dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 33 z 33
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    minciu

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Bolesławiec
    Kod pocztowy
    59-700
    Posty
    11

    Domyślnie

    Składał ktoś jeszcze taki zestaw z jedną jednostką na piętrze w korytarzu?

    Jak mniej więcej wyglądają temperatury zewnętrzne vs wewnętrzne w pokojach na górze i na dole ? Miesza się w miarę to powietrze czy nic to nie daje ?



    Mam już wycenę na MultiSplit i jednostka zewnętrzna 12,5KW to koszt 9tys zl. Całkowity koszt zestawu 4 klimatyzatorów to 18tyszl. Za KAISAI. Mam też wycenę na Fujitsu i tam zrobiło się jedynie 28tys zl.

    W przypadku awarii jednostki zewnętrznej po gwarancji w Fujitsu trzeba przyszykować 16tys zl na nową.


    Jestem prawie zdecydowany na montaż zwykłego SPLITa ( nie multi ) na piętrze ok 7KW. Ewentualnie dołożę później kolejnego splita na parterze.

    Ktoś jeszcze to testował czy nie bardzo ? I nie nie zapłacę 18tys czy też 28tys tylko po to, żeby żyło się minimalnie lepiej kilka dni w roku w stosunku do Splita Nie chcę mieć po prostu 30-32*C w pokojach na piętrze. Okna będą z roletami, tak więc nie ma obaw o przegrzewanie.


    Proszę też Nie zadawajcie zbędnych pytań o skropliny czy inne pierdoły. Nowe budownictwo szeregowe i ma być klima. Nie potrzebuję 20+/-1*C z gradientem ciepła 0,5*C/h jak w labolatorium pomiarowym.
    Ostatnio edytowane przez minciu ; 08-08-2019 o 17:22

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał minciu Zobacz post
    Ktoś jeszcze to testował czy nie bardzo ?
    Klima chodziła 15-17. Rolet brak.





  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    minciu

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Bolesławiec
    Kod pocztowy
    59-700
    Posty
    11

    Domyślnie

    Fajny wykres. Wychodzi z niego, że klima powinna chodzić w takim wypadku cały czas w trakcie dnia, żeby nie dopuścić do przegrzania wnętrza z murami. Czas reakcji temperatury w rogu mieszkania jest bardzo powolny, ale też tego się spodziewam.



    Miałem kiedyś klimatyzator wewnętrzny jedno częściowy z rurą za oknem. Taki 2-3Kw niby, ale chłodne z mieszkania wyrzucał w sporych ilościach za okno przez rurę po ogrzaniu. Jak klimatyzator działał na poddaszu przez cały dzień, to miałem 22*C w mieszkaniu. Natomiast na podwórzu było ponad 30*C. Bez klimatyzatora kąpałem się na tapczanie we własnym pocie produkowanym przy 33-35*C w mieszkaniu. Okna od południowego wschodo i południowego zachodu 9 sztuk. Blok ze wzspaniałej płyty. Tak więc wiem że ten jeden poziom i dwa pokoje schłodzić to umiało. Ale nie mam żadnego doświadczenia z większymi jednostkami i większym domem. WIem, że to nie będzie działać na klik jak w przypadku multisplita. Ale Multisplit ze względu na cenę też nie będzie u mnie działać

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Klima chodziła 15-17. Rolet brak.

    Zgroza z tą temperaturą. To jest pokój dla wroga, może teściowej?

  5. #25

    Domyślnie

    potwierdzam, że rozwiazanie z jedną mocniejsza jednostką (u mnie 5kW) spokojnie wystarczy na doprowadzenie do temperatury komfortowej.
    jednostka wewnętrzna zamontowana w górnej części korytarza nad schodami, wiejąca wprost na 4 sypialnie i łazienke. Wystarczy przymknąc drzwi i skierować nawiew maksymalnie w dół a chłodzi tez parter.
    Dla mni idealne rozwiązanie - polecam.

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Kaizen, to temperatury na wywiewie, w sypialni, czy gdzie? Bo strasznie wysokie...

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Kaizen, to temperatury na wywiewie, w sypialni, czy gdzie? Bo strasznie wysokie...
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post



    Czerpnia realna, odczyt MobileBME (wewnątrz domu) ze 2* zawyżone, bo czujnik był wtedy jeszcze wewnątrz obudowy razem z grzejącym się trochę ESP - ale daję dla porównania.
    .

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Teraz widzę rzut z położeniem czujnika.

    Temperatura w najdalszym pokoju spadła o niecąły stopień w ciągu 2h. A o ile spadła w salonie? Czy ten wykres czegokolwiek dowodzi?

    28,5 nawet przy niższej wilgotności to nadal żar jak w ukropie.

    W mieszkaniu 2 pokojowym używałem splita. I nawet jak chodził całą dobę, to komfort w 2 pokoju był połowiczny - bo oczywiście było lepiej, ale w tym pokoju co był klima było zimno. W czujniki się nie bawiłem, ale sama percepcja wystarczyła by skreślić to rozwiązanie.

    Na pewno wentylacja poprawi sytuację, bo raz, że zaciąga powietrze do wywiewów, a 2, że wyciąga to najcieplejsze na górze.
    W pietrowym domu, umieszczona centralnie w biegu schodowym ma szanse się sprawdzić - tak jak napisał Kaizen, zimne powietrze pójdzie w dół. Ale warunek to raczej otwarte drzwi. Ale nadal gradient temperatury w domu będzie pewnie z 3-4 stopnie między najimniejszym, a najcieplejszym miejscem.Choć to i tak lepsze niż nic, a cena splita to na dzisiejsze czasy nie jest duży wydatek.

    Ale gdybym budował dom i chciał klimatyzację powietrzną, to szedłbym w kanałówkę. Dobrze zaprojektowana daje komfort w CAŁYM domu tak samo. Wbrew pozorom bez przeciągów, ciszej niż splity.

    Sąsiad 2 lata temu, za kompleksowy system - wentylacja plus klimatyzacja, nawilżacz, system filtrów, zapłacił 50tys. Jeśli odliczymy rekuperację, to klimatyzacja wychodzi 30k. Każdego lata mówi, że to nalepiej wydane 50k na budowie. I o ile nie jestem fanem splitów, o tyle w jego domu klimatyzacja naprawdę daje komfort w pełnym tego słowa znaczeniu. W okresach przejściowych osusza powietrze utrzymując temp, można sobie dogrzać niskim kosztem itd.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Temperatura w najdalszym pokoju spadła o niecąły stopień w ciągu 2h. A o ile spadła w salonie? Czy ten wykres czegokolwiek dowodzi?
    Dla mnie było to ogromne zaskoczenie jak bardzo zbija temperaturę i wilgotność w tak odległym zakątku.

    Wielokrotnie pisałem, że osuszenie bardziej poprawia komfort, niż zbicie temperatury do 26* przy niskiej wilgotności to całkiem przyjemne warunki.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W mieszkaniu 2 pokojowym używałem splita. I nawet jak chodził całą dobę, to komfort w 2 pokoju był połowiczny - bo oczywiście było lepiej, ale w tym pokoju co był klima było zimno.
    Ja w dwóch mieszkaniach miałem odwrotne doświadczenia - klima umieszczona tam, gdzie największe zyski bytowe i słoneczne (salon z aneksem, TV, komputery, większe przeszklenia) i w sypialni bez klimy komfortowo przy otwartych drzwiach, i w salonie. To samo w domu.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Na pewno wentylacja poprawi sytuację, bo raz, że zaciąga powietrze do wywiewów, a 2, że wyciąga to najcieplejsze na górze.
    W sypialni akurat mam nawiew. Chyba jak wszyscy?

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Sąsiad 2 lata temu, za kompleksowy system - wentylacja plus klimatyzacja, nawilżacz, system filtrów, zapłacił 50tys. Jeśli odliczymy rekuperację, to klimatyzacja wychodzi 30k.
    To mnie z klima kosztowała w okolicach 3000zł (trochę więcej, bo jednostka zewnętrzna była przestawiana). Więc choćbym potrzebował doinstalować 4 kolejne splity (a nie czuję takiej potrzeby) to koszt mniejszy, niż połowa z tych 30k. Wentylacja z kolei to poniżej 10k - razem z tymczasowym reku.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A w pomieszczeniu, w którym jest zamontowana w jakim zbija tempie? Pewnie ze 3-4 stopnie w 2h.

    Czy 26 stopni i 40% wilgotności to komfortowe warunki? Ja chyba wolę 22 stopnie i 50% wilgotności (ta sama wilgotność bezwzględna), a nawet te 60%.

    U mnie między salonem i sypialnią była kuchnia, która skutecznie uniemożlwiiała schładzanie sypialni, a montaż w kuchni nie wchodził w grę.

    Oczywiście, że każdy ma nawiew, ale obok sypialni często jest łazienka z wyciągiem, która zaciąga także powietrze z miejsca gdzie jest klima. Zrób ten sam test na zamkniętych drzwiach...

    Musisz wziąć pod uwagę, że statystycznie wentylacja kosztuje 20-22k. Mało kto robi sam, mało kto robi tymczasowe rozwiązania. Ludzie biorą firmę, która robi to od a do z i płacą jak wyżej.

    Oczywiście, że splity wychodzą taniej, ale to kwestia tego na czym nam zależy. Komfort to rzecz bezcenna, tak samo estetyka - nawet przy nowoczesnych splitach - statystycznie 95% z nich to średniej urody urządzenia, a te ładne mają tak zaprojektowany wywiew, że też się same dyskwailifikują.

    Generalnie jeden split poprawi komfort, a jak bardzo, to zależy od rozkładu domu i jego umieszczenia w tymże domu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A w pomieszczeniu, w którym jest zamontowana w jakim zbija tempie? Pewnie ze 3-4 stopnie w 2h.
    Przestrzeń z klimą ma drastycznie większe zyski bytowe i słoneczne. Popatrz na plan domu i umiejscowienie klimy. I u mnie nie jest tak, że powietrze z klimy w całości przechodzi przez część dzienną ogrzewając się - strumień rozdziela się. Nie robi się tam zbyt zimno.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Czy 26 stopni i 40% wilgotności to komfortowe warunki? Ja chyba wolę 22 stopnie i 50% wilgotności (ta sama wilgotność bezwzględna), a nawet te 60%.
    Tu trzeba pójść na kompromis. Z jednej strony strefa komfortu:

    Z drugiej strony unikanie szoku termicznego, przy wchodzeniu i wychodzeniu i mi się sprawdza zasada którą dawno temu wyczytałem (nie pomnę gdzie), że optymalnie dla zdrowia jest utrzymywać temperaturę w połowie między temperaturą zewnętrzną a 21*. Czyli jak na zewnątrz 31*, to utrzymujemy 26*.


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Musisz wziąć pod uwagę, że statystycznie wentylacja kosztuje 20-22k. Mało kto robi sam, mało kto robi tymczasowe rozwiązania. Ludzie biorą firmę, która robi to od a do z i płacą jak wyżej.
    Odnosiłem się tylko do kosztów klimatyzacji - nie kiwnąłem przy tym palcem sam (no dobra, poza dociepleniem rur).

  12. #32

    Domyślnie

    Ja znowu mam w planach 2 klimakonwektory + pompa ciepła. Jeden na dół czyli salon otwarty 35m2, pokój 10m2 i kuchnia i góra..i z górą się zastanawiam czy dać 1 kanałowy z 3 przewodami każdy na jeden pokój czy dać po prostu jedną jednostkę ścienną na korytarzu.

  13. #33

    Domyślnie

    Jak masz możliwość to rób kanałówkę.
    Będzie lepszy efekt i przy okazji ciszej.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony