dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 38 z 43
Pokaż wyniki od 741 do 760 z 846
  1. #741
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Zaczyna sie cos pojawiac :
    http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-kra...talu-kredytow/

    Jestem ciekaw jak to bedzie.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  2. #742

    Domyślnie

    Dostajesz zwrot około 30%
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  3. #743
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Z solarami jest jak z elektrowniami wiatrowymi. Gdyby nie dopłaty (i nacisk Uni ) budowa i utrzymanie"wiatraków" kosztowało by więcej niż prąd z nich płynący.
    Czasami rzeczy "za darmo" wychodzą całkiem drogo.
    Ja budując dom zrezygnowałem z solarów. Teraz jak sobie pomyślę że musiałbym jeszcze dodatkowo męczyć się z kolejnymi instalacjami to bardzo się cieszę (że ich nie mam)... i do tego te kilkanaście tys. w kieszeni! same plusy!
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  4. #744

    Domyślnie

    Witam,
    które rozwiązanie jest lepsze - jeden zbiornik 300l czy 2 zbiorniki połaczone z sobą - chodzi o ogrzewanie gazem (kondensat) i solary.
    Pozdrowienia dla wszystkich zmęczonych

  5. #745

    Domyślnie

    Moim zdaniem 2 zbiorniki połączone ze sobą będą lepsze. Gazem dogrzewasz mniejszy, np. 150l, a solarami większy np. 300. Gdy woda w większym będzie cieplejsza niż w mniejszym, możesz ją przepompować wyrównując temperatury. Zysk z tego jest taki, że masz mniejsze straty ciepła na mniejszym zasobniku grzanym gazem i 2 zwykłe mogą być tańsze niż jeden dwuwężownicowy. Niektóre sterowniki pozwalają na sterowanie instalacji w wielu wariantach, a nie tylko w tym najprostszym z dwuwężownicowym zasobnikiem (np. sksc2). Łatwo też samemu takie sterowanie zrobić korzystając z 2 standardowych sterowników.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  6. #746

    Domyślnie Cisnienie glykolu

    Witam,

    jakie cisnienie powinno byc w obwodzie solarnym ? Dobijam do 2 atmosfer i po niedlugim czasie spada do 1 atmosfery.
    Wydaje mi sie, ze zbiornik przeponowy wybiera cisnienie. Ale czy 1 atmosfera to nie za malo ? System dziala wedlug mnie poprawnie.

    Pozdrawiam
    Adam

  7. #747

    Domyślnie

    Zobacz w instrukcji montażu co zaleca producent Twoich solarów.Z tego co zwykle piszą to ciśnienie robocze na solarach (nie na manometrze w piwnicy) powinno być koło 2-2.5 bara + 0.1 bara na 1metr różnicy poziomów między solarami a manometrem, który zazwyczaj jest na dole. Przy różnicy poziomów 10m daje to 3 bary w czasie pracy na manometrze w piwnicy. Zbiornik przeponowy w takim przypadku powinien być nadmuchany do 3 barów. Gdy instalacja jest zimna, to ciśnienie oczywiście może spaść, ale tak, by układ nie zasysał powietrza z zewnątrz (np. przez nie zakręcony odpowietrznik który tak czy inaczej powinien być zakręcony), czyli nie mniej niż do 0.5 bara na solarach, czyli np. 1.5 bara w piwnicy położonej 10m niżej. Sprawdź samochodowym ciśnieniomierzem jakie jest ciśnienie na zbiorniku przeponowym. Zwykle są 3 bary i efekt przy napełnianiu będzie taki, że pompując glikol ciśnienie będzie wzrastać do 3 barów a potem się zatrzyma (tzn. będzie bardzo, bardzo wolno rosnąć), bo resztę przejmie przeponowiec. Ciśnienie może spadać gdy się system ochładza. Gdy masz w układzie sporo powietrza, to gdy system się chłodzi ciśnienie może mocno spadać. Jak rozpoznać czy w układzie jest dużo powietrza ? Gdy przeponowiec ma 3 bary, a w układzie jest np. 1, to gdy dolanie np. szklanki glikolu podniesie znacząco ciśnienie, będzie oznaczało, że nie masz powietrza. Gdy będziesz dolewać glikolu i dolewać, a ciśnienie będzie powoli rosło, to znak, że powietrza w układzie jest sporo i trzeba układ odpowietrzać dalej. Najlepiej dobij do 2.5 bara w nocy i sprawdź co się dzieje. Jeśli kolejnej nocy z tą samą temperaturą ciśnienie ucieknie, to szukaj wycieków... Zakładam, że zbiornik przeponowy masz dobrze dobrany, bo jeśli jest za mały, to będzie wywalało zawór bezpieczeństwa.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  8. #748
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    siojo

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    witam.
    Ja założyłem sobie 3 tygodnie temu to http://allegro.pl/item1201258131_kol...zasobnika.html Firma jest w mojej okolicy mogłem pojechać obejrzeć i ocenić utargowałem na 3700 . W razie uszkodzenia rurki można u nich kopic po 50 zł sztukę. Podłączenie z innej firmy 1500 zł (miałem zasobnik i rurki podciągnięte z kotłowni pod sam dach) zestaw bardzo solidny temperatura średnio 60 stopni w zasobniku 300 l. Jestem bardzo zadowolony i szkoda tylko ze dopiero teraz się zdecydowałem na wodę ze słonka.

    Miałem ubiegać się o dotacje bo każdy woła ze dają 45%
    Nie mówią jakie prowizje ile się czeka i inne koszty pośrednie.
    Ostatnio edytowane przez siojo ; 23-08-2010 o 22:00 Powód: zapomniałem dopisac

  9. #749

    Domyślnie

    Dobilem instalacje na 2.2 bara i przez kilka dni bylo ok. Po 3 dniach spadlo do 1.8 bara. Manometr jest w piwnicy z 6m roznica wysokosci do kolektorow.
    Zauwazylem, ze spadek ogranicza sie do 1 bara i ponizej nie spada ! Czy to wina powietrza, nieszczelnej instalacji czy zaworu odpowietrzajacego (patrz zalacznik)

    Pozdrawiam
    Adam




    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Zobacz w instrukcji montażu co zaleca producent Twoich solarów.Z tego co zwykle piszą to ciśnienie robocze na solarach (nie na manometrze w piwnicy) powinno być koło 2-2.5 bara + 0.1 bara na 1metr różnicy poziomów między solarami a manometrem, który zazwyczaj jest na dole. Przy różnicy poziomów 10m daje to 3 bary w czasie pracy na manometrze w piwnicy. Zbiornik przeponowy w takim przypadku powinien być nadmuchany do 3 barów. Gdy instalacja jest zimna, to ciśnienie oczywiście może spaść, ale tak, by układ nie zasysał powietrza z zewnątrz (np. przez nie zakręcony odpowietrznik który tak czy inaczej powinien być zakręcony), czyli nie mniej niż do 0.5 bara na solarach, czyli np. 1.5 bara w piwnicy położonej 10m niżej. Sprawdź samochodowym ciśnieniomierzem jakie jest ciśnienie na zbiorniku przeponowym. Zwykle są 3 bary i efekt przy napełnianiu będzie taki, że pompując glikol ciśnienie będzie wzrastać do 3 barów a potem się zatrzyma (tzn. będzie bardzo, bardzo wolno rosnąć), bo resztę przejmie przeponowiec. Ciśnienie może spadać gdy się system ochładza. Gdy masz w układzie sporo powietrza, to gdy system się chłodzi ciśnienie może mocno spadać. Jak rozpoznać czy w układzie jest dużo powietrza ? Gdy przeponowiec ma 3 bary, a w układzie jest np. 1, to gdy dolanie np. szklanki glikolu podniesie znacząco ciśnienie, będzie oznaczało, że nie masz powietrza. Gdy będziesz dolewać glikolu i dolewać, a ciśnienie będzie powoli rosło, to znak, że powietrza w układzie jest sporo i trzeba układ odpowietrzać dalej. Najlepiej dobij do 2.5 bara w nocy i sprawdź co się dzieje. Jeśli kolejnej nocy z tą samą temperaturą ciśnienie ucieknie, to szukaj wycieków... Zakładam, że zbiornik przeponowy masz dobrze dobrany, bo jeśli jest za mały, to będzie wywalało zawór bezpieczeństwa.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odpowietrznik.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	22101  

  10. #750

    Domyślnie

    Drugi rok dzialaja moje 2 prozniowce po 9 rurek.Lato cale tylko na sloncu,w kwietniu juz polowe grzania cu przejmowal kolektor,2 dni temu zalaczylem kociol kondens. a byl wylaczony od 2 miesiecy calkowicie,pozostale 2 wlaczony do sieci,ale nie pracowal.Zainwestowalem,nie zaluje,dzialaja,300 l regularnie 58-60 st. wody,z wyjatkiem zachmurzen,wowczas woda w zasobniku ok. 41 st.

  11. #751
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    To i ja się pochwalę:
    Na południowym dachu pod kątem 45st mam 4 panele płaskie hewalexa (z szybami pryzmatycznymi czy jakoś tak). Do tego dwa zasobniki po 250 litrów jednowężownicowe.
    Do pierwszego mam podłączone solary a do drugiego kominek z płaszczem wodnym. W tym roku w miesiącu lipcu musiałem 2 panele zakrywać czarną folią budowlaną bo miałem 0,5m3 w temp 90st już w samo południe i sterowanie mi się wyłączało. Bałem się czy aby mi ergolit nie wywali przez zawór bezpieczeństwa.

    Uważam, że zakup solarów był najlepszą decyzją podczas budowy. Przez prawie pół roku zapominam o paleniu kominkiem. Dzisiaj miałem troszkę ponad 60st. Przez ostatnie 4 miesiące tylko 3 razy przepalałem. Czego chcieć więcej?

  12. #752

    Domyślnie Inwestycja

    Inwestycja ciekawa, ale nie do konca oplacalna (nawet z dotacja 50%!). Moja oszczednosc realna na gazie ziemnym to ca. 300-400,- PLN w skali roku.
    Nie sadze by inwestycja sie kiedykolwiek zwrocila, ale fajnie miec....

    Pozdrawiam

  13. #753
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał koniu12 Zobacz post
    Inwestycja ciekawa, ale nie do konca oplacalna (nawet z dotacja 50%!). ...
    Nie sadze by inwestycja sie kiedykolwiek zwrocila, ...
    Na zakup solarów nie patrzałem ze strony kiedy się zwrócą bo ... nie można tego tak określać.
    Podobnie jest z samochodami ... nigdy się nie zwrócą a sporo kosztują. Tutaj chodzi o wygodę, oszczędność czasu itp.
    Cytat Napisał koniu12 Zobacz post
    ... ale fajnie miec....
    Dokładnie.
    Dodam jeszcze, że nie miałem żadnych zwrotów i jestem bardzo z nich zadowolony.

  14. #754

    Domyślnie

    Mam gaz wiec poprawa wygody jest praktycznie zadna. Co do oplacalnosci bylem swiadomy swych poczynan Lubie natomiast obiektywny stan rzeczy, ktos bedzie to w koncu czytal i powienien miec swoje wlasne zdanie na ten temat.
    Posiadam zestaw Ulricha 30 rur i zasobnik 300L, kolektor idealnie na poludnie niestety tylko 25 stopni kat. Uzysk energetyczny raczej slaby. Nie polecam tanich rur prozniowych. Plaskie kolektory Hewalexy, Watt etc. bylyby chyba lepszym rozwiazaniem. Nie wykluczam, ze mam cos z instalacja. Przyznam, ze instalacja juz na wiosne (marzec-kwiecien) zaczela wzlednie dobrze dzialac, uzyski rzedu 40-45 stopni. Latem uzyski pogorszyly sie przy uwzglednieniu zdecydowanie lepszego naslonecznienia. Najwyzsza notowana temperatura to "tylko" 78,3 stopni i to na koncu czerwca / poczatku lipca gdzie temperatury powietrza osiagaly 35 stopni a domownicy byli na urlopie (mam logger temperatury)
    W przyszlym roku bede powiekszal zestaw o 2 lub 3 kolektory plaskie i wymiennik basenowy.
    Pytanie: kolektory laczy sie rownolegle czy w szeregu ? Gdzies czytalem, ze rownolegle, ale chodzi chyba o to by jak najwyzej podbijac temperature w okresie przejsciowym wiec powinno chyba byc w szeregu... ?

    Pozdrawiam

  15. #755

    Domyślnie cyrkulacja wody

    jestem na etapie zakładania inst wodno kanal. i mam takie pytanie bo słyszałem ze do solarów nie poleca się cyrkulacji wodnej w domu , czy to prawda i jak to rozwiazać.

  16. #756
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał ania i grześ Zobacz post
    ...słyszałem ze do solarów nie poleca się cyrkulacji wodnej w domu , czy to prawda i jak to rozwiazać.
    Pierwsze co słyszę.
    U mnie, ze względu na dość rozległą instalację CWU muszę mieć cyrkulację bo woda do wanny musi z zasobnika przebyć około 30m a całkowicie nie wyobrażam sobie takie straty wylanej wody do POŚ tylko z powodu braku cyrkulacji.
    Pompę od cyrkulacji mam podłączoną do zegara czasowego (w godzinach 23-6 rano nie działa) oraz do czujnika temperatury podłączonego do rury cyrkulacji. Jeżeli czujnik stwierdzi, że temp spadnie poniżej ustawionej to załącza cyrkulację. Standardowo mamy ustawioną na 35stC. Dla niektórych to może i mało ale przy tych nastawach mam największe oszczędności ... i prądu i CWU a przecież o to właśnie chodzi.

  17. #757

    Domyślnie

    nie wiem jak wy ale ja bede montowała solary nie dla oszczędności jakis tam miesięcznych, a montaz zwróci sie za iles tam lat. Mój powód jest inny ale jakże prosty.... nie mam dostepu do gazu i nie bardzo chce mi sie od kwietnia do wrzesnia palic w piecu by otrzymac ciepła wode. solary to rozwiaza. i nie obchodzi mnie nic więcej. u mnie żadna oszczednośc tylko spojrzenie czysto praktyczne

  18. #758

    Domyślnie

    Cytat Napisał ania i grześ Zobacz post
    jestem na etapie zakładania inst wodno kanal. i mam takie pytanie bo słyszałem ze do solarów nie poleca się cyrkulacji wodnej w domu , czy to prawda i jak to rozwiazać.
    Jeśli będziesz robił cyrkulacje to BARDZO dobrze zaizoluj rury w ścianach. Pomyśl np. o izolacji 5 cm wełny, a nie np. 1cm g... pianką jak to zwykli robić hydraulicy. Jeśli przeraża Cię cena fabrycznej porządnej izolacji, to po prostu owiń szczelnie rury wełną 10-ką i to ściśnij stretch folią.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  19. #759

    Domyślnie

    Cytat Napisał koniu12 Zobacz post
    Dobilem instalacje na 2.2 bara ... Zauwazylem, ze spadek ogranicza sie do 1 bara i ponizej nie spada ! Czy to wina powietrza, nieszczelnej instalacji czy zaworu odpowietrzajacego (patrz zalacznik)
    W czasie działania instalacji odpowietrznik powinien być zakręcony, a odkręca się go w zasadzie chyba tylko przy napełnianiu i wstępnym odpowietrzaniu instalacji. W czasie pracy odpowietrzaniem zajmuje się separator powietrza, z którego na początku co jakiś czas trzeba powietrze wypuścić. Ja wypuszczałem ponad tydzień i jeszcze w instalacji coś bulgocze. Czy z separatora jeszcze da się wypuszczać powietrze po np 1 dniu pracy instalacji ? Jeśli nabiłeś do 2.2 gdy było zimno i po paru dniach spadło do 1 bara, to może być jakiś wyciek, wtedy pech, trzeba szukać. Ja podczas montażu miałem dziurawe 2 spawy + słabo dokręconą jedną złączkę - wszystko szybko wykryte na próbie ciśnienia za pomocą pędzla i piany oraz powietrza w rurach. Twoje 6m, to ponad pół bara, a jeśli źle zmierzyłeś to prawie 1 bar, więc prawie tyle ile Ci zostaje. Zerknij do instrukcji montażu czy specyfikacji solarów, ale pewnie śmiało możesz nabić do 3 barów (np. hewalexa).
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  20. #760

    Domyślnie

    dzieki za podpowiedz teraz jestem spokojniejszy

Strona 38 z 43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony