótkimi deskami pod skosem dwa wiązary ze sobą żeby stały same. Potem kolejne dwa kątowniki na wiązar i już robisz idealnie do sznurka dosuwasz wiązary i poziomujesz (ewentualne podkładki pomiędzy wiązar a murłatę wewnątrz kątowników), ale to trzeba mieć nierówny wieniec. No i tak jedziesz do końca, druga osoba do pomocy na drugą stronę domu i trzecia na ziemi do mocowania wiązarów. Albo niech dźwigowy je wiesza jak sie z nim dogadasz. Pójdzie parę stówek na dźwig, no ale chyba bez tego się nie obejdzie. Nawet jakbyś parę wciagał na raz to jak je przesuwać?? Trzeba conajmniej 3 osób po dwie na wieńcu i trzeca na środku do trzymania żeby sie wiązar nie przewrócił. Przemyśl to dobrze logistycznie a pojdzie gładko.

    BTW: szczyty rób z OSB wysunięte po za mur jak pisza koledzy i do tego 5cm białego taniego styro. Taniej, szybciej, mniej dźwigania więc same plusy. Jak się boisz pękania to w grubszym fasadowym styro zrób frez na 20cm wysokości i grubość 5cm tak żeby wszedł z niego styro ze szczytu, sklej pianką i nie będzie pęknięć.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  18. #218
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Sebcio wszystko ok ale poziomowanie bym zostawił na potem - na szybko sie dobrze nie zrobi.
    Jakiś lewarek albo dźwignia z belki i można podnosić wiązar.
    Należy pamiętać aby krzyż z desek przybijać od dołu wiązarów tak aby przy ewentualnym deskowaniu czy czymkolwiek nie ruszać już tego.
    Zresztą kolega zamówił materiał w grubości 6 cm i z tego chce wiązary robić.
    Szwagier ma 7 cm tradycyjną więźbę i dachówkę ceramiczną na tym więc może należy takie coś przemyśleć?
    Tradycyjną można samemu dłubać no i stryszek jakiś będzie.

  19. #219

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    ....szczyty rób z OSB wysunięte po za mur jak pisza koledzy i do tego 5cm białego taniego styro. Taniej, szybciej, mniej dźwigania więc same plusy.....
    Już mam kupione bloczki na szczyty, a OSB i drewno na szkielet musiałbym kupić... :/
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  20. #220
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Już mam kupione bloczki na szczyty, a OSB i drewno na szkielet musiałbym kupić... :/
    bloczki pewnie można oddać, serio przemyśl to bo to droga impreza, ja drugi raz nie robiłbym murowanych. Niedosyć że trzeba się natargać bloczków na górę to jeszcze trzeba od środka zaizolować i od zewnatrz co najmniej taką samą grubością jak fasade - nazbiera się pare zł i dodatkowej robocizny.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

Strona 11 z 60

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony